Archiv TrekDNES - červen 2002

Archiv TrekDNES - červen 2002

1.6.2002 TNG na stránkách CZK
  Na stránkách CZ Kontinua přibyla v sekci Lodní knihovna / TV a Film zpracovaná 1. sezóna seriálu Star Trek: The Next Generation. U každé epizody je opět stručný obsah, spousta informací a možnost ohodnocení.
Ilustrační obrázky a další sezóny budou postupně doplněny.
Přejeme příjemnou zábavu při čtení.

CZ Kontinuum

1.6.2002 SAT.1 - novinky
  Neplacená německá televizní stanice SAT.1 znovu změnila svůj postoj ke Star Treku, ale tentokrát poprvé k lepšímu. Opakování 6. a 7. řady Nové Generace avizované na říjen začne už v červenci, konkrétně od 20. každou sobotu od 17:00 a každou neděli od 16:00.

Na podzim se po dvou letech vrátí i Deep Space Nine, všech 176 epizod, každé odpoledne od pondělí do pátku.

I Voyager se dočká své reprízy. Bude vysílán od srpna každou neděli po skončení TNG.

Nová série Enterprise teprve vychází na videokazetách a tak se její uvedení spozdí, zatím není jasné zda ji uvidíme na jaře nebo až v létě 2003.

Deutscher StarTrek-Index

3.6.2002 Postavy VOY
  Na stránkách CZ Kontinua naleznete v Lodní knihovně v sekci Postavy zpracované hlavní postavy seriálu Star Trek: Voyager. Postavy ze seriálu Enteprisea postavy vedlejší budou doplňovány průběžně.

CZ Kontinuum

4.6.2002 UPKB zrušeno!
  WEb Upkb byl zrušen. Informace o PilsConu 2002 naleznete na pilscon.wz.cz nebo na nemesis.wz.cz. Lodní databáze a ostatní materiály budou do týdne k dispozici na danny.wz.cz.
Děkuji za pochopení.

Danny

4.6.2002 LCARS
  3.7.2002 na Euroconu v Chotěboři budu mít přednášku o LCARS, a to taky hlavně o svém, pár lidmi obdivovaném, projektu LCARS. Více informací naleznete na mých stránkách DeltaFlyer ShipYard. Určitě se přiďte podívat :o))

TomPerys

4.6.2002 Výsledky vtipu měsíce dubna
  Redakce čistě subjektivně vyhodnotila nejlepší pointu minulého měsíce, jejíž autorem je Ustřik


Vítězi blahopřejeme ...
Opět bylo rozhodování těžké a proto uvádíme další pointy, které se nám líbily:
1. Řekli jsme si, že MacDonaldů je už po vesmíru dost! (Autor: Radmir)
2. Abych tě lépe slyšela..... (Autor: Lord Vader)
3. Museli jsme dát prostor pro další potencionální seriál! (Autor: voliéra)
4. Až si sundáš ty montérky, tak ti možná řeknu, brouku! (Autor: už nejni skoupá)
5. Jsem tvuj otec Archere ! (Autor: me)
6. Blbců je ve vesmíru už dost...... (Autor: Lord Vader)
7. Protože pes má čtyři nohy. (Autor: Prohodils lebu lavicíí)
8. Vysvětlení je někde tam venku! (Autor: E. T. eunošovský topol)
9. Vesmír je jen pro velký kluky, s velkejma. (Autor: Pavlík)

Thanks to Sev Trek

4.6.2002 Vtip měsíce června
 

Thanks to Sev Trek

4.6.2002 Transcripty k TOSce
  LincolnSekce Původní série Star Treku je zase o něco bohatší. Nově přibyly transcripty ke všem epizodám a TOSkaraton se spolu s prezidentem Abrahamem Lincolnem dostal do svého předposledního úseku.

Hypospray
ST Sickbay

5.6.2002 Q Alternativa 13
  Na stránkách CZ Kontinua je k přečtení třináctá kapitola povídky Star Trek: Q Alternativa.
Opravy na Enterprise pokračují, blíží se však "malé" překvapení,
V komunitě na Zemi pokračuje vyšetřování nehody a závěr není zrovna příznivý...
Povídka vychází jako seriál a další kapitola se objeví v následujících 7-14 dnech.

CZ Kontinuum

5.6.2002 Masky
  Nakladatelství Laser vydalo z edice Nové generace už svůj sedmý titul. "Masky" autora Johna Vornholta přeložil Zdeněk Trmota.
"Enterprise cestuje k Lorce, nádhernému světu s feudální kulturou, kde obyvatelé nosí masky, aby demonstrovali svou společenskou vrstvu a postavení. Tam si kapitán Picard a výsadkový tým nasadí své vlastní masky, aby začali pátrat po vládci planety a úžasné masce Moudrosti, kterou tradičně nosí vůdce. Jejich úkolem je navázat diplomatické styky. Ale krátce poté, co se transportují, ztratí Picard se svým týmem spojení s lodí a komandér Riker vede pátrací oddíl na planetu, aby je našel. Oba muži si neuvědomují, že jejich pátrání - a vlastně celá mise lodi - jsou součástí plánu šílence. Šílence, který staví jeviště s pastí, která má chytit do léčky oba výsadkové týmy Enterprise a jemu umožnit, aby se zmocnil strašlivé masky Moudrosti a samotné planety Lorca."

Redakce

6.6.2002 Návrat do budoucnosti: Kapitola 5.
  Dnes přibyla na našich stránkách (CZ Kontinuum On-line) po delší odmlce pátá kapitola povídky na přání. V této povídce máte možnost číst o příbězích lodi U.S.S. Prometheus v čele s kapitánem Jamesem Bareem.
Pouze připomínám, že stále máte možnost svými hlasy ovlivnit další osudy posádky této lodi a jen na Vás záleží, jak se příběh bude odvíjet dál. Přejeme příjemnou zábavu u čtení, a doufáme, že se Vám další příběhy posádky U.S.S. Prometheus zalíbí...

