Archiv TrekDNES - červenec 2003

Archiv TrekDNES - červenec 2003

1.7.2003 Osudové setkání
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Archiv Memory Alpha přibyly další tři povídky od Androida (Osudové setkání, Playground a Velení lodi).

CZ Kontinuum

2.7.2003 Průběžná zpráva z Festivalu Fantazie
  Na Sardenu, např. přímo zde se můžete dočíst, že letošní Festival Fantazie úspešně odstartoval. Od soboty běží v Chotěboři týdenní Festival Fantazie, respektive jeho filmová část. Zatím téměř vše probíhá v poklidné atmosféře, kdy se, dle oficiálních údajů, na akci pohybuje už přes půl druhé stovky návštěvníků. Přijeďte, stále to stojí za to, je zde krásná letní atmosféra.

Vlastní akce pro Trekkies, tedy klasický Star Trek blok s přednáškami, odstartuje už zítra ráno, tedy ve čtvrtek, 3. července. Můžete přijet bez předchozího on-line přihlášení.

Redakce

3.7.2003 Elite Force 2
  Dnes, tedy ve čtvrtek 3. července, by se do obchodů v ČR měla dostat 3D akční hra Star Trek: Elite Force 2. Pokud nejste rozhodnuti, zda koupit či ne, vyzkoušejte následující české první dojmy a recenze:

GamePlanet.cz
GameCenter
GameZone
BonusWeb
Tiscali Games

Hra je distribuována v DVD boxu a s českým manuálem za různou cenu podle toho, kde budete nakupovat:-)

Kovi

5.7.2003 DVD dokument ocenil Matta Jefferiese
  Matt Jefferies byl překvapivým čestným hostem na prezentaci nového dokumentu o výrobě "Originální série."

Podle zpráv ze StarTrek.com, Paramount nalákal Jefferiese pod záminkou diskuze o speciálních efektech na nejnovějším DVD. Ale když vešel do promítací místnosti Paramountu, setkal se zde se skupinou přátel a rodinou, kteří mu přišli vzdát poctu, a pak teprve bylo promítnuta část krátkého videa o Jefferiesovi, vytvořeného pro nové DVD "Star Trek: Generations."

Této události bylo přítomno několik osobností Star Treku, horlivých setkat se s mužem, který byl odpovědný za originální design U.S.S. Enterprise, NCC - 1701 a mužem, jehož jméno se stalo součástí mýtu Star Treku ve formě "Jefferiesových průlezů." Mezi těmito osobnostmi byl například J.G. Hertzler (Martok), který v současné době pracuje pro Paramount, kde dohlíží na tvorbu speciálních DVD k Star Trek filmům. Mnozí z Jefferiesových spolupracovníků a následovníků zde byli také, včetně designera "Star Trek: The Motion Picture" Harolda Michelsona, tvůrce modelů pro "Originální sérii" Grega Jeina, výtvarníka současné série "Enterprise" Douga Drexlera a producentů Dawna Velazqueze a Stephana Welkeho.

Toto setkání zorganizovala Penny Juday, umělecká koordinátorka TNG filmů, která ve své řeči také zmínila nedávné zdravotní problémy Matta Jefferiese, ze kterých se naštěstí úspěšně zotavil.

Krátký dokument o Jefferiesovi bude k dispozici jako bonus u speciální edice DVD "Star Trek: Generations," jehož vydání však dosud nebylo oficiálně oznámeno a ani datum jeho vydání není známé.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

6.7.2003 Festival Fantazie za námi
  Festival Fantazie 2003včetně třídenního Star Trek bloku je za námi. Redakce se co nejdříve pro čtenáře pokusí zajistit zhodnocení akce z úst organizátorů Star Trek bloku.

Redakce

7.7.2003 První fotky z Festivalu Fantazie 2003
  Fotky z conu, aneb co mi padlo do objektivu - i když na psaní reportáží nemám ani čas a ani náladu, tak přesto tady posílám alespoň link na pár foteček.

Stannik

7.7.2003 Ohlédnutí za Parconem-Avalconem
  Obecné shrnutí od Pagiho na Sardenu najdete pod tímto odkazem.

Letošní Festival fantazie probíhal ve svých různých částech celý týden - ten filmový začínal už osmadvacátého června a probíhal do druhého července v předstihu před zbývajícími složkami. Literární festival Vysočina byl datován 4. až 6. července, ale GameWorld začínal už ve středu druhého, stejně jako hlavní program - Festival fantazie Parcon-Avalcon.

Redakce

7.7.2003 Novinky na TNZ CZ
  Opět pro vás přináším zprávy ze světa Star Treku. Tentokrát se dozvíte v sekci Technika několik informací o počítačích a počítačovém jádře na lodích třídy Galaxy. Zemřel další z herců, kteří se objevili v Klasické sérii, William Marshall, který ztvárnil postavu Dr. Daystroma a samozřejmě i mnohem víc. Přeji vám příjemné počtení.

