Interviews

Nejnovější chat s Holodoctorem

Přepis nejnovějšího chatu s Robertem Picardem (Holodoctorem) z 14. července 2004 ze serveru Startrek.com.

Správce: Vítám vás u dnešního speciálního chatu s Robertem Picardem!
Robert Picardo: Zdravím vás všechny, mluví váš Doktor, Robert Picardo. Prosím padněte na všechny čtyři, prohněte záda a zakašlete.

eMailbag: U nás v Austrálii dneska uvidíme poprvé druhou epizodu ze 7. sezóny (naši dodavatelé jsou pořádně pozadu, jen co je pravda). Mohl byste mi jakožto osobě která má valnou část sedmé sezóny teprve před sebou, prosím říci, jaké jsou vaše nejoblíbenější momenty ze 7. sezóny? Díky, Kieran.
Robert Picardo: Můj nejoblíbenější moment je asi chvíle, kdy Doktor věří, že jeho program bude nevyhnutelně a nenávratně vymazán, a on se tedy vyzná ze své lásky k Seven. A pak samozřejmě nezmizí. A tak tam stojí s ruměncem ve tváři. Práce na této epizodě byla strašná legrace.

Guest: Co máte vy a Doktor společného?
Robert Picardo: Holou hlavu. Suchý humor. A vášeň pro ženy v přiléhavých šatech.

SusanM: Posílám pozdravy ze Severní Virginie (navrhovala jsem pro vás program, když jste byl naposledy v DC). Má otázka zní: na jakých projektech nyní pracujete?
Robert Picardo: Budu hrát pana Babcocka, bankovního věřitele, v divadelní hře "Mame" v Hollywood Bowl, spolu s Michele Lee. Fred Willard, John Schneider, Alan Thicke a Christine Ebersole jsou také v obsazeni. A pak, někdy na začátku podzimu, budu hrát roli v novém muzikálu založeném na broadwayské show, jíž jsem se také účastnil jako dvacetiletý mladíček. Jmenovala se "Gemini". Jenže tentokrát budu hrát svého otce (směje se) – tu roli hrál v broadwayské produkci Danny Aiello, když jsem byl ještě dítě. Už se moc těším, až si ten materiál budu znovu po tolika letech pročítat. Muzikál se bude hrát v Hal Prince Musical Theatre ve Philadelphii. V říjnu.

Georgia: Užil jste si květnovou návštěvu Německa a FedConu? Na jevišti jste byl nepřekonatelný!
Robert Picardo: Ano, strašně jsem si tuto návštěvu užil. Němečtí fandové jsou jedni z nejnadšenějších a zdaleka nejlepší tleskači ve vesmíru! (směje se). A také jsem si zaflirtoval se dvěma překrásnými 18tiletými německými fanynkami, které mi říkaly, že dohromady mají 36 let. A já jim vysvětlil, že je to na mě pořád ještě příliš mladý věk. Ale velmi mi to polichotilo (směje se). Možná jednoho dne zestárnou a já omládnu.

eMailbag: Zdravím, pane Picardo. Uvědomoval jste si, jak ohromný dopad bude mít postava Holodoktora na historii Star Treku? Doktor prakticky vytvořil jednu z nejslavnějších hlášek v historii celého Star Treku ("Prosím udejte důvod lékařské pohotovosti – Please state the nature of the medical emergency"), vytvořil nové argumenty při svém boji za svobodu a každého diváka Voyageru přinutil, aby si cenil své vlastní lidskosti po každý den jeho života. Díky za vaši neuvěřitelnou postavu a za váš ohromný příspěvek Star Treku. Tim.
Robert Picardo: Ano, přesně tak jsem si to od prvního dne plánoval (směje se) – dělám si legraci. Popularita mé postavy mě zastihla naprosto nepřipraveného, ale potěšily mě bezvadné příběhy, které naši autoři pro Doktora psali. Kdybych býval tušil něco o Star Treku, alespoň bych něco z potenciálu své postavy tušil. Ale to, že jsem byl relativně nově příchozí do tohoto světa, mi pomohlo. Velmi zábavným způsobem. Myslím, že proces sebeobjevování šel ruku v ruce s touhou mé postavy vyvinout se nad své původní naprogramování. Takže předpokládám, že se nakonec vše vyvinulo lépe, než kdybych přistoupil k této roli s nějakou zkušeností ze Star Treku a se spoustou očekávání a podobně.