CZ Kontinuum

9.6.2002 Westcon
  UPKB web, po nedávných potížích, již opět funguje. Se stále stejnou adresou.

Westcon - Pilscon přešel na vyšší úroveň. Nyní budou veškeré zprávy o připravovaném conu v Plzni pod názvem Westcon. Na stránkách UPKB bude vše napsáno za určitou dobu. Veškeré informace o Pilsconu jsou nepotvrzené a takováto akce není nijak solidní. Více na www.upkb.wz.cz.

Johanson

10.6.2002 Prodej filmů odsunut
  Star Trek: The Motion Picture by měl jít do prodeje příští měsíc. Další díly by se měly objevovat v 1-2 měsíčním intervalu. Zpoždění je způsobené tím, že o Star Trek není ve videopůjčovnách téměř žádný zájem. Aby se videopůjčovnám vrátila alespoň malá část z toho, co do Star Treku investovaly, museli jsme jejich vydání do prodeje odsunout.

HCE

10.6.2002 TOSistka s Voyageristou
  Aneb fotky Trekkie s Harrym Kimem a dalšími hvězdami Star Treku naleznete přímo zde.

Lopuch - ST Akce

11.6.2002 AL-BATANI update
  Vývoj her v posledních měsících nabírá opravdu na obrátkách a brzy se můžeme těšit na připravovanou hru Voyager Elite Force 2. Vzhledem k tomuto faktu, byla lodní knihovna AL-BATANI doplněna o recenzi na datadisk k původnímu Elite Force. Dále byla aktualizována sekce her o chybějící tituly, jejiž recenze budou přidány později.

AL-BATANI

11.6.2002 Anotace k programu ST bloku na Euroconu
  Na Euroconu, jak již všichni vědí, nebude chybět Star Trek con, jehož program sestavují Alko s Holodoctorem. A co se chystá? Podle předběžných informací pokračování úspěšného Star Trek kabaretu, moderované zábavní večery, umělecká vystoupení, pokračování Sexenprise, dabéři TOSky apod. Mezi přihlášené ověřené přednášky a promítání patří:

Václav Pravda - Šokující pravda o hajzlech na Enterprise - Novými poznatky doplněná přednáška přináší šokující odhalení a spoustu zábavy. Kde najdete na Enterprise hajzly a jak se s nimi vypořádá kapitán Kirk a kapitán Picard? Hajzly najdete i na Deep Space Nine. Možná přijde i Voyager.

Hana Vittková - Hudba ve Star Treku - Přehled nejzajímavějších hudebních motivů ve Star Treku od původních televizních sérií až po poslední celovečerní filmy, něco o autorech i oceněních. V programu se objeví hudební ukázky z televizních seriálů, pásmo scén z filmů, které byly doprovázeny nejzajímavější hudbou, ve videosestřihu, a stručný přehled soundtracků, které byly vydány k tomuto sci-fi fenoménu.

T'Reah Ibris - Betazoidé - Víte o nich málo, dozvíte se víc! Přednáška týkající se jedné z nejzajímavějších ras Federace. Dozvíte se spoustu nových informací a to přímo od betazedské velvyslankyně.

T'Reah Ibris - William Shatner: život a dílo - Vše, co byste chtěli vědět o Williamu Shatnerovi, herci představujícího kapitána Kirka ve fenomenálním seriálu Star Trek. Nikde se o této živoucí legendě nedovíte víc než zde!

Lore Soong - Filmy StarTreku od jedné do desíti - Devet filmu jsme videli skoro všichni. Ale kdo z nás ví neco o desátém? Chcete-li se o nem neco dozvedet, prijdte na svou Nemesis. Zhodnocení predešlích devíti filmu, výber nejlepších scén a jejich projekce dle mého uvážení, informace a diskuse o novém desátém filmu Star Trek: Nemesis.

Lore Soong - Umělé formy života: Androidi - Nejen organické bytosti se mohou jevit jako živé. Probrání většiny umělých životních forem v TNG, diskuse o podstatě života, jak definovat život v době Star Treku.

Marek Slivka a Katarina Kukanová - Proroci-bytosti ovládajúce cerviu dieru - Predstavenie najzáhadnejšej rasy zo seriálu Star Trek: Deep Space Nine. V prednáške sa budeme zaoberať aj dôvodom existencie Prorokov a ich večných protivníkov. Obyvatelia červej diery žijúci mimo lineárneho času sú centrálnymi postavami bajoranského náboženstva. Zohrali významnú úlohu pri vojne s Dominiom a svojim pôsobením ovplyvnili vývoj alfa i gama kvadrantu.

Rudolf Soucek - Postavme si Enterprise - Už víte, kolik cochranů musí mít výkon vaše motory na warp 6? Jak to, že se posádky lodí ve Star Treku nezmění na krvavou kaši při přechodu na warp? Nevíte? Přijďte to zjistit! Úvod do technologie Star Treku. Warpový pohon, udržovací pole, transportéry, hlavní pocítac, rídící systémy a další zajímavosti. Potrebují tyto lode vubec posádku? Srovnání nejznámejších lodí Federace. Malá procházka po Enterprise D.

Jan Rehák - Hvězdné lodě v časové přímce - Opakování úspěšné přednášky z PSST Conu, doplněné o spoustu zajímavých informací. Jedná se shrnutí nejvýznamnějších hvězdných lodí Spojené Federace Planet, které se objevily ve Star Treku v průběhu 500 let.

Hana Vittková - Star Trek hrající, zpívající - Ukázky z mnoha scén Star Trekových seriálů i filmů, kde členové Hvězné Flotily hrají na různé hudební nástroje nebo zpívají. Na rozdíl od hrdinu vetšiny sci-fi filmu jsou postavy ve Star Treku velmi muzikální a mužeme je slyšet zpívat a hrát na ruzné hudební nástroje a to od neumelých popevku a zacátecnických lekcí, až po koncertní vystoupení. V programu uvidíte ve videosestrihu celou radu takovýchto scén ze seriálu TOS, TNG a Voyager i z celovecerních filmu.

