Archiv TrekDNES - únor 2003

Archiv TrekDNES - únor 2003

1.2.2003 Raketoplán OV-102 Columbia havaroval!
  Kolem osmé hodiny ráno (Amerického času) byl přerušen kontakt mezi floridskou centrálou a raketoplánem Columbia vracejícího se z mise. Podle NASA začala Columbie ve výšce 200,000 ft prudce klesat (7x rychleji než by měla) a poté se z jejího trupu oddělily části pláště. Byl vyhlášen stav nouze a na místo pravděpodobného dopadu torza raketoplánu vyrážejí záchranáři. Kvůli velmi vysoké rychlosti neměla Columbia šanci nouzově přistát. Za katastrofou pravděpodobně stojí technická závada - při podrobném prohlédnutí startovacího záznamu NASA zjistila část těsnění nádrže, která se odlomila a zřejmě poškodila křídlo - oddělili se izolační destičky, což se projevilo právě při klesání, kde nemohly zabránit uhoření křídla.

Více informací na pravidelně aktualizované www.nasa.gov či světových informačních serverech...

Ferri

1.2.2003 Tragédie raketoplánu
  Dnes odpoledne došlo během přistávacího manévru raketoplánu Columbia k obrovskému neštěstí. Ve výšce 63 kilometrů nad povrchem Země se trup raketoplánu rozpadl. S nejvyšší pravděpodobností zemřelo všech sedm astronautů na palubě.

2.2.2003 Update DFSY
  Kromě nové ankety, perníčků ST lodí a tak podobně zde najdete i Wallper věnovaný posádce Columbie, Challengeru a Apolla 1 ve čtyčech malinko různých provedeních...

TomPerys

2.2.2003 Tragédie na TNZ
  Na stránkách fan klubu TNZ CZ si můžete v sekci Novinky přečíst zprávu o havárii raketoplánu Columbia (který havaroval 1. 2.). Informace o něm již na Trekdnesu byla uvedena. Dále je zde přehled tragédií spojených s vesmírným programem a nakonce jména a stručná informace o každé ze sedmi obětí této hrozné tragédie, která bohužel bude mít nejspíše za následek zpomalení vesmírného programu. Tímto příspěvkem bych chtěl také vyjádřit svou osobní lítost nad smrtí lidí, kteří se obětovali ve jménu pokroku lidstva.

Surel

2.2.2003 Setkání CZK
  Dne 8. 2. 2003 proběhne první letošní setkání klubu CZ Kontinuum. Více informací naleznete na stránkách CZ Kontinua. Akce je určena především pro členy klubu.

CZ Kontinuum

3.2.2003 Fotky z party pro DS9
  Zde jsou fotecky ze sobotni akce. http://album.volny.cz/snorchl/ Me podekovani Hypo a Anrymu za supr vykend.

snorchl@sg1.cz

3.2.2003 Fotky z Párty pro DS9
  První fotky z víkendové akce věnované seriálu Stanice Deep Space Nine naleznete v příslušném albu přímo zde.

Mé poděkování Hypo a Anrymu a ostatním pořadatelům za supr víkend.
Snorchl

Komentář:
Párty se skutečně povedla. Musím říci, nad moje očekávání. Nedošlo k žádným problémům, které by narušily průběh akce. Technika nezklamala a účastníci se chovali v mezích slušnosti. Děkuji všem, se kterými se mi splnil můj Startrekový sen a kteří mi pomohli akci dotáhnout do konce. Nikdy jim to nezapomenu a pokusím se to alespoň částečně vynahradit, jak jen budu moci. Minulý týden jsem sáhla do rezerv svých fyzických i psychických sil, ale odměna v podobě spokojených účastníků akce stála za to! Ještě jednou díky a příští Star Trek akci si moc ráda vychutnám naopak z pozice diváka...

Hypospray

3.2.2003 Nejen Trekmodely
  Opět jako každý týden přináší stránky TNZ CZ novinky ze světa Star Treku. Tentokráte zde najdete upozornění na soutěž na stránkách Trekmodelů, dále něco o Robertu Picardovi a hodnocení jeho představení On the 20th Century, Star Trek - Adventure v UK na žádost návštěvníků pokračuje až do 30. března a mnohé další.

Surel

3.2.2003 Dotaz
  Ahoj jednou zde byl umisten odkaz na mladou frontu kde byl clanek o premiere Nemesis a o umisteni Enterprise v zivotni velikosti v Londynskem Hyde Parku, nevite o tom nekdo neco podrobnejsiho hlavne jestli to tam jeste je nebo jestli ta vystava uz skoncila. Dik za info Symeon

symon@centrum.cz

3.2.2003 Potvrzení, že desítka nebude?
  Na dotaz diváka přišla od Bontonfilmu odpoveď (email pavost@volny.cz):

Dobrý den,

bohužel, tento film nebudeme s ekonomických důvodů uvádět do kin. Je mi to líto, ale snad Vám to částečně vynahradí projekce na DVD.

S pozdravem
Aleš Strakoš

Pavost

Komentář:
Podle posledních informací na Slovensku Nemesis vysílána bude a to 6. března.

Redakce

3.2.2003 Zaniknou raketoplány jak je známe?
  V souvislosti pádu Columbie si jistě mnoho lidí položilo otázku (a soudím tak i z mnoha reakcí tady na TrekDNESU) jak bude vypadat vesmírný program v příštích letech, a vůbec: co se stane s těmi dnešními raketoplány. Jak jistě hodně lidí ví, projekt X33 ztroskotal a proto bych vás rád upozornil na tento článek o budoucím vzhledu vesmírných lodí.

Ferri Brodge

3.2.2003 Phasery míří na Andromedu
  Po jakémsi zimním spánku přicházejí Maxxyho stránky opět k životu a dnešní update tvoří Ruční a přenosné zbraně Federace v sekci Technologie, zatím pouze s Phaserem Typu I z roku 2266, další zbraně budou přibývat postupně.

Také bych vás rád seznámil s dalšími stránkami, na kterých pracuji, jedná se o stránky o mladším sourozenci Star Treku, Gene Roddenberryho Andromedě. Pokud se vám tento seriál líbí, zavítejte sem.

Danny: V souvislosti s otevřením webu od Maxxyho o Andromedě, bych rád upozornil na připravovaný web. Na Maxxyho stránkách naleznete informace o seriálu, nicméně do Andromedy jako takové se budete moc lognout na adrese http://www.andromeda-ascendant.wz.cz a projít se po palubě či si pročíst její knihovny a záznamy o posádce. Andromediny systémy budou spuštěny 7.2. 2003.

Maxxy

4.2.2003 Andromeda podruhé
  V souvislosti s otevřením webu od Maxxyho o Andromedě, bych rád upozornil na připravovaný web. Na Maxxyho stránkách naleznete informace o seriálu, nicméně do Andromedy jako takové se budete moc lognout na adrese www.andromeda-soupajici.sf.cz a projít se po palubě či si pročíst její knihovny a záznamy o posádce. Andromediny systémy budou spuštěny 7.2. 2003. Danny

Trens_gemini@post.cz

5.2.2003 Archiv Memory Alpha
  Jelikož ve světě, stejně jako u nás, stále roste zájem o povídky psané samotnými fanoušky, připravili jsme pro Vás zbrusu nový projekt - Archiv Memory Alpha. Jedná se o archiv fanovských povídek z oblasti Star Treku. Povídky můžete nejen číst, ale také přidávat své vlastní a podělit se tak o ně s ostatními milovníky Star Treku. Veškeré informace naleznete na stránkách CZ Kontinua.

CZ Kontinuum

7.2.2003 Projekty PVH Dannyho
  Tak dnes jsem updatnul pár svých webů. Nejprve Holodeck byla optimalizována, takže by se měla načítat trochu rychleji, bylo přidáno pár novinek a pro ty ne normálním modemu mám dobrou zprávu - připravuje se totálně rychlá verze Holodeck.

