Interviews

Rozhovor s Janeway

Právě se natáčí epizoda Prophecy, ve které se objeví stovky Klingonů. Kate Mulgrew se utrhla od hektického natáčení, aby poskytla rozhovor:

"Jde to velmi dobře," řekla. "Musím udělat milión věcí. A také to jde velmi rychle. Zanedlouho budeme končit, z čehož mám smíšené pocity. Byl to dlouhý běh, a velmi důležitý úsek v mém životě. Jsem s těmi všemi lidmi spojena, takže to nebude snadné." Poté mluvila o epizodě Flesh And Blood, o tom jak se kapitán na konci musí rozhodnout pro trest pro Doctora. "Prodělávala jsem obrovské dilema," řekla Mulgrew, "a vyřešilo se to trochu kontroverzně, aspoň podle mě. Nejsem si jistá, jestli bych udělala to samé. Bylo to provokativní. Ona ho i nakonec pochopila. Nejsem si jistá jestli ho pochopila i Mulgrew. Myslím, že to jak to kapitán celé cítila bylo ponecháno na divácích. Hrála jsem to velmi tajemně a velmi tiše a ani jsem se mu pořádně nepodívala do očí. Nepotrestala jsem ho tak jak očekával. Bylo opravdu skvělé točit tuhle scénu, ale nejsem si jistá jestli souhlasím s výsledkem." Mulgrew by chtěla, aby to pro Doctora mělo větší následky. "To mě napadlo po prvním přečtení," vzpomíná Mulgrew. "Zavolala jsem Kenovi Billerovi a promluvila si s ním o tom. My na to v podstatě nemáme žádný vliv, takže to byl jen takový výstřel do tmy. Jakmile jsem si uvědomila, že to nezměním, vrhla jsem se na to."

Mluvila také o tom jak chtěla, aby kapitán Janeway nakonec zemřela. Vzbudilo to mezi diváky takové diskuse, že byla nucena přehodnotit toto své stanovisko. Zabít jediného ženského kapitána v historii Star Treku, by se jim moc nelíbilo. "Bylo mi řečeno, mými poradci, že by opravdu nebylo dobré, kdyby Janeway zemřela. Musela jsem se nad jejich důvody zamyslet a teď už sama opravdu nevím. Teď si myslím, že bych měla loď dostat domů. Samozřejmě každý herec, chce pro sebe něco extra dramatického, ale to se nemusí hodit do příběhu. Stále o tom přemýšlím. Měl by někdo zemřít? Domnívám se, že někdo ano. Na jednu stranu bych je všechny chtěla dostat domů. Vidět co to udělá s Chakotayem a Makisty. Co se stane s Tomem Parisem a B'Elannou, která je teď těhotná. A co Seven of Nine? Myslím, že je to velmi spletité, všechny ty možnosti. Na druhou strannu, chci impozantní konec. Byla to impozantní cesta. Mělo to své vrcholy i propady, ale byla to mimořádná myšlenka, která potřebuje mimořádný konec. Zaslouží si ho. Já chci ten nejlepší možný, nejpřiměřenější a nejvzrušivější. To je přesně co chci: ten nejprovokativnějsí a nejpronikavější. Mělo to velmi silný začátek a takový by měl být i konec."

Na konci by měl kromě Billera a Bermana pracovat i Brannon Braga. "Je to jako otáčivé dveře," říká Mulgrew, "je to těžké zvláště teď. Je to poslední sezóna, chcete mít kolem sebe starou gardu. Chybí mi Brannonova přítomnost. Je poblíž, ale pracuje na něčem jiném. Je nedílnou součástí celého vývoje." Mulgrew doufá, že Braga bude pomáhat s koncem. "Kdo ví? Možná ho k tomu přemluví. Jsem si jista, že Ken Biller, on a pan Berman se na to budou plně soustředit. Všechna rozhodnutí musí být učiněna s velkou opatrností a s rozumem. Nesmí být o nich žádných pochyb. Ale musíte mít na paměti, že studio má neomezenou moc. Je v tom příliš mnoho lidí. Je až s podivem, že se podaří epizodu vyrobit, ale funguje to."

Konec nebude lehký. "Bude těžké se s tím vším rozloučit. Řeknu vám jedno, vždy trpím, když se musím rozloučit s postavou, kterou jsem měla tak ráda. Je to jedna z mých slabostí. Nedokážu říct definitivně sbohem. Takže si dokážete představit, jak se chci s touto ženou vypořádat, s ženou do které jsem se nejenom zamilovala, ale kterou sama vlastním. Nepochybně ve mě zůstane ještě dlouho."

"Stejně tak bude pro mě těžké rozloučit se s ostatními herci. Některé z nich mám skutečně ráda a jsou to mí nejlepší přátelé. Vím, že se teď můj život drasticky změní a snažím se na to připravit. Jsem dychtivá otevřít další kapitolu života, ale stejně tak pociťuji smutek, že to vše skončí."

Mulgrew vždy chválí talent svých kolegů. "Velmi se mi líbila epizoda "Body And Soul", když Tuvok procházel Pon farrem. Vždy se mi líbí, když je Tuvok nadržený. Na můstku je pak velmi zajívamá nálada."

