Ze zahraničí

««více novější  «novější 

1.1. Enterprise má nový domov
  Raketoplán Enterprise byl přesunut na nové místo po 18 letech strávených v jednom neupřesněném hangáru na Dullesově mezinárodním letišti blízko Washingtonu DC. Namísto toho, aby stál v temném špinavém skladu, dostal čestné místo. Jeho nový domov je v muzeu NASA, které bylo otevřeno po několikaleté výstavbě 15. prosince 2003. Pokud jste viděli ohromné muzeum v centru Washingtonu DC, použijte svoji představivost a představte si tedy obrovský hangár, který by pojmul celé muzeum v centru a ještě by dost místa zbylo. Něco jako nákladový prostor lodě třídy Constitution. Enterprise bude mít skvělou společnost: Enola Gay, SR-71, první Boeing 707, Concorde SST, Lunární karanténní zařízení z mise Apollo a stovky dalších významných lodí a vybavení.
Enterprise byla pouze na pěti misích, všechny v roce 1977 a při žádné z nich neopustila atmosféru. Prováděla hlavně testy přistání. Při misi byla Enterprise 'připevněna' na upravenou 747ku a po odpoutání od ní přistála jako kluzák. Po dokončení těchto testů byla používaná pro pozemní vibrační testy v Marshallově středisku v NASA. V roce 1979 byla Enterprise převezena do Kennedyho vesmírného střediska, kde byla rekonstruována. V roce 1984 byla opět převezena a to na základnu Vandenberg kvůli dalším vylepšením. Americké letectvo a NASA dokonce plánovali její zařazení do aktivní služby, ale tato myšlenka byla po havárii Challengeru opuštěna. Úvahy o tom, že by Enterprise mohla létat do vesmíru byly zamítnuty. Aby mohla vůbec vozit nějaký náklad, musela by být přestavěna (udělat trup z lehčích slitin), což by bylo velmi drahé. Za tuto cenu by se dal postavit úplně nový raketoplán. Na rozdíl od ST Enterprise se tedy ta skutečná nepřestavovala. Ale podobně jako její seriálová jmenovkyně bude sloužit i v budoucnu. Některé části z jejího původního vybavení byly upraveny a možná se dostanou na nějakou z jiných lodí.
V 80. letech Enterprise sloužila hlavně jako atrakce pro veřejnost. V roce 1985 byla definitivně vyřazena a odvezena do skladu na Dullesově letišti. Od té doby čekala na svůj nový domov. Trvalo téměř dvě desetiletí, než se našly peníze na muzeum. Po havárii Challengeru byla Enterprise znovu krátce ve službě. Testovaly se na ní nouzové přistávací systémy. Po havárii Columbie v únoru 2003 byla zčásti rozebrána a její součástky podrobeny důkladné kontrole. Když byla Enterprise poprvé představena na veřejnosti v roce 1976, bylo to za zvuku hudby z Původní série Star Treku. Její převezení do muzea už tak pompézní nebylo, vlastně se ho zúčastnilo pouze pár zástupců médií. Poté, co bude Enterprise formálně předána středisku Steven F. Udvar-Hazyho, se doufejme bude opět těšit zájmu veřejnosti.

Redakce děkuje Milanovi Tatíčkovi
Zdroj Startrek.com