Interviews

Únorový chat s Majel

Protože jsou rozhovory s herci nadčasovou záležitostí, je tu překlad chatu se Majel Barrett Roddenberry, který se na Startrek.com objevil na konci února tohoto roku.

Následující text je složen z otázek fanoušků zaslaných e-mailem. Navštívili jsme paní Barrett v Roddenberryho sídle v Bel Air (který, jak jsme zjistili, byl kdysi domem Caryho Granta) a společně s jejím synem Eugenem W. Roddenberry, Jr. jsme vedli tento "off-line" chat.

STARTREK.COM: Děkujeme vám, Majel, že jste nám dovolila navštívit vás a přejeme vám vše nejlepší k narozeninám! Máme mnoho dotazů a byli jsme ohromeni zejména úrovní úcty a obdivu, který k vám lidé chovají. Například:
"Opravdu oceňuji, jak skvělou jste herečkou. Vaše vystupování, přesvědčivost a zábavná osobnost jsou okouzlující aspekty vašich postav i vás samé. Děkuji vám za to, že jste tak velkou inspirací a osobou, která mě rozesmívá, rozplakává a umožňuje mi užívat si života. Se vší úctou Harry R.
Majel Barrett: Harry je velmi chytrý muž (smích).
"Vaše ztvárnění Lwaxany Troi je úžasné; neúnavná paní, plná chuti, která se nebojí říci, co si myslí! Hodně štěstí, lásky a obdivu pro vás a všechny lidi podílející se na světě Star Treku! Brian H.
MB: Přece jste sem nejeli, jen abyste mi zvedli ego! Dostaneme se k nějakým dotazům?
STCOM: Ano, samozřejmě...

Q: Ze všech vašich postav se mi nejvíce líbila postava prvního důstojníka. Měla nějaké jméno? Pokud ne, co byste pro ni vybrala? – Sharon, 16.
MB: "První důstojník"! Tak se jmenovala!

STCOM: Nikdy jste nepřemýšleli o jejím jménu?
MB: Ne, Gene se tomu chtěl vyhnout. Byly to jiné časy, jiná éra, jiný věk. A "První důstojník" bylo dostatečné. Byla jsem první na řadě ve velení, kdyby se něco stalo kapitánovi. Určitě jsme někde měli i druhého důstojníka, i když nevím, kdo to byl.

Q: Máte nějaké hezké vzpomínky na práci se zesnulým Jeffrey Hunterem na prvním pilotu seriálu Star Trek "The Cage"? – Jon P.-S., England
MB: Ano, mám jenom hezké vzpomínky! Byl to naprosto jedinečný, zábavný a jemný člověk, a také skvělý herec. To jsou mé vzpomínky.
STCOM: Jak dlouho jste vlastně s Hunterem pracovala?
MB: Pokud si dobře vzpomínám, tak na tom pilotu jsme pracovali tři týdny a potom ještě postprodukce a podobně. Takže dohromady to mohl být tak měsíc.

Q: Jsem váš velký fanoušek a všech seriálů. Přála jste si někdy, aby vaše původní postava prvního důstojníka zůstala zachována v průběhu celé TOSky, místo abyste se stala sestrou? – Michael S.
MB: To by se mi líbilo, ale tenkrát byla jiná doba, a tak by to nebylo moudré. Změnil se kapitán, a oni nechtěli aby se navazovalo na předchozí pilot. Obrazně řečeno jsme potřebovali mít na začátku úplně čistý talíř.
STCOM: Chtěla jste někdy rozvinout tuto postavu, její minulost, jak se stala tou, kterou je, např. v románech?
MB: Znala jsem její životní příběh. Je to dlouhý příběh. A není zas až tak vzrušující. Prostě postupovala na žebříčku hodností, a na své místo se dostala jen tvrdou prací a odříkáním.

Q: Zajímalo by mě, proč se sestra Chapelová a Spock nikdy nedali dohromady. – JJPM
MB: To bylo záměrné. Bylo to jen v jednom díle, a navíc jen v náznaku. Nikdy to nemělo být něco více než náznaky. Jen o ždibíček více a všechno by bylo zkaženo.

