Interviews

Rozhovor s Rickem Bermanem

V novém čísle Star Trek Communicatoru se objevil rozhovor s Rickem Bermanem, který byl zaznamenán již před několika týdny. Původní nezkrácený rozhovor v angličtině najdete na stránkách Voyager's Delights.

Otázka: Teď, když skončil Voyager, jaký z toho máte pocit po těch sedmi letech?
Rick Berman: Byl to hořkosladký konec. Za tu dobu si s těmi lidmi utvoříte vřelé přátelství a hodně těch lidí už nikdy neuvidíte. Na druhou stranu, bylo to sedm let tvrdé práce a máte pocit, že už toho bylo dost. Je to také v tom, že mám před sebou nové projekty jako "Enterprise" a "STX" a proto se mi odcházelo snadněji. Jsem velmi pyšný na poslední dvě sezóny Voyageru. Právě jsme dokončili sestřih poslední epizody a je prostě kouzelná. Ale je čas jít dál.

Ot: Co si myslíte, že se vám na Voyageru nejvíce povedlo?
RB: Asi největší a zároveň jedinečnou překážkou bylo vytvořit akčně/dobrodružný seriál se ženou ve velení. Díky velkému talentu Kate a našemu malému přispění si dokázala udržet ženskost i seběvedomí a sílu.

Ot: Jak jste daleko s novým seriálem?
RB: Za tři týdny bychom měli začít natáčet (natáčení začalo v půli května). Máme už téměř všechny herce, dokončili jsme první pilotní epizodu a napsali příběh pro první regulérní epizodu. Složili jsme tým scénáristů ze starých i nových tváří (jedním z nováčků je Stephen Back, který tři roky pracoval na seriálu "Sedm dní" a napsal i scénář pro jednu epizodu "Chicago Hope"). Už jsme vybrali režiséra pilotu a spoustu dalších věcí.

O: Na kolika scénách budou postaveny kulisy?
RB: Pracujeme ve třech studiích (scénách) a jedna z nich je téměř dokončena. Ostatní dvě používal Voyager, ale kulisy už se tam staví.

Ot: Bude nový seriál co do rozsahu srovnatelný s předchozími Star Treky?
RB: Ano, pokud mluvíme o usílí nebo penězích na kulisy, kostýmy a speciální efekty, tak to bude srovnatelné s předchozími seriály. Rozhodně ne méně!

Ot: Měl se nový seriál od začátku vysílat až po skončení Voyageru?
RB: Mnoho let se o tom diskutovalo. Bylo období, kdy se uvažovalo o tom, že se začne s vysíláním rok a půl před tím než Voyager skončí. Ale myslím, že nakonec bylo učiněno dobré rozhodnutí, aby se to pozdrželo do letošního podzimu.

O: Mohl byste nám povyprávět o vzniku konceptu pro nový seriál?
RB: No, asi před dvěma lety, mě studio požádalo o nový ST seriál. Tak začal proces, který už jsem měl nějakou chvíli v hlavě. Nechtěl jsem vytvořit pouze další ST seriál. Muselo to být pro mě něco absolutně nového a odlišného. Byla tu myšlenka, která se mi velmi líbila a rozhodl jsem se, že si ke spolupráci přizvu Brannona Bragu. Když jsem mu svou myšlenku přednesl, líbilo se mu to a podpořil ji. Začali jsme se scházet u psacího stolu a sepisovali bibli pro nový seriál asi osm týdnů ... 2 až 3 hodiny denně. Poté jsme přešli na pilotní příběh. Na tom jsme strávili další měsíce, aby ho studio akceptovalo. Poté jsme už psali scénář a sehnali vše potřebné. Měl jsem pocit, že to co děláme je dostatečně neotřelé, a že za několik let nebudu mít pocit, že se něco opakuje.

O: Jak je na tom nový film?
RB: Stále pracuji s Johnem Loganem na scénáři. Druhý přepis byl přijat producenty Paramountu příznivě. Děláme už jen nějaké finální změny a jde nám to od ruky. Právě jsme začali rozhodovat o řesirérovi, místě natáčení, rozpočtu a podobně. Doufám, že před-produkce začne už toto léto.

O: Čtete zprávy a komentáře na internetu, které se zabývají Star Trekem? Bojíte se špiónů ve svém středu, kteří vynášejí informace?
RB: No, jak je vidět, existují jistí lidé, kteří se dokáží dostat k jistým materiálům a chtějí se s tím podělit s ostatními. Musel bych se zbláznit, kdybych to bral příliš vážně. Někdy se tomu zasměji a někdy mě to naštve, hlavně když se jedná o negativní zprávu nebo pokud to některé lidi zde raní. Nemůžeme to sice jen tak přehlížet, ale také si nemůžeme dovolit to brát příliš vážně.

Thanks to Voyager's Delights