Interviews

Chat se Scottem po trojce

Přepis květnového chatu se Scottem Bakulou (kapitánem Jonathanem Archerem z Enterprise) po dotočení třetí sezóny.
V těchto dnech se začíná natáčet sezóna čtvrtá.

Správce: Vítejte při našem chatu se Scottem Bakulou! Zrovna volá ze svého auta – zdržela ho bezpečnostní prohlídka na vjezdu do Paramountu!
Scott Bakula: No, snad mě pustí... Už zvedli závoru. A teď už jedu na parkoviště… Teď mě zdraví hlídač, zrovna když parkuji… Vystupuji z auta a už jdu za vámi…

eMailbag: Seriálu Enterprise se dostává značné podpory od SaveEnterprise.com a EnterpriseProject.org. Chtěl byste něco říci všem lidem, kteří vás v posledních několika měsících tak mohutně podporovali?
SB: Odezva byla přímo neskutečná. Pomoc, kterou jsme dostali od SaveEnterprise, faxy, maily, dopisy… všechny věci, kterými lidi přispěli, pozitivní odezvy, které jsme mohli sledovat po celý rok na internetu nebo na USA Today, a také všechny povzbuzující zprávy, které se k nám dostaly v průběhu natáčení celé třetí sezóny, a to od našich fanoušků i z tisku, nám velmi pomohly a mají svůj podíl na existenci čtvrté sezóny. Skutečně nemohu dostatečně poděkovat všem, kteří nás tento rok podporovali.

Správce: Nejčastěji kladená otázka na dnešním chatu zní: "Co říkáte na nový vysílací čas pro Enterprise?"
SB: Lidé jsou z toho většinou velmi vzrušení. Myslím, že středeční večer se stal – co se konkurence týče – poněkud rušnější. Jako příklad mohu uvést poslední epizody reality show American Idol, to je hodně velký soupeř. Neřekl bych, že jsme ztráceli až tak velký počet diváků, ale přesun na páteční večer nás od American Idol oddělí. Takže naše studio je touto změnou z valné části nadšeno. Vzpomínám si, jak kdysi bylo v pátek večer Miami Vice jediným programem, který ten večer běžel, a vedlo se mu velmi dobře. A před tím po něm ani pes neštěknul. Naši fanoušci za námi půjdou kamkoliv, jsou velmi loajální a stali se velmi dobří v tom – jak dokázal program UPN - že na nás časem vždycky narazí. Takže vsázíme na to, že si nás většina páteční večer vždycky najde. A protože i pro UPN je pátek programovou premiérou, tak doufáme že z toho večera uděláme trhák. Jak pro nás, tak pro UPN.

Správce: Kdy a jak jste zjistil, že Enterprise bude pokračovat svou čtvrtou sezónou?
SB: Garry Hart ( President, Paramount Television Production ) mi zavolal, zrovna když jsem byl v New Yorku, a řekl mi, že o tom nesmím nikomu říct, což jsem dodržel. Ale vypadalo to na náš comeback. Ale protože se už v téhle brandži nějaký ten pátek pohybuji, pořád na nic nevsázím. Alespoň do čtvrtka ne. ( 20. května )

Správce: Další z častých otázek: Kolik konců jste točili v epizodě Zero Hour?
SB: Nerad kazím iluze všem těm teoretikům, kteří vymýšleli ty krásné fámy, ale natáčeli jsme jenom jeden konec.

Správce: Objevilo se také několik spekulací, že byste mohl v příští sezóně převzít také roli producenta. Jsou pravdivé?
SB: Ne.

Správce: Máte nějaké informace o tom, kdy bude vydána Enterprise na DVD?
SB: Tak to nevím, o tom nemám ani ponětí. Myslím, že nejdřív dodělají Voyager. Takže určitě až po delší době. Musí přece dát lidem čas ušetřit zase nějaké peníze.

Správce: Spousta lidí by ráda věděla, je-li něco pravdy na fámách, že by se v Enterprise mohl v jedné z vedlejších rolí objevit William Shatner (Kirk). Váš názor?
SB: Byl bych moc rád, kdyby se tak stalo, ale nic o tom nevím.