TNZ CZ - Surel

8.7.2003 Shrnutí Star Trek bloku na Avalconu 2003
  Redakce TrekDNES vám přináší slíbené hodnocení letošního Avalconu z úst pořadatelů Star Trek bloku:

Mám-li za organizátory podat zprávu o tom, jak probíhal ST blok na Avalconu/Parconu 2003, pak vše mohu shrnout do jednoho vyjádření: převládá spokojenost. ST blok se nepotýkal s žádnými výraznými problémy, a i když nějaké změny ještě v programu na poslední chvíli nastaly, nejednalo se o žádnou krizovku. Spokojeni jsme i s přednášejícími a diváky, kteří byli všichni milí a vstřícní, což jsme se koneckonců snažili být i my.

ST blok probíhal v poklidu, neměl žádné výrazné vrcholy ani propady, snad až na promítání STX: Nemesis, kdy se kino zcela zaplnilo diváky a Gondolku (tu my osobně počítáme za propad, protože se nám nevydařila tak, jak bychom chtěli).

Letos bylo obecně méně návštěvníků než na Euroconu i jiných silnějších ročnících Avalconu, nicméně o podprůměrné návštěvnosti našeho bloku se mluvit nedá. Celkově však převažovala návštěvnost projekcí/promítání než návštěvnost přednášek a dalších pořadů. Osobně se domnívám, že rize informativní přednášky už nejsou toliko potřeba, lidé více chtějí zábavu a inovaci. Úspěšnost promítání pak možná spočívá jednak v tom, že vše bylo v anglickém znění s českými titulky a výběrem samotných dílů a filmů.

Hlavní pořadatel Avalconu nás již v Chotěboři požádal, zda bychom nechtěli dělat ST blok i příští rok, a my tuto možnost zvažujeme. Pokud vy máte nějaké připomínky či nápady, napište nám. Děláme to pro vás.

Leian

8.7.2003 Zájem o Star Trek předmětem žaloby
  Společnost Activision, která produkuje trekové počítačové hry, dnes oznámila, že odstupuje od smlouvy s Viacomem na výrobu her a žaluje tuto společnost za pokles zájmu o Star Trek.

Žaloba byla podána u kalifornského soudu a předmětem je to, že Viacom dostatečně nerozvíjel produkci Star Treku tak, jako v roce 1998, kdy Activision získala desetileté právo na výrobu Star Trekových her. "Díky krokům a laxnosti Viacomu začal kdysi slavný Star Trek stagnovat a upadat," píše Activision. "Viacom natočil během trvání smlouvy pouze jeden film a nedávno nás informovali, že už se neplánuje žádný další."

Poslední výrok je prvním oficiálním potvrzením, že kasovní neúspěch Nemesis ovlivní další budoucnost Treku jako celku.

Další námitkou Activision je skutečnost, že trek nyní sleduje méně diváků než v roce 1998, kdy se vysílala DS9 i Voyager zároveň. "Viacon dovolil, aby startrekové seriály zmizely z obrazovek a zbývající seriál trpí menšící se sledovaností. Jsme také zklamáni tím, že Viacom maří naše snahy zkoordinovat vývoj a prodej našich her s produkcí filmů a seriálů."

K produktům Activision patří hry jako Armada, Hidden Evil nebo VOY Elite Force. Poslední vydanou hrou je nyní Elite Force 2, která se zřejmě na delší dobu stane poslední. Activision si od žaloby slibuje, že získá peněžní kompenzaci za ušlé zisky, které vznikly díky jednání Viacomu.

V současnosti připravovaná hra Shattered Universe, pro kterou namluvil hlášky George Takei, je tak v ohrožení.

Dodatek: Zástupci Viacomu na žalobu reagovali s tím, že je bezpředmětná a že se Activision pouze snaží vytřískat více peněz ze vzájemné smlouvy. Podle nich rozhodně mají v plánu natočit další startrekový film a dále podporovat seriál Enterprise.

Redakce
Zdroj Trektoday

15.7.2003 Chamtivost pohřbila Star Trek
  Příliš mnoho Star Treku rozhodně není příliš dobré, alespoň podle herce série 'The Next Generation' Jonathana Frakese (komandér William Riker).

V rozhovoru v posledním čísle britského sci-fi magazínu SFX Frakes řekl, že nadbytek Star Treku "rozředil" existující fenomén. "Finanční neúspěch 'Nemesis' ukázal, že se bude jednat o poslední film a myslím, že tomu dopomohla i určitá nenasystnost Star Treku. Je příliš mnoho televizních seriálů, příliš mnoho sérií."

Frakes, který v současné době režíruje televizní verzi "Thunderbirds" v Anglii, řekl, že 'The Next Generation' byla "báječná," ale "že vše bylo pokaženo následujícími seriály, Voyagerem počínaje, přes DS9 až po Enterprise konče."

Na rozdíl od 80. let, kdy nové celovečerní Star Trek filmy byly zábavou, která se sama prodávala, fanoušci nyní dychtí po stále větším výběru, alespoň podle Frakese. "Je těžké udržet zájem o Star Trek filmy, zvláště, když fanoušci Star Treku mohou dostat Trek i jinde. Další seriály vycházející z tohoto prostředí tak zasazují bolestivý úder svým 'spolukonkurenčním' Star Trek filmům a přitom žádná z nich nebyla tak dobrá jako náš seriál, hrome!"

