Interviews

Rozhovor s Brentem Spinerem

"Nedívám se na Soonga jako na padoucha," řekl Brent Spiner při natáčení tří epizod Enterprise, ve kterých ztvárnil Arika Soonga, předka Datova tvůrce Nooniana. "Má svou víru a tu následuje. Přirovnal bych ho například k doktoru [Jacku] Kevorkianovi. (Kevorkian pomáhal smrtelně nemocným pacientům ukončit jejich život). Někteří ho prý srovnávají spíše s Oppenheimerem, ale myslím že má blíže ke Kevorkianovi, protože stejně jako on poruší zákon a přesto věří, že dělá správnou věc. A možná, že dělá. Kdo ví?"

Na natáčení Spinera přišla navštívit i jeho žena Loree s jejich dvouletým synem Jacksonem. Je to poprvé co navštívil svého tatínka v práci a oba dva pózovali fotografům v Archerově křesle. "Rozhodně mám jistý pocit deja vu," řekl Spiner, zatímco si Jackson hrál u jeho nohou, "hodně se toho nezměnilo, ale hodně se i změnilo. Uplynula spousta let, ale někteří lidé jsou pořád tady. Byli už u Nové generace, a teď jsou u Enterpirse. Rick Berman a Brannon Braga jsou stále producenty, za kamerou je stále Marvin Rush a Mike Westmore mě opět líčil. Takže v tomto ohledu se moc nezměnilo."

Spinerovy epizody mají všechny premiéru během kritického listopadu, kdy se rozhoduje o rozdělení reklamy na další období. Jeho hostování má tak zjevně zvýšit sledovanost a tím i zisky. Spiner na to reagoval: "Nemyslím, že je hostování známých lidi tak neobvyklé. U Nové generace jsme nepotřebovali sledovanost a přesto u nás hostoval například Leonard Nimoy nebo Jimmy Doohan a Mark Lenard."

Když přišla řeč na poslední film Nemesis, Spiner se zamračil: "Film Nemesis byl dost dobrý," řekl, "a zasloužil si mnohem víc, než se mu dostalo. Myslím, že hodně mu uškodilo datum premiéry, které bylo mezi novým Bondem a Pánem Prstenů. Na druhou stranu," přiznává, "nechápu, kde byli všichni ti fanoušci Star Treku v premiérovém týdnu."