Ondrej Nekola + Miroslav Borský - Chyby ve sci-fi a Star Treku obzvlášt - I mistr tesař se někdy utne. A co teprve autoři Voyageru... Fyzikální i jiné chyby ve starých i nových sci-fi knihách, filmech a seriálech Star Treku. Obvyklé chyby, chyby pro efekt i lahůdky. Přednáška bude doplněna videoukázkami, na závěr se jistě budou moci vyjádřit i diváci.

Janos a Stannik - Seriál Enterprise v súvislostiach - Prvá sezóna je za nami, a určite vás zaujíma, kam sa na svojej ceste dostala táto prvá Enterprise. Zhrnutie, videoukážky, zaujímavosti. Tento najnovší StarTrekový seriál je velkým neznámom pre mnoho domácich fanúšikov, a preto vám prinášame prvých 26 epizód v skratke, dejovú líniu, videoukážky, vyzdvihnutie najlepších momentov, aby ste si mohli vychutnat tento nový seriál, ktorý mnohí zatracujú, aj ked ho nepoznajú, iných práve naopak uchvátil.

Zirland - Andoriáni - kde byli? - Vyšťáráme pro Vás Andoriány ze všech koutů. Seznamte se se zakladateli Federace. Andoriáni jsou považováni za velmi vzácnou rasu. Autor přednášky se snaží ukázat, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Kdo hledá, najde.

Sexenprise Production ultd. - Sexenprise I: Lubrikant - Repríza úspěšné parodie nejnovějšího startrekového seriálu. Skullman, Leian, JanoS, Zirland, Draky, Stannik, Eff, ACE uvádějí první startrekový lechtivý sitcom v českém znění. Kdo neviděl na letošním Pragoconu první díl, ten by si ho neměl rozhodně nechat ujít. Jedinečné dabérské výkony, vynikající scénář a skvělý zvuk i střih.

Sexenprise Production ultd. - Sexenprise Epizoda II: Klauni útočí - Mysleli jsme si, že nám dají... Ale oni nám vzali... Dnes již legendární český "Sex Trek" se vrací!!! A s ním i speciální visuální efekty, delší stopáž a doprovodný program... Tvrdší a delší - takový je údel všech pokračování. I tvůrci Sexenprise se řídili tímto heslem a přicházejí se zcela novými (sexuálními) dobrodružstvími, tentokráte pod názvem Klauni útočí (30 minut, mládeži do 18 let vstup prísně zakázán). Díl je doplněn filmovým dokumentem, kde mužete za doprovodu autorů nasát unikátní tvůrčí atmosféru (bez alkoholu), která provázela celý seriál. A pouze pro nejotrlejší povahy je tu vědomostní soutež s jedinečnými cenami (originální CD Sexenprise s podpisy autorů, tričko z limitované série Sexenprise unlimited ...)

Redakce

12.6.2002 Kirkovo vyvrcholení
  Od dnešního dne je kompletní naše databáze epizod Původní série kapitána Kirka. TOSkaraton, který vám pravidelně přes šest měsíců poodhaloval nové epizody, je zdárně uzavřen. U této příležitosti jsme též dokončili databázi TOSaček v projektu Babinec ala Přebuchtěná Enterprise. Napočítali jsme neuvěřitelných 115 tváří! Miss TOS teprve připravujeme. Aktualizovaná je i stránka Multimédií, tedy TOSka tiskem. Nakonec jsme si řekli, co Když...? Když...!, aneb nástin epizod tak trochu z jiného úhlu :)Tímto jsme aktualizace sekce První generace na čas uzavřeli a doufáme, že se zdárně vrhnem i na ostatní Star Trek série.

Hypospray
Star Trek Sickbay

12.6.2002 Q Alternativa 14
  Na stránkách CZ Kontinua je k přečtení čtrnáctá kapitola povídky Star Trek: Q Alternativa.
Z útrob vesmíru se warpem řítí překvapení, které zkomplikuje situaci všech.
Picard to také nemá lehké, musí se spolu s komunitou na Zemi vyrovnat se šokujícím zjíštěním...
Povídka vychází jako seriál a další kapitola se objeví v následujících 7-14 dnech.

CZ Kontinuum

12.6.2002 Čeština do BC
  Na Bridge Commander Czech Fan Site si nyní můžete stáhnout kompletní češtinu pro vesmírný simulátor Star Trek: Bridge Commander.

Kovi

12.6.2002 Star Trek: Evolution
  První zveřejněné informace včetně artworků a loga připravované české tahové strategie Star Trek: Evolution na vás čekají v tomto článku na GamePlanet.cz.

Kovi

14.6.2002 Konečný odraz
 

Nakladatelství Netopejr vydalo novou knížku Původní série Star Treku - Konečný odraz autora Johna M. Forda v překladu Lucie Ryšavé.

Klingonský kapitán Krenn byl nemilosrdným stratégem, ale při misi na Zemi se naučil ctít mír. Nyní se ale musí pustit do boje proti vlastní Říši, protože Klingoni pracují na tajném plánu, který má otřást Federací. Pouze Krenn může zabránit válce, ale za cenu toho, že bude riskovat svůj život.

Redakce

14.6.2002 TNG - 2.sezóna
  Na stránkách CZ Kontinua přibyla v sekci Lodní knihovna / TV a Film zpracovaná 2. sezóna seriálu Star Trek: The Next Generation. U každé epizody je opět stručný obsah, spousta informací a možnost ohodnocení.
Ilustrační obrázky a další sezóny budou postupně doplněny.
Přejeme příjemnou zábavu při čtení.