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

16.7.2003 Další sůl do rány?
  Téma Nemesis je skutečně vděčné. Od Pagiho si můžete na Sardenu přečíst po recenzi na novelizaci také recenzi na vlastní film, který byl předlohou románu J. M. Dillardové.

Dojem z filmu v mém případě ovlivnila také skutečnost, že herci nemládnou a že zvláště na Datovi byl odstup od doby, kdy byla natáčena televizní série, dost zřetelný. To by se androidům stávat nemělo...

Redakce

17.7.2003 Třetí sezóna a její třetí epizoda
  Zdroje TrekToday odhalily titul třetí epizody třetí sezóny 'Enterprise.' Její název by měl být "Extinction" (Zánik).

Epizoda se údajně točí kolem nové cizí životní formy, která převezme identitu členů posádky Enterprise, včetně kapitána Jonathana Archera a poručíka Malcolma Reeda.

"Extinction" je plánována jako třetí filmová epizoda a její produkce pravděpodobně začne koncem tohoto měsíce. Nicméně, epizody jsou někdy natáčený v různém pořadí a neberou občas v úvahu již schválený natáčecí plán.

V epizodě "Extinction" se objeví i další postavy, které rozšíří již "zajeté" osazenstvo Enterprise, například Palmer a Chang. Tito důstojníci se budou účastnit výsadkové mise na cizí planetě.

Prosím, neberte všechny tyto informace za potvrzené, vycházejí totiž z ranného konceptu scénáře, přestože je Paramount Pictures potvrdil.

"Exctinction" by se měl vysílat pravděpodobně v říjnu 2003.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

18.7.2003 Xindi a MACO
  První epizoda třetí sezóny Enterprise se jmenuje "The Xindi" - je pokračováním epizody "The Expanse" z minulé sezóny. Odehrává se ale až šest týdnů po ní. Kapitán Archer s posádkou se dozví, že jeden Xindi pracuje v důlní kolonii poblíž. Proto se ho vydají hledat, aby získali informace o jeho záhadné antagonistické rase.

V epizodě se objeví několik různých xindských druhů jako Xindi-plazi, Xindi-lenochodi, Xindi-humanoidé a vodní Xindi. U všech těchto postav je uvedeno i jméno herce, který je bude hrát, nebo pouze mluvit, protože podle vyjádření autorů, některé xindské druhy budou znázorněny pomocí speciálních efektů. Podle Bermana by se v epizodě měli objevit i Xindi-hmyzáci.

V této epizodě se také poprvé objevuje vojenská jednotka, která byla převelena na Enteprise v epizodě Expanse, ale nebylo to ukázáno. Dosud se o nich mluvilo jako o "komandu" nebo dokonce "hvězdní mariňáci", ale nyní konečně dostali jméno a to Military Assault Command Operations team (zkráceně MACO) něco jako Útočná jednotka pro vojenské operace (zkraceně MACOvice resp. Hazard Team :).
Velitele toho týmu, majora Hayese, ztvární Steven Culp, který už si zahrál ve vystřižené scéně v Nemesis a to nového prvního důstojníka Enteprise-E, komandéra Martina Maddena.
Dalším členem týmu by měl být desátník Chang, kterého ztvární Daniel Dae Kim, který hrál například jednu z hlavních postav seriálu Crusade, nebo se objevil v seriálu Angel a 24.
Další Macovicí je desátník Romero, kterého bude hrát Marco Sanchez, známý se seriálu SeaQuest DSV (Strážce moře) v roli Miguela Ortize. Jeho nadřízeného seržanta Kempera bude hrát Nathan Anderson, který se objevil v seriálu West Wing, Buffy a v roli Namona v epizodě Voyageru "Nemesis".

V epizodě by se měl objevit i "mladý Trip" a tak se zřejmě dočkáme nějaké scény z Tripova mládí na Zemi.

Redakce
Zdroj Trektoday

18.7.2003 Remake Původní série?
  Walter Koenig (Pavel Chekov) nedávno poskytl rozhovor časopisu ST Mothly. Přinášíme vám krátký výtah.

Koenig vzpomínal, jak Goerge Takei tlačil na producenty, aby postava Čechova dostala více prostoru. Pro něj jako herce byly první dny natáčení neustálým zdrojem pocitu marnosti, protože jeho role byla příliš malá. Ironicky ačkoliv mu producenti nikdy jeho sen nesplnili, prožil kariéru, po kterou by spousta jiných herců udělala cokoli.

"Jeden mladý herec mi nedávno řekl, jaké jsem měl štěstí, že mám tak úžasnou kariéru a mou bezprostřední reakcí byl zděšený pohled, protože já ten pocit vůbec nemám," přiznal Koenig. "Na druhou stranu, když si představím těch 98 tisíc dalších herců a jak většina z nich tvrdě bojuje, jen aby si jich někdo všiml a to i přes to, že mnozí z nich jsou skutečně dobří herci, uvědomím si, že jsem měl skutečně neuvěřitelné štěstí."