Sportsfan: Gratuluji k obnovení čtvrté sezóny Enterprise. Jen jsem se chtěl zeptat, kdy začne natáčení čtvrté sezóny a jestli byste nám nemohl alespoň naznačit další směr, kudy se bude mise ve čtvrté sezóně ubírat. Díky a pokračujte ve vaší skvělé práci!
SB: Odhadujeme, že někdy v půlce července. Prostě a jednoduše zaostáváme o tři týdny za předpokládaným programem z minulého roku kvůli pozdnímu rozhodnutí o pokračování. Proto budeme také točit 22 epizod namísto klasických 26.

RJ, Oregon: Když víte, že každému Star Treku trvalo zhruba tři sezóny, než se v TV pořádně rozjel, jak se těšíte na nadcházející čtvrtou sezónu?
SB: No, všichni jsme na novou sezónu pěkně natěšení. Všichni cítíme, že seriál v uplynulém roce postoupil mílovými kroky na všech frontách. A také všichni víme, že tady zbyla ještě spousta práce. To je vzrušující. Nejsem si jistý, kam nás autoři zavedou. Zcela očividně jsme byli zanecháni v docela velkém očekávání. A stejně jako před druhou sezónou jsem velmi dychtivý dozvědět se, co se stane. Ale řekl bych, že to jsou oni sami také.

TRAP: Dokonale jsem si užil super třetí sezónu a jak Archerovo ohnivé odhodlání vyhrálo nad většinou z Rady Xindů. Nechá TPTB kapitána Archera vypořádat se s některými z politováníhodných rozhodnutí, které musel učinit? Bylo by zajímavé sledovat Archera, jak se snaží vrátit se zpět do jeho kolejí dobré nálady. Uvidíme se příští sezónu na UPN!
SB: Souhlasím, pro Archera to byla skvělá sezóna. A jako herec jsem musel dělat spoustu zajímavých a opatrných rozhodnutí o mnoha událostech, které se měly stát a myslím, že je přirozené, že člověk – když je donucen jít proti vlastnímu přesvědčení – se snaží vrátit zpět k původnímu stylu života. Přirovnal bych to k válečným veteránům – když vyjdou z války a snaží se začlenit zpět do společnosti, do svých rolí, které měli před tím, než šli do války. Takže pro mě je jeviště pro příští sezónu připraveno – připraveno pro další průzkum a objevování charakteru, a doufám, že bude zajímavé pro všechny.

Správce: Vypadá to, že brzy na DVD vyjde i Quantum Leap?
SB: První sezóna Quantum Leap, tedy pro přesnost prvních devět dílů, protože se jednalo pouze o polovinu sezóny, vyjde na DVD 8. června. A všichni jsme natočili několik rozhovorů pro bonusové DVD. Ty, které jsem již viděl nastříhané a připravené, vypadají velmi dobře.

Ralph D.: Scotte, jako Archer v Enterprise jste skvělý. Opravdu se příští sezónu objevíte v seriálu Wayne Brady?
SB: Od Ricka a Brannona (Bragy), když jsem se jich minulý rok ptal, jsem dostal odpověď: "Pokud se nám podaří prosadit další sezónu, dostaneme ho tam." Myslím, že jsou schopni pro něj napsat dobrou a barvitou postavu a la Frank Gorshin nebo tak někdo.

Clint B.: Nyní, když třetí sezóna skončila, rád bych věděl jak jste se cítil ohledně natáčení příběhu, který se táhl celou sezónu. Co na tom bylo dobré a co špatné? Natáčíte také rád série epizod, které jsou vzájemně provázány dějovou linií, která může být opět někde zmíněna (ala The Next Generation)? Líbil jste se mi spolu s Deanem (Stockwellem) v Quantum Leap, když jsem vyrůstal, a teď jsem více než potěšen tím, že jste kapitánem první lodě Hvězdné flotily nesoucí jméno Enterprise. Přeji hodně štěstí vám i posádce.
SB: Celosezónní zápletka mě ohromila. Měli jsme tak asi pět nebo šest samostatných epizod. Ale řekl bych, že to byla naléhavost a bezprostřednost, která se táhla celou sezónou, a ta se mi líbila. A příběhy jsou tak dobré, jak zvládne autor napsat – a já měl pocit, že naši autoři překonali sami sebe. Nesleduji seriál 24, ale z toho, co jsem o tom seriálu slyšel, jsme si svým způsobem tento rok udělali vlastní 24, a to velmi úspěšně.