Další na řadě je DarkFort, který se chystá vyrazit. Tímto chci opět upozornit, že přihlášky stále můžete posílat na Danny-Gast@Post.cz. No a poslední je web Andromeda, který byl dnes zprovozněn.

Jinak bych rád upozornil, že Holodeck i připravovaný DarkFort, hledají spoluautory, kteří by doplnili stávající týmy a pomohly urychlit doplňvání obsahu (to se týky hlavně Holodeck). Díky moc Všem.

PVH Danny

7.2.2003 Bohužel Bonton?
  A je tu nová odpoveď od HCE ohledně Nemesis:

Dobrý den,

Smlouvu s Paramountem na kinovou distribuci má bohužel Bonton. My bychom samozřejmě Nemesis do kin rádi uvedli, ale není to možné a zatím marně o to dva roky bojujeme.
Bonton samozřejmě preferuje v kinové distribuci svoje akvizice Fox a Universal.
Nemesis na videu DVD a VHS má start pro půjčovny v srpnu 2003.

s pozdravem Václav Sehnal

PAVO
"Hlava mi nebere, proč Bontonfilm ty práva na uvedení do kin v ČR neprodá HCE, když to stejně uvádět nechtěj. :-("

7.2.2003 Tři knižní recenze
  Máte-li chuť si přečíst dobrou knihu z prostředí Star Treku, nabízíme vám tři nové recenze z prostředí Deep Space Nine a The Next Generation.

Al-Batani

8.2.2003 Narozeniny Jerryho Goldsmithe
  10. února oslaví oskarový skladatel filmové hudby Jerry Goldsmith své 74. narozeniny. Kromě pěti Star Treků složil hudbu např. k filmům Air Force One, Gremlins, Patton, Základní instinkt nebo Von Ryanův expres. Popřejme mu zde hodně zdraví a nových nápadů do dalších let. Na rok 2003 má Jerry Goldsmith naplánovány celkem tři filmy – akční sci-fi Timeline, drama ze sportovního prostředí Game of Our Lives a komedii Picasso at the Lapin Agile. Tři různé žánry – to by mohlo znamenat tři zcela rozdílné soundtracky :-))). Tak všechno nejlepší, Jerry!

James T. Kirk

9.2.2003 Romulanská povídka
  "Romulani vrací úder", aneb jak to vypadá na druhé straně neutrální zóny. Jedná se o povídku popisující příhody Válečného ptáka Khelliansa, která se odehrává v prostředí ST. Zatím první část je k nalezení na stránkách SFC Rebelion v sekci workshop.

SFC Rebelion

9.2.2003 Nejen melodie na ds9.hosk.sk
  Tak som trochu apdejtnul moju stranku ds9.host.sk. Najdete tam ako vznikala uvodna melodia k DS9 a mozete si vypocut jej 4 rozne verzie. Dalej si mozete pozriet zopar obrazkov z technickeho manualu DS9. Dozviete sa humorne odpovede na dve zasadne otazky (a to: preco preslo kura cez cestu a kolko postaviciek z DS9 je treba na vymenu ziarovky). Okrem toho tam najdete denne apdejtovane novinky zo sveta DS9. A aby som nezabudol, teraz mate poslednu sancu zucastnit sa prvej sutaze o DS9 ceny.

ds9fan

9.2.2003 Povídka Hra osudu
  Pro všechny čtenáře povídek ze světa Star Treku je tu nová povídka Hra osudu.

Android

9.2.2003 Prosba o pomoc na Federaci
  Chystám se na svém webu vytvořit obsáhlou xenologickou databázi, a proto bych chtěl požádat všechny, kteří mají fotografie či texty k tomuto (a samozřejmě zájem), aby se ozvali na můj e-mail fleet.admiral@startrek.cz. Samozřejmě budou na výsledné stránce uveřejněni. Všem již dopředu velmi děkuji.

Fleet Admiral Jiří Vaculík

10.2.2003 Nemesis v kinech definitivně ne
  Redakce obdržela z dobře informovaného zdroje uvnitř společnosti BONTONFILM, a.s. potvrzení, že film Star Trek: Nemesis nebude uveden v kinech v České ani Slovenské republice.

Konkrétním důvodem je dlouhodobě malá návštěvnost projekcí Star Trek filmů v domácích kinech a také nesplněná očekávání vývoje návštěvnosti Nemesis v zahraničí.

Jedinou možností pro české fanoušky tak je buď vycestování například do Německa, nebo vyčkání na vydání filmu na VHS či DVD.

Redakce

10.2.2003 Další Pravidla zisku
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Lodní knihovna / TV a Film naleznete další Ferengská Pravidla nabývání zisku.

CZ Kontinuum

11.2.2003 Nemesis bez Oskara
  Jak se zdá, desátý ST film Nemesis nakonec nebude nominován na Oscara ani v technických kategoriích. V kategorii vizuálních efektů mají nominaci téměř jistou filmy "Harry Potter and the Chamber of Secrets", "Men in Black II," "Minority Report", "Star Wars: Episode II -- Attack of the Clones", "Spider-Man" a "XXX".
Nominaci za střih zvuku by měly získat filmy "Harry Potter", "Lord of the Rings", "Minority Report", "Spider-Man" a "XXX".
Ani v kategorii nejlepší masky se Nemesis neobjevuje. Zde jsou zatím známy pouze dva filmy a to "Frida" a "The Time Machine." Druhý díl Pána prstenů zřejmě nominaci nezíská, protože členům poroty připadají masky stejné jako v prvním dílu, který už ocenění získal. Muži v černém II se do užšího výběru nedostal, protože většina mimozemšťanů jsou ve skutečnosti loutky. Neúspěch Nemesis stejně jako "Santa Clause 2" je připisován také tomu, že studio nedodalo členům poroty vlastní filmy a poskytlo pouze tištěný materiál.
Star Trek byl celkově nominován na Oscara už desetkrát a to v kategoriích jako Nejlepší masky, hudba a Art Direction. Paramount nedávno otevřel stránku, ve které nabízí Nemesis stejně jako další filmy k uvážení na ocenění, ale protože nebyl nominován ani v technických kategorích, je nepravděpodobné, že by byl nominován v nějaké "prestižnější".

Nemesis ale také zaznamenala úspěch a to v německých kinech, kde se vůbec poprvé dostala na první příčku filmového žebříčku a porazila i Dvě věže. Nicméně stále její výdělek činí méně než polovinu výdělku ST IX. - Insurrection za stejné období a tak se zřejmě nedostane do stovky nejúspěšnějších filmů v Německu.

Redakce
Zdroj Trektoday

11.2.2003 Technika na ústupu
  Bývalý technický poradce a ilustrátor Star Treku Rick Sternbach nedávno vyjádřil zneklidnění nad přístupem autorů Enterprise k novým technologiím. Ačkoliv Sternbach nebyl k výrobě seriálu přizván, byl požádán o poskytnutí některých informací producentům včetně astronomických dat z doby Enterprise. Nicméně Sternbach si myslí, že tyto jeho informace nebyly vůbec použity a kritizoval seriál, že nebere ohled na technologii. "Co mohu říct z těch pár epizod, které jsem viděl, nepoužili z toho vůbec nic," řekl. "Píší o technologii, aniž by je zajímalo, jestli to něco znamená. Zajímavé technologie už nejsou součástí rovnice. Dobrá science fiction je vždy spojením těchto dvou slov, tedy věda a fikce a myslím, že Enterprise se více soustředí na tu fikci. Tím se fakta i technologie stávají méně uvěřitelnými než v předchozích seriálech. Myslím, že Braga řekl něco jako, že příběhy Enterprise se už nepotřebují spoléhat na technologická řešení."
"Nabízel jsem jim pár drobnějších informací týkající se operačního dosahu hvězdné lodi při warp rychlostech 2 a 5, za použití staré stupnice s třetí mocninou. Z toho lze spočítat, kam může Enterprise za rok doletět a také množství planet a hvězd, které může za jednu sezónu objevit. Samozřejmě neletí po přímce a tak maximální vzdálenosti nedosáhne, ale stále získáte jakousi představu o jejích možných cílech."