Ačkoliv neměl ve Star Treku roli, jakou by si představoval, byl pro něj Star Trek důležitým bodem v jeho kariéře, ačkoliv si stále myslí, že role Pavla Čechova vůbec nevyužila jeho hereckého talentu.

"Postava Čechova je jednorozměrná. Fungoval jako přístroj na vysvětlování a sdělování informací důležitých pro příběh. Proto jsem měl z práce na Star Treku pocit marnosti, postava Čechova pro mě nebyla dostatečnou uměleckou výzvou. Ale přesto byl Star Trek to nejlepší, co se mě mohlo potkat. Díky němu jsem procestoval svět, vydělal spoustu peněz a získal přátele na celý život a to nejen pouze mezi štábem, ale i mezi dalšími lidmi, se kterými jsem se setkal."

Jako Čechov se Koenig naposledy objevil ve filmu Generations a poté se věnoval jak herectví tak psaní. K jeho dalším nejznámějším rolím patří skoro hlavní postava Alfreda Bestera v seriálu Babylon 5. Od té doby hodně pracoval na vlastních projektech a na jeden z nich se právě snaží získat finance. Momentálně pracuje na scénáři s názvem "Illegal Alien", který vypráví příběh míšence člověka a mimozemšťana a jeho vztahu k člověku, který mu poskytl DNA.
"Je to velmi dynamický a silný příběh o tom, co je to být člověkem, co je to být občanem a o právech jedince. Právě se snažíme sehnat peníze a výroba by mohla začít koncem roku. Jsem tím nadšený."

Ačkoliv Koenig nesleduje současný vývoj natáčení Star Treku, ví o kasovním neúspěchu Nemesis a ačkoliv se ve filmech neobjevil už od Generations, je nakloněn myšlence spojit v dalším filmu herce z více seriálů.
"Myslím, že by bylo dobré využít lidi z různých seriálů. Mám pocit, že se něco musí udělat, aby filmy přežily. Myslím, že je potřeba nového přístupu, nesmí se cítit omezeni, tím co bylo a udělat něco odlišného a nového. Možná to chce scénáristu s úplně jiným pohledem na věc."

Koenigovy představy se neomezují jen na filmy. Zatímco se natáčí třetí sezóna Enterprise, Koenig už přišel s teorií na šestý televizní seriál.
"Mám pocit, že následující seriál, po sedmi sezónách Enterprise (tím něříkám, že jich musí být sedm) bude remake Původní série s úplně novým obsazením. Budou to nové příběhy, ale budou je dělat stejně tak jako my se stejnými postavami. Nový Kirk, nový Spock a i nový Čechov. Vím, že je to trošku revoluční myšlenka, ale zdá se mi to jako nejlogičtější vývoj."

Redakce
Zdroj Scifipulse

20.7.2003 Detaily ke čtvrté sezóně DS9 na DVD
  Paramount Pictures uvolnil oficiální informace o čtvrté DVD sezóně seriálu 'Star Trek: Deep Space Nine.'

Sada sedmi disků vyjde v Americe 5. srpna 2003. Tento set obsahuje všech 25 epizod seriálové sezóny 1995 -1996 spolu s 'legendární' dvojepizodou "Way of the Warrior." Epizody jsou ve formátu English Dolby Digital 5.1 se zvukovou stopou 2.0.

Čtvrtá sezóna 'Deep Space Nine' obsahuje epizody jako na cenu Hugo nominovaný díl "The Visitor;" návštěvu v Roswellu, Novém Mexiku v "Little Green Men;" paranoickou dvojepizodu "Homefront" a "Paradise Lost" a nakonec finále sezóny "Broken Link," která je vlastně předzvěstí počátku války s Dominionem.

Čtvrtá sezóna obsahuje také rozšířený materiál:
Mapování nových území: Deep Space Nine sezóna čtvrtá
Materiály posádky: Worf
Mimozemšťané Michaela Westmora: Sezóna čtvrtá
Skicář Deep Space Nine: John Eaves
Sekce 31 skryté záznamy.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

21.7.2003 Enterprise má 5 nominací na cenu Emmy
  Akademie televizního umění a věd (ATAS) oznámila nominace pro 55. výroční udílení cen Emmy. 'Enterprise' byla nominována v kategoriích vizuální efekty, masky a hudba.

Mnoho kritiků předpokládalo, že 'Enterprise' selže v jakékoliv šanci na nominaci v netechnických kategoriích jako jsou herectví, scénáře nebo režie. Vysílání druhé sezóny však bylo natolik dobré, že získalo hned pět nominací a od první sezóny se liší pouze v nominaci návrhů ůčesů v kategorii "Vizuální efekty", které jsou navíc a ztrátě nominace v úpravě zvuku v kategorii "Hudba." Tým Michaela Westmora, který vytváří masky pro tento seriál byl jako obvykle ve své kategorii "Masky" opět nominován.