Stormie: Chtěl byste žít ve vesmíru Star Treku, ať už na lodi nebo mimo ni?
SB: Ano, bezesporu by se mi strašně líbilo žít ve světě Star Treku.

Banedir: Jsem fanouškem Enterprise od prvních epizod, ale každou minutu tohoto roku jsem přímo miloval, a za to vám velice děkuji. Můžete mi říci, co obnášelo natáčení scény výslechu v epizodě Azati Prime? Měl jsem opravdu starosti, protože to pro vás v žádném případě nemohlo být příjemné. Díky.
SB: No, byly to dlouhé dva dny, o tom není pochyb. A bylo to velmi nepříjemné. Ale když pracujete s dobrými herci a materiál je také dobrý, můžete se bolestí prokousat. A Scott MacDonald (ještěroidský komandér Dolim) je skvělý herec a očividně také Randy Oglesby (Degra), a také všichni ti, s nimiž jsem strávil posledních pár epizod, Rick Worthy (Xindi-primát) nebo třeba Tucker Smallwood (Xindi-Humanoid), byli přímo fenomenální. A všichni jsme věděli, že točíme opravdu dobré snímky.

Lisa: Díky za skvělou třetí sezónu! Pracoval jste také na jiných projektech, mimo Enterprise? Ještě jednou vám děkuji za to, že jste si udělal čas na chat s námi!
SB: Ne, na ničem jiném jsem nepracoval.

Mishti: Ahoj, Scotte! Gratuluji k posvěcení čtvrté sezóny! Myslím, že diváci by mohli slyšet Archera jak zpívá Portosovi – a mělo by to raději zůstat utajeno před posádkou. Co říkáte? Díky.
SB: Myslím, že Archer zpívající Portosovi a Portos zpívající Archerovi není vůbec špatný nápad. On by mohl výt pro mě a já bych mohl výt pro něj.

Sheila: Ahoj, doufám, že je vám fajn. Jsem z Anglie a ve chvíli, kdy se bude odehrávat tenhle chat, už pro mě bude kapku pozdě. Neplánujete náhodou navštívit Anglii? Nebo jste ji už někdy navštívil? Pokud ano, kterou část a líbila se vám?
SB: Momentálně neplánuji navštívit Anglii, ale v minulosti jsem ji již několikrát navštívil a líbilo se mi všude. Byl jsem v Londýně a v Bath, s rodinou ve West Bromwich, myslím i v Oxfordu a po všech památkách v Londýně. Skoro se nemůžu dočkat, až se tam znovu vrátím. Doufám, že až tam příště přijedu, budu tam hrát i divadlo. Jak jsem byl již několikrát požádán.

Sheila: Napíšete svůj životopis? (Zde je jedna nadějně doufající!) Nemám doma počítač a tohle posílám z práce, za což se asi dostanu do problémů, ale jestli se k vám můj dotaz dostane, bude to za to stát. Hodně štěstí při natáčení seriálů. I v Anglii vás máme rádi!
SB: Doufám, že nenapíšu.

Alcott1126: Když jsem vás slyšel mluvit o vašich dětech, měl jsem pocit, že jste jemný a citlivý táta. Jakou nejlepší radu založenou na vašich zkušenostech můžete dát dalším otcům? Díky.
SB: Sežeňte si pomoc. Sežeňte jakoukoliv radu od kohokoliv můžete. Je to ta nejtěžší práce a nikdo z nás na ni není připraven.

Z. Cochrane: Ahoj, Scotte! Jsem z Ruska a myslím, že by pro vás bylo zajímavé vědět, že i v Rusku je spousta fanoušků Scotta Bakuly a Enterprise. Až doposud jsme sledovali dobrodružství Enterprise, a mě by velmi zajímalo, jak Star Trek a Enterprise ovlivnily váš život. Navštívil byste někdy rád Rusko? Děkuji vám. PS: Promiňte, že je to tak dlouhé.
SB: Za prvé: ano, rád bych navštívil Rusko. Vlastně moje práce na Enterprise mi do mého života vnesla velké uvědomění ohledně budoucnosti a ohledně budoucnosti naši země ve vesmíru a o tom, jak se budeme nadále šířit z této planety. A potom to také přivádí vaši pozornost ke všem problémům, které tady na Zemi máme.