Sternbach také odpověděl na otázku týkající se technických manuálů. Rick zatím napsal manuály k Nové Generaci a k Deep Space 9, nicméně je velmi nepravděpodobné, že napíše i manuál k Voyageru. K tomu řekl: "Nadšení Pocket Books pro tento typ knih značně ochablo. Pokud někdo udělá manuál pro Pocket, nebudu to já. Jejich nabídka je příliš nízká s porovnáním množství práce, které je třeba udělat. Nemyslím si, že od Pocket Book uvidíme ještě nějaké manuály nebo blueprinty."

Redakce
Zdroj Trektoday

12.2.2003 Dočkáme se trojky
  Prezident UPN Dawn Ostroff nedávno oficiálně oznámil, že Enterprise bude mít třetí sezónu. Oznámil to přesto, že sledovanost druhé sezóny nadále klesá. Sám k tomu řekl: "Diváci od UPN čekají, že bude mít jeden dva nadprůměrné seriály a není žádným tajemstvím, že z pohledu sledovanosti, UPN rok od roku klesá."

Rick Berman k vývoji Enterprise řekl, že možná opět uvidíme Gorny. "Skutečně jsme o tom mluvili. Byla doba, kdy jsem si nemyslel, že ještě uvidíme Andoriany a nyní s nimi už máme několik epizod. Takže Gornové jsou zcela jistě další možností."

Berman dále řekl, že se v Enterprise objeví další známí startrekoví herci. První je Suzie Plakson známá svou rolí K'Ehleyr, Dr. Selar a Q. V Enterprise se objeví jako krásná Andorianka. Dalším hercem je Jeffrey Combs, který se opět objeví jako Shan. Je dokonce možné, že uvidíme i Marthu Hackett (Seska), ačkoliv samozřejmě ve zcela jiné roli. Posledním známým hercem, který se objeví v epizodě Judgment, je J.G.Hertzler, představitel generála Martoka z mnoha epizod DS9 a Hirogena z VOY: Tsunkatse. Opět se objeví v roli Klingona, tentokrát jménem Orak.

Redakce
Zdroj Trektoday

12.2.2003 Zklamaný kapitán
  Patrick Stewart (kapitán Jean-Luc Picard) nezastírá své zklamání z reakce fanoušků na Nemesis.
"Očekával bych mnohem kladnější reakci," řekl Stewart.
Myslí si, že světy ve filmech jako Pán Prstenů nebo Harry Potter jsou pro diváky přijatelnější. "Možná proto, že se skutečný svět stal pro nás příliš nebezpečným." Dále přiznal, že tyto dva filmy ho vůbec nezaujaly. "Jako dítě jsem celým svým srdcem věřil tomu, co se děje na plátně. Dnes když vidím Pána Prstenů, vím, že ty armády neexistují."

Redakce
Zdroj Trektoday

12.2.2003 Bezpečnostní pásy
  Rick Berman se nedávno vyjádřil také k vystřiženým scénám z Nemesis. "Jak už asi všichni vědí, první sestřih Nemesis byl příliš dlouhý a museli jsme ořezat spoustu materiálu." V jedné z vystřižených scén mělo konečně dojít k instalaci bezpečnostních pásů na Enteprise-E. "Vždy mi přišlo hloupé, když se postavy ve všech seriálech chytali všeho možného, aby se při útoku na loď udrželi na nohou. Myslím, že bezpečnostní pásy by pro ně měly být samozřejmostí, ale v Původní sérii ani v Nové generaci se neobjevily."

Podle Bermana by se mnoho vystřižených scén mohlo objevit na DVD, ačkoliv je nepravděpodobné, že by se objevily nějaké nepovedené záběry. "Jsem proti zveřejňování těchto záběrů," řekl Berman, "Star Trek je něco, co samo o sobě hraničí se směšností. Lidé tam létají nemožnými rychlostmi a hvězdné lodě popírají přitažlivost. Spousta věcí se dá přijmout, ale stále mnoho věcí je vědecky absurdních. Je snadné změnit Star Trek v parodii. Byl jsem požádán, abych sestavil pár pokažených záběrů z natáčení Enterprise pro televizi CBS a souhlasil jsem. Asi začínám polevovat ze svého přesvědčení."

Berman přiznal, že za nedostatek pokažených záběrů z Nové generace může Patrick Stewart (kapitán Jean-Luc Picard), který zvěřejňování těchto materiálů odmítá ještě víc.

Redakce
Zdroj Trektoday

12.2.2003 Festival se už chystá
  Václav Pravda si vás za všechny spoluorganizátory dovoluje už nyní pozvat k účasti na nejdůležitějším setkání fanů všech světů fantazie. Po úspěšném Euroconu 2002 připravil chotěbořský klub Avalon již desátý ročník tradičního Avalconu, i letos povýšeného na národní setkání fanů - Parcon. Pětidennímu programu Parconu-Avalcon bude předcházet pětidenní Filmový Festival Fantazie. Připraven je i program pro hráče her GameWorld.

Již desátý Avalcon je opět pečlivě připravován a slibuje ještě hladší a dokonalejší organizaci, vzácné hosty, bohatý program, zajímavé materiály a několik překvapení. 8 programových linií Parconu-Avalconu, 6 programových linií GameWorldu a 1 programovou linii Literárního festivalu ve dnech 2.-6.7.2003.
A navíc 6 programových linií Filmového Festivalu Fantazie ve dnech 28.6.-2.7.2003.
Přijeďte a užijte si celý týden doslova FANTASTICKÉ dovolené!
Zvaní hosté:
Dva herci z Pána prstenů a možná někdo ze Star Treku. Spisovatelé Garry Kilworth, Kir Bulyčev, Bill King a další. Malíř Philippe Coriat. Čeští a slovenští herci a lidé od filmu, nejznámější SF spisovatelé a spisovatelky, malíři a malířky, redaktoři, odborníci, známí fanové.
Program:
Pán Prstenů, Star Wars, Star Trek, Star Gate SG-1, Xena, Babylon 5, Úžasná Zeměplocha, ostatní sci-fi a fantasy. Historie a budoucnost, mytologie a záhady, kosmonautika a astronomie, futurologický kongres, manga a anime a další programy včetně vyhlášení výsledků Ceny Karla Čapka, Fantasy show, Miss Avalcon, divadla a Párty.
Zajištění:
Ubytování v několika kategoriích, stravování a občerstvení, doprava, materiály včetně speciálního CD-ROM. Předem přihlášení mají výhody, ale nikdo se nebojte přijet na místo i bez přihlášení, Festival Fantazie je určen veřejnosti.
Informace:
Všechny informace a podmínky najdete na stránkách Festivalfantazie.cz.

Redakce

12.2.2003 Oskar nebude Startrekový
  Včerejšek byl prvním stupněm na americký filmový Olymp za rok 2002 - Academy of Motion Picture Arts and Sciences vyhlásila nominace na Oskary. Nominace, plné překvapení i zklamání...

Jak jsme už naznačovali, ST X.-Nemesis nebyl nominován do žádné z kategorií. Přehled nominací na Oskara najdete na Sardenu přímo zde.

Redakce

12.2.2003 Wolf 351
  Přinášíme vám další pokračování povídky Konflikt od Jamese Filcina Kirka, který napsal prolog a celý příběh zařadil do doby ještě před prvním Konfliktem. Přesněji řečeno jde o bitvu u Wolf 351.