Nominace na Emmy bude uvádět Michael Chiklis (cena Emmy za "The Shield") a Jane Kaczmarek (nominace za "Malcolm in the Middle") spolu s předsedou Akademie Brycem Zabelem. Udílení cen Emmy proběhne živě na kanálu Fox 21. září, přestože všechny ceny v kategoriích, ve kterých je 'Enterprise' nominována, budou již rozděleny během banketu Akademie 13. září. Nejdůležitější záběry z této události by měly být zařazeny do vysílány během hlavního udílení cen Emmy na kanálu Fox.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

22.7.2003 Nejen fotky z Festivalu Fantazie
  Dnes se ještě vracíme k Festivalu Fantazie 2003 díky fotkám od Molík.

Dále připomínáme pod odkazem "Stáhněte si" Narážky na Star Trek. Dvě nová videa si můžete stáhnout už nyní. Pokud jste i vy postřehli jakoukoli zmínku, ozvěte se nám.

V sekci Multimédia si můžete pod odkazem TOS prohlédnout nascanované texty coby upoutávky k dílům Původní série (bohužel Týdeník Televize tuto formu reklamy Star Treku pozastavil koncem druhé sezóny). I zde se můžete zapojit, pokud v tisku narazíte na cokoliv o Star Treku. Díky Martinovi Handlovi si můžete přečíst o Jerry Goldsmithovi, autorovi Star Trekových skladeb. Janě F. děkuji za zaslání textu o Startrekové historii, který sepsala Markéta "Máša" Mašková. Obojí najdete pod odkazem "Směska".

Na závěr nám můžete pomoci s vylepšováním rozcestníku na hlavní stránce. Pokud vám v pravém sloupečku chybí Startreková stránka, která je svým zpracováním a obsahem srovnatelná s již zařazenými, napište nám její adresu. Můžete nám pomoci také se zpracováním slovenských stránek, které bychom neradi zanedbávali.

Hypospray
ST Sickbay

22.7.2003 Dat se proletí?
  Brent Spiner (Data) se minulý týden připojil k obsazení biografického snímku o Howardu Hughesovi, 'Aviator' (Letec).

Spiner bude, podle Hollywood Reporter, hrát postavu Roberta Grosse, prezidenta leteckých závodů Lockheed. Film napsal John Logan, který se také podepsal pod zatím poslední celovečerní Star Trek film, 'Nemesis' spolu se Spinerem a Rickem Bermanem.

Howard Hughes, milionářský playboy a filmový režisér byl zcela posedlý létáním. V roce 1930 natočil 'Hell's Angels,' film o stíhacích pilotech z první světové války, který ho stál 4 miliony dolarů, v té době přímo astronomickou sumu. Hughes se s Robertem Grossem velmi dlouhou dobu znal. Obletěl svět v letadle od Lockheed a později pověřil tuto společnost, aby pro něj postavila zcela nové letadlo.

Film 'Aviator' bude režírovat Martin Scorsese ('Gangs of New York'). Role Hughese se ujme Leonardo DiCaprio. V hvězdném obsazení filmu se objeví také například Cate Blanchett ('Elizabeth') a Kate Beckinsale ('Pearl Harbor') v rolích filmových hvězd Kahtarine Hepburn a Ava Garnder.

Film se v současné době začíná natáčet v Montrealu, Kanadě. Dokončen by měl být během roku 2004.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

22.7.2003 Kladné hodnocení v Cinemě
  Ve filmovém měsíčníku Cinema dostal film Star Trek: Nemesis 80%. Autorka článku zároveň říká, že o další budoucnost Star Treku nemá obavy.

Vocomware

22.7.2003 Ovčí návrat Voyageru
  Na startrekovských ovčích stránkách si můžete mimo jiné přečíst do češtiny přeložené první dva díly osmé, virtuální série Voyageru, kterou fanoušci napsali jako neoficiální pokračování cesty této hvězdné lodi. Voyager má Zemi na dosah, ale co když mají Borgové ještě něco v rukávu?

Klingi

23.7.2003 Matt Jefferies zemřel
  "Matt měl citlivou duši. Vše co dělal, dělal naplno a to jej dělalo brilantním, stejně jako jeho dílo Enterprise." - Herman Zimmerman - produkční návrhář, Enterprise.

"Matt Jefferies' tichý a skromný génius, který vytvořil cestu, po které jsme my, kteří jsme měli to štěstí, kráčeli v jeho stopách. Dnes, téměř o čtyřicet let později, stále existuje Mattova originální Enterprise ve všech jejich následovnicích. Budeme ho velmi postrádat." - Michael Okuda - scénický technický konzultant, Enterprise.

Walter "Matt" Jefferies, umělecký režisér, který navrhl originální U.S.S. Enterprise NCC-1701 pro Gena Roddenberryho v roce 1960, nás navždy opustil brzy ráno 21. 7. Bylo mu 82 let. Přesná příčina úmrtí není v tuto chvíli známa, ale Jefferies již delší dobu bojoval s rakovinou.

Stopy, které na světě zanechal jsou nesmazatelné. Jestliže existuje jen jediné dílo, které jej natolik charakterizuje, že jej na celém světě snad každý pozná, je to vesmírná loď Enterprise.

Posedlý létáním, stal se Matt pilotem. Nic nemiloval více než svobodu, kterou mu létání umožňovalo. Když byl ve vzduchu, byl pozvednut do výšin, které naplňovaly jeho představivost později převedenou do jeho návrhů. V posledních letech však nemoc znamenala, že již déle nebyl schopen podílet se na svých oblíbených činnostech.

