Interviews

Rozhovor s Johnem Loganem [STX]

"Zamiloval jsem si Původní sérii i Novou generaci. Mám všechny epizody na kazetách. A teď, když mám přístup k databázi Paramountu, mohu se dívat na co chci. Deep Space Nine mě příliš nazaujala, ale líbí se mi jak naložili s postavami. Takže teď jsem viděl další díly, hlavně sedmidílnou válku s Dominionem. Voyager je skvělý a postavy Janeway a Seven jsou mé oblíbené."

Toto řekl John Logan, který nyní píše scénář desátého Startrekového filmu, magazínu Star Trek Comunicator. Má v plánu zahrnout do nového filmu odkazy na epizody seriálu. "Bude v tom spousta věcí, které poznají jenom fanoušci. Nikdo z normálního publika tomu nebude rozumět, ale fanoušci to správně pochopí. Nejlepší na tom je, že mohu s rasami, postavami a světy dělat to, co jsem chtěl vždycky."

Nový film by měl být inspirován i staršími filmy, hlavně pak ST2: Khanův hněv a ST8: První kontakt. "Mí oblíbení protivníci jsou Khan a královna Borgů. Potřebujete protivníka jejich velikosti. Proto Bond bojuje vždy se svým Blofeldem. Picard potřebuje protivníka na úrovni.

Další protivník, ze kterého si vzal příklad je Annorax, z dvojepizody Voyageru "Rok pekla". "Annorax byl zapamatovatelný, protože bylo vidět jaké pohnutky ho dohnaly k jeho činům," řekl Logan. "A něco z něho jsme si vypůjčili i do STX."

Rok pekla nebude jedinou epizodou, ze které si bral příklad. K jeho oblíbeným patří 'The Naked Time,' 'Arena,' 'Amok Time' a 'Balance of Terror' z TOSu, 'The Best of Both Worlds,' 'The Inner Light,' 'Yesterday's Enterprise,' 'Face of the Enemy,' 'Data's Day,' a 'Measure of the Man' z Nové generace Next Generation, a také 'Tuvix' z Voyageru, ale Voyager má radši jako celek. Nemohl vybrat oblíbenou epizodu z DS9, protože tento seriál právě znovu objevil.

Několik z jeho oblíbených epizod je právě o Romulanech, kteří budou i v novém filmu. "Miluji Romulany, a budou ve filmu. Vždy mě přitahovala jejich dvojakost, komplikovanost a politická obratnost. Myslím že jsou hrozivým nepřítelem posádky Enterprise."

Podle nedávných zpráv se měl ve filmu objevit i Spock, který pracuje tajně na Romulu. Na přímou otázku se Logan nejprve zarazil a pak řekl: "To ještě nemohu komentovat." Ale přiznal, že určité prvky z Původní série se ve filmu objeví. "Uvidíme některé staré rasy, které se už dlouho neukázaly. Nemohu zabýhat do detailů, ale také mám rád Andoriany."

Hlavními postavami ve filmu budou opět Picard a Dat, ačkoliv Deanna Troi by také měla dostat "silnou roli". Nechce ale naddržovat žádné postavě. "Máme tu sedmičlennou skupinu a to je moje priorita. Musím zajistit, aby si každý přišel na své. Rád pracuji na menších postavách, ale když si mohu vybrat, zda tu a tu větu má pronést Barclay nebo Geordi, bude to jasně Geordi. Musím se velmi pečlivě rozhodovat."

Postavy budou ve filmu změněny. "Asi nejchytřejší věc co v ST II udělali, bylo že dali Kirkovi brýle," řekl Logan. "Bylo tak jasně patrno plynutí času, že se postavy změnily a jejich vzájemné vztahy vyzrály."

Také uvidíme více Enterprise-E. "Dívám se na to jako fanoušek, a který fanoušek by nechtěl vidět Enterprise v boji? Enterprise bude dělat všechny ty skvělý věci, které jsem chtěl, aby dělala. Je to skvělá loď a moc jsme z ní zatím neviděli. Tohle bude trochu akční film a loď dostane opravdu zabrat."

Ačkoliv bude ve filmu hodně akce, nebu to čistě akční film. "To co dělá Star Trek skvělým jsou morální témata a je ještě lepší, když je morální téma zabaleno do akčního obalu," řekl Logan.

Pokud se ukáže, že film bude úspěšný, Logan nezavírá dveře před dalším filmem. "Uvidí se, jak lidé přimou STX a pokud mě nepudou hledat do Illinois se zbraní v ruce budu pracovat i na STXI. Už do toho mám nápad. Je tu jedna věc, kterou jsem chtěl dát STX, ale už se tam nevešla. Uvidíme jak se vše vyvine. O tom si můžeme promluvit za několik let."