Al-Batani

13.2.2003 Bůh bohužel nezabral
  William Shatner (James T. Kirk) se nedávno vyjádřil ke svému filmu Star Trek V - The Final Frontier a také přiznal své zklamání z tohoto filmu.
"Ve skrytu své duše jsem věděl, že mám něco velkého. To, co bylo správně, byla celková představa. Star Trek hledá boha - byl to skvělý nápad." Nicméně Shatner přiznal, že se poté objevily problémy. "Co jsem nevěděl bylo, jak tento nápad vyjádřit. Sám Gene Roddenberry mi řekl: "Bůh nezabere".

Shatner také chtěl postavit hlavní protagonisty proti sobě. "Vše by se nakonec vyřešilo díky jejich přátelství. A měl jsem tam postavu mesiáše s armádou následovníků, který odrážel současné dění ve světě. Vše bylo jak mělo být a pak... se to pokazilo."

Shatner doufá, že díky novým verzím na DVD, které poslední dobou vznikají, bude mít i on šanci uvést své představy ve skutečnost. "Šel jsem do Paramountu, abych požádal asi o 200-400 tisíc dolarů, z nichž bych většinu použil na speciální efekty, zejména na konci filmu. Konec, který jsem si původně představoval, se nenatočil právě kvůli nedostatku peněz. Nepodařilo se mi film zakončit tak, jak jsem chtěl a to je jednou z hlavních chyb filmu."
Ale ani kapitán Kirk tentokrát nic nezmůže. "Šel jsem za lidmi, co dělají DVD a přesvědčoval je, že dostanou své peníze zpět od lidí, kteří budou chtít vidět film podle mých představ. Vždyť se to musí prodávat samo, ne? Ale nepřesvědčil jsem je. Na filmu se nezměnil jediný obrázek.

Na jeho oficiálních stránkách se také objevila zpráva, že napsal divadelní hru, kterou bude i režírovat. Hra se jmenuje Harry a Arthur. "Celý projekt se rozvinul z mého nápadu založeném na setkání Harryho Houdiniho, velkého kouzelníka a Sira Arthura Conana Doyla, velkého spisovatele. Ačkoliv se kdysi skutečně setkali, průběh setkání jsem vymyslel sám. Příběh se stal základem pro knihu, kterou jsem napsal se svým dobrým přítelem Michaelem Tobiasem. A tu knihu jsme pak použili jako základ pro divadelní hru. Je to příběh o střetnutí myšlenek, které se mění na debatu o životě a smrti."

Redakce
Zdroj Trektoday

13.2.2003 Velká výstava o Star Treku v Londýně
  Tímto článkem, který skromnosti příliš nepobral :), bychom vás rádi informovali o Star Trek výstavě, která je od prosince loňského roku dostupná všem zájemcům v londýnském Hyde Parku.
Výstava pro neutuchající zájem (více než 500 návštěvníků denně) byla prodloužena z 31. ledna až do 30. března 2003.

Přímo do Hyde Parku ze studií Paramount Pictures v Hollywoodu poprvé v historii přichází absolutní zábava - Star Trek The Adventure.
Uvidíte, co jste nikdy neviděli - multimediální interaktivní zážitek pro fanoušky každého věku. Tato výstava vás provede všemi pěti seriály a deseti filmy. Londýn byl vybrán jako první pro tuto událost před světovým turné (2003 - Evropa, 2004 - Amerika)
Na 7000 čtverečních metrech (cca dvě třetiny hektaru, pro představu velikost fotbalového hřiště) se nachází technologicky vyspělá hala, plně klimatizovaná, kde budete moci shlédnout téměř vše - od znovupostavených kulis přes 37 let rekvizit, kostýmů a masek až po interaktivní předváděčky, které zaznamenaly kontinuální příběh nejnápaditějšího a nejfantastičtějšího televizního a filmového seriálu.
Hvězdy, tvůrci a realizační týmy se spojili, aby plně odhalili všechny aspekty tvůrčího procesu, který se skrývá za tímto světově proslulým fenoménem. Najdete zde všechno možné i nemožné, na co si ve Star Treku jen vzpomenete... Návštěvník může vychutnat množství atrakcí. Jednou z nich je bez pochyby použití transportéru. Dále např. prohlídka můstků kapitána Kirka a Picarda, galerií mimozemských masek, rekvizit a kostýmů, jízda v letových simulátorech, zkusit si můžete Star Trekový kvíz v replice Quarkova baru ze seriálu Deep Space 9 a poprvé též můžete nahlédnout do zbrojnice Enterprise kapitána Archera...
Ke shlédnutí bude spousta videa, např. rozhovor s legendárním tvůrcem Star Treku Gene Roddenberrym. Budete s námi moci nahlédnout pod pokličku visuálních efektů.

K dostání bude spousta suvenýrů. Budete moci navštívit restaurace Hvězdné flotily a kina, kde se promítají ty nejlepší epizody.
Tato výstava není jen pro nadšence Star Treku, ale pro celou rodinu, opravdu pro všechny, kteří jsou fanoušci vzrušení, dobrodružství a průzkumu krajních mezí lidské představivosti.

Výstava je přístupná každý všední den od 10:00 do 20:00, v sobotu a neděli od 10:00 do 22:00 hodin. Na pobyt jsou vyhrazeny dvě hodiny.
Vzhledem ke komplikacím a přirážkám je nejvýhodnější platit až na místě - cena ve všední dny je 15,50 liber, o víkendu 17,50 liber samozřejmě s rizikem, že ve vámi zvolený časový termín už nebude volno.

Související zahraniční články - stránka č. 1, stránka č. 2, stránka č. 3, stránka č. 4.
Děkujeme Hana'an za poskytnutí zdrojových stránek a za doporučení cestovní kanceláře, která do Londýna zajišťuje autobusovou dopravu včetně cenově přijatelného ubytování.

Převzato ze Star Trek Sickbay

13.2.2003 Ent: Cogenitor
  V této epizodě se má NX-01 setkat s lodí dosud i divákům neznámé cizí rasy jménem Vissiani. Obě lodě se spojí a Trip se setkává s jedním z Vissianů, který je znám jako Rodič. Jeho jediným smyslem života je plodit děti. Navzdory své zásadní roli ve vissijské společnosti s ním ostatní zacházejí jako s druhořadým občanem a to z jediného důvodu, protože je odlišného pohlaví. Trip se proto rozhodne, že ho sám naučí číst a snaží se ho přesvědčit, že má stejně velký potenciál jako ostatní Vissiani a že jen nedostal stejnou příležitost. Rodič projeví značné nadání na čtení a Trip ho povzbudí, aby si rozšířil obzory studiem historie, vědy, plaváním v moři a lezením po skalách. Rodič je Tripovi natolik vděčný, že převezme i jeho jméno - Charles. Tripovo usílí ale neujde pozornosti Vissianů a je mu zakázáno vstoupit na jejich loď. T'Pol plísní Tripa, že tím snížil šance kapitána Archera na úspěšný první kontakt, nicméně situace se ještě více zkomplikuje, když se Rodič nalodí na Enterprise a požádá, zda by mohl zůstat s Tripem...

Trektoday

14.2.2003 Dat Hubertem
  Brent Spiner (Data) bude hrát na Broadwayi a to ve hře Life x 3. Nahradí herce Davida Lansburryho v roli Huberta. Lansburry odešel hned po prvním týdnu zkoušek po "oboustranné dohodě mezi produkcí a hercem".
Hru Life x 3 napsala Yasmina Reza a točí se kolem manželského páru Sonii a Henryho, kteří pozvali Henryho šéfa, Huberta a jeho ženu Ines na večeři, aby na ně zapůsobili. Nicméně jejich plán nevyjde, když Hubert a Ines přijdou na večeři o jeden den dříve a jediné, co Sonia a Henry mají, jsou chipsy a čokoládové sušenky. Hra popisuje tři různé výsledky této potencionálně zoufalé situace.
V roli Sonii vystupuje známá Helen Hunt (Jsem do tebe blázen). Henryho ztělesňuje John Turturr a Hubertovu manželku by měla hrát Linda Emond. Hra má premiéru 11. března.