Je to jen necelý měsíc, co Jefferiesovi přátelé a rodina uspořádala zvláštní slavnost jako hold Jefferiesovi za jeho práci pro Paramount.

Před třemi lety, téměř na den přesně, převzal Jefferies jako zvláštní uznání cenu science fiction na FantastiConu. Dobrá přítelkyně Penny Juday, koordinátorka uměleckého oddělení pro několik Star Trek filmů, při předání tohoto ocenění řekla, "Od doby bratří Wrightů se snad ještě nikoho nezmocnila taková představivost." Jefferies, vždy skromný a spíše rozpačitý z velké pozornosti, která mu byla věnována, cenu přijal s rčením, "Jen těžko dokáži pochopit, opravdu, jak má návrhářská činnost, kterou dělám tolik let může být znovu a znovu užívána... opravdu pro to nemám slov."

Starší grafik Doug Drexler byl dalším z řady, který byl Mattovou prací ovlivněn: "Matt byl mou inspirací a stal se velkým umělcem Hollywoodu."
"Inspiroval mne svou tvrdou prací a nebál se snít svůj velký sen. Jestli jsem si představoval, že poznám Matta? Určitě. To není tak udivující. Co je opravdu úžasné je zjistit, že váš hrdina je o tolik víc než jste kdy čekal. Je to jeden z těch životních okamžiků, kdy doufáte, ale nevěříte, že by se to mohlo stát. A když se to stalo, zjistil jsem že je to ta nejbáječnější, vřelá a velkorysá lidská bytost."

"Postrádáme vás, Matte... bolí to... Ale víte co? Ve skutečnosti jste stále tady... v uměleckém oddělení... každý den... v každém peru, tužce, bodu a srdcích. Od této chvíle budeme žít s trochou více ctižádostivosti, s trochou více vášně a trochou více lásky ve vašem jménu."

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Startrek.com

23.7.2003 5 druhů Xindů
  Brannon Braga prozradil další podrobnosti o pěti různých druzích Xindů. Jak už víme, prvními jsou humanoidé, druzí ještěři, třetí lenochodi, kteří se vyvinuli z chlupatých stromových primátů, hmyzáci a vodní Xindi.

Braga potvrdil, že první tři druhy budou hrát skuteční herci v maskách a kostýmech, zatímco hmyzáci a vodní Xindi budou generováni počítačem.

"Říkáme jim vodní Xindi a podobají se delfínům nebo velrybám. Když se všechny druhy setkávají, musí ti vodní do velké kalné nádrže. Spolu s hmyzáky mají tak podivný jazyk, že jejich řeč bude titulkovaná."

Enterprise přijde do kontaktu se všemi pěti druhy, ale Xindi nebudou mluvit jednotně. "Každý druh bude zastávat trochu odlišné stanovisko a to samozřejmě takové, aby to zvýhodnilo jejich druh. Bude mezi nimi i vznesena otázka, který z druhů je dominantní, což se dá v takové situaci předpokládat. Star Trek v podstatě stojí a padá na zajímavých mimozemských protivnících a myslím, že Xindi jsou velmi zajímavý koncept."

Redakce
Zdroj Trektoday

24.7.2003 Novinky na TNZ CZ
  Opět jsou tu další zprávy z prostředí Star Treku. Mimo jiné se můžete dočíst, že se připravuje vydání sady všech celovečerních Star Trek filmů pro Region 2 (tedy Evropu) a můžete si také přečíst v sekci Picardovo zamyšlení úvahu Hologramy trochu jinak. Příjemné počtení.

TNZ CZ

24.7.2003 T'Pol na blond
  Jak už jsme informovali, Jolene Blalock (T'Pol) se objeví v seriálu Stargate SG-1 a to v desáté epizodě sedmé sezóny s názvem Birthright.
Ztvární jaffskou ženu Ishtu, která povede skupinu dalších jaffských žen, které se vzbouřily proti odporným praktikám Goa'uldů. Epizodu napsal přímo Christopher Judge (Teal'c) a podle jeho slov prožije jeho postava s Ishtou nějaký milostný vztah. Klikněte na obrázek pro větší verzi.

Redakce
Zdroj Gateworld

25.7.2003 Pozvánka na PilsCon 2003
  Tentokráte se PilsCon uskuteční 4.-5. října 2003, tedy první říjnový víkend. Můžete se opět těšit na zajímavý program skládající se z přednášek, soutěží, videoprojekcí a v neposlední řadě i půlnočního překvapení. Více informací o připravované akci dozvíte na stránkách www.pilscon.unas.cz.

Danny
Stránky prozatím mimo provoz.

