Interviews

Rozhovor s Johnem Loganem

Scénárista John Logan je považován za uchazeče na nominace Oscarů příští měsíc. Možná se tento třicetidevítiletý Chicagan vrátí s Los Angeles se zlatou soškou. Řekl, že už si vyklidil jednu poločku ale ne na Oscara. Spolupracoval už na scénáři k filmu Olivera Stona "Any Given Sunday", ze světa profesionálního fotbalu. A byl nominován na Emmy za scénář pro HBO Pictures producion "RKO 281". Právě teď může získat svou první nominaci na Oscara za film Riddleyho Scotta "Gladiator". Nyní pracuje na scénáři desátý startrekový film.

"Mám ve scénáři skvělé rasy i lodě, už jsem si vyhradil poličku, kam budu ukládat produkty na motivy nového filmu," směje se Logan, když popisuje svůj nový projekt, známý jako "Star Trek X". "Jsem fanatický trekkie, a chci se podílet na návrzích jak jen budu moci. Skutečně to nedělám jenom pro peníze."

O tom, že je Logan Trekkie se nedá pochybovat. Dokáže rychlostí blesku vyjmenovat oblíbené epizody jako ten nejzažranější fanoušek. Přiznává, že většinu Halloweenských nocí strávil v uniformě Hvězdné flotily. A i jeho matka může dosvědčit jeho zápal pro 23 století.

"Matka mi vyprávěla, jak jsem přemlouval, abych mohl zůstat ještě chvíli vzhůru, a dívat se na Star Trek," říká se smíchem. "Byl jsem prý jako dítě bezkonfliktní, ale toto bylo pro mě zřejmě důležité. Zatímco si jiné děti hrály na kovboje a indiány, já si hrál na Kirka a Klingony. Když jsem dostal tuhle práci, měl jsem chuť zavolat matce a říct: "Vidiš? Přece se to vyplatilo!"

"A proč "Star Trek X"? Zajímá mě spousta věcí a Star trek je jednou z nich," říká Logan. "Vesmír Star Treku je dost silný na to, aby stál na vlastních nohou. Ale při filmování jsem objevil zajímavé způsoby jak vyprávět příběh. Velmi jsem se naučil od Olivera Stona a Riddleyho Scott."

Logan nechce prozradit z filmu žádné podrobnosti, i když fanoušek uvnitř něho trpí tím, že se se svými znalostmi nemůže rozdělit s davem trekkies. Nyní právě dokončuje první koncept scénáře.

"Je to neobyčejně vzrušující a nese to sebou hodně odpovědnosti," říká. "Pociťuji k těm postavám hluboký respekt a lásku a myslím, že jim hodně dlužím. Takže chci aby byli správně zpracovány."

Nakonec přece jen něco málo prozradil. Kapitán Picard a posádka bude muset čelit dvoum protivníkům. Jeden z nich jsou Romulané, druhý někdo nový. Logan také vytvořil protivníka pro Picarda a doufá, že se vyrovná Khanovi z jeho oblíbeného filmu Star Trek II: Wrath of Khan.

"Picard potřebuje protivníka na jeho úrovni, stejně jako ho potřebuje James Bond. Doufám, že bude zapamatovatelný nejen proto kým je, ale jak a proč se chová, tak jak se chová."

Scénář obsahuje nejenom prvky z Nové generace, říká Logan, a tím míní, že rasy Federace z Původní série, které se už moc neukazují se objeví ve filmu. Film bude brát také ohled i na nejnovější epizody, a poznamenal, že se právě díval na sedm epizod ze závěru Deep Space Nine, aby si osvěžil paměť o detailech války s Dominionem a přidělení na Qo'noS Worfa. Dále je pro Logana důležitě, aby nějak ukázal, že posádka má život i mezi dobrodružstvími, že se jejich vztahy vyvíjí.

"Bude tam spousta maličkostí, které fanoušci dobře poznají. Chci do toho dostat spoustu skvělých věcí, kterým většina normálního publika nebude rozumět, ale fanoušci ano. Nejlepší na mé práci je to, že mohu s rasami, postavami a planetami dělat to, co jsem vždycky chtěl."

John Logan si je vědom, že budoucnost Star Treku teď spočívá v jeho rukou. Ale zase si z toho nedělá těžkou hlavu, protože na námětu pracoval s Brentem Spinerem, Patrickem Stewartem a výkonným producentem Rickem Bermanem.

"Už jen ten fakt, že mě najali a podporují to co dělám s projektem, by mělo pro fanoušky něco znamenat. Je to velmi ambiciózní příběh, a je v tom určité riziko. Myslím, že to co chci do toho vnést, je má láska k postavám a k světu Star Treku. V třiceti devíti letech se mi splnil sen, aby mohl usednout na kapitánské křeslo a doufám, že to ovlivní celou mou práci."

Thanks to StarTrek.COM