Redakce
Zdroj Trektoday

14.2.2003 DVD od března do prosince
  Jak už jsme psali, tento rok bude ve znamení vydávání seriálu Deep Space 9 na DVD. Nyní byla zveřejněna předpokládaná data vydávání jednotlivých sezón pro Region 2.
1.sezóna - 24. března
2.sezóna - 28. dubna
3.sezóna - 23. června
4.sezóna - 25. srpna
5.sezóna - 20. října
6.sezóna - 22. prosince
7.sezóna - 22. prosince

Také se chystá dvoudiskový speciál filmu Star Trek IV: The Voyage Home, který má vyjít 2. června. Star Trek X: Nemesis by měl v regionu 2 vyjít 4. srpna tohoto roku.

Také se mluví o tom, že by tento rok mohl vyjít i seriál Enterprise, nicméně jsou to nepotvrzené informace. Podle jiného zdroje by v popředí měla být pouze DS9 a proto bude vydávání Enterprise odsunuto.

Redakce
Zdroj Section 31

14.2.2003 Komentáře k DS9 - 5
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Lodní knihova / TV a Film naleznete komentáře k jednotlivým epizodám 5. (dosud nevysílané) sezóny seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Další sezóny a seriály budou následovat.

CZ Kontinuum

15.2.2003 Worf a LaForge ve filmu Ali
  Na Kinofil-cz.com se objevila recenze na film Ali (hl. role Will Smith). Ve vedlejších rolích hrají Michael Dorn (Worf) a LeVar Burton (LaForge) jako Martin Luther King, Jr.

Simča

16.2.2003 Třetí prvenství Nemesis
  Nemesis opět obsadila první příčky ve filmových žebříčcích a to tentokrát v Rakousku a v Austrálii. Austrálie je druhý nejdůležitější trh a stala se po Německu a Rakousku, kde film vyhrál koncem ledna, třetí zemí, kde Nemesis zvítězila. ST 10 byl nejnavštěvovanější od čtvrtka do neděle. V US byl film poražen "Maid in Manhattan" a v UK Pánem Prstenů.

Podle zpráv činí výdělek zatím $788,000 ve 177 australských kinech. V Anglii mezitím film vypadl z první patnáctky a výdělek dělá L4,666,630 (asi $7.5m). V německu je to celkově $5,369,226 a v US je celkový zisk $42,869,492.

Redakce děkuje Valdo Isocovi
Zdroj Trektoday, Box Office Mojo

17.2.2003 Update Memory Alpha
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Archiv Memory Alpha naleznete další povídky.

Zároveň bychom rádi vyzvali autory povídek, aby neváhali a také přidali své povídky do Archivu Memory Alpha.

CZ Kontinuum

18.2.2003 Televize lepší než skutečnost?
  13. února jsme vás informovali o Startrekové výstavě v Londýně, která naváže svým světovým turné tento rok po Evropě. Pokud váháte, zda vynaložit finanční prostředky na tento výlet, měli byste si přečíst kromě převzatéto textu také reakce těch, kteří už na výstavu zavítali.
Zde si můžete přečíst reportáž jednoho fanouška v angličtině a z reakcí jsme převzali názor Martiny Jiroutové: "Na výstavě jsem byla a byla jsem dost zklamaná. Shlédla jsem poctivě všechna videa a přečetla co se dala - a za dvě hodiny jsem odcházela. V plně "klimatizované" hale jsem nesundala zimní bundu a nadávala si, že jsem si nevzala teplé boty. Atrakce transportér je focení a pak hezká fotomontáž s kým si vyberete. A ani suvenýry za moc nestály, pravda přivezla jsem si knížku Nemesis. Je tam samozřejmě k vidění vše co jste si už přečetli, ale rozsah nic moc. Kostými vypadají na obrazovce mnohem lépe než ve skutečnosti. Nejzajímavější pro mě byla část věnovaná Nemesis (svatební šaty Troi či raketoplán, který použil Data a Picard) a pak závěrečná 'show', kdy jste provedeni příběhem po Enterprise D (strojovna, chodba, turbolift, můstek). Pokud budete v Londýně, zastavte se. Pokud ne, nemusíte moc litovat.

Pokud znáte někoho, kdo na ST Adventure byl, či jste to právě vy, napiště nám, jaký byl váš dojem...

Redakce

18.2.2003 Program Pragoconu
  Na stránce Pragoconu, již sedmého setkání příznivců vědecké fantastiky, fantasy, hororů, historického šermu, živé historie, záhad všeho druhu, her karetních, deskových, počítačových a her na hrdiny, které se uskuteční tento víkend v prostorách ZŠ Benita Juáreze v Bílé ulici v Praze 6 Dejvicích, se objevily rozepsané programové linie jednotlivých bloků.

Star Treku je tradičně věnována celá místnost po celou dobu conu a proto vám předkládáme uveřejněný program:

SOBOTA
09:00 Znalostní soutěž na rozehřátí, Vittková Hana
11:00 Akademie Hvězdné Flotily, Leian
12:00 Beseda s překladateli ST, J. Hegenbart, Marek 14, S. Šustrová...
13:00 Historie a chronologie ST z pohledu seriálu Enterprise, Zirland
15:00 Spock vs. Conan, Petr "Pagi" Holan
17:00 Hajzlové na Voyageru, Václav Pravda
19:00 Dr. Who aneb předchůdce Startreku, Pavel Vachtl
21:00 ST fanfilmy, JanoS
23:00 ST filmy - Temná strana, Hypo + Anry
24:00 ST 10 Nemesis - český dabing od CZK a Sickbay
NEDĚLE
09:00 Videosoutěž, Jan "Paldík" Paldus
11:00 DS:9 Protivná - humorně nadabovaná epizoda, Rybinin&company
12.00 SG 1

Při jakýchkoli dotazech kontaktujte organizátora ST bloku, kterým je Václav Fořtík.

Pokud jde o přihlášení předem, na výše uvedené stránce najdete i on-line přihlášku.

Redakce

18.2.2003 Setkání Dominionu
  22. února 2003 v 10.00 proběhne v prostorách DDM na Podroužkově ulici v Ostravě - Porubě další setkání členů ostravského ST klubu Dominion. Zváni jsou samozřejmě i nečlenové!
Vstupné: členové 20,- Kč, nečlenové 30,- Kč
Program:
- Úvod, klubové záležitosti
- Přednáška (Přenosová technika)
- Test, zábavné soutěže
- Tematická projekce filmu Apollo 13 (angl. s titulky)
- Projekce dalších ST materiálů podle přání a nálady
- spousta volné zábavy

Jste srdečně zváni!
Podrobnější info na tel. 604 807 318
Mapku a popis cesty zašlu milerád komukoli e-mailem.

Pavel Pabjan

18.2.2003 Past Tense + Shattered
  Update stránek klubu U.S.S. Relativity - v sekci "Rozbor Episod" jsou doplněny nové episody DS9 "Past Tense" a VOY "Shattered".

U.S.S. Relativity

18.2.2003 Chcete mít doma svého hrdinu?
  Pokud byste měli zájem o figurku svého oblíbeného hrdiny v měřítku 1:15 nebo o model vesmírné lodi, tak se podívejte na stránky Trekmodelů.

Di-Voch

19.2.2003 Není co dodat - skončilo to
  Patrick Stewart (kapitán Jean-Luc Picard) je nyní už přesvědčen, že Nemesis je posledním film s posádkou Nové generace.

