Interviews

Rozhovor se Spockem, 2.část

Leonard Nimoy (Spock) (72) nedávno zavítal do Brazílie, kde poskytl interview Salvadoru Nogueirovi. Pokračování...

TB: Jaký je rozdíl režírovat herce, které znáte velmi dlouho, jako v ST III. nebo ST IV., oproti práci s herci, které jste před tím osobně neznal, jako při filmu "Tři muži a nemluvně"?
Nimoy: Pracovat se známými herci a postavami má obrovské výhody. Ale musím říct, že Ted Danson, Steve Guttenberg i Tom Selleck zapadli do svých nových rolí jako skuteční profesionálové. Dokonale vystihli povahu postav a myslím, že podali skvělý herecký výkon. Byla radost pracovat na tomto filmu, protože vše dokonale vycházelo.

TB: Ale z pohledu režiséra musí být určitě težší pracovat s herci, kteří dané postavy hrají poprvé ne?
Nimoy: Obecně ano. Ve velmi obecné rovině je to pravděpodobnější, protože ty postavy teprve hledáte. Pro mě bylo nejobtížnější hrát a zároveň režírovat. Bylo to fyzicky náročné. A velmi obdivuji ty, kteří to vydrží dělat po několik let. Jedním z nich je například Clint Eastwood, který takto pracoval mnohokrát. Chce to velké množství energie. Například když se točil Star Trek film, který jsem režíroval, musel jsem se dostavit do maskérny dvě hodiny před natáčením. Ale jako režisér jsem tam musel být od sedmi ráno a tím pádem jsem musel být v maskérně už v pět hodin ráno. Režíroval jsem vlastně celou dobu jako Spock. Kdybych to odložil, vzalo by mi to dvě hodiny uprostřed pracovního dne.

TB: Jak se změnil váš vztah k ostatním hercům, když se z vás stal jejich režisér.
Nimoy: Když jsem začal dělat ST III. - můj první film jako režisér, bylo tam jisté napětí. Myslím, že ostatní byli trochu zvědaví, jestli tento projekt skončí úspěchem. Ale myslím, že vše dopadlo dobře. Zjistili jsme, že to takto může fungovat, že je možné, aby jeden z nás byl režisirém a přitom nebyl ostatním nadřazený. Naše vzájemné přátelství tím nijak neutrpělo a úspěšně jsme spolupracovali a to jak umělecky tak kreativně.

TB: A jaké to bylo, když pátý film režíroval William Shatner?
Nimoy: Úplně stejné. Bylo asi jasné, že Bill má silnou vizi o tom, co chce udělat a každý to respektoval. Je to velmi pracovitý člověk. Myslím, že to zasluhuje respekt.

TB: Ve svých memoárech Shatner napsal, že dost pozdě zjistil, že s ním někteří herci nejsou spokojeni. Řekl, že to při vlastní produkci filmu vůbec netušil. Všiml jste si během natáčení, že by třeba Jimmy Doohan něco proti panu Shatnerovi měl, nebo tak něco?
Nimoy: Myslím, že je to jedna z nejzábavnějších historek, jaké mi Bill vyprávěl o tom, jak zjistil, že je na něj Jimmy naštvaný. Bill přišel za Jimmym a přímo se zeptal: "Jsi na mě naštvaný?" a Jimmy odpověděl: "Ano." "Co jsem udělal? Proč jsi naštvaný? Můžeš mi říct nějaký důvod?" a Jimmy odpověděl: "Už jsem ho zapomněl." Myslím, že to je úžasný komentář.

TB: To ano. Jak často se setkáváte s lidmi z původní posádky?
Nimoy: S Billem se vídáme celkem pravidělně. My oba hodně cestujeme, a tak se snažíme sejít u večeře, kdykoliv je to možné. Jsme přátelé. S ostatními se vídám méně, ale mám k nim vřelý vztah a doufám, že je tomu i naopak. Občasně se vídáme na startrekových conech.

TB: A co váš další projekt, ALIEN VOICES. Jak jste se k tomu vůbec dostal? Ještě stále vysíláte?
Nimoy: Já miluju rádio. Vyrostl jsem na něm. Poslouchal jsem ho už jako dítě. Velmi si cením klasických sci-fi příběhů, které se staly základem pro sci-fi literaturu. Jednou za mnou přišel John de Lancie (Q), který je velmi talentovaným hercem a nabídl mi udělat několik audio nahrávek klasiky. Byl jsem tím nadšen a předložili jsme ten nápad audio divizi Simon & Schuster a oni nám to odkývli. Udělali jsme celkem šest pokračování a už jsme s tím skončili.

TB: Takže už neproběhne ani žádná diskuze mezi Q a Spockem?
Nimoy: Ne, myslím, že ne. Myslím, že to mělo celkem úspěch a velmi jsme si to oba užívali. Zopakovali jsme to na několika ST conech a nahráli jsme to pro Simon & Schuster. Tím to skončilo.

TB: Máte v oblibě práci s hlasem. Namluvil jste postavy do animovaných filmů. Máte je nějak zvlášť v oblibě?
Nimoy: Velmi mě to bavilo, a co je důležité, nevyžadovalo to žádné cestování, nemusel jsem sedět hodiny v maskérně a nemusel se starat o kostým. Tato práce mě velmi bavila.

