Interviews

Rozhovor s Mikem Sussmanem [část 2.]

Sussman se také vyjádřil k nesouhlasu některých fanoušků se závěrečnou epizodou seriálu "These Are The Voyages..." "Myslím, že problém není v epizodě samotné. Její námět je naopak úžasný. Lidem se ale zřejmě ptají, jestli je to důstojný konec pro seriál. A ja nevím jestli je. Tím chci říct, že doufám, že je, ale chápu, proč si to někteří lidé nemyslí. Chápu, proč to někdo nemůže přenést přes srdce, ale myslím, že má velký potenciál stát se úžasnou emocionální epizodou, emocionálnější než závěry ostatních seriálů. Nemyslím si, že někdo z nás tušil jaké kontroverzní rozhodnutí jsme učinili."

Mike dále popřel zprávy, že poslední epizoda byla ve skutečnosti napsána už před rokem, dříve než začala čtvrtá sezóna. "To je čistá fáma. Myslím, že nápad na takovou epizodu se objevil před rokem, ale scénář tehdy nebyl napsán. Byl jsem u toho, když to Brannon psal. Je to nápad, o kterém Brannon už nějakou dobu mluvil. Objevilo se i několik podobných námětů. Já například vždy toužil mít příběh s holografickým doktorem z Voyageru, který by vykládal příběh z pohledu budoucnosti. Můj nápad byl dost odlišný od toho, ze kterého vznikla poslední epizoda. Stačí říct, že z mé verze by se rozhodně nedala udělat závěrečná epizoda seriálu! V mém námětu měl Holodoctor léčit duševně nemocného pacienta v holografické replice NX-01. Tento pacient, kterého měl hrát Scott Bakula, by byl přesvědčen, že je skutečný Jonathan Archer a že potřebuje doktorovu pomoc, aby se vrátil do svého století. Mělo se to dotknout i klasického tématu, kdy doktor uvěří svému pacientovi. Všechny důkazy by ukazovaly na to, že má "Archer" pravdu, ale podle jiných věcí by to vypadalo, že je skutečně jen blázen. Bylo by úžasné nechat na konci diváky v nejistotě, zda šlo o skutečného Jonathana Archera, který uvízl v budoucnosti a nebo o šílence, který příliš studoval historii." Ohledně poslední epizody ještě dodal: Lidé se mě ptají na můj názor s tím, že četli nějaké informace a zřejmě se jim nelíbí. Říkám jim, aby brali epizody Demons a Terra Prime jako skutečný závěr Enterprise a poslední "These Are The Voyages..." jako závěrečnou epizodu celého Star Treku. Co se týče jeho příspěvku do poslední epizody, tak ukázat závěru všechny tři Enterprise byl jeho nápad: "Připadalo mi to jako dobrý způsob jak napojit NX-01 do vesmíru Star Treku."

Sussman dále popřel zprávy, že by se vliv Brannona Bragy a Ricka Bermana v poslední sezóně zmenšil. Coto sice převzal šéfování nad scénáristy, ale Berman s Bragou stále silně zasahovali do scénářů a námětů. "Byly na každé poradě. Dostávali jsme od nich poznámky ke každému scénáři. Manny byl tento rok hodně vidět, převzal vlastně Brannonovu práci, ale spolu s Rickem tu stále byli a dělali svou práci. Obzvlášť Rick dělal úplně stejnou práci jako poslední tři roky. Dělal poznámky ke každému scénáři, jak by to mělo být, protože jeho jméno je v závěrečných titulcích."

Jak Berman tak Braga po skončení seriálu zůstali u Paramountu. Berman pracuje na 11-tém trekovém filmu, zatímco Braga je producentem nového sci-fi seriálu Threshold. Několik členů štábu Enterprise přešlo právě k tomuto seriálu jako například Dan Curry nebo Mike a Denise Okudovi. Sussman poznamenává: "Není to tak, že by celý štáb přešel k novému seriálu. Když končil Voyager bylo to něco jiného, většina štábu přešla hned k Enterprise. Teď se nic takového neděje. Jestli se pilotní film uchytí, určitě někdo ze štábu najde práci i tam, ale je tu stále jedno velké pokud." Na samotného Sussmana ale scénář k seriálu zapůsobil: "Myslím, že je to výjimečný pilotní díl a mohl by z toho být skvělý seriál."