Stephanie from Paris: Chci Scottovi poděkovat za tento nový chat. Jsem z Paříže a zde jsme teprve na konci první sezóny. Ráda bych věděla, jestli Scott uvažuje o návštěvě Francie, například na festival do Cannes. Je zde spousta francouzských fanoušků, kteří by ho tam přivítali! Díky moc za Scottovu laskavost ke svým fanouškům, je nejlepší!
SB: Já už vlastně v Paříži byl, na jaře 1993. Bylo to báječné. Později jsem Paříž navštívil u příležitosti oslav 40. narozenin mé manželky a doufám, že se tam brzy vrátíme. Slyšel jsem totiž, že ve Francii si Star Trek vede špatně. A všem lidem, co znám, jsem říkal, že tomu nevěřím a že Enterprise by to měla všechno změnit.

Otázka: Ahoj, mé jméno je Jerrel a chtěl jsem vám jen říci Děkuji – když jste hrál v Quantum Leap, zobrazil jste Jimmyho, osobu s Downovým syndromem, stejně jako tělesně postiženého veterináře. Podle mě jste opravdu diváka vcítil do hrané osoby, a ten tak mohl pochopit situace, kterými my tělesně postižení musíme dnes a denně procházet. Byl jste součástí hlasu, který zastupoval tělesně postižené tím, že tyto postavy hrál, a za to jsem vám chtěl poděkovat. Děkuji vám za vaši práci a za to, že jste součást Hlasu. Také bych chtěl říct, že mám rád Enterprise a jsem členem SaveEnterprise.com
SB: Děkují vám za to, že nás sledujete a že jste přispěl svou otázkou do tohoto chatu. Jsem velmi hrdý na mnoho problémů, s nimiž jsme se v Quantum Leap vypořádali a jsem také hrdý na to, že jsem znovu součástí seriálu, který znovu reaguje na podobné problémy.

jr: Přímo zbožňuji Enterprise a doufám, že uvidíme mnohem více epizod, v nichž budete cestovat časem. Doufám, že v některé z nich uvidíme budoucí paní Archerovou.
SB: Nic nevím o budoucí paní Archerové. Pokud narážíte na zápletku epizody E2, pak si zajisté vzpomínáte, že na konci této epizody, v závislosti na tom jak si tento konec vyložíte, nemusí budoucí paní Archerová existovat. Bylo mi řečeno, že se budeme muset vypořádat s několika cestami časem, které nebyly vyřešeny v době, kdy jsme vstoupili do Delfské oblasti. Ale nic neslibuji najisto.

Otázka: Co si myslíte o vodním pólu? Protože ho hraji na střední škole, tak bych řekl že je super, že ho vaše postava taky hraje. Uvidíme někdy kapitána Archera přímo ve hře? Nebo alespoň vás, jak zase házíte míčem o stěnu?
SB: Vodní pólo přímo miluji a vím, jak je to obtížná hra. Také jsem ho hrával, když jsem byl mladší. A myslím, že čtvrtá sezóna by byla příhodnou dobou, kdy nás všechny dostat do plavek. A Porthosovi můžeme dát ty malá nafukovací křidélka pro děti.

Simon c: Je Scott Bakula vaše skutečné jméno nebo je to jenom jedno z těch opravdu cool jmen, které si herci vymýšlejí?
SB: Mé skutečné jméno je Denny Crane (to je jméno postavy Williama Shatnera z nového díla The Practise. Samozřejmě si dělal legraci.)

Designationlocutus: Ve Star Treku je mnohokrát na pozadí zápletek a příběhů a jednotlivých epizod rozebírána aktuální událost či otázka. Jaké je, dle vašeho názoru, poselství, které poslední sezóna Star Trek: Enterprise oznamuje světu, v němž žijeme?
SB: Seriál se již zaobíral mnoha otázkami, historickými i aktuálními, ohledně naší planety. Řekl bych, že velká zpráva dnešního roku má co dělat s odplatou, pomstou, nedorozuměním, chamtivostí a s potřebou rasy vládnout a vytvářet pro sebe bezpečné místo k životu. Pokud to někomu zní povědomě, anebo vám to připomíná některou z nedávných událostí, nebudu se o tom s vámi přít. Jen řeknu, že mnoho lidí cítilo na začátku třetí sezóny, že budeme nuceni k protiútokům a že budeme muset být ničiví, a to bylo určitě znamení věcí příštích. A to vlastně není v souladu s původní Roddenberryho vizí ani v souladu s žádnou filosofií Star Treku.