Q: Jako fanoušek jsem se cítil trochu podveden, když bylo vaší postavě dovoleno hrát pouze v prvním filmu. Kam byste zavedla Christine Chapelovou po tomto filmu?
MB: Samozřejmě by se mi velmi líbilo dostat více větších rolí, ale u této postavy těžko. Měla jsem docela štěstí, že jsem se vůbec dostala do prvního filmu. Ona prostě nebyla hlavní postavou. Ta postava byla napsána víceméně náhodou, když byla potřeba.
STCOM: Chtěla byste vy osobně vidět větší vývoj postavy Chapelové?
MB: Samozřejmě, že bych moc chtěla! V době, kdy jsem točila seriál a filmy, jsem to moc chtěla! Ale víte, když jsem o tom mluvila s Genem, jen se na mě podíval a řekl: "Zbláznila ses?" A to byl konec! (smích). Studia, televize, on!

Q: Jaká byla vaše první reakce na nabídku ztvárnění Lwaxany Troi? James S. B., Huntsville, TX
MB: Oni mě to vlastně ani nenabídli – spíš jsem o tu roli žebrala. Ta role byla vlastně vytvořená přímo pro mě. A to jen proto, že jsem se v novém seriálu chtěla angažovat. Jakkoliv. Buď touhle rolí nebo jinou. A Gene asi usoudil, že tohle bude asi jediná cesta, jak mě donutit, abych zmlkla!
Eugene W. Roddenberry Jr.: Tak tady bych chtěl přitakat. Do téhle role nebyla obsazena! To Lwaxana hrála Majel! Tahle postava byla prostě celá moje matka. Kdykoliv jsem v TV viděl Lwaxanu Troi, viděl jsem matku. Ona tu roli vůbec nehraje! Samozřejmě trochu přeháním, ale pravdou stále zůstává, že základní podstata téhle postavy je naprosto stejná, jako podstata mé matky, Majel (Majel se tomu hlasitě směje).

STCOM: Což nás přivádí k další otázce.
Q: Kolik z osobnosti Lwaxany Troi pochází z té vaší? Jinými slovy – jaké ve skutečnosti jste, kolik mají vaše charaktery společného? Gil W. EWR: 98,5 %!
MB: (Smích) Má pravdu. Jen jsem řekla: "Ale to jsem já." A pak nastala hodina H a já se ptala: "To tam mám jen přijít a zahrát ‚sebe‘?". Odpovědí bylo: "Jen otevři pusu…", a už to bylo!

Q: Sblížila jste se hodně s Marinou Sirtis (Deanna Troi)? – Emilie
MB: Ano, hodně jsme se sblížily. Mám ji moc ráda, jak ostatně poukazuje i seriál. A dost jsem orodovala, aby v něm zůstala. V jedné chvíli se jí totiž chtěli zbavit – a nebylo to kvůli ní, prostě jen měli moc postav – a to se mi vůbec nelíbilo. A tak jsem se do toho pustila, hodně toho namluvila, tu a tam něco popostrčila, jen abych dokázala udělat postavu Deanny trošku tvárnější. Až nakonec v seriálu zůstala. I když nevím, kolik na tom mám podílu.
EWR: Vy dvě jste si pořád hodně blízké – chodí k nám na Díkůvzdání, a říká ti "mamko". Pokaždé, když se mnou mluví, mi říká: "Čau brácho, jak se má mamka?" Protože se mezi námi vyvinul zvláštní, bratrsko-sesterský vztah. Všichni jsme si pořád hodně blízcí.
MB: Je to skvělé děvče. Vždycky jsem ji obdivovala a mám ji ráda.

Q: Dark Page patří k mým pěti nejoblíbenějším epizodám, a řekl bych, že vy i Marina Sirtis jste to zahrály skvěle. Čerpala jste pro tuhle roli z vašich vlastních životních zkušeností?
MB: Ne, to bych nemohla udělat, protože jsem žádnou podobnou situaci ve svém životě nezažila. Ale milovala jsem ji jako svou vlastní dceru, a z toho to možná vyšlo. A pořád mám! Je to zábavné děvče.

