Interviews

Rozhovor se Spockem, 1.část

Leonard Nimoy (Spock) (72) nedávno zavítal do Brazílie, kde poskytl interview Salvadoru Nogueirovi.

TB: Proč jste se nakonec rozhodl přejít od filmu k fotografii?
Nimoy: No, fotografuji už velmi velmi dlouho, už od svých 13-ti let. Není to žádná novinka.

TB: Co se týče vaší knihy Shekhina, vzbudila v židovské komunitě velký rozruch tím, jak ukazuje ženskou nahotu ve spojení s náboženskými symboly. Bylo to záměrem?
Nimoy: To vůbec ne. Prostě jsem jen následoval svou uměleckou představu.
TB: Ale musel jste něco takového předpokládat...
Nimoy: Ano, během vlastní práce, když jsem ukazoval svou práci různým lidem, mi začalo docházet, že něco takového neprojde bez povšimnutí.

TB: Máte v plánu nějaké další projekty týkající se fotografií?
Nimoy: Ano, pracuji na nich neustále. Ve Spojených státech je několik galerií, které vystavují mé práce. Právě židovské muzeum v New Yorku koupilo část mé knihy, další muzea v zemi doplňují své sbírky o mé fotografie, pracuji neustále na nových věcech.
TB: A myslíte, že je kritici i veřejnost přijímá kladně?
Nimoy: Ano, to rozhodně.

TB: Teď bych rád přešel ke Star Treku a zeptal se vás: Jsou skutečně Spockovy dny sečteny?
Nimoy: To rozhodně.
TB: Uvažoval byste o návratu, kdyby vás o to Paramount požádal?
Nimoy: To je hypotetická otázka, na kterou se těžko odpovídá. Myslím, že je velmi nepravděpodobné, aby mi někdo něco takového nabídl, takže o tom ani nepřemýšlím. Nikdo mi nevolal už tak 12 let a nečekám, že se to změní.

TB: Čekal jste něco od posledního filmu Nemesis, který se odehrával na Romulu, kde měl být právě i Spock?
Nimoy: Nikdo mě v této souvislosti nekontaktoval.

TB: Otočme list, slyšel jsem, že jste nazpíval píseň "Balada o Bilbo Pytlíkovi"...
Nimoy: Ano, před mnoha a mnoha lety. Počátkem sedmdesátých let jsem dělal nahrávky a jeden producent mi poslal tuto píseň. Je velmi kouzelná a tenkrát mě zajímaly hobití příběhy, takže jsem to nazpíval.
TB: je nějaká šance na opětovné vydání?
Nimoy: Abych řekl pravdu, nemám ponětí, kde jsou uloženy originální pásky. Jsem si vědom, že toto téma je v současnosti populární díky filmům a tak pár lidí tuto nahrávku vykopalo a občasně hraje, ale nečekám, že se z toho stane celosvětový hit. (se smíchem)

TB: Když mluvíme o Pánu Prstenů, jak se díváte na nárůst zájmu o tento žánr v porovnání s úpadkem zájmu o čisté sci-fi?
Nimoy: Myslím, že je to přirozené. Ze Science Fiction se v posledních letech staly jen speciální efekty a exploze. Hobití příběhy naopak mají lidské jádro, které se dotýká každého.

TB: Star Trek byl v počátku seriál se spoustou politických a etických ponaučení. To přešlo do filmů a svým způsobem i do Nové generace, ale novější verze, už na to nekladou takový důraz. Jak se díváte na stárnutí fenoménu a jeho metoforickou sílu?
Nimoy: To je velmi dobrá otázka. Mohu odpovědět ale jen zčásti, protože příliš nesleduji nejnovější díly. Nejsem ten, kdo může hodnotit celou historii Star Treku. Ale mohu říct, že v začátcích, v třech sezónách a prvních filmech, jsme se snažili o sociální a politické komentáře a myslím, že tohle mělo velký podíl na úspěšnosti. Byl jsem hrdý na to, že dělám Star Trek. Nevím jak se to za poslední roky změnilo, takže by ode mě nebylo fér, abych to komentoval.

