Interviews

Rozhovor s Phloxem (část 1.)

Na stránkách SaveEnterprise.com se objevil rozhovor s Johnem Billingsleym, který hraje doktora Phloxe v Enterprise:

Otázka: Jaký máte pocit z vývoje čtvrté sezóny ohledně vaší postavy a zbytku posádky NX-01?
John Billingsley: Ohledně mé postavy musím se vší upřímností říct, že poslední dva roky kladou větší důraz na akčně orientované příběhy, a vývoj všech čtyř vedlejších postav byl trochu opomenut. Neměl jsem toho tolik na práci, což je na jednu stranu dobře. Uvědomuji si, že se úspěšnost seriálu moc neslučuje s tím, když dáte vedlejším postavám více prostoru. Myslím, že epizody jsou teď většinou napínavější a dějovější, což bylo právě to, co jsem v prvnich letech postráral. Tu složitost dějové linie. Nechci tím kritizovat scénáristy. Myslím, že první roky se kladl spíše důraz na vývoj postav, možná na úkor zajímavých příběhů. Ale během posledního roku zjistili, že zajímavější příběh a kontinuální děj bude mnohem poutavější. Takže ohledně Phloxe nemohu říct, že došlo k nějakému vývoji. Myslím, že Brentova trojepizoda přitáhne fanoušky Původní série. Také tři vulkánské epizody jsou velmi dobré. Příliš mě ale nenadchli první dvě epizody. Bylo to spíš o tom, že někdo nahoře řekl "Teď ukončíte časovou studenou válku", a scénáristi se museli snažit. Byli přinuceni tomu dát nějaký konec a osobně tu epizodu neřadím k nejlepším. Ale od té doby má každá epizoda něco do sebe a velmi se mi líbí.

O: Spousta fanoušků by se ráda o Phloxovi dozvěděla víc. Je spousta věcí, které o něm stále nevíme.
JB: Toho si cením! A určitě by bylo zábavné se dozvědět něco o mé kultuře a jak má postava zapadá do denobulské společnosti. Já mohu jen říct, že se autoři zřejmě nechávají inspirovat původní sérií a chtějí mít jen tři hlavní postavy. Stejně jako byl Kirk, Spock a McCoy, tento seriál by měl být hlavně o Archerovi, T'Pol a Tripovi. Někteří herci by se možná snažili si stěžovat, že nejsou tolik v popředí, ale to není můj styl. Já byl najat na jistou práci, a tu budu dělat, jak nejlépe umím. Ale samozřejmě bych se velmi rád dostal více do popředí. Když nedělám na Enterprise, beru i jiné role. Nedávno jsem hrál odporného sériového vraha v "Cold Case".

O: Díval jste se na Star Trek i dříve? Pokud ano, jaký je váš oblíbený seriál?
JB: Nikdy jsem nebyl zažraným fanouškem. Líbila se mi Nová generace a když si mám vzpomenout na oblíbenou epizodu tak tu, kde Patrick Stewart hraje na flétnu. (TNG: Inner Light)

O: Co nám můžete říct o čtvrté sezóně? Slečna Blalocková se vyjádřila, že scénáře nejsou konsistentní, jak to vidíte vy? Co doufáte, že v této sezoně uvidíte?
JB: Jolene zřejmě měla na mysli to, (nejsem ona, takže jen hádám), že společnost ji požádala, aby udělala věci, které podle ní k její postavě nepatří. Stát se drogově závislou, začít sexuální vztah s Tripem. Nikdy nevíte, jestli se takové věci dějí protože někdo nahoře řekl: "Potřebujeme víc sexu, víc násilí a dramatického napětí." Ale hádám, že je na autory vyvíjen jistý tlak, aby to trochu okořenili. Myslím, že jak Jolene tak Connorovi se tento vývoj příliš nezamlouval. Možná proto, že se jako postavy znali příliš krátce. Ohledně nekonsistence si myslím, že se autorům daří držet vše v přijatelných hranicích známých skutečností a při tom vyprávět složité příběhy. Myslím, že právě scénáře se staly silnou stránkou seriálu. Mou jedinou výtkou by asi bylo to, že nedochází k vývoji všech postav. Stále je tu klasický problém, že vedlejší postavy jsou jen jendorozměrné. Producentům se to možná jako problém nejeví. Možná producenti došli k rozhodnutí, že seriál táhnou tři hlavní postavy a my ostatní sloužíme stejně jako Sulu, Chekov, Uhura a Scotty v Původní sérii. Jsme tam potřeba, ale nejsme třídimenzionální.