Q: Uvažovala jste někdy o napsání vlastních knih o Lwaxaně Troi, např. na Betazedu apod.? - Robsi
MB: Na to není dost důležitá. Ona je prostě jen vedlejší postava.
EWR: Absolutně nesouhlasím.
MB: Proč, vždyť je v seriálu jen proto, že jsem na tom trvala.
EWR: Vždyť já vím! (smích) Ale tys na tom trvala a to právě fanoušci milují.
STCOM: Kdo pro ni vymyslel jméno?
MB: Gene. Vždycky tomu tak bylo.
STCOM: Vymyslel si ho nebo ho už někdy předtím slyšel?
MB: Tak to nevím. Dobrá otázka... O tom by možná věděl víc někdo ze scénáristů. On (Gene) vymýšlel spoustu věcí, takže je docela dobře možné, že jméno mé postavy je jednou z nich. Vůbec nevím.

Q: Jak jste se dostala k roli hlasu počítače lodí Flotily, a jaké to bylo nahrávat odpovědi počítače? (Musela jste sedět v nahrávacím studiu a číst spoustu hlášek typu: "Program provedl neplatnou operaci a bude ukončen." ?) – Mike
MB: Ano, musela jsem jít na nahrávání. Někdy jsem to mluvila na obraz, ale většinou jen zvukaři přidali moje nahrávky do natočené verze a bylo jedno, komu jsem zrovna znepříjemnila život.
STCOM: A jak došlo k tomu, že jste se stala standardním hlasem počítače?
MB: Žebrala jsem. (smích)

Q: Když jste hrála roli počítače pro různé seriály, musela jste si uvědomovat, že mnoho lidí bude vaše hlášky používat i na svých počítačích. Uvažovala jste někdy na spolupráci s Microsoftem a vytvoření "oficiálního Star Trek soundtracku" pro PC? – Andy T.
MB: Vzpomínám si, že jsme o tom mluvili, ale nikdy se to nedostalo dál. Ale neřekla bych ne.
EWR: Opravdu ji před několika lety kontaktovali. Tedy několik společností, a chtěli s ní uzavřít smlouvu, aby mohli použít její hlas v příštím operačním systému. A řeknu vám – promiňte za přerušení – moje největší noční můrou je, že zapnu počítač a tvůj hlas mi oznámí – a vím že by mi poslali speciální kopii – "Rode, vypni ten počítač…!" (smích)

Q: Která z vašich rolí ve Star Treku je vaše nejoblíbenější? – Jeremy R.
MB: Řekla bych, že Lwaxana. Protože se v seriálu objevovala mnohem častěji a musela jsem ji také dostatečně hrát. Dostatečně na to, abych o ní musela přemýšlet, jaká byla její minulost a tak podobně. Žila jsem pro ni celý svůj život.

Q: Nechtěla byste někdy napsat epizodu pro Star Trek? – Dan T., Plantsville, CT
MB: Ne, já neumím psát. Opravdu nevím jak na to. Sednu si, vezmi si list papíru a zůstanu na něj zírat. A pak řeknu: "A co, k čertu s tím – vždyť máme lidi, kteří jsou placení od toho, co já se tu pokouším dělat. Tak to nechme na nich!"

Q: Ahoj, Majel. Pokud byste se nestala nepopiratelnou silou ve světě Star Treku, kam si myslíte, že by se váš život/kariéra ubíral? – Shay
MB: Doufám, že stejným směrem... Nevím! Byla tu spousta jiných postav, ale vždy jen na jeden projekt.
EWR: Mohla jsi hrát hlavní postavu v Leave it to Beaver.
MB: Ano! To byl můj první seriál, úplně první seriál, ve kterém jsem kdy hrála.
EWR: Fakt? Tak to jsem ani nevěděl.

Q: Jaká byla nejlepší epizoda Star Treku, v níž jste kdy hrála? – Katherine S.
MB: Moje nejoblíbenější je City on the Edge of Forever (Město na okraji věčnosti). Ale v té jsem nehrála. Takže z epizod, v kterých jsem hrála, bych řekla Cage (Klec).