Také se jí velmi líbí epizoda "Prophecy", která se právě točí, klingonská epizoda, kde se Voyager setká s klingonskou generační lodí v době, když je B'Elanna Torres stále těhotná. "Prophecy bude pěkně divoká. Bude tam stovka možná dvě stovky Klingonů, kteří věří, že je B'Elanna zachrání. Podle klingonské filozofie, nosí pod svým srdcem Ježíše Krista. To vyvolá tlačenici, jakou si jen umíte představit. Mám ráda když lehkost vyvažuje to co je vždy tak seriózní, a svou podstatou i musí být. A tady je smíchu dost."

Říká, že jí její kolegové vždy rozesmějí. "Robbie McNeil (Paris) je nezkrotný a nemáte ponětí jak je Robert Beltran (Chakotay) neuctivý a šílený a do toho bláznivosti Roberta Picarda (Doctor). Roxann me vždy rozesměje a nesmí chybět ani Ethan Phillips (Neelix). Nemluvim ani o Timu Russovi. Asi o tom jednou napíši knihu."

Další věcí, která Mulgrew rozesmívá je to co se děje mezi Janeway a Chakotayem. Podle Mulgrew je jejich vztah jednou z nevyužitých možností, a tento názor sdílí mnoho fanoušků. "Je to úžasný vztah, Robert Beltran mě dokáže opravdu rozesmát a na tom by se dalo stavět. On je také tím, který jí dokáže zvednout náladu, zná jí tak dobře, všechny spletitosti její povahy. Myslím, že se měl jejich vztah trochu více vyvinout. Nemluvím teď o romantickém, ale důvěrném vztahu. Jaká je podstata jejich přátelství? Jak dalece se potřebují? Jak dalece se na sebe spolehají? Milují se? To se mělo objevit v seriálu. Ale je na to velmi málo času. Je to jen 45 minut a má to být sci-fi. Většinou máme co dělat, aby se nám tam vešel hlavní i vedlejší příběh a to je zřejmě důvod, proč to bylo zanedbáno."

"Myslím, že mohli zatlačit na věc kolem pohlaví. Mohli mě udělat více ženou než si myslím, že udělali. Samozřejmě, že ctili Roddenberryho myšlenku o rovnosti pohlaví, ale někdy si myslím, že mohlo být zábavné setkat se s protivníkem, který by měl stejnou moc jako ona. Lituji toho, že se to nikdy neuskutečnilo. Možná si to schovávají jako eso v rukávu:), ale myslím, že jsem měla spousty práce, takže nemám čeho litovat."

K oblíbeným epizodám Kate mulgrew patří hlavně ty, kde si mohla zahrát s dobrými herci. Příkladem je Death Wish, kde se objevil John de Lancie, Jonathan Frakes a Gerrit Graham. Také se jí líbila epizoda "11:59" kde hrála svého předka Shannon O'Donnell. "Samozřejmě byla radost hrát protivníka dobrého přítele kmotra mého syna a líbila se mi představa návratu k počátku Janeway. Kdo ji stvořil a odkud vzešla. Ten vývoj a poodhalení historie bylo prostě uchvatné. Bylo osvobozující vypadnout z 24 století zpět do dvacátého. David Livingston (režisér) odvedl dobrou práci." Další hostující hvězdou, které si Mulgrew cení je John Savage, který hral kapitán Ransoma z lodi Equinox. "Ty dvě epizody byly opravdu dost dobré, vykreslily nejistotu Janeway stejně jako její divokost. Její přísaha Flotile je tak vášnivá, že když objevila další loď Federace v delta kvadrantu s ještě většími potížemi, hluboce ji to znepokojilo a rozhodilo, že jí chvíli trvalo než se dala zase do pořádku. Takže bylo skvělé s ním hrát." Její nejoblíbenější epizodou je ale zřejmě "Counterpoint" romantická a záhadná epizoda z páté sezóny. Duel mezi Janeway a Inspektorem Kashykem (Mark Harelik) z Devorského impéria. "Byl to takový valčík, a to dobře napsaný Joe Menoskym. Vždy jsem obdivovala Marka Harelika a když ho najali, byla jsem nadšená. Ten, kterého jsem mohla vidět jen na prknech divadel to skutečně přijal. Byl to typ muže přesně pro Janeway. Vyrovnal se jí. I když nakonec se z něj vyklubal úplně někdo jiný."

"Těším se na nový život po Voyageru, je mi 45 let a měla jsem skvělou kariéru." Teď se chce soustředit na své dva syny Iana a Alexandra a svého manžela, za kterého se před dvěma lety provdala. "Budu se věnovat svému manželství, které jsem teď posledních pár let zanedbávala. Můj manžel musel ledacos obětovat. Jakmile se ujistím, že je vše v pořádku, vrátím se do divadla," dodává se smíchem. "Žila jsem plným životem a hodlám ho žít tak i dál."

Přímý link na původní rozhovor v angličtine najdete zde

Thanks to Fandom.com