Guest: Jste v kontaktu s dalšími herci z Voyageru?
Robert Picardo: Ano, velmi často. Nejvíce s Ethanem Phillipsem, ale pravidelně se vídám se všemi. V průběhu roku je všechny vidím alespoň jedenkrát.

HoloDoctor Fan: Bavili jste se spolu s Ethanem Phillipsem o castingu na Voyager, zatímco jste společně pracovali na "Wagons East"? Nebo jste byli jen potěšeni, když jste poprvé dostali oznámení o přijetí do role a uviděli se na seznamu?
Robert Picardo: V době, kdy jsem byl obsazen do role Doktora, jsem byl plně vytížen prací na filmu Joa Danteho. Potřeboval jsem herce, který by mi byl dostatečně podobný, aby mohl hrát mého bratra, a já navrhnul Ethana Phillipse. Když jsem pak zavolal jeho agentovi, aby mu předal tenhle tip, dozvěděl jsem se, že já i Ethan jsme byli obsazeni do stejného seriálu, a to byla pro mě novinka. Také jsem zjistil, že dostal roli Neelixe, na kterou jsem původně dělal konkurz. Byl jsem pěkně naštvaný, tedy jen do chvíle než jsem uviděl Neelixovu masku (směje se).

Captainpittykitty: Zdravím. Jestli bude natočen film Star Trek: Voyager, jak by se měl jmenovat?
Robert Picardo: "Star Trek XI: Laciní herci."

Lardutes: Neprotestoval jste, že Doktor nikdy nedostal jméno?
Robert Picardo: Byl bych rád, kdyby dostal jméno ve filmu. A tady máte vlastně název Star Treku 11: "Star Trek: Doktor Kdo – již nikdy více!" (Doctor Who No More)

JP: Co si myslíte o Enterprise, a chtěl byste někdy hrát v tomto seriálu vedlejší postavu?
Robert Picardo: Herecké obsazení je velmi silné a velmi rád jsem při nedávné příležitosti strávit nějaký čas ve společnosti Johna Billingsleye, Anthony Montgomeryho a Connora Trenneera. Byla mi nabídnuta role v epizodě 2. sezóny, kterou režírovala Roxann (Dawson – B'Elanna Torres), ale tu jsem bohužel nemohl přijmout (zřejmě epizoda Bounty). Zrovna jsem točil krátký snímek "Lyon’s Den". Později v srpnu minulého roku jsem se zastavil na návštěvu u Brannona (Bragy) a řekl jsem mu, že bych bral nějakou roli v seriálu, ale že bych se chtěl vyhnout hlavní postavě. Předpokládal bych roli nějakého prapraprapředka tvůrce Doktorova programu, Lewise Zimmermana, který by byl až chorobně posedlý bojem proti vývoji umělé inteligence. A když jsem to pak včera probíral s mým přítelem Brentem Spinerem, zjistil jsem, že přesně ten samý příběh už připravují s Datem, v třídílné epizodě. Oba si myslíme, že je to pozoruhodná shoda náhod. Rád bych, aby mi Brannon zavolal a řekl mi něco o téhle "pozoruhodné shodě náhod", protože je opravdu pozoruhodná. No, možná mi zavolá, což by taky bylo pozoruhodné (směje se).

eMailbag: Jak se vám pracovalo s Jeri Ryan?
Robert Picardo: Jak se mi pracovalo s Jeri Ryan? Co můžu říct? Jakmile jsem si odvyknul zírat na ni mezi scénami, stala se práce s ní velmi příjemnou a neskutečně zábavnou. Jeri má ohromný smysl pro humor a hrozně ráda se směje. Naše společné scény jsme si nesmírně užívali.

