Interviews

Dobré ráno na rádiu BCC s DB

Ukončení seriálu Enterprise nezůstalo bez povšimnutí ani u nás a tak ti, kteří poslouchají rádio BBC mohli 23. února v pořadu "Dobré ráno s BBC" slyšet rozhovor s Davidem Bursou. David Bursa je od roku 1999 odborným poradcem u dabingu a dohlíží, aby žádný Star Trek od té doby nebyl dabován bez revize terminologie. Do dnešního dne to bylo 184 seriálovych dílů a 9 filmovych dabingů. Kromě korektur i další práce na dabingu jako je úprava dialogů sady závěrečných dílu Voyageru, úprava dialogů pilotu Enterprise, překlad a úprava dialogů Prvního kontaktu (2003, ČT) patří mezi jeho další aktivity online slovník terminologie WARP.cz nebo zprostředkování prodeje seriálových DVD v ČR. Pro ty z vás, kteří pořad neslyšeli, přinášíme jeho přepis:

Moderátor: Enterprise a Voyager, klingonština nebo vulkánština, kapitán Jean-Luc Picard... Říká vám to něco? To je Star Trek, kultovní seriál, fenomén - a pro mnohé životní styl. Na zapřísáhlé vyznavače seriálu zapůsobila přímo tragicky zpráva, že americká televizní společnost UPN už nehodlá natáčet další díly a Star Trek skončí ve Spojených státech v květnu - až se dovysílá čtvrtá řada jeho páté série. Fanoušci Star Treku hodlají dokonce v pátek demonstrovat v Los Angeles. Ve studiu je teď český "startrekolog", můžeme-li to tak říci, David Bursa, který působí jako odborný poradce při tvorbě českého dabingu seriálu. Dobrý den.
DB: Dobré ráno.

Moderátor: Jste smutný, že končí Star Trek?
DB: Neřekl bych. (smích)

Moderátor: Měl jste s ním hodně práce? (smích)
DB: O to nejde, ale nějaký smutek není na místě.

Moderátor: Seriál skončí, ale duch Star Treku bude žít dál?
DB: Určitě, a stále bude na co se dívat.

Moderátor: Američtí fanoušci chtějí dokonce shromáždit finance na to, aby mohlo natáčení pokračovat. Myslíte, že mají nějaké šance?
DB: Silně pochybuji. Když v roce 1968 oznámila americká televizní společnost NBC, že příští rok skončí s natáčením původního seriálu Star Trek, dostala od fanoušků jeden milión dopisů, a přesto ji to neodradilo od záměru natáčení ukončit. Musíme si také uvědomit, že natočení jedné sezóny seriálu stojí kolem 35 miliónů dolarů. A přestože se fanoušci rozhodli vytvořit sbírku, aby mohli natočit ještě alespoň jednu řadu, vybrali zatím jenom hruba 30 tisíc dolarů.

Moderátor: Vy říkáte jenom, ale když někdo dá takové peníze, tak asi už patří do takového tvrdého jádra příznivců. Jak se projevuje příslušnost k této komunitě?
DB: Primáně se tento typ lidí setkává na internetových diskusních fórech, kde se sdružuje a plánuje různé akce. Zároveň se setkává osobně na speciálních akcích, kterým se říká cony od anglického slova "convention", kde se navzájem baví přednáškami a kde nezřídka hostují i herci ze seriálu.

Moderátor: A v České republice je jak velká skupina věrných?
DB: V České republice skupina věrných čítá zhruba desítky až stovky lidí, a stejně jako v zahraničí není neobvyklé, že přijdou v maskách, ať už v uniformách, v jakých chodí v seriálu lidé, nebo rovnou, dokonale vybaveni maskérskými doplňky, za nejrůznější druhy ve Star Treku.

Moderátor: Vy jste dnes přišel v civilu, chodíte taky na tákováto setkání? (smích)
DB: (smích) Já se občas objevím na takovém setkání ale jinak jsem naprosto normální člověk žijící normálním životem.

Moderátor: Sledovanost poslední sezóny ve Spojených státech je sice téměř 3 milióny diváků na epizodu, ale i tak jde o čísla poloviční oproti první sezóně. Nemyslíte, že je to téma přece jen už poněkud vyčpělé?
DB: Otázka je, jestli nevyčpěli spíše scénáristi. Zároveň se jako možný důvod jeví poměrně velká změna v preferencích vyhledávání zábavy ve Spojených státech, kde přece jenom sledovaností spíše vlánou reality show a zábavný seriál se na trhu huře prosazuje. Ale možná že po osmnácti letech napřetržitého vysílání Star Treku prostě nadešel čas dát si na nějakou tu chvíli pauzu.

Moderátor: Vy jste pracoval na stovkách dílů Star Treku, v čem vy osobně vidíte rozdíl mezi jednotlivými sériemi, řekněme mezi těmi úplně nejstaršími a tou zřejmě poslední?
DB: Když to vezmu čistě z pohledu děje, což je možná nejlepší měřítko pro diváckou poutavost, byly všechny předchozí série o chronologickém směru dopředu. Mapovaly vývoj lidstva ve vesmíru Star Treku, kdežto poslední série s názvem Enterprise se pokusila přijít s něčím úplně novým, a to s pohledem, jaké to bylo před všemi známými Star Treky. Možná ale sledovala vývoj až příliš pozvolna a k těm důležitým a zajímavým historickým událostem se nakonec ani nedostala.

Moderátor: Já vám děkuji za rozhovor a za návštěvu ve studiu. To byl Star Trek a David Bursa.
DB: I já děkuji a naslyšenou.