TB: Byl jste požádán, abyste režíroval ST: Generations, ale nekonec jste odmítl, protože jste byl informován, že nebude čas opravit problémy, které podle vás byly ve scénaři. Co to přesně bylo?
Nimoy: Už je to dlouho, zkusím si vzpomenout. Měl jsem pocit, že ten příběh nemá téma, které by mě dostatečně zajímalo. Měl jsem z toho pocit vykonstruovaného konfliktu s jedincem, daným jedincem, na kterém mi nezáleželo, neměl dostatečnou sílu. Nebylo to něco, co by mě nadchlo.
TB: Kdybyste režíroval Generations, nechal byste Kirka zemřít?
Nimoy: To je další hypotetická otázka! (se smíchem). Vzpomínám si, že to nebyla příliš slavná smrt. Byla to bitka v poušti s nějakým špinavcem, na kterém mi nezáleželo a nebylo toho příliš mnoho v sázce, kromě holého života, který je samozřejmě důležitý, ale... Když v ST II zemřel Spock, zemřel při záchraně lodi a posádky. Kirk bojoval s nedůležitou postavou a zemřel. Myslím, že to nebylo moc š»astné. Povím vám toto. Kdybych byl hypoteticky režisérem, snažil bych se, aby jeho smrt měla větší smysl.
TB: Rozešli jste s Rickem Bermanem jako přátelé, když jste odmítl režírovat?
Nimoy: Nooo... od té doby jsme spolu příliš nemluvili, lépe to asi nevystihnu.
TB: Ale říkáte to velmi váhavě...
Nimoy: Můžete k tomu dopsat "odpověděl váhavě" (se smíchem). Máte naprostou pravdu, váhal jsem. Snažím se najít slova, která by to popsala, ale pravdou je, že jsme od té doby spolu příliš nemluvili.
TB: Chápu...
Nimoy: Upřímně, spojoval nás právě jen Star Trek. A protože já už s ním nemám nic společného, není překvapivé, že nemám nic společného ani s Rickem Bermanem.
TB: Nemluvili jste ani o možném návratu Spocka, nebo dalších projektech?
Nimoy: Ne, pokud je mi známo.

TB: Pro ST VI. chtěl Harve Bennett přeobsadit role Kirka, Spocka a McCoye mladšími herci. Studio tomu nebylo nakloněno a vy jste přišel s jiným příběhem o Klingonech a koncem Neutrální zóny. Zajímalo by mě, jaký máte názor na Bennettův nápad a co byste řekl teď, kdyby se to skutečně stalo?
Nimoy: Myslel jsem, že Harvův nápad byl zajímavý, ale nikdy jsem nečetl scénář, takže vlastně nevím, jaký to mělo potenciál. Predložil svůj nápad studiu. Ti mě kontaktovali. Vysvětlili mi, že četli scénář, a že tento film nenatočí, pokud vymyslím jiný námět. A tak jsem to udělal. Vše co o Harvově scénáři vím je to, co jsem o něm slyšel. Takže nemohu soudit. Bylo by ale asi zajímavé udělat film z minulosti posádky.

TB: Bill Shatner nedávno řekl, že předložil Paramountu námět na nový ST seriál. Jste dobří přátelé a tak se chci zeptat, jestli vám o něm něco řekl.
Nimoy: Ne, nikdy jsme o tom nemluvili.

TB: Pracoval byste na Star Treku jako producent, kdyby vás Paramount požádal. Další hypotetická otázka...
Nimoy: (se smíchem) Myslím, že mé dny u filmu a televize skončily. Můj vlastní život je teď pro mě mnohem důležitější. Už nejsem posedlý kariérou jako kdysi. Vedeme s manželkou velmi spokojený život, hodně cestujeme. A mé fotografování mi po tvůrčí stránce zcela postačuje. Obzvláš» proto, že mě to nenutí odejít na týdny nebo měsíce z domova. Velmi pochybuji, že by se vyskytlo něco, co by mě přitáhlo zpět.

Thanks to Redakce