O TrekDNES

Část druhá
Bajorané

[Bejdžorané]

Bajorský znak

Ro LarenBajorané jsou velmi zvláštní a velmi nábožensky založení lidé. Hlavně jejich víra jim pomohla přežít krutá muka desítky let trvající okupace a pomohla jim nad okupanty zvítězit. Před okupací to byla rasa architektů, umělců, stavitelů a filosofů, za okupace však bajorská kultura doznala hlubokého úpadku, což zapříčinil i fakt, že část obyvatel planety z ní před okupanty uprchla. Část se jich dostala až do prostoru Federace, kde někteří z nich žádali otevřenou vojenskou intervenci Hvězdné flotily. K té však nikdy nedošlo a tak alespoň někteří mladí Bajorané vstoupili do Hvězdné flotily mimo jiné i v naději, Bajorže za svou planetu budou moci někdy pod záštitou Federace bojovat a vybojovat pro svůj lid svobodu.

Po odchodu cardassijských okupačních sil se vlády nad zuboženou planetou a jejími obyvateli ujala Prozatímní vláda řízená Komorou ministrů, v jejímž čele stojí tak zvaný První ministr. Velký vliv na státní záležitost má rovněž Vedecký sněm řízený kai, voleným duchovním vůdcem Bajorského lidu. Bajorské náboženství věří, že někde na obloze se nachází nebeský chrám, Vedek Winnkterý obývají Proroci, strážci planety Bajor a jejího lidu. Někteří konzervativní duchovní vůdci se již od historických dob snaží potlačit vědecké teorie zaobírající se tímto úkazem, často pro svůj vlastní prospěch.

Důkazem existence Proroků mají být jejich slzy, neboli Orby. Devět jich bylo za uplynulých deset tisíc let nalezeno uvnitř bajorské sluneční soustavy. Bajorané věří, že tyto tajemné předměty ve tvaru velkých přesýpacích hodin, ze kterých vyzařuje neuvěřitelná energie, Orb proroctvíjim seslali Proroci, aby jim pomáhali a vedli je na cestě životem.

Osm z Orbů si s sebou odnesla cardassijská okupační vojska, když prchala z planety Bajor. Jejím obyvatelům zůstal jen jeden jediný - Orb proroctví...

 

 

«« o »»