Ke snaze fanoušků seriál obnovit Sussman poznamenal: "Musím říct, že všichni ze štábu si cení úsilí fanoušků. Nikdy to nemělo naději na úspěch, ale sebrali více peněz něž jakákoliv jiná skupina fanoušků před nimi. Ukazuje to na vynalézavost a oddanost trekkies. Ale nic kromě rapidního nárůstu sledovanosti seriál zachránit nemohlo. Jakmile byly kulisy rozebrány, byl konec. Byl jsem zrovna před branami, když fanoušci dorazili a bylo pro mne skvělé se s nimi osobně setkat, stejně jako pro ostatní lidi ze štábu." Přesto Sussman přiznává, že fandom je v současnosti rozdělen. "Star Trek má nyní velmi roztříštěnou fanouškovskou základnu. Je velmi zvláštní, že tu máme lidi, kteří milují DS9 ale nesnáší Voyager, nebo milují Voyager ale nikdy neviděli epizodu DS9. Existují fankluby, kde se dívají jen na Původní sérii. Lidé, kteří když sledují Novou generaci tak musí po chvíli vypnout televizi. Pro každého producenta teď bude velmi obtížné udělat další krok. Myslel jsem, že jsme všichni trekkies, všichni na jedné straně, ale jak je vidět, tak to tak není. Myslím, že to začalo, když začali současně vysílat dva seriály. Chápu marketingové důvody pro takový postup, ale pak se začaly objevovat lidé, kteří neměli čas sledovat dva seriály současně. A tím se začaly fanoušci rozdělovat."

Sussman si je dobře vědom síly internetu, díky kterému mohou fanoušci a kritici buď vyzvednout nebo naopak potopit televizní seriál. Enterprise zažila obojí. "Internet je teď tajemný nový brutální svět!" směje se. "Rozhodně už se ho nepodaří zrušit, ale doufám, že se na něm objeví více zdvořilosti, lidé na sebe začnou být milejší, nebo alespoň dají dalšímu novému seriálu šanci. Tím nechci říct, že Enterprise šanci nedostala. Ale přesto tu byla jistá minorita, která seriálu šanci dát nechtěla. Nelíbilo se jim celkové pojetí, nebo se jim nelíbila loď a tak potopili celý seriál. Hodně se toho stalo dříve než vůbec běžela první epizoda. A mě nepřestávalo fascinovat ja někteří lidé týden co týden psali ty dlouhé zasvěcené recenze a tolik mluvili o něčem co tolik nenávidí a příští týden si to znovu pustili a zase o tom debatovali. Kdybychom jen měli víc takových fanoušků, kteří nás nenáviděli a přesto sledovali, tak by nás nikdy nezrušili!:)

Ačkoliv Sussman s určitou kritikou souhlasí, připadá mu, že nenávist vůči některým scénáristům, zejména Bragovi a Bermanovi je až extrémní. "Upřímně se mi nelíbí jak na ně lidé na internetu neustále útočí. Je těžké to vůbec číst, oba dva velmi dobře znám, jsou to mí dřívější kolegové. Vadí mi, když je takto ponižují. Občas si něco ošklivého přečtu i o sobě, ale jsem rád, že nejsem tak v popředí jako oni. Neumím si představit jaké to musí být, když víte, že vás na internetu někdo každý den pomlouvá. Myslím, že je to politováníhodné. Seriál se vám líbit nemusí, ale jak říká William Shatner: je to jen seriál. Není důvod být sprostý, není důvod to brát osobně. Když se vám to nelíbí, nedívejte se."