TB: Teď vám položím otázku, na kterou má každý rozdílnou odpověď. Co si myslíte, že děla Star Trek tak zvláštním, že vydržel tak dlouho?
Nimoy: Myslím, že je to hned několik věcí. Jak už jsem vzpomenul dříve, myslím, že je to obsah, téma, které hýbe naší společností a nejen naší, ale po celém světě. Lidský obsah, společenské komentáře a tak dál. Jistě jsou to také vztahy mezi herci a postavami. Humor, který jsme myslím úspěšně přenesli do seriálu. Nedá se to přesně definovat, někdy se to povede, někdy ne.

TB: O Spockovi se dá říct, že byl prvním věrohodným mimozemšťanem v televizi. To jste ale ze začátku samozřejmě netušili. Měl jste strach o jeho věrohodnost, když vám Gene Roddenberry nabídl roli Spocka?
Nimoy: Ano, měl jsem strach. Měl jsem za sebou úspěšnou hereckou kariéru a obával jsem se, že pokud bude postava neúspěšná, mohlo by to mou kariéru zničit. V jedné chvíli jsem dokonce uvažoval o možnosti natolik Spocka odlišit, udělat ho tak odporného, že až půjdu z práce, lidé si mě s tou postavou nespojí a tím mi nezničí kariéru. Ano, měl jsem strach, ale dopadlo to dobře.

TB: Jak jste v té době posuzoval věci, které diváci přijmou a které nebudou fungovat?
Nimoy: Nejvíce se mi líbil potenciál mé postavy, to vnitřní světlo. Gene Roddenberry mi hned na začátku řekl o jeho smíšených předcích. Napůl člověk, napůl Vulkánec. Byl to vnitřní boj. Být Vulkáncem, ovládat své lidské emoce. Bylo v tom také jisté odcizení, to, že jako dítě vyrůstal na Vulkánu a nebyl tak úplně přijat, protože ostatní děti věděli, že má lidskou matku. Byli to velmi úžitečné a vzrušující aspekty jeho osobnosti, které jsem jako herec mohl prozkoumat.

TB: V současné době pracuji pro vědecký magazín a někteří vědci říkají, že Star Trek kazí představu lidí o skutečné vědě. Lidé díky Spockovi čekají, že naleznou mimozemšťana, se kterým se mohou ztotožnit. Když je například objevena bakterie na Marsu, většina lidí řekne: "No a co, chci mimozemský život, s kterým se dá mluvit." Co si myslíte o tom, že Spock zavinil změnu pohledu lidí, že takto by měl vypadat mimozemšťan?
Nimoy: Tohle je poprvé od roku 1965, kdy jsem ve Star Treku, co slyším, že by Spock nějak uškodil vědě. Skutečně je to poprvé. Já naopak nespočetněkrát slyšel, že Star Trek a Spock stimulovali lidskou představivost. Probudil jejich zájem o vesmír, o historii a budoucnost lidstva. V Los Angeles je hvězdárna, Grifithova observatoř, která připravuje vzdělávací program s přednáškami, demonstracemi za použití filmů, videa, diapozitivů atd. Bude to pojmenováno Divadlo Horizont událostí Leonarda Nimoye. Je to velmi věhlasná instituce a nemyslím, že by to pojmenovávali po někom tak spjatým se Star Trekem, kdyby si mysleli, že Star Trek jakkoliv škodí vědě. Takže jsem tím upřímně šokován. Při přípravě natáčení ST IV. jsem se setkal s Phillipem Morrisonem s technologického institutu v Messachusetts a skvěle jsme si popovídali. Zeptal jsem se ho na scénu z filmu "The Day the Earth Stood Still", kde hrál Sam Jaffe vědce, který nemohl vyřešit jednu velmi složitou rovnici. Přišel k němu muž z jiné planety a řekl mu, jak ji vyřešit. On pochopil, že to je někdo, kdo v mnoha ohledech přesahuje jeho vědění a řekl mu: "Chtěl bych se tě zeptat na spoustu věci." Chtěl se ho zeptat na otázky, na které lidstvo ještě nezná odpověď. Třeba jak vyléčit rakovinu, jak vyřešit tohle a támhleto. Otázka rozpínání vesmíru. Zeptal jsem se Phillipa Morrisona, na co by se na místě toho vědce zeptal on. Morrison je uznávaným astrofyzikem a odpověděl: "Takhle to nefunguje. Pokud a jestli vůbec se kontaktujeme s cizí inteligencí, zabralo by ohromné množství času, než bychom se vůbec mohli takto bavit. Podle scifi to vypadá, že existuje jiný svět, který je sto nebo několik set let před námi, že jsme jim podobní. To zkrátka není možné. Mohou být zcela jinak organicky utvářeni. Jejich mysli mohou pracovat úplně jinak něž naše, možná s nimi nebudeme moci komunikovat nikdy." A díky tomuto rozhovoru jsem pochopil, že scifi předpokládá, že zjistíme, jak komunikovat, jak mluvit s mimozemšťany, a že někteří budou primitivnější než my a jiní pokročilejší. A právě tento rozhovor mě přivedl na nápad s velrybami a jejich písní v ST IV. Pochopil jsem, že právě velrybí píseň je jednou z komunikací, kterým člověk nerozumí. Takže tak zní má dlouhá odpověď na vaši poznámku, že sci-fi poškozuje vědu. Nevěřím tomu. Mezi vědou a sci-fi jsou rozdíly, ale na druhou stranu existují velcí vědci, kteří mi říkají, že scifi povzbudila lidskou představivost.

Přeloženo z článku na TrekWebu