O: Myslite si, že se Manny Cotovi podaří zvednout sledovanost?
JB: V žádném případě nechci naznačit, že by Manny seriál zachránil, protože bych tím poškodil ostatní scénáristy zvláště Ricka a Brannona. Ať se říká cokoliv, jim se podařilo udržet Star Trek naživu po dlouhou dobu. Lidé se dívají na seriál právě díky práci Ricka a Brannona. Myslím, že každý nový hlas s novým nadhledem je cenný. Myslím, že je důležité mít někoho, kdo zpochybní stáré názory na to, co lze a co nelze. To znamená každý rok měnit scénáristy, vždy mít někoho nového. Myslím, že to seriálu jen pomůže, stejně jako mu to pomohlo minulý rok. Není to jen Manny, máme několik nových scénáristů. Manny byl nový loni ale už ve druhé sezóně tam byl John Shiban, jehož práce byla úžasná a myslím že je politováníhodné, že s námi nepokračoval i třetí rok. Jedny z nejlepších epizod byly právě ve druhé sezóně, která je ale podle fanoušků nejhorší. Nicméně podle mě zvláště ty Johnovy epizody byly vynikající. Na začátku sezóny to byla romulanská epizoda a poté následující, kdy se loď opravuje. Obě byly od něj a obě úžasné, nápadité a plné napětí. Takže každý rok přibyla nová krev a posunula seriál dál. Manny je posledním přírůstkem ale myslím, že pokud bude seriál pokračovat, přibude další nová krev a tak to má být.

O: Na začátku seriálu byl Phlox vnímám jako takový Neelix na Enterprise, jako komická postava. Ale po třech sezónách je jasné, že je téměř jeho pravým opakem. Vadilo vám, když fanoušci zařadili vaši postavu někam kam nepatří, dřív než ji vůbec viděli?
JB: Ne, vůbec ne. Sám jsem měl podobné obavy, ale rozhodně jsem o tom nepřemýšlel jako "Sakra, budu Neelixem tohohle seriálu." Za prvé jsem neviděl příliš mnoho epizod Voyageru. Teď znám Johnyho Phillipse, který je podle mě skvělým hercem a jako Neelix odvedl dobrou práci. O tom jak se postava vyvine rozhodují autoři. Herec pracuje jen s napsanými slovy. O tom, jestli se z vážné postavy stane komická rozhoduje producent. Když seriál začínal měl jsem obavy, že bude doktor působit moc povrchně, trochu hloupě, příliš rozjařeně a lidi ho nebudou brát jako doktora. Můsí působit jako doktor, to je nejdůležitější. Musí to být někdo, na koho můžete myslet jako na zachránce. Takže aniž bych o těchto svých obavách mluvil přímo s producenty, snažil jsem se ho v prvních epizodách při každé příležitosti udělat vážnějším a serióznějším. Zjevně má smysl pro humor, ale pro mě je jeho smysl pro humor spíš o důvtipu než o potrhlosti. Myslím, že je to něco, co autoři museli teprve objevit. V prvních dvou epizodách si mysleli, že by bylo zábavné mít cizince, který je vždy otpimistický a nadšený ze spolupráce s lidmi. Ale po jisté době už s tím nemáte kam jít. Začali si uvědomovat, že pokud má být postava uvěřitelná, musí jí dát větší hloubku. Naštěstí si to uvědomili dostatečně brzo, aby nebyl Phlox hned od začátku zaškatulkován.