"Mám pocit, že už je pravděpodobně konec," řekl Stewart navzdory tomu, že většina scén, která se soustředila na rozloučení a rozdělení posádky, byla vystřižena. "Způsob, jakým ten film skončil, je velmi důstojný závěr Nové generace. Mám pocit, že už k Nové generaci není co dodat. Skončilo to. Myslím, že všichni cítili, že musíme jít dál. Jedním z důvodů, proč byla mezi Insurrection a Nemesis taková prodleva je právě to, že si někteří z nás museli rozmyslet, zda chtějí udělat ještě jeden film."

Stewart se nyní bude věnovat divadlu a stane se producentem některých TV projektů společně se svou ženou a bývalou producentkou Nové generace Wendy Neuss.

K úspěchu/neúspěchu Nemesis se vyjádřila i Sherry Lansing (hlavoun z Paramount Motion Pictures) a jen zopakovala poznámky Ricka Bermana: "Bylo to pro nás velkým zklamáním, které zůstává záhadou. Lze se jen domnívat, že fanouškovská základna zřejmě prořídla."

Redakce
Zdroj Trektoday

19.2.2003 Enterprise obrázky
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Lodní knihova / Seriály a filmy naleznete ilustrační obrázky ke 12 epizodám seriálu Enterprise.

CZ Kontinuum

19.2.2003 Nejen obal Nemesis
  Opět je tu TNZ CZ s novými zprávami ze světa Star Treku na stránkách Tnz.sf.cz. V sekci Novinky naleznete např. článek o tom, jak bude vypadat obal na DVD pro film Star Trek Nemesis, Jerry Goldsmith diriguje Londýnský symfonický orchestr (i s hudbou z Nemesis) či si můžete přečíst o Star Trek knihách v zahraničí.

TNZ CZ

20.2.2003 DS9 vyhráli...
  První soutěž o Deep Space 9 ceny na stránce Ds9.host.sk prozatím skončila. Seznam výherců naleznete zde.

Redakce
Zdroj Molík a ds9fan

20.2.2003 Rozhovor s Tuvokem
  Tim Russ je fanouškům znám zejména jako představitel postavy Tuvoka z U.S.S. Voyageru. Je zřejmě jediným hercem, který hrál po boku všech čtyř kapitánů. Po boku Williama Shatnera ve filmu Generations jako důstojník Enterprise-B, po boku Patricka Stewarta jako zloděj trilithia v epizodě TNG: Starship Mine. Po boku Avery Brookse jako zrcadlový Tuvok nebo klingon v epizodách DS9: Through Looking Glass a Invasive Procedures a konečně jako Tuvok po boku Kate Mulgrew.

Tim režíroval také známou epizodu Voyageru Living Witness a produkoval nezávislý film "East of Hope Street", který získal ocenění "Best Urban Drama" na New York International Independent Film & Video Festivalu, Best Feature Film na New Orleans Urban Film Festivalu a Jury Award na Hollywood Black Film Festivalu v 1998.
Hostoval v seriálech jako The Twilight Zone, Alien Nation, Beauty and the Beast a SeaQuest DSV a ve filmech jako 'Crossroads,' 'Spaceballs,' 'The Heroes of Desert Storm' a 'Roots: The Gift.'

Digitalfreak: Když dostanete scénář, jaké typy postav vás zaujmou?
Tim Russ: Obvykle ty, které jsou pro mne výzvou. Rád hraji to, co jsem ještě nehrál, nebo na místech z úplně jiné doby, ať už z minulosti nebo budoucnosti.

Richard: Můj syn má rád "Bugsters" (audio kniha pro děti) samozřejmě poznal váš hlas Tuvoka z Voyageru. Máte v plánu namluvit nějakou další knihu a kdy? Zpíváte úžasně, Time!
Tim Russ: Díky, že posloucháte "Bugsters". Doufám, že další CD vyjde, vše je v jednání.

Matt: Chtěl byste se objevit v seriálu Enterprise nebo nějakou její epizodu režírovat?
Tim Russ: Ano, velmi rád bych se v seriálu objevil. Co se týče režie, dělám na několika jiných projektech a zřejmě by mi na to ani nevyzbyl čas. Ale pokud bych od producentů Enterprise takovou nabídku dostal, jistě bych ji přijal.

rtc61: Už od TNG se mi zdá, že každý další seriál diváci stále hůře přijímají. Sleduji Trek už velmi dlouho a zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy. Blíží se konec Star Treku?
Tim Russ: Každý seriál přitáhuje i své nové diváky. Každé dítě, které se narodí nyní bude mít i v budoucnosti možnost se k Treku dostat. V tom smyslu tu Trek bude ještě pěkně dlouho.

Josh: Na jednom conu se Kate Mulgrew zmínila, že by ráda viděla Voyager na stříbrném plátně nebo jako televizní miniseriál. Co si o tom myslíte?
Tim Russ: Pokud mě požádají o spolupráci a já budu volný, jistě přijmu.

EdRyder: Když jste hrál mladého Roberta Johnsona, ovlivnilo to vaši hudební kariéru? Nebo jste hrál na kytaru už před tím?
Tim Russ: Hraji již více jak 30 let. A ty zkušenosti mi pomohly se do role více dostat.

Mark W. Holbrook: Chtěl byste spojit svou hereckou a hudební kariéru a složit pro nějaký film nebo video hudbu?
Tim Russ: Zřejmě bych asi nechtěl skládat hudbu pro celý film, ale rád bych viděl některé z mých písní na soundtracku.

David Greven: Na kterou epizodu Voyageru jste nejvíce pyšný a do které jste nejvíc investoval? Jsem vaším velkým fanouškem a zejména se mi váš výkon líbil v epizodách "Meld" a "Endgame".
Tim Russ: S epizodou "Meld" jsem velmi spokojen a myslím, že "Riddles" byla velmi velkou výzvou. "Gravity" by byla asi třetí.

Aaron McGuire: Myslíte si, že Tuvok dostal ve Voyageru dostatek prostoru k růstu a pokud ne, co byste změnil, kdybyste mohl?
Tim Russ: Vzhledem k tomu, že seriál stojí na spoustě hlavních postav plus na několika vedlejších, které se přidaly během natáčení, řekl bych, že Tuvok dostal dostatečné množstvé prostoru.

Doug Wilson: Vím, že budete namlouvat Tuvoka i ve hře Elite Force 2, která se bude odehrávat hlavně na Enterprise-E. Zajímalo by mě, zda bude Tuvok přítomen během celé hry nebo jen v úvodu, který má být ještě na Voyageru.
Tim Russ: Vím, že se Tuvok objeví mnohem méně než v jedničce. Nemyslím, že bude do přímo příběhu zahrnut i Voyager, ale při dabování Tuvoka jsem strávil spoustu času.

Geoffrey Henderson: Na čem právě teď pracujete?
Tim Russ: Momentálně režíruji seriály pro Discovery Channel a pracuji na sci-fi projektu, který se jmenuje "Metal War". Se svými kolegy jsem napsal pár scénářů. A koncem února by mi mělo vyjít nové CD.

DS9 & VOY fan: Sám jsem afroameričan a proto mě zajímá vykreslení lidí tmavé pleti v TV a ve filmu. I na Enterprise se objevuje Travis, ale všiml jsem si, že spíše pro svůj vzhled než pro své herecké nadání. Je to snad v Hollywoodu nějakým trendem? Co si o tom myslíte?
Tim Russ: Myslím, že se situace pro herce z minorit v Hollywoodu zlepšuje. Problémem je, že lidé, kteří nakonec rozhodují, k minoritám nepatří. Co vím, tak ani jeden. Takže ti nemají nejmenší potřebu zlepšovat minoritám "imidž".

