O TrekDNES

Část šestá
Situace ve vesmíru kolem Deep Space Nine

Průzkumná loď se vrací z gama kvadrantuJak probíhá postupná rekonstrukce Deep Space Nine a obnova Bajoru, začínají se na stanici zastavovat nejrůznější lodi mířící skrz červí díru do kvadrantu gama nebo vracející se zpět do kvadrantu alfa. Část z nich jsou dobrodruzi toužící poznat opačnou stranu galaxie, část jsou výzkumné lodi, ale většina Quark se snaží obchodovat s tajemným Dominionemlodí je obchodních.

Podle očekávání se do obchodů rychle zapojují Ferengové, zpočátku jednají s loděmi přilétajícími z kvadrantu gama na Deep Space Nine, později se vydávají dojednat obchody přímo na druhou stranu červí díry. Jako první zjišťují, že na opačné straně červí díry jsou rasy spolčeny do jakéhosi tajemného a mocného společenstva, které se nazývá Makisté útočí na cardassijskou loďDominion.

Je podepsána mírová smlouva mezi Federací a Cardassií, která ustavuje Demilitarizovanou zónu jako nárazníkové pásmo mezi oběma mocnostmi. Smlouva stanovuje, že v tomto prostoru nesmějí být budovány vojenské předsunuté základny, zakazuje pořádat bojová cvičení flotil a umisťování lodí Makisté útočí na cardassijskou loďv této oblasti. Součástí smlouvy je i určitá úprava hranic a tak se několik kolonií Federace najednou ocitá v prostoru Federace a naopak.

Kolonie v Demilitarizované Znak Makistůzóně začínají napadat jedna druhou, Cardassiané do svých kolonií tajně dodávají zbraně a tak se tajně ozbrojují i kolonie Federace, samozřejmě pod záminkou pouhé obrany proti nepřátelským akcím druhé strany. Oba tábory se však řídí rčením “nejlepší obrana je útok“ a tak se vzájemně napadají vším možným - od dýk a nožů až po phasery a fotonová torpéda. Lidé frustrovaní z postoje Federace vůči jejich problémům zakládají organizaci, která sdružuje ty militantnější z nich, Dukat zneškodněn Makistykteří si svůj klid chtějí vybojovat - dávají si jméno Makisté.

Když u stanice Deep Space Nine exploduje cardassijská nákladní loď Bok’Nor, obviní představitelé Cardassijské unie Federaci z laxního přístupu vůči zločinům svých občanů. Cardassiané zatknou jednoho z členů hnutí Makistů, ale ten, aby zabránil drastickému vyslýchání a mučení, spáchá radši sebevraždu. Na Deep Space Nine doráží její bývalý cardassijský velitel - gul Dukat - aby pomohl při vyšetřování sabotáže Dukat v zajetí Makistůnákladní lodi. Zanedlouho je však unesen Makisty.

Aby se Federace vyhnula diplomatickému incidentu, rozhodne se komandér Sisko provést záchranou operaci. Jednání selžou a tak musí Dukata osvobodit silou, při tom vyjde najevo, že cardassijská vláda dodává do svých kolonií v Demilitarizované zóně zbraně a dopouští se tak přímého porušení mírové smlouvy. Nakonec se vojenské roztržce mezi oběma mocnostmi podaří zabránit na poslední chvíli.

Ve vesmíru je konflikt Kai Winnzdárně zažehnán, ale na Bajoru přichází volba nového kai. Vedek Winn snažící se za každou cenu jakýmikoliv metodami tento post získat, předá vedeku Bareilovi, svému protikandidátu, údajné důkazy o tom, že za okupace kolaboroval s Cardassiany a prozradil jim úkryt jedné buňky odporu. Pak došlo k tomu, co historie zaznamenala jako masakr v údolí Kendra. Čtyřicet dva Bajoranů v něm zemřelo, včetně syna kai Opaky. Bareil pod tíhou důkazů vzdá kandidaturu a novým duchovním vůdcem planety Kira a BareilBajor se stává kai Winn.

Nikdo kromě Kiry, Bareila a Winn nezná skutečnou pravdu, že ve skutečnosti prozradila úkryt povstalců samotná kai Opaka, aby tak zachránila život tisícům dalších Bajoranů, které chtěli Cardassiané popravit. Bareil na sebe vzal všechno z jediného důvodu - aby se nepošpinila památka kai Opaky jako bojovníka za svobodu Bajoru, protože mnozí lidé by tento její čin, kterým poslala na smrt desítky lidí včetně svého syna, nikdy nepochopili...

«« o »»