Interviews

Rozhovor s Quarkem

Armin Shimerman (Quark) poskytl 25. dubna rozhovor pro Fandom.com. Původní rozhovor je k dispozici pouze jako zvukový záznam, který si můžete stáhnout zde. Otázky fanoušků kladla Chase Masterson, jinak Leeta z DS9.

Masterson řekla, že byla nadšena, když se dozvěděla, že má dělat rozhovor s jedním z jejích oblíbených herců a člověkem po jehož boku hrála několik let. Shimerman si myslí, že byl obsazen do role Quarka místo Maxe Grodenchika (který skončil v roli Roma), protože při konkurzu hrál svou postavu mnohem dramatičtěji, zatímco Grodenchik kladl větší důraz na komičnost postavy.

Ačkoliv většina fanoušků si poprvé na Shimermana vzpomene v roli Ferenga Leteka v první sezóně Nové generace v epizodě The Last Outpost, už se ve Star Treku objevil v miniroli mluvícího svatebního daru pro Deannu Troi v epizodě Haven. Pět hodin v maskérně a dvacet minut filmování, což Armin přijal jen za podmínky, že dostane nějakou další roli, protože nechtěl, aby se o něm psalo, že hrál jen mluvící stříbrnou rekvizitu. "Hledali malé herce na role Ferengů," poznamenal a dodal, že role Ferenga Leteka v TNG mu otevřela cestu ke Quarkovi. V té době měl nabídku hrát vedlejší roli v seriálu Kráska a zvíře, ale odmítl to, aby mohl hrát ve Star Treku, "což byla zjevně správná volba."

Shimerman měl pocit, že původní Ferengové byli poněkud jednorozměrní, ale Quark byl mnohem komplikovanější. Díval se na něj jako imigranta v nové zemi, který nemá stejnou minulost ani hodnoty a potřebuje se přizpůsobit novému stylu života, aniž by ztratil ten svůj. "Na začátku seriálu DS9, prochází stanice přeměnou z cardassijského stylu života do toho federačního," řekl. "A bylo zřejmé, že tyto kultury jsou rozdílné stejně jako den a noc." Quark měl své hodnoty a naučil se ctít cardassijské hodnoty, ale postupně se to musel odnaučit a přijmout hodnoty Flotily.

Armin také mluvil o svých hereckých začátcích, kdy chodil na divadelní kurzy, jen aby si udělal přátele a když se v 16 přestěhoval do New Jersey, začal hrát na střední škole. "Zjistil jsem, že mám něco jako vystupování. Zjistil jsem, že se mi to líbí. Také jsem zjistil, že mě to dostalo do jiného světa, ve kterém jsem nikdy nebyl. Mohl jsem být jiným člověkem." Cítil se velmi povzneseně když hrál hrdinu ve školní hře, ale když byl poté obsazen do záporné role, prohloubilo to jeho touhu prozkoumat aspekty dramatu. "Představa, že mohu hrát tyto různé postavy a že mi za to lidé tleskají, bylo jako droga."

Shimerman se poté přestěhoval do New Yorku a byl rychle obsazen na Broadwayi, což bylo "úžasné" a rychle se stal známým když se objevil po boku Raula Julii. V době kdy chodil s herečkou Kitty Swink (ministryně Rozahn a Luaran z DS9), mu zavolal jeho agent, že má konkurz v Californii na pilotní epizodu jednoho sitcomu. Tu práci dostal a "když jsem viděl kolik se v tom točí peněz," tak se spolu s Kitty Swink přestěhovali do Los Angeles s tím, že se do New Yorku zase vrátí. Chtěli si tak zvýšit svůj kredit, protože spousta herců měla zkušenosti s televizí a filmem. I když se už zpátky nikdy nevrátili, vzali se a jsou už 24 let spolu. "Vydržela to se mnou velmi dlouho," poznamenal Armin.

Počet Arminových rolí se blíží stovce a podle něj mu v tom pomohla minulost v divadle a skutečnost, že se vždy snažil o špičkový výkon a vycházet s ostatními herci. "Práce plodí práci," poznamenal, "a protože jsem pracoval, byl jsem pro lidi cenným přínosem."