Interviews

Rozhovor s Bryanem Fullerem

Bryan Fuller se ke scénáristům Voyageru připojil během čtvrté sezóny, kdy začínal jako Story Editor, pak se stal Executive Story Editor a nakonec Co-Producer. Nyní je Bryan jedním z hlavních scénáristů Voyageru. Původní interview v angličtině najdete zde:

Question: Stane se vám někdy že vám při psaní epizody dojdou nápady?
Lyle J.
Bryan Fuller: Když tak sedím a hodlám zaútočit na další scénu, podívám se na dynamiku mezi postavami a na vlastní příběh, pokouším se vnést do jejich rozhovoru něco nového, aby to nebylo něco co tu už bylo. Ve Star treku obecbě vzniká spousta formulkovitých scén, které jsou velmi podobné jako: scény v konferenčním sále nebo v pracovně, když Chakotay a/nebo Tuvok přijdou za kapitánem, aby vyjádřili starost o průběh věcí. Vždy když jsem nucen takovou scénu napsat, snažím se jí dát jedinečného ducha, nějakou dobrou hlášku nebo humor, který vše zvrátí neočekávaným směrem. Není to přímo, že by mi došly nápady, ale zabere to chvíli přemýšlení.

Q: Bude dokončen příběh poručíka Barclayho? Setká se s posádkou Voyageru i ve skutečnosti?
Rob
BF: Je velmi pravděpodobné, že Barclayho ještě uvidíme (tedy po epizodě Inside Man). Když jsme na začátku sezóny diskutovali o tomto tématu, mluvili jsme také o možnosti, že by Barclay hrál hlavní roli v návratu Voyageru domů. V době kdy budeme probírat posledních pár epizod, o tom zda se Voyager vůbec domů dostane, budeme uvažovat také o tom jakou bude mít Barclay úlohu.

Q: Jaktože je Voyager tak málo poškozen po tolika útocích?
Dave F.
BF: Když jsme dělali "Year Of hell" (Rok pekla) ve čtvrté sezóně, uvažovali jsme o tom, udělat několik epizod o tom, jak je Voyager poškozen. Posádka by vykonávala nutné opravy. Ale pak jsme se rozhodli, že si ty události nebudou pamatovat. Mysleli jsme si, že by bylo nudné udělat několik epizod, kde by loď nebyla v pořádku. Pokud vemete v úvahu, že posádka může opravovat a stavět raketoplány, jsou jistě bez velkých potíží i schopni opravit přepážky a zacelit prasklá vedení. Je to posádka Hvězdné flotily a jako takoví by nenechali svou loď dlouho v neopraveném stavu.

Q: Která sezóna Voyageru byla podle vás neúspěšnějsí?
Ronald F.
BF: Pro mě jako pro diváka, by to byla buď čtvrtá nebo pátá. ©está a sedmá byly a jsou velmi konsistentní v úrovní silných příběhů. Ale řekl bych, že čtvrtá a pátá mají víc vynikajících epizod. Když se ohlédnu zpět je v nich víc mých nejoblíbenějších epizod, než v jakékoli jiné sezóně. Epizody jako "Scorpion," "Year of Hell," "Mortal Coil," "Prey," "The Killing Game," "Living Witness," "Drone," "Timeless," "Latent Image," "Counterpoint," "Bride of Chaotica," "Course: Oblivion," and "Someone to Watch Over Me," byly plné humoru, dramatu, a staré dobré science fiction, které zabíraly.

Q: Můžeme na konci očekávat několikadílnou epizodu jako u Deep Space Nine?
Dave L.
BF: Určitě to nebude 10 epizod jako u DS9. Právě diskutujeme o posledních několika epizodách, máme už příběhy pro epizody 20 a 21 takže zbývají už jen tři čtyři, než začneme myslet na plánovanoý dvoudílný závěr sezóny i seriálu. Pokud jde o návaznost, budou to maximálně 4 epizody, ale stejně tak to mohou být pouze ty poslední dvě. Samozřejmě tím nechci říct, že se v předchozích epizodách budou chovat jako by se nic nedělo. Jenom to nebude tak seriálové jak to udělali u DS9.