CZ Kontinuum

16.6.2002 Tal Shiar - Wallpapery
  Po delší nechtěné odmlce jsem se opět pustil do práce na svých internetových projektech, a tak bych tímto všechny příznivce i odpůrce své tvorby rád upozornil, že jsem se opět jal pracovat na 110% a první výsledek je tady. Na stránkách Star Trek: Tal Shiar - Romulan Star Empire CZ najdete ode dneška 10 zbrusu nových wallpaperů s romulanskými motivy.
Poněkud menší nadílku tapet pak dostane do 2 týdnů i projekt Borg Collective CZ.
Rovněž v přicházející euforii z blížícího se příchodu návštěvníka s pořadovým číslem 10 000 na stránky Star Trek: Federace chystám "menší" překvapení i zde. Máte se tedy na co těšit!

Fleet Admiral Jiří Vaculík

17.6.2002 Co takhle dát si transport
  V dnešních, tedy pondělních zprávách na televizi Prima (od 19:00) jste mohli zaslechnout zmínku o Star Treku. Australským vědcům se totiž podařila první "teleportace" - radiový signál se jim podařilo zakódovat do laserového paprsku a úspěšně teleportovat do asi metr vzdáleného zařízení.
Že by první vlaštovka Star Trekové techniky? :)

Redakce

18.6.2002 Jak je to s těmi cony?
  Všechny možné akce Star Treku nebývale narůstají na popularitě. Několikrát se vyspíme a máme tu Eurocon 2002, pro Star Trek tak trochu PSST con v roce 2002, kdy role organizátorů převzala známá trojka Alko, Holodoctor a Míša Dudková.

Červencový Eurocon vystřídá srpnový Star Trek tábor organizovaný Domem dětí a mládeže Třebíč a pro starší fany je určeno 7-denní stanování v kempu od scifi klubu Rebelion.

Další měsíc, další akce... Na zaří se chystá Pentacon a to u příležitosti 36. výročí prvního vysílání Star Treku. Kdo má daleko do Prahy, může zavítat naopak na Pilscon, který se chystá, jak jinak, než v Plzni.

Pokud dopadne bez komplikací sjezd Nato, tradiční tečkou v akcích by měl být Dracon, tedy jeho 18. ročník v Brně.

A přístí rok? Pokud se Pragocon 2003 uskuteční ještě v lednu, únor vás stejně nenechá zahálet. "Rok poté" se totiž plánuje Párty pro Deep Space 9 coby první Sicon v Praze. Větší akcí by měl být mladší plzeňský sourozenec Pilsconu - Westcon.

Přejeme dobrou ruku při výběru té správné akce! :)

Redakce

19.6.2002 Q Alternativa 15
  Na stránkách CZ Kontinua je k přečtení patnáctá kapitola povídky Star Trek: Q Alternativa.
Víte, co se stane když neprozřetelně strčíte ruku do transportního paprsku? Vigo už ano!
A kapitán Picard ví, jak je důležité míti Nowacka...
Povídka vychází jako seriál a další kapitola se objeví v následujících 7-14 dnech.

CZ Kontinuum

19.6.2002 www.kontinuum.cz
  Tímto bychom Vám rádi oznámili změnu adresy našich stránek. Nová adresa zní:


Původní adresy (kontinuum.startrek.cz a continuum.startrek.cz) budou i nadále v provozu a o jejich zrušení se zatím neuvažuje.

CZ Kontinuum

20.6.2002 Směrem k nejzazší hranici...
  Směrem k nejzazší hranici za pomoci laserového paprsku
Navazuji na článek "Co takhle dát si transport" ze 17.6.

"Je to teleportace, ale ne taková, jak by si ji představoval Kirk a jeho posádka", říká autor článku Tim Radford ve vědecké sekci Britského deníku The Guardian z 18. června.

Také tento článek se obsáhle odkazuje na Star Trek, patrně mnohem více než podobné články v českých novinách a časopisech. Dokonce i samotní autoři experimentu se o Star Treku zmiňují.

„Dva australští vědci přiblížili svět Star Treku o krok blíže. Teleportovali informaci mezi dvěma laserovými paprsky vzdálenými jeden metr“, pokračuje autor.

„K odbourání fotonového signálu v prvním paprsku a k jeho okamžité replikaci v druhém paprsku jsme využili jevu známého jako kvantová provázanost. Předvedli jsme zde, že dokážeme vzít miliardy fotonů, zničit je na jednom místě a zároveň je současně znovu vytvořit na místě jiném“, řekl australským novinám Dr. Ping Koy Lam z Australské Národní Univerzity. Skupina pracovala pouze s fotony, nikoliv s atomy.

Teleportace hmotných objektů však zůstává vzdáleným snem. „Myslím, že teleportace takového druhu je velmi velmi vzdálená.“, řekl Dr. Lam. „Nedokážeme to provést ani s jediným atomem. Nicméně to neznamená, že to někdy ve vzdálené budoucnosti nebude možné.“

Došlo zde k využití úžasné vlastnosti kvantových částic chovat se tak, jako by byly v několika různých stavech současně. Vytvoříme-li dvě částice se shodnými vlastnostmi, dojde k jejich „provázání“. Stav jedné ovlivňuje stav druhé. Pozorovateli se může zdát, že se z první částice stane druhá.

V tomto případě jeden paprsek přestal existovat a objevil se o metr dále. Nedošlo k přesunu, ale k replikaci. Nikdo nechápe, jak k tomu dochází nebo proč existuje provázanost. Je to součást hlubšího tajemství existence vesmíru a toho proč se chová zrovna tak, jak se chová. Ale tento výzkum je opětovným důkazem toho, že kvantová mechanika není jen k podivování se, ale že má i praktické využití.

Tohoto jevu by se dalo spíše využít k značnému zvýšení výkonnosti počítačů než k cestování.

V běžném životě lze předpovědět pohyb fotbalového míče nebo místo přistání letadla za použití newtonowské fyziky, protože v běžné zkušenosti jedna událost následuje druhou. Ale ve světě kvantové mechaniky, světě menším než atom, se běžná fyzikální zkušenost začíná rozpadat. Dochází k velmi podivným věcem. Částice se chovají, jako kdyby byly na několika místech současně. Samotní fyzikové označují zákony kvantového světa jako „podivné“ a „strašidelné“.

