Interviews

Rozhovor s Andre Bormanisem [Část I]

Dalším, kdo poskytl rozhovor StarTrek.COM je Andre Bormanis, který dlouho pracoval jako vědecký poradce Star Treku, a poté přešel do týmu scénáristů. Původní interview najdete zde

Question: Proč pro lidi na hvězdných lodích, kteří cestují rychlostí vyšší něž světlo nejde čas pomaleji?
Bart H.
Andre Bormanis: Loď je při letu warpem v subprostoru, ne normálním prostoru. Warpové motory v podstatě rozpínají prostor za lodí a smršťují prostor před lodí. Ale uvnitř své vlastní subprostorové bubliny loď zdaleka nedosahuje světelné rychlosti, takže se neuplatní efekt dilatace času.

Q: Seska řekla, že se oplodnila pomocí Chakotayovi DNA, ale přitom ho píchla jehlou do krku. Je to vůbec možné? Vím, že to nakonec nebylo Chakotayovo dítě, ale chci vědět, jestli to nebyla chyba scénáristů.
Jill S.
AB: V podstatě můžete DNA získat z jakékoliv buňky v lidském těle a vytvořit tak vlastní klon - identické dvojče. Seska mohla z Chakotayovy DNA vyextrahovat pouze prvky které potřebovala k oplodnění svého vajíčka a nebo prostě využila jeho DNA, aby vytvořila klon.

Q: Myslíte si, že je možné dosáhnout rychlosti světla?
Maxx
AB: Je určitě možné roztáhnout a smrštit prostor větší rychlostí než světelnou, což je podstatou warpového pohonu. Víme, že se vesmír, krátce po Velkém třesku rozpínal mnohem rychleji než světlo. Problém je jenom v energii. Dostat loď jako je Enterprise nebo Voyager do warpu vyžaduje nepředstavitelné množství energie. Nemyslím si, že budeme mít warpový pohon nějak brzy, ale možná někdy by to mohlo být možné.

Q: Jak blízko jsme plně funkčnímu reaktoru na bázi hmota/antihmota?
Chris L.
AB: V současné době umíme vytvořit a skladovat miniaturní množství antihmoty v laboratoři, tedy jen několik atomů najednou. Problém je vytvořit a uskladnit větší množství. Nikdo zatím ani netuší jak efektivně vyrobit několik miliónů atomů současně, když pro hvězdnou loď potřebujeme biliony bilionů. Ale určitě to bude velmi dobrý zdroj energie. Můžete navštívit NASA sponzorovanou stránku "Warp Drive When?"

Q: Všiml jsem si že když se setká několik lodí, jsou všechny správně orientovány v prostoru. Tedy gravitace směřuje dolů. Nebylo by realističtější, kdyby se lodě setkávali různě natočené?
Kurt G.
AB: S tím souhlasím. Ale producenti a lidé, kteří tvoří speciální efekty mají dojem, že loď vzhůru nohama vypadá podivně, obvzlášť na malé televizní obrazovce. Jedinou omluvou této orientace může být to, že když loď obíhá kolem planety musí respektovat orbitu.

Q: Mám vaši knihu Star Trek: Science Logs. Je něco na poli vědy co byste do knihy dopsal, kdybyste ji dělal nyní?
Mark M.
AB: Jistě, vzniklo mnoho nového v genetickém inženýrství, včetně dokončení projektu lidského genomu. Objev černých děr střední velikosti a možnost existence antigravitační síly.

Q: Je vůbec možné kontrolovat gravitaci?
Tedy ve formě podlahových plátů jako ve Star Treku?
Frank D.
AB: Když fyzikové objeví v jakém vztahu je gravitace k základním silám přírody - elektřině, magnetismu a jaderným silám - pak ji bude možno kontrolovat manipulací právě pomocí těchno sil, protože ty už částečně ovládat umíme. V poslední době se s tím experimentuje na univerzitě v Texasu. Vypadá to, že rychle se točící supravodivý disk mírně snižuje gravitaci. Pokud se prokáže, že to tak skutečně je a my zjistíme jak to funguje, pak by se snad z toho dala získat metoda jak vytvořit umělou gravitaci. Píšu o tom právě článek do přístího vydání Star Trek: Magazínu.

Druhou část rozhovoru zde najdete příští týden...

Thanks to StarTrek.COM