Interviews

Odo po DS9

René Auberjonois (Odo) po ukončení své role ve "Star Trek: Deep Space Nine" téměř zcela opustil Star Trek. Prakticky ihned po skončení série si však našel novou práci a to roli Paula Lewistona v sérii "Boston Legal".

V rozhovoru pro britský Star Trek Magazine Auberjonois řekl, že ve svých 60ti letech už si nemyslel, že by byl schopen získat nějakou skutečně 'zásadní' roli. Toto jeho přesvědčení však brzy vzalo za své. Chodil po zkouškách na různé role a skutečně se mu tolik nedařilo, pak jej však oslovil William Shatner (James T. Kirk) a nabídl mu, aby se k němu přidal v sérii "Boston Legal". "Řekl, že se mu velmi líbí má postava, protože reprezentuje skutečně seriózní část seriálu, který se může místy zdát slabým či pošetilým," řekl Auberjonois. "David Kelley sám řekl, že Paul Lewiston je jednou z postav v této televizní sérii, díky níž diváci mohou uvěřit, že je založena na skutečné právní firmě."

Mezi "Deep Space Nine" a "Boston Legal" se Auberjonois objevil v několika menších rolích v televizních seriálech. Jedna z těchto rolí jej přivedla zpět ke Star Treku, konkrétně do doposud poslední série "Star Trek: Enterprise". "Práce na Enterprise, to byl skutečně skvělý zážitek," řekl herec. "Nebyla to zrovna pozoruhodná role - byla to jen jedna z mnoha hostujících rolí, kterých jsem v průběhu let zahrál mnoho - ale byl to prostě skvělý čas. Bylo skvělé vrátit se zpět ke Star Treku, hrálo se mi velmi snadno díky Scottu Bakulovi (kapitán Archer). Bylo to rozhodně něco jiného než v případě "Deep Space Nine", vše vždy závisí na povaze seriálu a příběhu, který se vypráví. V případě "Deep Space Nine" byli všichni spojení silou Avery Brookse (Benjamin Sisko), jak jako herce tak i jeho osobností. Měl významný vliv na celý seriál a na celou atmosféru kolem něj. V "Enterprise" jsem se objevil ještě v její první sezóně, znovu jsem pocítil ten podivuhodný druh závratné radosti z toho, že si ve Star Treku mohu znovu zahrát."

Většina rozhovoru s René Auberjonoisem se stočila na jeho nejvýznamnější roli ve Star Treku, postavu Oda v DS9. Herec hovořil o svém příchodu a o makeupu, který ovlivnil jeho herecký výkon. "Myslím, že hrát v masce je podle mne snadnější, nežli si mnoho lidí může myslet. Hodně lidí mi říkalo, že nechápou, jak mohl být Odo tak výrazný co se týče emocí, když jsem nosil masku, která mne snad ještě více omezovala než daleko 'grotesknější' makeup Ferengů či Klingonů. Má maska se zdála být tak 'bezbarvá' a 'nevýrazná'. Ale zatímco si každý myslí, že všechny naše emoci jsou vyjádřeny v našich tvářích například pomocí úsměvu či zamračení, za léta studia jsem se naučil, že žádná maska nedokáže skrýt emoci. Místo vyjádření v obličeji se emoce derou napovrch vyjádřena pohyby těla, hlasem a očima a jsou daleko výraznější. Výrazy obličeje totiž často využíváme se skrytí svých skutečných pocitů nežli k tomu, aby je reálně zobrazovaly."

Více z interview s René Auberjonoisem naleznete v novém vydání Star Trek Magazine. Některé z výňatků pak jsou uveřejněny na stránkách Sci-Fi Pulse.