Otázka: Co jste si myslel o Archerově činech v epizodě Damage? Myslíte, že účel světí prostředky? Co byste v jeho situaci dělal vy?
SB: Myslím že to byla velmi komplikovaná epizoda a řekl bych, že každá epizoda nebo televize, která je schopná rozhýbat takové emocionální a kontroverzní reakce je dobrou televizí. Nemohu dost dobře říci, co bych na jeho místě udělal já, protože myslím, že nelze takovéto otázky zodpovědět jen hypoteticky. Musíte tam skutečně být, musíte v oné realitě a v onom momentu skutečně žít a jedině tehdy budete schopni nahlédnout do svého srdce a budete schopni učinit taková rozhodnutí. Ale řekl bych, že Archer měl tehdy na výběr.

Shaka1000109: Líbila se vám spolupráce s Casey Biggsem?
SB: Ano, rád jsem s ním spolupracoval. Bylo to pro mě a pro Archera nepříjemná epizoda a bylo to o protivnosti a ochlazování vztahů na scéně a to někdy dokáže ovlivnit vaše vztahy mimo kameru. Ale Casey je očividně profesionál, který se tu pohyboval i dříve, a odvedl skvělou práci.

Set-in-japan: Archer často dostává naléhavá volání uprostřed noci. Je to jen výmluva, abyste si mohl svléknout tričko?
SB: Už dříve mi bylo sděleno, že den a noc nemají ve vesmíru příliš velký smysl. Jednoduše jste buď ve službě nebo mimo ni a v tomto roce jsem vlastně skoro nikdy nebyl mimo službu. Ale autoři nikdy nevybočují ze svých zajetých kolejí co se svlékání mého trička týče. S výjimkou Phyllise (Stronga ).

Otázka: Scotte, když se nyní Jolene tak vesele směje, nerozesmívá občas i vás?
SB: Jolene nás rozesmívá mnoha zvláštními věcmi, a její smích je vlastně jednou z nich. Ale asi si na scéně dopřáváme až příliš mnoho zábavy, což poněkud kazí náladu našim producentům.

ToolPackinMama: Scotte, máte nějaký skutečný vztah k Portosovi?
SB: Ne, Portos je profesionální, dobře vycvičený pes, který, zatímco je velmi přátelský na scéně, mimo ni se raději drží se smečkou ostatních psů v dodávce.

PhotonDorito: Unaví vás někdy natáčení seriálů a filmů, nebo je to pokaždé nové a zábavné?
SB: Jsou časy, kdy jste na scéně například 18 hodin, kdy vám každý připadá poněkud rozostřený a vy se divíte, co tam ti dotyční dělají, ale většinu času se ohromě bavíme, a když pracujete tak dlouho jako my, tak vám to pomůže v tom, že vám čas ubíhá rychleji.

Cochran: Jako první kapitán hvězdné lodi pokřtěné Enterprise: nemáte pocit, že je nejvyšší čas, aby Archer udal všem příklad a našel si konečně nějaký objekt milostného zájmu?
SB: Nemyslím, že to pro mě bude kdy možné. Neřekl bych, že bude kdy dostatek času a epizod, v nichž bychom našli dostatečný počet objektů milostného zájmu, abychom aspoň vyrovnali základy položené kapitánem Jamesem T. Kirkem. A navíc – musíme přece některé z těch koček nechat na pokoji, aby je pak mohl najít, ne?

BWMKappaSig: Jaká byla vaše reakce na smrt majora Hayese?
SB: Byl jsem pořádně překvapen, už jak jsem si přečetl scénář. Ale řekl bych, že pro nás odvedl kus skvělé práce v průběhu celé sezóny, a že jednotka MACO posloužila dobrému účelu a vypadala hrdinsky a čestně, a že taky přineslo mnohé postavě Malcolma Reeda. Bude nám chybět, ale pro seriál to bylo velmi úderné. A realistické.

SB: Takže všichni na západním pobřeží – už to zabalte, jděte se podívat na seriál a popovídáme si některý podzimní pátek. Někdy v září. Všem vám velice děkuji za všechnu podporu! Já se vrátím! Podepsán Guvernér státu Kalifornie.

Správce: Scotte, ještě jednou mockrát děkujeme za bezvadný chat. A vám všem díky za bezvadné otázky!