V roce 1997 dokázal profesor Zellinger, že částice světla mohou být teleportovány přes značné vzdálenosti, čímž si vysloužil přezdívku „pan Paprsek“ („Mr. Beam“). Od té doby se doslova roztrhl pytel se závody ve výzkumu nepředvídatelného světa kvantové fyziky. V roce 1995 se týmu fyziků z Coloradské univerzity podařilo ochladit hmotu téměř na teplotu absolutní nuly (-273 °C) aby zjistili, že všechny atomy se chovají jako jeden. V roce 2001 oznámila dánská fyzička z Massachusettské univerzity, že se jí na zlomek sekundy podařilo zastavit světlo.

Fyzikové věnovali značné úsilí výzkumu podmínek, ve kterých se věci dějí okamžitě. Málo aspektů kvantového tajemna je zvláštnější než „nelokálnost“ („nonlocality“) – v níž dochází k těsnému svázání jedné částice s jinou částicí na jiném místě. Podle Paula Daviese, fyzika a odborníka na cestování časem z Univerzity v Sydney, Einstein odmítl tuto myšlenku jako „duchařinu“. Ale tuto „duchařinu“ se nyní podařilo uskutečnit. Nelze to využít k posílání informací rychleji než světlo nebo k transportu osob z povrchu planety na palubu vesmírné lodi. „Ale lze to využít k předvedení technických výkonů, které většině lidí i klasických fyziků připadají jako zázrak“, říká profesor Davies.

Výzkum by mohl vyústit až v konstrukci komunikačních technologií, které jsou neodposlouchávatelné, ultrarychlých počítačů, které by řešily úlohy v mžiku oka a 100% bezpečného kódování komunikačních kanálů, protože i kdyby došlo k zachycení zprávy, byla by nečitelná.

Ale s transportem kapitánů Kirka nebo Picarda z tísnivé situace na povrchu planety do bezpečí jejich lodi to je jiná píseň. Člověk se skládá zhruba z jednoho bilionu bilionů bilionů (1036) atomů. (Vzhledem k tomu, že šlo o článek v britských novinách, předpokládám, že se jedná o britský překlad slova billion který znamená bilion (1012) v češtině a nikoliv miliardu (109) jako v americké angličtině. – poznámka překladatele). Fyzikové předpokládají, že by k takovému úkonu bylo třeba počítače, který by dokázal uchovat informaci o přesném stavu každého atomu, přenést ji a použít ji k rematerializaci na jiném místě.

A vzhledem k tomu, že transportovaný člověk by byl vlastně replika, počítač by musel současně zničit kapitány Kirka a Picarda na původním místě. K celé akci by bylo třeba energie jedno-megatunové nálože. Zároveň se klade otázka, jestli je kapitán na palubě Enterprise ta samá osoba.

Doktor Lam a jeho student Warwick Bowen prohlašují, že dosáhli přesné duplikace, ale pouze informace, nikoliv vlastních částic. Podle jejich včerejších informací poprvé teleportovali fotony v laserovém paprsku 23. května, a od té doby své experimenty opakovali za použití transportního zařízení velikosti malého automobilu.

„Dokonce i ve Star Treku si uvědomují, že s přenosem jsou problémy“, řekl pan Bowen reportérům. „V tak komplikovaném experimentu nikdo neví, jestli zrovna to jeho provedení bude fungovat, dokud to nezkusí ... což dokazuje, že náš systém je velice dobrý.“

Věda inspirovaná science fiction
Teleportace není jediný jev ze science fiction, který fyzikové zkoumají.

Cestování časem
Podle Einsteinových rovnic by cestování směrem dopředu mělo být možné, i když nikdo samozřejmě neví, jak to provést. Výzkumníci si nejsou jisti, zda bude někdy možné cestovat do minulosti. A pokud ano, mohl by cestovatel časem zabránit změně minulosti, která by vyústila v paradoxní přítomnost, ve které by se nikdy nenarodil?

Warpová rychlost
NASA má program „Breakthrough propulsion physics project” (Program výzkumu průlomových pohonů lodí), který je zaměřen na cestování ke vzdáleným hvězdám. Cestování nadsvětelnou rychlostí by ovšem mělo své vlastní problémy. Během desetileté mise na palubě vesmírné lodi Enterprise by na Zemi mezitím uběhlo 25 000 let.

Červí díry v prostoru
Malé tzv. “červí díry” by teoreticky v tkanivu prostoru mohly existovat. Ty by mohly poskytnout zkratky pro cestování vesmírem, kdyby je někdo dokázal rozevřít na dostatečnou velikost pro vstup vesmírné lodi a zabránit jim v kolapsu.“

Warp

20.6.2002 25th Anniversary
  Na Star Trek Games.CZ si můžete přečíst recenzi a prohlédnout screenshoty z adventury Star Trek: 25th Anniversary.

Kovi

21.6.2002 TNG - 3.sezóna
  Na stránkách CZ Kontinua přibyla v sekci Lodní knihovna / TV a Film zpracovaná 3. sezóna seriálu Star Trek: The Next Generation. U každé epizody je opět stručný obsah, spousta informací a možnost ohodnocení.
Ilustrační obrázky a další sezóny budou postupně doplněny.
Přejeme příjemnou zábavu při čtení.

CZ Kontinuum

21.6.2002 Nemesis ve střižně
  Článeček na Neviditelném psu od Pagiho nám odhaluje nejen to, že desátý film Star Treku, Nemesis, je již ve střižně...

Redakce

23.6.2002 Kde to žije?
  O tom že se Trekkies dokáží skvěle bavit takřka kdekoliv a kdykoliv není pochyb. Pojďte se tedy společně podívat, kde to v poslední době nejvíc žije.

