Interviews

Rozhovor s Andre Bormanisem [Část II]

Přinášíme vám druhou část rozhovoru s technickým poradcem a scénáristou Star Treku Andre Bormanisem. První část si můžete přečíst o několik příspěvků níž. Původní rozhovor v angličtině najdete zde:

Question: Když někdo cestuje rychleji než světlo, co by viděl? Kdyby měl kameru, kterou by neustále snímal obraz, byla by to fotografie vesmíru z minulosti? A kdyby zvyšovali rychlost, mohl by někdo zachytit Velký třesk?
KlingonSGD
Andre Bormanis: Zajímavá otázka! Ale neznám na ní odpověď. Cestování rychleji než světlo, by mohlo zapříčit vaši cestu zpět časem. Ale vše co vidíme, je to co se stalo v minulosti, protože světlu vyslanému nebo odraženému z jakéhokoli objektu trvá nějakou dobu, než dorazí do vašeho oka. Když používáme obří teleskopy, vidíme galaxie jak vypadaly před miliardami let. Kdybyste cestoval rychlostí blízkou rychlostí světla, uviděl byste jakýsi "tunelový efekt", kdy je světlo na okraji vašeho vidění posunuto do červeného konce spektra a uprostřed do modrého.

Q: Jaká je pravděpodobnost, že budeme mít přenosová zařízení jako ve Star Treku?
EvansC
AB: Myslím, že transportéry jsou dost nepravděpodobné. Možná někdy budeme mít nějaký druh teleportace, ale pochybuji, že by to bylo na bázi skládání atomu po atomu.

Q: Jaké nejdelší slovo jste jako vědecký poradce, použil ve Voyageru?
Ryan
AB: Pravděpodobně "symbiogeneze", což je název zajímavé teorie v biologii. Podle této teorie, byli kdysi jisté struktury v našich buňkách nezávislé na ostatních. Tyto buňky byly přijaty, nikoli stráveny, našimi předky buňek. Malé buňky vytvořili symbiotický vztah s většími buňkami a teď v těch buňkách vykonávají důležité funkce.

Q: Mají stále lidé ve 24 století science-fiction? (Teď nemyslím kapitána Protona). Představují si nějak svou budoucnost? Jsou fascinováni tím, kam směřují jako my dnes?
Keleley
AB: To jistě mají. Otázka co nám budoucnost přinese je stejně důležitá ve 24. století, jako dnes a literatura ji určitě odráží.

Q: Kolik uděláte průměrně změn v jednom scénáři, tím že tam přidáte příslušné vědecké technovýrazy a jak se to slučuje s představou scénáristy?
Robbie J
AB: To záleží na scénáři. V některých je toho "techu" víc než v jiných. Obyčejně nemám více než pár stránek technických poznámek k danému scénáři. Když se příběh točí kolem duležitého vědeckého konceptu - jako vzpomínaná Symbiogeneze - většinou si před tím o tom se scénáristou promluvím, aby se seznámil s principem a pojmy.

Q: Kterou technologii Star Treku byste chtěl změnit v realitu? A jaká technologie, která již dnes existuje a která se objevila dříve ve Star Treku, je podle vás nejdůležitější?
Traci C.
AB: Mou první volbou by byl warpový pohon. Chtěl bych cestovat po galaxii, navštěvovat cizí hvězdné systémy a zkoumat jiné planety. A nejdůležitější zařízení, které už existuje, jsou podle mě, "lékařské snímače" - CAT a PET - které dávají doktorům možnost pohlédnout do lidského těla.

Q: Z vědeckého hlediska, jaký je váš nejoblíbenější příběh Star Treku?
HEG
AB: Pravděpodobně Tuvix, s dříve vzpomínanou symbiogenezí. Myslím, že to byl modelový sci-fi příběh: přesvědčivá myšlenka z dnešní vědy, posunuta o úroveň výš, vedoucí k morálnímu dilematu. Tzn. pokud symbiogeneze nefunguje jen na buňkách, ale na celém lidském organismu. A co kdyby to spojilo dva členy posádky a vytvořilo novou entitu a my to nemůžeme okamžitě zvrátit? To vedlo k tomu, že si kapitán musela vybrat jestli obětuje nový život nebo životy svých dvou členů posádky...

Q: Zajímalo by mě jak jste se stal vědeckým poradcem?
Josh
AB: Na vysoké škole jsem vynikal ve fyzice a udělal diplomovou práci v astrofyzice, poté jsem učil a psal technické články. Pak jsem navštěvoval nějaké scénáristické kurzy a mému učiteli se to velmi líbilo a dodal mi odvahu, že jsem si nakonec našel agenta v Hollywoodu, která mě chtěla zastupovat. Měl jsem tvořit základní náměty pro Novou generaci, ale našla pro mě místo vědeckého poradce. Chtěli někoho s vědeckými vědomostmi, kreativním psaním a také někoho kdo zná velmi dobře Star Trek. Takže si se mnou promluvili, líbil jsem se, najmuli mě, a začal jsem v sedmé sezóně Nové generace. Pak jsem začal poskytovat příběhy pro Voyager a také jsem napsal několik scénářů, což bylo pro mě velkou zábavou...

Thanks to StarTrek.COM