Q: Byla jsem zklamána tím, že se Kate Mulgrew objevuje tak málo v této sezóně. Je pro to nějaký důvod?
Angela D.
BF: Musím nesouhlasit. Ačkoliv Janeway neměla epizodu sama pro sebe, hrála v mnoha důležitou roli. Unimatrix Zero II byla víc epizodou Janeway než Seven, která byla v bezpečí, zatímco Janeway na borgské krychli jednala. A samozřejmě její role kapitána ji uvádí do centra každé epizody. Například v epizodě Imperfection se musela postavit možnosti, že ztratí Seven Of Nine, na kterou začala pohlížet jako na svou dceru. Ve Flash And Blood musí čelit svému rozhodnutí z minulosti. Souhlasím, že Janeway se neobjevuje tolik jako v předchozích sezónách, ale právě děláme na epizodě, kde bude více v popředí. V "Shattered" bude procházet svým životem, který ještě neprožila a v "The Void" zjistí, že přežití posádky závisí pouze na jejích schopnostech kapitána Flotily a na jejím lpění na principech Federace. Abych odpověděl na vaši otázku přímo, není žádný důvod, že jsme Kate v této sezóně dosud viděli méně. Ale jsem přesvědčený, že na to najdeme lék během dalších dílů.

Q: Existuje nějaký námět nebo vývoj postavy, který byste chtěl vyzkoušet, ale nebylo vám to umožněno?
John and Mary Jo T.
BF: První co mě napadně je Kes a její návrat ve Fury. Byl jsem rozčarován tím jak to celé skončilo. Kesin motiv byl trochu nejasný, stejně jako příběh, a posádka nedostala šanci si s ní SKUTEČNĚ promluvit. Původní koncept byl, že se Kes vrátí a posádka si teprve postupně uvědomí, že to je jiná žena, než ta která před třemi lety opustila Voyager. V době kdy byla pryč, prožila něco traumtizujícího. Vstupovala do další fáze života Ocampů a to ji zkazilo. Možná byla trochu blázen. V původním námětu nebylo ani zmínky o cestě časem. Co mě osobně přitáhlo k příběhu, byla šance prozkoumat postavu, která kdysi tak sladká je teď tak nechutná. Dávalo právě smysl, že někdo jako Kes, někdo tak naivní, mohl být takovým způsobem zkažen. Byla pověstnou nevinností, která by shledla život "na ulici" neúprosný a odpuzující. A» se jí tam stalo cokoliv byla netečná až zvrácená. Dávalo to smysl, že někdo jako ona, by se obrátil proti vlastní "matce", v našem případě Janeway, za to, že ji ukázala nové obzory - které nebyly takové jaké očekávala. To skutečně nebylo ve scénáři zcela jasné. Bylo to smrsknuto do jedné uspěchané scény, která musela soutěžit o pozornost s útokem Vidiiánů. Stejně tak závěr mi přišel těžko uvěřitelný. Když byla tak rozzuřená na své bývalé přátele, že je chtěla zabít, nic by nemohlo změnit její rozhodnutí. Přesně takhle bych to chtěl ukončit - a» už s cestováním v čase nebo bez něj - Kes vzdorující Janeway, unikající a vracející se pouze jako "občasný" nepřítel. Bylo by to zábavné.

Q: Na jaké epizodě právě pracujete?
Mervix
BF: Ken Biller a já píšeme příběh pro únorovou dvojepizodu s názvem Workforce, a právě společně pracujeme na scénáři pro první část. Ken a Mike Taylor napíší druhou část. Epizoda je o posádce, která má před sebou vidinu života v otroctví na cizí planetě. Nemohu vám o tom říct víc ale bude to takový scifi thriller.

Q: Bude Harry Kim povýšen?
BF: Stačí říct, že bude povýšen, až kapitán Janeway uzná, že se na to hodí.

Druhá část bude uveřejněna příští týden

Thanks to StarTrek.COM