Maria Nausch: Time, vím, že jednou za semestr vedete herecký seminář na Saddlebackské univerzitě. Chtěl byste tyto své aktivity v budoucnu rozšířit? Je vyučování něco, čemu byste se chtěl věnovat nebo se vám k tomu jen naskytla možnost, kterou jste využil?
Tim Russ: Když dostanu příležitost, rád bych tyto semináře pořádal častěji. Tato nabídka přišla od mého dlouholetého spolupracovníka.

Redakce
Zdroj Trektoday

20.2.2003 DNH Con zrušen
  DNH Con 2003, který měl proběhnout dne 8.3.2003 byl zrušen.

Zirland

20.2.2003 Na CZ Kontinuu se klonovalo?
  I kdepak, Míša si dala v šéfování na rok, možná na dva pauzu a štafetu tak převzali Martin a Jana. Jak probíhalo první letošní setkání největšího Star Trek fan klubu, v čem bylo jiné a v čem stejné, si můžete přečíst přímo tady. Nechybí fotečky.

Díky Ferrimu byla po ukončení Projektu Star Revial prodloužena soutěž o ceny. Zkuste si malý kvíz a můžete to být právě vy, kdo se stane dalším výhercem dvou cédéček se Star Trek tématikou dle vlastního výběru.

Lt. Shark opět přidal něco nového do sekce Uniforem. Kromě pracovních overalů z Nové generace se můžete nově podívat na oděv hudebníků na svatbě Rikera a Deanny Troi z Nemesis nebo třeba na vestu Jadzie Dax.

Hypospray
ST Sickbay

21.2.2003 Čest kapitánů
  Nakladatelství Laser vydalo další Star Trek - je jím osmička Nové generace - "Čest kapitánů". Autory jsou David a Daniel Dvorkin, překladatelem je Radim Rouče.

Planetu Tenara pustoší série strašlivých útoků nevyzpytatelné M'docké říše. Na pomoc jí přilétají Enterprise a další loď Federace Centurion. Jeho kapitánem je Lucius Sejanus - schopný, přitažlivý muž, který by rád vůči M'dokům zaujal mnohem ostřejší postoj než kapitán Picard. Jak se konflikt stupňuje, zdá se, že Sejanovy instinkty jsou oprávněné... neboť vražedné nájezdy na Tenaru snad nezastaví nic než jen krajní řešení. Obyvatelé Tenary se nyní musejí rozhodnout, zda se dají cestou míru nebo války. Nikdo však neví, že jeden z důstojníků Centurionu už za ně toto rozhodnutí učinil - a má v úmyslu vyprovokovat otevřený konflikt mezi Federací a M'dockou říší!

Knížka má 208 stránek, doporučená cena 99,- Kč.

Redakce děkuje Přemyslu Houžvičkovi.
Zdroj Sarden + Krakatit

21.2.2003 Borgové v Enterprise
  Podle posledních informací se ve třiadvacáté epizodě (druhé sezóny) Enterprise "Regeneration" objeví Borgové.

Epizoda začíná za polárním kruhem na Zemi. Tři lidé - doktor Moninger, Rooney a Drake si to sviští ledovou pustinou, když naleznou podivnou trosku asi 8-10 metrů vysokou, která je podle scénáře troskou z borgské koule, která zde ztroskotala asi před sto lety. Tři muži při průzkumu objeví tělo zmrzlého vojáka a Drake řekne, "Měli bychom zavolat Flotilu."

Epizoda pokračuje v laboratoři, kde oni tři vědci zkoumají dvě těla vojáků, které vytáhli z trosek. Doktor Moninger zjistí, že nepatří ke stejnému druhu, což si nedokáží vysvětlit. Rooney mezitím provádí metalurgickou analýzu a zjistí, že trosky jsou sto let staré. "Kdyby jejich loď nebyla zničena, první kontakt se mohl uskutečnit s nimi," mumlá si Drake.

Později doktor Moninger zjistí, že se těla regenerují díky nanosondám. Drake to komentuje tím, že Denobulané s nanotechnologií experimentují, ale tohle je daleko pokročilejší. Později je učiněn ještě jeden objev - borgská warp cívka.

Jeden z vojáků se posléze probudí a doktor Moninger se s ním pokusí navázat kontakt. Borg ale o jeho tlachání nemá zájem a Drake s Rooneym naleznou jen díru ve zdi a Moningera, který je pomalu asimilován nanosondami. Drake se snaží doktorovi pomoc, ale při tom se objevuje Borg a vrhne se na Rooneyho.

V další scéně uvidíme komandéra Williamse, jak sděluje admirálu Forrestovi, že ztratili kontakt s vědeckým týmem...

Enterprise se možná později v epizodě setká se zborgizovaným transportem.

Trektoday

21.2.2003 O DS9 se usiluje...
  Na dotaz, jak to vypadá s vysíláním Star Treku na České televizi, přišla následující odpověď.

Vážený pane,
snažíme se, abychom získali vysílací práva na DS9, ale pokud k tomu dojde, tak budeme seriál vysílat od čtvrté řady (první tři byly na Nově a na Primě).
S pozdravem
Michael Málek
dramaturg

Weiss

21.2.2003 Neelix zavítá do Prahy
  CZ Kontinuum slaví další úspěch. Byla potvrzena návštěva Ethana Phillipse (Neelix ze seriálu Star Trek Voyager) v květnu v Praze. Na 8. 5. 2003 se chystá setkání s příznivci Star Treku u nás.
Po Garrettu Wangovi, Alici Krige a Robertu Picardovi je to již čtvrtý herec ze Star Treku, který zavítá do Prahy. Již brzy Vám přineseme další informace, sledujte bedlivě stránky CZ Kontinua.

CZ Kontinuum

22.2.2003 Rok vysílání TOSky
  Dnes, 22. 2. 2003, je to přesně jeden rok, kdy Česká televize začala s vysíláním Původní série Star Treku pilotní epizodou Klec.

Redakce

22.2.2003 Vše o phaserech
  Po dlouhé době se mi podařilo ze sebe vypotit článek o phaserech. Je zde jednak základní charakteristika phaserů, tak i popis jednotlivých modelů, což zahrnuje ruční verze, ale i větší, které jsou montovány na lodě. Více už přímo na DryDocku.

Tom2000

24.2.2003 Pragocon 2003 skončil
  Pragocon 2003, již sedmé setkání příznivců vědecké fantastiky, fantasy, hororů, historického šermu, živé historie, záhad všeho druhu, her karetních, deskových, počítačových a her na hrdiny úspěšně proběhl minulý víkend, tedy 22.-23.2. v prostorách ZŠ Benita Juáreze v Bílé ulici v Praze 6 Dejvicích.

Program Star Trek bloku se od původního avizovaného mírně lišil, proto pro vás dodatečně uveřejňujeme konečnou verzi:
SOBOTA
09:00 Sci-fi udělátory, Vittková Hana
11:00 Akademie Hvězdné Flotily, Leian
12:00 Beseda s překladateli ST, J. Hegenbart, Marek 14, S. Šustrová...
13:00 Historie a chronologie ST z pohledu seriálu Enterprise, Zirland
15:00 Spock vs. Conan, Petr "Pagi" Holan
17:00 DS:9 Protivná - humorně nadabovaná epizoda, Rybinin&company
19:00 Dr. Who aneb předchůdce Star Treku, Pavel Vachtl
21:00 ST fanfilmy, JanoS
23:00 ST filmy - Temná strana, Hypo + Anry
24:00 ST 10 Nemesis - český dabing od CZK a Sickbay
NEDĚLE
09:00 Videosoutěž, Paldík a Aldy
11:00 Hajzlové na Voyageru, Václav Pravda
13.00 Boje ve Star Treku, Bendi a Ptaak
14:30 Sex ve Star Treku, Trekkie a Leopard (neproběhla)

Pantarei na Pragoconu samozřejmě nechyběla a proto vám jako obvykle přináší první reportáž :-) "To proto, že za prvý umím rychle psát a za druhý tam skoro nic nikdy nepíšu :-)) Takže si to užijte :-)"

Redakce

25.2.2003 Pragocon 2003 z pohledu Pagiho
  Reportáž Petra "Pagi" Holana, šéfredaktora sci-fi sekce Neviditelného psa, Sardenu, který měl ve Star Trek bloku také jednu přednášku, resp. besedu, najdete tady.