AL-BATANI

24.6.2002 Borgské wallpapery
  Jak jsem před nedávnou dobou předeslal, tak jsem nyní učinil. Na stránky Borg Collective CZ jsem dodal 17 nových wallpaperů, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 20. Nevylučuji však, že ještě dodám další, neboť mi nějaké zůstaly v zásobě.

Fleet Admiral Jiří Vaculík

24.6.2002 Hvězdná štreka
  Nabízíme vám k přečtění kuriózní článeček od Trekie G´Nai, i když je již staršího data.

Původní seriál Star Trek je historicky nejstarším převzatým zahraničním dílem (seriálem?) České televize? (Čímž vyhodil ze sedla miloučký duchařský snímek “Randall a Hopkirk”).

Redakce

24.6.2002 Droga jménem Star Trek
  Dalším starším článkem, který zřejmě mnozí z vás nečetli, je zamyšlení Václava Bartoše nad podstatou Star Treku, tedy nemožností odolat dalšímu dílu :)

"Jsem jako narkoman těsně předtím, než dostane svou drogu. Kdo jsou ale toxíci závislí na Star-Treku? Kdo jsou oni Trekkies (Trekkies = milovníci Star-Treku)?"

Redakce

25.6.2002 Enterprise v Bílé Labuti
  Léto se blíží. Teploty budou jistě také velmi příznívé. Tak proč si letní radovánky neužít ještě víc.
Ptáte se jak? No na "palubě" Enterprise 1701-D. Právě teď máte možnost zakoupit si nafukovací lehátko ve tvaru Enterprise 1701-D za bezkonkurenční cenu 290,-Kč.
Ptáte se kde? V Obchodním domě Bílá Labuť v Praze v ulici Na Poříčí 23 (poblíž metra B/C Florenc)
Jak jsme se dozvěděli, zásoby jsou dostatečné, ale kdo ví!!!
Tak neváhejte a "ENGAGE" vstříc vlnám...

CZ Kontinuum

26.6.2002 Pár slov k historii jednoho seriálu
  Pokračujeme v toulkách staršími články. Tento (autorky Markéty Maškové) vám tak trochu zrekapituluje seriálovou historii.

Tento určitě nejoblíbenější vědecko-fantastický seriál se na obrazovkách celého světa pohybuje již od roku 1966. Jeho dějiny se však začaly psát o několik let dříve...

Redakce

26.6.2002 Dok
  "Dok" - nová kapitola Star Revivalu nám odhalí, co skrývají tajemné kontejnery... pro nové čtenáře zrekapituloval předchozí děj příběhu lodi USS Saffron Ferri Brodge. Vylepšené je též propojení mezi kapitolami, kterých sčítá tento povídkový projekt již dvanáct.

Pokud jste se v minulých pěti dnech nemohli dostat na Voyager.cz, tak chyba nebyla na vaší straně (mírně se zkomplikovalo obnovování domény). Vše je už nyní v pořádku, kdyžtak zkuste F5 :)

Hypospray
ST Sickbay

26.6.2002 Vlakem na Eurocon
  Možná jste byli mezi těmi, kdo včera obdžel email od Pavla Bačkovského s instrukcemi ohledně Euroconu, pokud ne, tak zde jsou podstatná fakta:

Zasadni zmenou proti puvodnimu zameru je, ze NEBUDEME posilat vstupenky predem. Jednak ziskame cas, take usetrime na doporucenem postovnem, jednak se vyhneme dohadum, kdo ztratil vstupenku nebo ji zapomnel. Vstupenky a stravenky dostanete na recepci conu pri prezenci. Stejne tak poukaz na ubytovani ve Vami vybranem ubytovacim zarizeni.

Nase stranky www.avalcon.cz jsou aktualizovany prakticky ve vsech rubrikach. Predem prihlaseno je cca 950 ucastniku, cca 220 poradu a hodne projekci. Jsou doplneny predposledni verze anotaci a uverejnen program. Drive to bohuzel kvuli nedisciplinovanosti nekterych prednasejcich nebylo mozne. Program se jeste muze v konecne verzi trochu lisit.

Jsou doplneny mj. informace: misto konani jednotlivych akci conu, zivotopisy hostu, doprava na con a na conu, ubytovani, jidelni listek a doporucene restaurace, ...
Je mozne si jeste mailem na info@avalcon.cz doobjednat dopravu autobusem.

Tem, co si objednali jen castecne vstupne, doporucujeme vyuzit vsechny dny conu, stoji to opravdu za ty dva dny dovolene (napriklad ve stredu a ctvrtek je v kine nekolik zajimavych filmu a mj. bohaty program o Panu Prstenu vcetne prednasky Frantisky Vrbenske). Doobjednejte si na stejnem mailu cele vstupne a jeste dalsi noci, stejne je neobsazujeme nikym jinym.

Zmenili jsme charakter sobotni VIP Party (od 22 hodin)a zpristupnime jeji program v Sokolovne (striptyz, tombola, malovani na telo, koncert Alvarez Perez) sirsimu publiku snizenim ceny na 100 Kc, vcetne 2 listku do tomboly. Mladezi pod 18 let nepristupno!

Upozornujeme i na bohaty neSF program v Chotebori - vylety, vystavy, pevecky koncert, besedy s neSF spisovateli, technoparty, diskoteka. Dale upozornujeme na divadelni predstaveni Muzi ve zbrani, ktere se jednou jedinkrat bude hrat prave na Euroconu.

Na recepci na vyzadani, na ubytovnach je nutne predkladat Obcansky prukaz nebo pas. Recepce Euroconu je otevrena denne od 8 do 24 hodin. Provoz zahajuje ve stredu 3.7. ve 12 hodin a konci v sobotu 6.7. ve 24 hodin. V nedeli dopoledne od 8 do 14 hodin je informacní centrum presunuto do prizemi KD Junior.
Recepce slouzi k registraci ucastniku, jako informacni centrum. Ucastnici conu mají k dispozici tri oznacena odbavovaci pracoviste - 1. Pro predem prihlasene, kteri maji kompletne zaplaceno a nechteji zadne zmeny. 2. Pro cizince a hosty. 3. Pro ostatni - neprihlasene, nebo nemajici neco zaplaceno nebo chtejici nejakou zmenu. Omlouvame se, ale kdo se nespravne zaradi do fronty, nebude obslouzen. Je to v zajmu rychlosti odbaveni, na kterou musime pri stovkach ucastniku dbat. Dekujeme za pochopeni.