Q: Ve čtvrté sezóně v epizodě Message in a Bottle (Zpráva v láhvi) byl Doktor poslán na palubu lodi USS Prometheus v kvadrantu alfa. Užil jste si natáčení v jiném prostředí než jen na ošetřovně Voyageru?
Robert Picardo: Message in a Bottle je pravděpodobně ta největší komedie, o jakou jsme se na Voyageru pokusili. Mám tam nejméně dva řádky textu, které zní jako Walter Matthau. Práce s Andy Dickem byla nesmírně zábavná, jakmile jsem se přenesl přes své obavy z toho, že budeme mít v televizních programech společnou fotku s nějakým strašným titulkem např. "Picardo Handles Dick Adroitly" (Picardo to s penisem umí)… "Picardo and Dick, What a Pair" (Picardo a penis, pěkný páreček)… "Picardo Seems Comlete with Dick" (Picardo zřejmě skončil s penisem)… a těšil jsem se na reakce fanoušků. USA Today nás nazvaly "Frasier a Niles ve vesmíru".

John Doe: Moje nejoblíbenější epizoda je Tinker, Tenor, Doctor, Spy (Břídil, tenor, doktor, špeh). Podílel jste se na přípravě scénáře?
Robert Picardo: Jen okrajově. Joe Menosky se mě zeptal na seznam Doktorových fantazií. Nemusím říkat, že živé malování nahé Sedmé z devíti bylo první, co mě napadlo. A také první, co bylo ve scénáři (směje se). Někdy ten 14tiletý chlapec ukrytý v hlubinách mého dospělého těla dokáže vymyslet opravdu něco pro americké diváky…
Zrovna mi volá Ethan Phillips, takže vaši další otázku zodpoví se mnou.

Guest: Co byla nejsměšnější věc, kterou jste jako Doktor udělal?
Robert Picardo: Podle Ethana Phillipse jsme společně na place nikdy nedělali nic směšného. Říká, že jsme sice vyváděli nějaké skopičinky v upoutávce, ale nechtěli jsme, aby se to dostalo ven. Vidíte. Já vám říkal, že jsme dobří kamarádi (zavěsí telefon).

Rho_ophiuchi: Jakou hudbu rád posloucháte? (Co takhle operu?)
Robert Picardo: Neposlouchám celé opery, jen skvělé árie. O operách toho popravdě moc nevím, ale oceňuji umělecký dojem velkých zpěváků. Poslouchám jen určitý typ hudby. Nedávno mi někdo pustil italského zpěváka Adriana Celentana, kterého mám velmi rád.

Borg_Hunter: Čí to byl nápad udělat Doktora "mobilním"?
Robert Picardo: Brannona Bragy, protože chtěl mít víc epizod s Doktorem mimo ošetřovnu nebo simulátor. Nejdřív se mi to moc nezamlouvalo – tvrdil jsem, že doktora tohle omezení právě dělá zajímavým – ale Brannon měl se svým "mobilním emitorem" samozřejmě pravdu.

Ensign Pryce: Opravdu jste v pozdějších epizodách Voyageru zpíval všechny písně? Pokud ano, uvažoval jste někdy o vydání alba?
Robert Picardo: Ano, všechny písně jsem nazpíval já, kromě druhé poloviny epizody "Virtuoso". Duet Don Carlo a Rondino al Nido jsou nazpívány operním zpěvákem… Augostino Castellnano (doufám že je to napsané správně). Hrozný chlap. Jednoduše jsem neuměl zpívat tak vysoko nebo tak dobře, abych to zvládnul, ale zpíval jsem všechny písně v epizodách The Swarm, Tinker, Tenor…, Renaissance Man, Someone to Watch Over Me a další. Také mám již dvě CD svých písní – většinou veselých – a které můžete dostat na mých internetových stránkách, RobertPicardo.com, a na mých osobních vystoupeních.

Gregsmith100: Pane Picardo, nemáte pocit, že se vaší postavě dostává té pozornosti až trochu moc?
Robert Picardo: No… Nevím jak na to odpovědět. Myslím že Doktor, protože byl na začátku jen kus nevyzkoušené technologie, musel ze všech postav seriálu urazit nejdelší cestu ve vývoji osobnosti atd. Myslím, že schopnost postavy i moje vlastní zvládat komické i dramatické momenty se stejným úspěchem, z něj učinily zábavnou postavu pro naše autory. Takže si nemyslím, že se mé postavě dostalo příliš pozornosti. Ale pokud si to myslíte vy, samozřejmě se omlouvám (směje se).

libinspace: Na co byste se zeptal vy svých fanoušků?
Robert Picardo: Co byste VY rádi viděli v budoucím Star Treku. A pak bych tu informaci prodal Paramountu... a šel bych do důchodu (směje se).