Q: Jak jste se setkala s Genem? Je o tom nějaká historka? – Raphael S.
MB: To bylo na normálním pohovoru. Tehdy jsem se snažila promluvit si s celou řádkou producentů ve městě, protože jsem tak nějak přišla na to, že posedáváním doma žádnou práci nezískám. Takže jsem si sjednala schůzku s tolika producenty, kolik bylo ochotných mě přijmout – touto cestou jsem se snažila protlačit v Hollywoodu. A jednoho dne byl tím producentem Gene. A on pak řekl něco jako: "Poďme na oběd a promluvme si o našem projektu." Tenkrát to byl skutečně jen pohovor, a to i pro něj. Takže jsme si vyšli a zjistili jsme, že si máme hodně o čem povídat a tak dále... Inu, jedna věc vedla k druhé, a tak nás tu máte! Vlastně měli jste nás tu.
STCOM: Vzali jste se ještě v průběhu natáčení TOSky?
MB: Neměli jsme svatbu, dokud to celé neskončilo. Takže se to natáhlo přes roky 66, 67, 68, 69, až potom v roce 1969 jsme měli svatbu.
EWR: V Japonsku. Jejich tradiční svatbu, že?
MB: Ano, v Japonsku. Svatyně Shinto, Shinto obřad.
STCOM: Co vás vedlo k tradičnímu japonskému obřadu?
MB: Protože on zrovna v Japonsku byl. Zkoušel tam najít příhodné místo pro natočení jednoho svého snímku, takže mi zavolal – už jsme tehdy byli zasnoubení a svatba byla domluvená, ale nikdy jsme nespěchali – každopádně mi zavolal a řekl: "Nechceš se tady vzít?" A já na to: "Jasně!" Udělala bych cokoliv, abych ho už konečně někde přivázala!
STCOM: Když jste se vrátili do Ameriky, měli jste ještě nějakou oslavu s přáteli a s rodinou?
MB: Ano, ještě jednou jsme se vzali! Brali jsme se snad dvakrát nebo třikrát, už ani nevím – ale jedna z nich se určitě počítá.

Q: Paní Barettová, jak vidíte Star Trek ve spojení se světem, v němž žijeme? Myslíte, že vize pana Roddenberryho má v dnešní společnosti své místo?
MB: Protože celá jeho vize byla založena na budoucnosti, pak ano, má. Nevím, jestli tomu tak doopravdy je, ale vím, že spousta lidí na Star Trek poukazuje, když o podobných věcech diskutuje. A vždy po podobné fiktivní realitě budeme pátrat, budeme k ní směřovat výzkum. Nejkrásnější věc na sci-fi je, že se to nestalo, ale ta možnost tu stále je. A vždycky bude.

Q: Co říkáte na dopad Star Treku v oblasti růstu tolerance rozdílů mezi lidmi? – Alice
MB: To je fantastická věc, pokud k tomu skutečně Star Trek přispívá. O tom sice moc nevím, ale opět slýchávám spoustu lidí odkazovat na Star Trek při jakékoliv podobné diskusi. A v tomto ohledu za to vděčíme Genovi. Když chcete sdělit poselství, takto ho můžete sdělit – dejte ho do filmu, seriálu či divadelní hry, zamaskujte ho a vypusťte ho do světa. Lidé vám budou naslouchat.

Q: Vím, že Gene měl nějaké problémy s náboženskými organizacemi, ale byl sám o sobě duchovní člověk? V co věřil, pokud v něco? – John Arthur J., Greenwood, IN
MB: No, maximálně dával svému přesvědčení průchod větou: "Ano, jsem si jistý, že Bůh existuje." Ale nedával ho do podoby člověka – k tomu jste ho nemohli donutit. Pro něj byl Bůh pocitem, a to pocitem, že musí činit dobro. To je jediná věc, v kterou opravdu věřil. To můžete vidět třeba na Vulkáncích – činí jen dobro, a nezáleží na tom, v čem bylo obsaženo. Nejsem si jistá, jak jinak tuto otázku zodpovědět.
EWR: Později ve svém životě byl "humanistou", pokud to chcete nějak nazvat. Myslím, že opravdu věřil v to, že Bůh naše problémy nevyřeší, ale lidstvo za ně musí převzít zodpovědnost a činit dobro samo za sebe.
MB: Ale nikdy nikoho a nic nevinil. A taky věděl, že se to nedá napravit přes noc nebo tak, ale když každý přispěje svou trochou ve svých životech, tak nakonec skončíme s mnohem lepším světem, než ve kterém nyní žijeme.