Udrzujte prosim maximalni poradek a cistotu, neodhazujte odpadky (ani zvykacky a nedopalky) na zem. Ubytovani na spacaky jsou povinni se zouvat nebo prezouvat. Dodrzujte nocni klid, ktery je od 24 hodin. Respektujte oranzovym trickem oznacene poradatele a jejich pomocniky, jsou opravneni za nedodrzovani podminek vyloucit z conu, v zajmu ostatnich ucastniku.

Ceske Drahy, oficialni dopravce Euroconu, poskytuje slevu Vlak Plus vsem, kdo ve dnech conu pojedou do Chotebore. Pokladni na nadrazich jsou informovany obeznikem CD, zadejte tedy listek do Chotebore a slevu Vlak Plus. Dostanete slevu na cestu do Chotebore. Podminky slevy jsou obeznikem drobne upraveny, takze neni nutne se prokazovat vstupenkou na akci, jak je uvedeno v obecnych podminkach Vlak Plus. Prokazat se vstupenkou bude nutne az v Chotebori pri koupi listku na cestu nazpet. Reklamace neresime.

Na Euroconu mejte na pameti, ze je to akce pripravovana nekomercne a ze je tedy existence takovehoto Festivalu Fantazie velky zazrak. Budte proto shovivavi vuci pripadnym drobnym nedokonalostem a to nejen na conu, ale i pri jeho hodnoceni pozdeji. Dekujeme.


Ukázka hodnoty slevy na vlakové jízdné:
Praha - Chotěboř - místo obyčejné jízdenky za 184,- zaplatíte ve slevě Vlak Plus pouze 91,- Kč nebo z Ústí nad Labem do Chotěboře místo 294,- 146,- Kč.
Ale úplně nejlevnější je skupinové jízdné.

Redakce
Thankx to Gror.

26.6.2002 Q Alternativa 16
  Na stránkách CZ Kontinua je k přečtení šestnáctá kapitola povídky Star Trek: Q Alternativa.
Bitevní speciál aneb Zkukov se vrací!!!
Povídka vychází jako seriál a další kapitola se objeví v následujících 7-14 dnech.

CZ Kontinuum

27.6.2002 Vítejte ve své budoucnosti!
  Autoři Sickbay byli osloveni, zda by nepřevzali doménu www.STARTREK.cz a nevdechli ji nový život. Výzva byla přijata a stránka prošla designovou úpravou.

Jak se Sickbay zhostí své nové role ukáží následující měsíce. Doufáme, že se jedná o změnu k lepšímu, o tolik k lepšímu, že vám v budoucnu postačí pro dokonalý přehled o startrekovském dění už jen jedna stránka...

StarTrek.cz Sickbay

27.6.2002 The Motion Picture na VHS je v prodeji
  Tak jsme se konečně dočkali. První Star Trek film z chystaných pěti se zbrusu novým dabingem i překladem je odedneška k sehnání na stránkách Hollywood Classic Entertainment za příznivých 349 Kč. Jde o původní verzi z roku 1979 nesetříhanou Robertem Wisem, kterou v roce 94 uvedla ČT a o 4 roky později N@va, každá televize s jiným, ale stejně špatným dabingem. Tato třetí verze dabingu i překladu je opravdu velmi dobrá, za což nutno poděkovat Davidu Bursovi.

Na stejné stránce si také můžete objednat dvou diskové DVD, na kterém je vylepšená, širokoúhlá verze tohoto filmu a spoustu doprovodných materiálů jako třeba Trailery, vymazané scény, storybordy, dokumenty o vzniku filmu, přípravy a ukázky ze zrušené "Druhé fáze" Star Treku, Spot k novému seriálu "Enterprise", atd... Oba disky stojí 899 Kč. Toto DVD však neobsahuje český dabing, ale pouze titulky

Redakce

28.6.2002 Picard X-Manem
  Kabelová televize HBO vysílala 23.6. v premiéře scifi film X-MEN, kde si zahrál klaďase Xaviera Patrick Stewart (Cpt. Jean-Luc Picard). Kdo promeškal, má ještě možnost v úterý (2.7. - 13:10), v sobotu (13.7. - 06:00 a 18:10) a v pátek (26.7. - 16:05).
Snímek režiséra Bryana Singera byl natočen podle komiksů ze 60. let, které posloužily nejprve jako inspirace k sedmdesátidílnému televiznímu animovanému seriálu. Hrdiny příběhu z blízké budoucnosti jsou lidští mutanti s nadpřirozenými schopnostmi, jejichž odlišnost se projevuje až v pubertě a je způsobena evolučním skokem lidského druhu. Patří k nim cynický Magneto, který dokáže ovládat kovové předměty, i humanisticky založený Xavier (ztvárnil Patrick Stewart - Cpt. Jean-Luc Picard), jenž umí proniknout do mysli jiných bytostí. Oba mají svou suitu bojujících mutantů, kteří se už mnohokrát střetli. Teď však hrozí válečná katastrofa a ve hře je i mladičká Rogue, která má posloužit Magnetovým nekalým cílům...