Redakce

25.2.2003 Proč Nemesis selhala?
  Na TNZ CZ v sekci novinky opět naleznete další zprávy ze světa Star Treku. Tentokráte možné důvody, proč Nemesis selhala, co dělají někteří z herců Star Treku či to, že epizoda Enterprise, Dead Stop byla oceněna.

TNZ CZ

26.2.2003 Fanart na Hvězdné flotile
  Po delší době - no dobře, spíš po velmi dlouhé době - jsem updatovala Hvězdnou flotilu. Jedná se ale o pořádný update: přibyla celá nová sekce fanartu, kde je téměř padesát tříd hvězdných lodích, které vymysleli sami fanoušci Star Treku.

Leian

26.2.2003 Recenze na Protivnou
  Po shlédnutí humorně nadabované epizody DS9 na Pragoconu jsem si kladl otázku kam až lze v humoru zajít! Netvrdím, že tam nebyly 2-3 vtipné hlášky, ale celek byl velmi ubohý. Nejen, že jsem vůbec netušil, kdo, nebo co je nějaký "S-tým" a tudíž mi asi unikl "humor", tak polovině hlášek nebylo vůbec rozumět! Zvuk byl mnohdy přemodulovaný (což mohla být z části i vina reprodukčního systému - nevím) a slova zadrmolena. Jako zajímavé jsem na Protivné ocenil kombinaci s jiným sci-fi seriálem (Babylon 5) a konflikt mezi jím a Federací. (Tedy vlastně nějakým S-týmem) Jak hodně by se z tohoto dalo vytěžit!!! Rybininem ohlášený "zkažený" quasi primácký dabing byl jen velmi povrchně pojatý a mnohem více ho přehlušila sprostá slova, která vždy pohltila jakoukoliv snahu být inteligentně vtipný. Osobně jsem se zasmál při hláškách "Klouzač 5" a "Ukončete výstup a nástup". Oproti tomu mě už některé "technobláboly" později velmi nudily a zpočátku celkem vtipný "výměník" se později oposlouchal a z třičtvrtěhodinové nudy už mě neodstala ani "kotelna"... Odon (Poznamka pro redakci: Vím, že jsem píšu poprvé a možná nebudete můj příspěvek chtít uveřejnit, jelikož nemám žádný známý nick a můj názor nemusí být příliš respektován. Ale pokusil jsem se někde projevit :) )

odonvl@volny.cz

26.2.2003 Lodě a povídky
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Lodní knihova / Lodě Hvězdné flotily naleznete dalších pět tříd lodí. Jsou to Norway, Nova, NX-01, Oberth a Raven.

Dále v sekci Archiv Memory Alpha přibyly dvě dlouhé povídky - A přece se točí a Čas následků.

CZ Kontinuum

27.2.2003 Ta sledovanost...
  Ve vydání z 1.3. 2003 týdeníku TV Guide se objeví i interview s Rickem Bermanem a Brannonem Bragou. Braga se v něm vyjádřil ke klesající sledovanosti Enterprise. "Co na to říct? Narazili jsme." Nicméně to vůbec neznamená, že by seriál v brzké době skončil. Podle Bragy bude Archer čelit "impozantním výzvám, které mnohem lépe využijí pocit strachu a nebezpečí." Berman k tomu dodal, že seriál Enterprise prodělal menší změnu, co se týče směru, kterým se ubírá. "Řekněme, že mírně poupravíme naši úlohu ve vesmíru, do kterého Enterprise míří."

Berman se vyjádřil i k neúspěchu Nemesis přitáhnout obyčejnou věřejnost. Berman je stále optimistický. "Pochybuji, že by nízká návštěvnost Nemesis ovlivnila natočení dalšího filmu. Znám spoustu jiných filmů, u kterých bych nikdy neřekl, že bude pokračování a přesto bylo." Ačkoliv v této chvíli není nic jisté, Berman opět řekl, že se v dalším filmu mohou objevit postavy z více než jednoho seriálu. "Máme spoustu zajímavých možností."

Rick Berman poskytl interview i časopisu Star Trek Monthly. Na problém 70% poklesu sledovanosti Enterprise (porovnání mezi pilotní epizodou a druhou sezónou) odpověděl: "Lidé říkají, že sledovanost klesá, ale nesmíme zapomenout, že žádný seriál nedostává během první sezóny příliš prostoru na vlastní propagaci, jako jsou televizní reportáže a obálky časopisů. Takže na počátku každého seriálu zažíváme pokles sledovanosti. Stalo se to všem seriálům včetně Nové generace."

Berman si dále myslí, že za celkový pokles sledovanosti u všech televizí může příchod satelitních a kabelových programů. "Dnes máme k dispozici stovky stanic, kdysi tady byly jen tři. Když se podíváme na sledovanost od první sezóny Voyageru, což je asi sedm let, zjistíme, že celková sledovanost klesla o 35%, takže jestli máme o 35% nižší sledovanost než dřív, máme tolik, co všichni." Poté dodal svoji oblíbenou frázi, že Star Trek je mnohem víc, než TV seriál a je součástí naší kultury.

Redakce
Zdroj Trektoday

27.2.2003 Nemesis R1
  Paramount Home Entertainment právě zvěřejnil detaily o Nemesis na DVD.
Podle Startrek.com bude na DVD celkem sedm vystřižených scén + komentář režiséra Stuarta Bairda, foto galerie a čtyři dokumenty s názvy: New Frontiers: Stuart Baird on Directing Nemesis, A Bold Vision of the Final Frontier, A Star Trek Family's Final Journey a Red Alert! Shooting the Action of Nemesis.
Film je samozřejmě širokoúhlý v 5.1. Dolby Digital. Bude zde taky Pro-Logic English soundtrack a Pro-Logic French soundtrack. Všechny tyto informace se týkají verze v Regionu 1. V R2 by to mělo být zřejmě podobné.

Redakce
Zdroj Trektoday

27.2.2003 Recenzička na Čest kapitánů
  Na Sardenu se objevila malá recenze na poslední knížku Nové generace z nakladatelství Laser, Čest kapitánů - najdete ji přímo zde.

Redakce

27.2.2003 Vystudovaní
  Málem jsem se zapomněla pochlubit, že Akademie Hvězdné flotily má po Pragoconu 2003 tři vystudované kadety. :-) Jsou to Zirland, Lore a JanoS. Všem samozřejmě blahopřejme.

Chtěla bych také požádat všechny, kteří kdy dělali testy do Akademie, aby se podívali do tabulky kadetů na své bodové ohodnocení a zamysleli se nad tím, zda chtějí dále pokračovat. Někteří lidé se už velmi dlouho na žádném testu neobjevili, takže vlastně jen zabírají místo v seznamu. Stačí mi napsat na mail, že si přejí studium ukončit a já je ze seznamu vyškrtnu.

Leian

28.2.2003 Pulaski s McCoyem
  V dnešní epizodě Původní série "Návrat k zítřku" se objeví herečka Diana Muldaur, kterou mnozí z vás znáte rolí doktorky Katherine Pulaski z Nové generace (ve druhé sezóně seriálu nahradila doktorku Beverly Crusher). Časový rozdíl je 20 let...

Redakce