27.7.2003 O Enterprise se stále přemýšlí
  Producenti 'znovu promýšlí vše' ve třetí sezóně Enterprise... Scott Bakula (Jonathan Archer) řekl, že změny v 'Enterprise' tento rok nebudou tak rozsáhlé.
V rozhovoru pro Sci-Fi Wire, Bakula pochválil úsilí výkonných producentů Ricka Bermana a Brannona Bragy o oživení této série. "To, co vidíte, jsou muži, kteří tráví přestávky v natáčení tím, že se pokouší vylepšit tento seriál a snaží se přinášet nové scénáře a nové myšlenky," řekl.
Bakula si přeje, aby kapitán Archer byl v třetí sezóně o něco tvrdší a jak se zdá, toto přání se mu i splní. "Myšlenka, že jsme mírumilovní a chceme jen uzavírat přátelství, je pryč," řekl.

Ale Archer není jedinou postavou, která se 'změní' po náhlém útoku Xindů na Zemi. Komandér 'Trip' Tucker, jehož sestra byla při útoku zabita, bude hledat 'útěchu' u sub-komandéra T'Pol. "Může se stát, že dojde k důvěrnější zápletece mezi nimi," řekl Bakula pro Sci-Fi Wire.

Přestože se nyní hovoří o rase Xindů, neznamená to, že původní příběhová linie 'Enterprise,' studená časová válka, zůstane zapomenuta. Podle zpráv zde časové 'toulky' zůstanou i nadále a pravděpodobně se stanou "na konci sezóny i trvalou součástí problémů s Xindi."

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

27.7.2003 Sex zvýší sledovanost?
  Sledovanost a budoucnost seriálu Enterprise
Vedoucí CBS, Les Moonves, který mimo jiné dohlíží také na UPN, byl dotazován 'Television Critics Association' (Televizní Asociace Kritiků), zda už uvažoval o zrušení páté Star Trek série na konci její druhé sezóny. "Nemyslím si, že bychom se dotkli tohoto tématu," řekl, "ale jinak hovoříme o všem."

Později UPN uvedlo pořad, v němž se objevili výkonní producenti Rick Berman a Brannon Braga, stejně jako herci Scott Bakula (Jonathan Archer), Jolene Blalock (T'Pol) a Connor Trinneer ('Trip' Tucker). Choulostivé téma o sledovanosti přišlo na řadu ještě jednou. "Nemyslím si, že na našich nápadech, které tvoříme, je něco špatného," řekl Braga.

V této sezóně, s novou cizí hrozbou, rasou nazývanou Xindi, se 'Enterprise' stane "více akčně orientovaná, získá rychlejší spád," řekl Braga shromážděným médiím. Podle výkonného producenta Ricka Bermana bude tato sezóna okořeněna i více sexem. "T'Pol se chystá začít experimentovat se svými emocemi. To nám poskytne 'materiál' pro nějakou tu legraci a možná i trochu sexu," řekl.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

27.7.2003 UPN už krizi neřeší
  UPN, jak se zdá, překonala svou krizi, alespoň na nějaký čas.
Kanál, na kterém se pravidelně vysílá seriál 'Enterprise' je zřejmě pro tuto chvíli zachráněn. V současné době jedná se skupinou okolo televizní stanice Fox, která má zabezpečit pokračování vysílání programu UPN na televizní sezónu 2003 - 2004. Stanice Fox, která je řízena "News Corporation," má v UPN 20% podíl.

"The News Corporation" jedná neobyčejně dobře," řekl vedoucí CBS Les Moonves, který je také odpovědný za UPN. "Očekáváme, že se již brzy dohodneme."

Dlouhodobé 'přežití' UPN závisí jen na uzavření smlouvy s Foxem. Devět stanic, které tvoří skupinu televizních stanic Fox zahrnují mimo jiné pobočky v New Yorku a Los Angeles, dva z největších trhů ve Spojených státech. "Nepředpokládáme, že by mohly nastat jakékoliv problémy," řekl Moonves, "nehledě na 100 milionů dolarů ze soudního sporu mezi společnostmi."

V březnu tohoto roku pobočky Foxu museli vyplatit UPN 108 milionů dolarů za porušení smlouvy s touto stanicí. Fox byl údajně velmi zklamán klesající diváckou sledovaností stanice a snížením výdělků z reklamy a propagace. Ale tento soudní proces neovlivní současné jednání, alespoň podle Lese Moonvese.

Pobočky Foxu byly původně částí 'Chris - Craft Industries,' společnosti, která spustila stanice UPN a spolu s ním i Viacom. Když Viacom zakoupil 50% podílu od 'Chris - Craft', pokusil se také získat i jeho ostatní pobočky, ale v jednání neuspěl. 'News Corporation,' mateřská společnost Foxu, pokročila dál a zakoupila stanice bývalé společnosti 'Chirs - Craft Industries.' Tímto svým krokem získala i podíl v UPN, kterou chce podržet až do konce této televizní sezóny.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

27.7.2003 Enterprise se vrátí už 10. září
  Seriál 'Enterprise' bude prvním, který se po letní přestávce objeví opět na televizních obrazovkách.
Podle Zap2it bude UPN vysílat premiérový díl třetí sezóny 'Enterprise' pod názvem "Xindi" ve středu 10. září ve 20:00. Tento díl bude následován ve 21:00 epizodou nového seriálu 'Jake 2.0,' který nahradí předešlou sérii 'Twilight Zone.'