Redakce

28.6.2002 Konec spekulacím
  Prohlášení k updatu domény Startrek.cz
Před dvěma týdny jsme my (KRAXNET.cz - současný majitel domény www.startrek.cz a provozovatel hostingu pro tuto doménu) zoufali nad stavem serveru www.startrek.cz, který byl tři měsíce neupdatován, jak už se to stalo několikrát v minulosti. Protože kontakt se současným správcem domény (Valeris) nebyl žádny, a zároveň jsme dostali několik nabídek na odkoupení domény, pověřil mě majitel firmy KRAXNET, Jiří Kubíček úkolem najít někoho, kdo by Startrek.cz převzal. Oslovil jsem několik zájemců, z nichž jediní, kteří měli okamžitě čas, chuť a prostředky, byli Hypospray a Anry, autoři ST Sickbay na Voyager.cz. Ve chvíli, kdy začali na www.startrek.cz pracovat, mě kontaktoval Valeris, který mi sdělil, že pracuje na nové verzi serveru spolu s dalšími lidmi, a že údržba serveru www.startrek.cz není zapotřebí. Po několika mailech jsem se teprv dobral toho, že na nové verzi se jěšťe nezačalo pracovat, a že bude hotova přinejlepším v záři. Což by znamenalo další 3 měsíce www.startrek.cz bez updatu. Proto jsem se rozhodl přenechat doménu www.startrek.cz autorům Sickbay s tím, že až (jestli) bude nová verze serveru od Valeris k dispozici, rozhodne se podle ohlasů čtenářů serveru www.startrek.cz a celé trekkies komunity, zda začlenit novou verzi do rozcestníku, který vytvořili autoři Sickbay, nebo jí zcela nahradit www.startrek.cz.
Tímto prohlašuji, že jakékoliv spekulace o tom, ze autoři Sickbay doménu ukradli, vyprosili, nebo dostali z protekce, se nezakládají na pravdě. O využití www.startrek.cz jsem rozhodl JÁ, na základě pověření zakonným majitelem domény.

K dané problematice se můžete vyjádřit na StarNETu nebo ve Fóru Startrek.cz.

Jan Dvořák
vedoucí programátor KRAXNET s.r.o. a koordinátor projektu www.startrek.cz

28.6.2002 Program ST na Euroconu
  Program ST bloku na Euroconu 2002 je uveřejněn a je k dispozici na oficiálních stránkách www.avalcon.cz.
Uvidíme se v Chotěboři.

Organizační team

28.6.2002 Enterprise na VHS
  19.8.2002 je předběžný oficiální distribuční termín pro pilotní díl Enterprise - Broken Bow. Termín se samozřejmě může ještě změnit. Nicméně Enterprise se určitě v srpnu nebo v září objeví ve videopůjčovnách (samozřejmě pouze v těch, které projeví zájem). Uvolnění do prodeje pak zavisí na úspešnosti titulu. Stejně tak i případné vydávání dalších dílů Enterprise na VHS. Doufejme tedy, že Enterprise si povede ve videopujčovnách o hodně lépe, než Star Trek 1-5.

Hollywood Classic

28.6.2002 Trailer a obrázky k Nemesis
  Už pouze půl roku zbývá do uvedení desátého filmu Star Trek: Nemesis. Do nedávna nebyly uvolňovány téměř žádné oficiální materiály k tomuto připravovanému filmu - to se ale změnilo. Paramount Pictures před dvěma dny uvolnil oficiální trailer, z kterého jsme pro vás připravili galerii obrázků.

AL-BATANI

28.6.2002 Teaser na ST X
  Jelikož byl uveřejněn nový teaser na Star Trek Nemesis, přináší vám Hvězdná flotila nejen odkazy na stažení samotného teaseru, ale i speciální stránku, kde je upoutávka rozebrána takřka obrázek po obrázku.
Vypadá to, že Nemesis opravdu bude stát zato, teaser sám o sobě je skvělý a hodně akční, takže neváhejte zjistit si víc!

Leian

29.6.2002 PilsCon 2002
  Star Trek konečně v Plzni!
Po delší odmlce se k vám vracíme s novými informacemi o jedinečné Star Trekové akci připravované na podzim tohoto roku. Doba konání byla přesunuta na začátek října 2002 - hlavně kvůli záříjovému Pentaconu, se kterým se jeho organizátoři vytasili až na poslední chvíli a tak nám ať už úmyslně nebo neúmyslně způsobili jisté problémy.

Srdečně tímto zvu všechny příznivce Star Treku do západočeské metropole na PRVNÍ OPRAVDU SAMOSTATNÝ STAR TREKOVÝ CON (to znamená, že uvidíte Star Trek a jenom Star Trek...!).

Pro umožnění vstupu na PilsCon 2002 je nutné, abyste se zaregistrovali na níže uvedené adrese - navíc pro prvních 100 zaregistrovaných návštěvníků bude připraveno malé překvapení.

Tímto bych chtěl také vyzvat všechny, kteří by si pro akci připravili vlasní program (ať už přednášku, divadelní vystoupení apod.) a tím jaksi pomohli zvýšit prestiž tohoto ST Conu, aby se nám bez váhání ozvali.

Veškeré informace a přihlášky naleznete na oficiální stránce PilsConu - www.PilsCon.wz.cz. Své připomínky a dotazy, prosím, zasílejte na ne e-mail Pressman@Pilscon.wz.cz.

Na závěr bych chtěl na pravou míru uvést některé narážky na náš projekt za uplynulé 3-4 týdny a ujistit všechny Trekkies, že se PilsCon 2002 uskuteční dle očekávání a zároveň politovat všechny ty, kteří se jakkoli pokoušejí našemu snažení zabránit - v těchto případech pochybuji, zda mohu takovéto lidi stále ještě řadit mezi Trekkies. Na tomto projektu pracuje hodně lidí, které ST baví, a nenecháme si své ideály nikým zhatit. Vždyť Star Trek je tady hlavně pro nás - pro fanoušky.

Pressman

30.6.2002 Kam se hrabe Špidla
  Kam se hrabe Špidla :) - začala nová volební kampaň? I kdepak. I když Vašek Pravda s ostatními organizátory Euroconu 2002 reklamu nepodceňují. Na poslední chvíli vám přinášíme malý článeček o tom, o co přijdete, když se nezúčastníte akce světového významu příští týden v Chotěboři doplněný přehledným programem Star Trek bloku.

StarTrek.CZ Sickbay