Interviews

Rozhovor s Mikem Sussmanem [část 1.]

Mike Sussman pracoval u Star Treku posledních pět let jako scénárista a producent. Začal v poslední sezóně Voyageru a prošel celým seriálem Enterprise. Těsně před ukončením natáčení posledních dílů poskytl Mike rozhovor serveru Trektoday o své práci na Star Treku.

Když byl loni seriál obnoven pro čtvrtou sezónu, bylo jasné že nastanou změny. Vedení se ujal Manny Coto, ale spolu se Sussmanem pracovali na čtvrté sezóně dříve než byla oficiálně ohlášena. Jejich cílem bylo vrátit Star Trek ke kořenům. "Ty první tři roky u Enterprise byly opravdu úžasné, ale tento rok převzal otěže Manny COto a byl rozhodnut přiblížit seriál Původní sérii. Nadchlo mě to. Já na tom seriálu vyrostl. Vždycky jsem byl takovým skalním fanouškem. Takže mě opravdu nadchlo, že se tomu přiblížíme a začneme psát příběhy, které nás spojí s tématy mezi Enterprise a Původní sérii."

Coto spolu se Sussmanem začali vymýšlet náměty pro čtvrtou sezónu dříve než bylo zaručeno, že seriál bude pokračovat, aby tak byli připraveni na rychlý začátek sezóny. "Asi v polovině loňského května to vypadalo, že seriál bude pokračovat," řekl Sussman. Ještě to nebylo oficiální, ale vypadalo to vážně nadějně. Problém byl v tom, že kdybychom čekali do doby až k tomu skutečně dojde, nestihli bychom napsat náměty a scénáře pro začátek čtvrté sezóny. A tak mě Manny požádal, abychom na tom začali pracovat dopředu sami. A tak jsme se sešli a vybouchali ze sebe několik nápadů, ze kterých se nakonec staly náměty pro epizody první půlky sezóny: Vulkánská reforma, Eugenické války (Původně měla být epizoda o plukovníku Greenovi a ne Ariku Soongovi), vynález transportéru, a námět ze které vznikla epizoda Home. Manny chtěl mít epizodu jako byla v Nové generaci epizoda Family, kde se Enterprise dostane domů na Zem a pak se zase vrátí do vesmíru. Měl tolik úžasných nápadů, které chtěl uskutečnit a bylo to přesně to, co jsem chtěl vidět a ja si pomyslel, že tohle budou chtít vidět i fanoušci. A já věděl, jaký přínos to pro fanoušky bude, když čtvrtá sezóna vyjde a jaká škoda to bude, když to nevyjde."

Sussmana obzvlášť podnítil návrat Vulkánců po konfliktu, který vznikl v prvních sezónách a který musel ve třetí sezóně ustoupit příběhu s Xindy. "Ve druhé nebo třetí sezóně přišlo nařízení ze studia, abychom se vyhýbali příběhům s Vulkánci. Já si vždycky myslel, že by Vulkánci měli hrát stejnou roli jako Klingoni v Nové generaci nebo Bajorané a Cardassiané v Deep Space Nine. Konečně jsme mohli prozkoumat vulkánskou kulturu způsobem, který v Původní sérii nebyl možný. Takže jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl, že se to skutečně stane."

Enterprise byla v prvních sezónách kritizována, že nemá energičnost předchozích seríálů, že jde jen o putování téměř bezbranné lodi od planety k planetě. Sussman s kritikou souhlasí a poznamenal, že tenkrát tomu chyběl náboj předchozích seriálů. "Vždycky jsem si myslel, že jsme se měli od začátku více orientovat na delší mise. Ačkoliv jsem na prvních dvou sezónách pracoval velmi rád, kvalita příběhů značně kolísala. Bylo to jen o tom, že jsme na něco narazili, hledali nějakou planetu k prozkoumání. Vždycky jsem si myslel, že průzkum je důležitou součástí Star Treku, ale nemůže to být hlavním motivem. Pro mě je Star Trek o kapitánu, jeho posádce a jejich úkolu. Takže jsem byl rád, že jsme se k tomu v poslední sezóně vrátili. Celá třetí sezóna byla vlastně jedinou misí a ve čtvrté jsme jich jen udělali víc. Už to nebyl čistý průzkum vesmíru. Ten bude vždy důležitou součástí Star Treku, ale když se podíváte na Novou generaci nebo na Původní sérii, Enterprise je na průzkumu teprve až narazí na nějaký oblak, který požírá planetu. Průzkum byl často záminkou k nalezení konflitku a zápletky."