Q: Chtěl bych vědět, jestli je nějaký vztah mezi Genem a Rodem Selingem (Twilight Zone). Star Trek a Twilight Zone mají podobné názory na společnost a podobné herce. Zajímalo by mě, jestli je to jen čistá náhoda nebo nějaký druh vztahu mezi Genem a Rodem Sterligem. – Cliff G.
MB: Ne, znali se spolu z různých společenských akcí a tak. To bylo vše. Jejich příběhy si spolu nebyly podobné.

Q: Jaká je vaše oblíbená vzpomínka na Gena?
MB: On byl hodně složitý muž. Všechny moje vzpomínky jsou oblíbené. Nemohu jmenovat jednu jedinou věc... Nevím, myslím, že jen samotná svatba byla úžasná, a tím bych pravděpodobně hned končila!
STCOM: První, druhá...
MB: První!

Q: Co si myslíte o Enterprise? – Greg L.
MB: Tu nesleduji. Ne z nějakého zvláštního důvodu. I kdyby ji napsal sám Gene, nedívala bych se! Já jen prostě nejsem doma tak často, abych měla čas dívat se na televizní seriály. Sice jsem četla scénáře – a víc ani moc nepotřebujete, abyste mohli hodnotit – a četlo se to dobře. Jen tak dále, vysílejte to! Já bych řekla, že je skvělá. Trek se v průběhu let jen zlepšuje. Upřímně.
STCOM: Není teď Star Trek ve vysílání až příliš? Chci říct – může se někdy Star Trek lidem přejíst?
MB: Vždycky jsme byli v televizi a řekla bych, že trochu teď ubrat by každému jen prospělo. Bylo by docela pěkné někdy pustit televizi a neslyšet slova Star Trek, protože jsem s nimi vyrostla – chci říct, jak dlouho už to je? Třicet let? 1965 – 1966... Proboha, to už je 40 let? (Smích)
STCOM: Kdo to tehdy mohl tušit?
MB: Kdo to mohl tušit...? To je pravda. My jsme tehdy byli vděční, že jsme ve vysílání ten jeden den týdně!

Q: Proč nehrajete v Enterprise? (nebo tam někdy brzo budete ), víte, pokud byste tam hrála, figurovala byste už ve všech seriálech, což by byla fakt skvělá věc.
MB: Nebylo by to skvělé? Ráda bych to udělala, ale nepřišla nabídka.
EWR: Teď jsem dostal nápad: loď ještě nemá hlas počítače, taky v jedné epizodě se tento hlas představí a současně s ním se představí i žena, která ho vynalezla – pra-pra-pra cokoliv sestry Chapelové.
MB: Ano, to bych brala.

Q: Co říkáte na Star Trek: Nemesis?
MB: Ten film miluji! Myslím, že jsou všechny moc dobré. A nenapadá mě ani jeden, o kterém bych mohla říct: "Tenhle je špatný!". Mohu jmenovat některé epizody, které byly špatně udělány. Dřív bych možná byla trochu konkrétnější, ale teď je docela příjemné je vidět, a být od nich tak nějak vzdálen.

Q: Co by pan Roddenberry říkal na dnešní skupinu lidí kolem Star Treku, pokud by žil?
MB: Neměl by s ní nic společného. Už ho to všechno unavovalo. Ale rozhodně by je vedl na jiný kanál, to vím. Anebo by se prostě – a to jsem u něj také viděla – otočil, odkráčel pryč a řekl by: "Jen pokračujte a dobře se bavte.", protože s některými věcmi by třeba nesouhlasil.

Q: Pokud by vám Paramount nabídl možnost vyvinout vlastní verzi Star Trek seriálu, přijala byste? A jak by takový seriál vypadal?
MB: Ne, to bych nepřijala. Vím, co to všechno obnáší, a vím, že na to nemám. To je za prvé. A nevím, kam by se seriál ubíral... pravděpodobně směrem velmi blízkým, jakým se ubírá teď. Ale vypadá to, že nakonec síly, které seriálem hýbou, se vrací do kolejí, které by jim určil Gene.