DataLore: Vypadáte, že si užíváte role doktorů! Jaká byla ale vaše nejoblíbenější? China Beach, nebo Holodoktor z Voyageru?
Robert Picardo: Obě role jsem měl velmi rád. Z různých důvodů… China Beach byla o velmi bolestivém momentu z historie naší země. Myslím, že tento seriál hodně znamenal pro válečné veterány z Vietnamu a jejich rodiny. Pomohla totiž rozproudit diskuze ohledně války. A myslím, že lekce z China Beach a dalších dobrých filmů z Vietnamu jsou velmi přiměřené současné situaci.
Ale hrát skvělou sci-fi jako Voyager mělo své vlastní jedinečné výzvy. Řekl bych, že největší věc, kterou mají obě role společnou, byl fakt, že obě postavy zachraňují lidské životy. Základní drama zdravotní pohotovosti je vždycky stejné, ať už ve 20. nebo 24. století. A kdykoliv jsme takovou scénu ve Voyageru natáčeli, vždycky jsem si vzpomněl na scény z China Beach.

Guest: Pane Picardo, hrál jste v mnoha TV seriálech a filmech, buď vedlejší role nebo i nějaké hlavní role. Jaká byla vaše nejlepší herecká zkušenost?
Robert Picardo: Obvykle to bývají role, ze kterých mám největší obavy. Před dvěma lety jsem nesl na svých bedrech muzikál "A Class Act", protože jsem hrál ústřední postavu. Ale byla to velmi prospěšná role. Před mnoha lety jsem zase hrál hlavní roli v divadelní hře "The Normal Heart". Pojednávala o reakci obyvatelů New Yorku na AIDS v počátcích 80. let. Tato hra, když jste ji hráli, byla nesmírně emocionálně vyčerpávající, ale stejně tak prospěšná. Takže bych řekl, že živé divadlo kvůli bezprostřednosti a kontaktu s diváky s sebou nese moje nejpěknější vzpomínky.

eMailbag: Ahoj, Bobe! Jakou nejpodivnější věc po vás kdy fanoušci chtěli, a byl jste někdy na setkáních fanoušků ve Skotsku? Srdečné pozdravy z malebných břehů Loch Lomond! Susan.
Robert Picardo: Dvakrát jsem navštívil Glasgow. Skotsko je vskutku nádherná země (podnikl jsem i krátký jednodenní výlet do Edinburghu).
Nejpodivnější věc… Jeden fanoušek z Alabamy, který se živil tesáním náhrobních kamenů pro živé, mě podaroval malým mramorovým pomníčkem. Byla na něm fotka Doktora a mé jméno. Je pak velmi těžké vysvětlovat ostraze na letišti, proč máte ve svém zavazadle náhrobní kámen. Musíte zamumlat cosi ve smyslu: "Měl jsem zvláštní předtuchu o tomhle letu..." Pomník ale nicméně stojí v naší zahradě a je to bezvadné téma k hovorům. A taky mi jednoho dne ušetří peníze (směje se).

Song_Of_Hologram: Všichni z Montrealu vám posíláme velké kanadské úsměvy. Zajímají se vaše dcery také o divadlo?
Robert Picardo: Má starší dcera (15 a půl roku) se o divadlo zajímá a příští rok bude součástí divadelního programu Acting Conservatory na její střední škole – pokud projde talentovkami. Má mladší dcera chce být režisérkou nebo produkční. Ale to asi jen kvůli tomu, že jí už nebaví prosit mě o peníze a chce se mě co nejdřív zbavit. Hm, tahle představa se mi opravdu líbí… (směje se).

Guest: Jaký je váš nejoblíbenější sport?
Robert Picardo: Hmm. Já vlastně žádný kolektivní sport neprovozuji, ačkoliv denně cvičím. Ale řekl bych, že baseball stále zůstává mým nejoblíbenějším sportem, i když žádný sport zbožně nesleduji.