Sussmana potěšila zpráva, že do týmu scénáristů přibudou Judith a Garfield Reeves-Stevensonovi. Sám Sussman v tom měl tak trochu prsty, protože to byl jeho nápad hledat mezi spisovateli a fanoušky Treku už ve druhé sezóně Enterprise. "Ve druhé sezóně jsem mluvil s Brannonem Bragou o tom, že bychom mohli přijmout nějaké spisovatele. V minulosti u Star Treku vždy pracoval nějaký známější spisovatel, ale já měl na mysli spíše někoho, kdo už má za sebou nějaké startrekové romány. Znal jsem práce Judy a Gara a když jsem uzavřel smlouvu s Margaret Clark z Pocket Books zajímal jsem se spíš o spisovatele, kteří nepíší profesionálně a kteří napsali sérii Strange New Worlds. Uvědomil jsem si, že tohle jsou lidé, kteří musejí Star Trek znát, jsou pravděpodobně mladí, ambiciózní a snad mají i plno nápadů. Ale Margaret navrhla, aby se nejprve setkal s Judy a Garem.

"A tak Judy a Gar přišli a nabídli několik nápadů mně a Phyllis Strong. Byli za mnou nejméně třikrát. Žádný z jejich nápadů jsme nekoupili, ale já na ně neustále pěl chválu. Myslel jsem, že potřebuje v týmu více lidí, kteří znají Star Trek. V prvních třech letech bylo najato mnoho talentovaných scénáristů, ale pro mnoho z nich bylo velmi těžké poznat celou historii Star Treku. A tak jsem velmi loboval, abychom najali Judy a Gara, nebo alespoň aby s námi spolupracovali externě. Byl jsem příjemně překvapen, když se Manny Coto zřetelně vyjádřil, že je chce do týmu. Je skvělé je mít vedle sebe, když tvoříte příběh, mají spoustu nápadů. Několikrát se mi stalo, že jsem se v příběhu zasekl a potřeboval jsem najít cestu ven a tak jsme si jen sedli společně a oni nakonec s něčím přišli. Myslím, že na svém prvním scénáři k epizodě "The Forge" odvedli vyjímečně dobrou práci. Stala se z ní klasická epizoda a odstartovala vulkánskou trilogii s neuvěřitelným elánem. Odvedli tento rok dobrou práci."

I sám Sussman si získal chválu od fanoušků, obzvláště epizodou z třetí sezóny "Twilight" a v této sezóně dvojepizodou ze zrcadlového vesmíru "In A Mirror, Darkly". Epizoda "Twilight" nedávno vyhrála hlasování na UPN o nejoblíbenější epizodu, coč Sussmana velmi těší. "Bylo to trochu překvapení," přiznává. "Je opravdu milé, že si lidé na tu epizodu pamatují a dokonce pro ni hlasují. Psala se mi velmi dobře. V mnoha ohledech to byla pro mne velmi osobní epizoda, měl jsem k tomu skoro až citový vztah a jsem rád, že si k lidem našla cestu." Srovnání s epizodami "The Inner Light" (TNG) nebo "The Visitor" (DS9) Sussmana těší, protože obě epizody obdivuje. "Tohle jsou mé dvě nejoblíbenější epizody, takže když mou práci někdo přirovná k těmto dvěma epizodám, je to báječné. Nevím jestli Twilight spadá do této kategorie, jestli je na jejich úrovni, ale nevadí mi, když si to myslí někdo jiný," směje se.

Mike také řekl, že sledoval internetové diskuze na TrekBBS, týkající se jeho zrcadlové epizody a byl potěšen, že byla přijata kladně. (Rozhovor byl poskytnut po odvysílání první části dvojepizody). "Četl jsem mnoho diskuzí a obecně to vypadá, že se lidem velmi líbí. Byl to nápor napsat obě dvě epizody a nemohu se dočkat, co lidé řeknou na druhou část. Je to těžké, když vidíte jen polovinu uceleného příběhu a poté ji začnete hodnotit. Je to jakobyste viděli jen polovinu filmu. Přejete si, aby si lidé nechali své hodnocení (ať už je jakkoliv příznivé) dokud neuvidí druhou část. Ale jinak jsem reakcí fanoušků skutečně potěšen."

Po sezóně která tolik zvýšila pozornost a zájem fanoušků, bylo zrušení seriálu velkou ránou, ačkoliv ne tak neočekávanou. Sám Sussman se to dozvěděl, asi 30 minut před tím, než to bylo oficiálně oznámeno. "Když jsme začínali čtvrtou sezónu věděli jsme, že je tu dost velká možnost, že pracujeme na sezóně poslední," poznamenal. "Nikdo se tak nechoval, tedy alespoň já ne, a myslím, že ani nikdo z ostatních. Měl jsem pocit, že celý rok jedeme na plný plyn. Ale v případě, že by byl seriál po čtvrté sezóně ukončen, chtěl jsem, aby si lidé řekli, že seriál odešel ve velkém stylu. Tak jsme chtěli, aby si nás lidé pamatovali. A doufám, že jsme uspěli."