Q: V posledních letech jste mi chyběla na conech. Plánujete v blízké budoucnosti návštěvu nějakého setkání?
MB: Byla jsem na tolika setkáních po tolik let, že mě to už unavilo. A nakonec se objevila příležitost, jak říci ne a poté už jsem žádné pozvání nepřijala. Nemám žádnou chuť se tam vracet. Pořád musíte někam cestovat, a na mě už je toho příliš. Dříve jsem cestování tak trochu nenáviděla. Bože, vždyť v pátek večer vyrazíte, nasednete na letadlo, v neděli se vrátíte, nasednete na další, a pak na další a další a další a já už jsem na tohle moc stará! (smích)

Q: Vypadá to, že TOSka bude znovu vydána sezónu po sezóně na DVD. Budete také součástí bonusových materiálů?
EWR: Já ano. Zrovna dnes jsem s nimi mluvil, a před časem jsem také natočil interview, jehož části budou používat. Takže vím, že tam ona bude také. MB: Ano, já o tom také více nevím.

Q: Neplánují se nějaké filmy Andromedy?
MB: O žádném jsem neslyšela.
EWR: To je dotaz na Tribute Entertainment, kteří ten seriál vedou. Oni dělají podobná rozhodnutí.
MB: Ale neřekla bych, že mají zájem o film a podobné věci.

Q: Majel, k vašim projektům patří "Earth: Final Conflict" a "Andromeda". Co máte v plánu dál?
EWR: Questor.
MB: Ach, ten miluji. Gene říkal, že má asi víc materiálu použitelného v Questorovi než ve Star Treku. Takže, wow, jak je to možné? Ale nikdo to zatím nerozvíjel, až doteď.
EWR: Herb Wright (dřívější producent TNG) si koupil práva a zrovna teď to dává dohromady se svým týmem. A v produkci postupují kupředu.
MB: To je další krásná věc na sci-fi – vždycky se k ní můžete vracet. Nikdy nezestárne.

Q: Neplánujete někdy znovuobnovit "Genesis II" nebo "Planet Earth" jako TV seriál?
MB: Ne, neplánujeme. "Genesis" byl úžasný. Víte, oba by byly naprosto báječné, protože nestárnou. Pro začátek ale potřebujete dobrý nápad, a pak taky někoho, s kým byste si sedli a popovídali si o tom, prošli si to a řekli: "Dobrá, tohle můžu upravit, a vím co s tím udělat." A taky potřebujete, aby to od vás někdo koupil! Ale museli by za mnou přijít oni. A to nikdo neudělal.

Q: Jak byste popsala vaše zkušenosti z natáčení Babylonu 5?
MB: Legrace. Mám ráda natáčení filmů a seriálů a tak podobně. Je to zábava! Jsem ráda na scéně.
STCOM: No, když mluvíme o legraci... copak máme v oddělení "hloupé dotazy"...?

Q: Ahoj, Majel, tady Matt a Dave. Matt je opravdu váš veliký fanoušek a rád slyší váš hlas jako "počítač". Můžete nám prosím říci, jaké jsou vaše oblíbené cereálie?
MB: (smích) K snídani? (K Eugenovi) Jaké jsou moje oblíbené cereálie?
EWR: Paramount Flakes, co já vím? (smích)
MB: Já jím spoustu věcí, rovnou z krabice...
EWR: Grape Nuts!
MB: Jo, mám ráda Grape Nuts! Ano, mám. Díky! Má pravdu.

Q: Ahoj, tohle je hloupý dotaz. Vlasy, byly lepší v TOSce nebo později?
MB: Moje vlasy? Tak to byly asi ty v pozdějších seriálech, protože si nepamatuji ty první, jen že byly blonďaté, a to jsem nesnášela. (smích)

Q: Ahoj Majel! Jsem váš fanda ode dne číslo 1!! Jaké jsou vaše míry?
MB: (obrovský smích) Řekla bych, že odpověď nepatří na tuhle stránku!
STCOM: Podle nás vypadáte báječně!
MB: Děkuji.
(Vážně, pořád ještě vypadá senzačně – Ed)