Asclepius: V epizodě Darkling citovala vaše postava v závěrečné řeči Hippokratovu přísahu. Jako student medicíny jsem překvapen, že mnoho mých spolustudentů ji nezná! Myslíte, že "nikomu neublížím" je jenom ideál, nebo by se měla přísaha brát doslovně?
Robert Picardo: Myslel jsem, že všichni doktoři skládají Hippokratovu přísahu na závěr svých zkoušek. Jsem překvapen zjištěním, že vaši kolegové ji neznají! Myslím, že je to ideál, kterého bychom se měli držet.

Guest: Zdar, Doktore. Zajímalo by mě, jestli hraní PZH na Voyageru opravdu vzbudilo váš zájem o neurovědy a podstatu mysli, a pokud ano, pustil jste se do studia na poli neurochemie, neurobiologie nebo filozofie mysli?
Robert Picardo: (směje se) Jsem polichocen vaším vysokým míněním o mých schopnostech. Na vysoké škole jsem sice studoval obor biologie, a opravdu jsem se zajímal o všechny tyto předměty, ale již nejsem obeznámen se spletitostí těchto oborů. Och, pro časy jednoduchých otázek! A stejně jednoduchých odpovědí!

Wesley2104: Byl vůbec někdy okamžik, kdy jste si přál, aby vaše postava nebyla hologram?
Robert Picardo: Kdykoliv jsme měli na scéně skutečné jídlo, které skutečně vonělo. Jedna z mých nejoblíbenějších vzpomínek na Voyager se váže k jedné z dřívějších epizod Heroes and Demons, kde ohlodávám kus holografického jehněčího, zatímco vyprávím nějaký příběh. Takže nejlepší způsob, jak mi zabránit v pojídání kulis bylo dát mi kus jehněčího.

Angel Dion: Jaký je váš nejoblíbenější restaurant a vaše nejoblíbenější jídlo?
Robert Picardo: Nejšťastnější jsem v italských a indických restauracích, a hrozně rád si vařím sám. Ze všech jídel, která umím, mám nejraději francouzskou špenátovou pizzu, protože to byla specialita mojí babičky a já cítím, že bych měl tuto rodinnou tradici nést dále.

eMailbag: Drahý pane, je úžasnou náhodou, že moje nejoblíbenější postava ze Star Treku pořádá chat zrovna na mé narozeniny, takže se vás musím na něco zeptat. Vždy jsem se zajímal o to, jak jste si užíval hraní sám proti sobě, když jste natáčeli epizodu Life Line, v níž jste si zahrál roli svého stvořitele. Jak se vám hrálo proti sobě, když jste vytvářel dva protipóly? GarrickM.
Robert Picardo: Práce se mnou byla naprosto úžasná. Shledal jsem, že jsem žádoucí, plný energie, štědrý na duchu a plný svěžího dobrého humoru. Ačkoliv jsem měl tendence si sám o sobě se sebou povídat. Také tu byl sžíravý strach z toho, že sám sobě nebudu v hereckém výkonu stačit. Ale když bylo vše řečeno a natočeno, musel jsem sobě dát ty nejvyšší známky, a doporučil bych práci se mnou komukoliv (směje se).
Vše nejlepší k vašim narozeninám a přeji vám, abyste jednoho dne měl také tak prospěšný čas sám se sebou. A nemyslím to v 'tom' slova smyslu.

eMailbag: Ahoj, Roberte. Jen by mě zajímalo: vzpomenete si na váš nejkrásnější vánoční dárek, který jste jako dítě dostal? Draderman.
Robert Picardo: Tak to bylo bezkonkurenčně moje první kolo.

Na závěr bych chtěl všechny fanoušky Star Treku pozvat k návštěvě webu Planetary Society na Planetary.org, protože jsem členem týmu poradců a velkým podporovatelem jejich mise, která povzbuzuje pilotovaný výzkum vesmíru a hledáním mimozemské inteligence (jiné než mé).

Správce: Děkuji vám mnohokrát za další zábavný chat.
Robert Picardo: Přeji vám všem všechno nejlepší... Vydejte se odvážně... a pokud je to nutné, plešatě ("Go boldly… and, if necessary, baldly) ...

Související link na komplet databázi epizod Voyageru naleznete např. zde.