Navzdory předchozím informacím, kdy se UPN rozhodlo naplánovat 'premiérový týden', byl tento plán opuštěn s tím, že se kanál rozhodl vysílat některé nové řady sérií významně dříve. 22. září (den po udělení cen Emmy) začne oficiálně začátek nové sezóny a sesterská síť CBS bude většinu těchto epizod opět během týdne vysílat.
Proto se 'Enterprise' vrátí již 10. září. UPN plánuje v této sérii několik dvojepizod (zdroj Psi Phi). Vše by mělo začít již 3. září opakováním epizody "The Expanse," po níž bude následovat 'spuštění' třetí sezóny následující týden.
Většina pokračujících seriálů UPN se vrátí v následujícím týdnu po 'Enterprise.' Objeví se také nový sitcom, 'The Mullets,' jehož vysílání začne ve čtvrtek 11. září ve 21:30 po 90ti minutovém sestřihu 'WWE Smackdown!' a poté se posune na svůj stálý čas, úterý 21:30.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

27.7.2003 T'Pol se nám změní
  Vychází postava T'Pol ze Seven of Nine (Jeri Ryan, ST Voyager) a Deanny Troi (Marina Sirtis, ST Nová generace)?
Patrně ano.
Jolene Blalock, která ztvárňuje Vulkánku v poslední Star Trek sérii Enterprise, nedávno odhalila, že některé rysy její postavy jsou převzaty, avšak hodně toho pochází také z ní samotné.

"Ona nemá obvyklou uniformu," řekla Blalock ke svému přiléhavému oděvu, který připomíná jistou bývalou Borgskou postavu z předešlého seriálu. "Mám přístup k návrhům svého vybavení, návrhům své paruky a tak jsem jako herečka velmi šťastná. Teď by se mělo změnit oblečení z jednodílného obleku na vícedílný."
A stejně jako se postava Deanny Troi rozhodla nosit uniformu Hvězdné flotily, T'Pol se chystá udělat taktéž větší změnu ve svém šatníku.
"Budu mít pravděpodobně několik různých obleků, které se během sezóny budou vzorem a barvou měnit," řekla Blalock.

Změny by měly dojít také vlasy T'Pol, ale ne tak dramaticky, jak by mohla většina lidí předpokládat. Blalock řekla, že její vlasy budou "o dva palce delší" ale patrně budou mít stále stejnou barvu.
"Je možné, že se změní jejich světlost, ale toho si zřejmě nikdo nevšimne," řekla. "Chtějí abych vypadala trochu více roztomile."

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

27.7.2003 ENT: Anomaly
  Epizoda Enterprise, "Anomaly", by se podle oficiálních informací StarTrek.com měla vysílat 17. září 2003.

Enterprise začíná zkoumat efekty prostorových deformací prostupujících 'Delphic Expanse' a stává se obětí dravých mimozemšťanů využívajících tyto ochromující podmínky.

'Anomaly' byla napsána spoluproducentem 'Enterprise,' Mikem Sussmanem, jehož předchozí práce zahrnuje například epizody 'Regeneration' a 'Dead Stop.' David Straiton ('A Night In Sickbay') byl režisérem této epizody.

V epizodě budou hrát tito 'hostující' herci:
Robert Rusler - Orgoth
Julia Rose - McKenzie
Nathan Anderson - Kemper
Sean McGowan - Hawkins
Kenneth A. White - inženýr
Ken Lally - člen bezpečnosti #1
Ryan Honey - člen bezpečnosti #2

Robert Rusler je pravděpodobně nejznámější svým fanouškům coby stíhací pilot Warren Keffer v seriálu Babylon 5 z druhé sezóny. Jeho další práci zahrnují epizody v 'Crisis in the Kremlin,' 'Weird Science' a 'Murder, She Wrote.'
Debut v Treku očekává nový člen MACO McKenzie hraná Julií Rose, která si zahrála například v 'Return to the Batcave: The Misadventures of Adam and Burt.'
Nathan Anderson se ve své roli Kempera vrátí již podruhé po svém účinkování v epizodě 'Xindi.'
Sean McGowan je jako hostující herec znám například ze série 'ER' (Pohotovost), zatímco Kenneth White se objevil ve filmech 'Joy Ride' a 'Apollo 13.'
Ken Lally a Ryan Honey si oba zahráli v sérii nazvané 'Alias.'

Produkce epizody 'Anomaly' skončila minulý týden po sedmi natáčecích dnech. Pro natáčení byly užity prakticky všechny lokace NX - 01, jako například můstek, ošetřovna či zbrojnice. Mělo by být viděno i vězení, které se dosud neobjevilo. Jedno z prostředí však pro tuto epizodu muselo být postaveno a to "interiér tajemné obrovské struktury v 'meziprostoru.'

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

28.7.2003 Update na Hvězdné flotile
  Update na Hvězdné flotile - Přidala jsem do Databáze seznam důstojníků Hvězdné flotily. Zatím je tam jen sice asi 120 jmen, ale u každého najdete obrázek, hodnost a krátký služební záznam. Plus film nebo díl, ve kterém se tento důstojník objevil/a. Snad vám to bude k nějakému užitku nebo si to stojí pročíst alepoň pro zajímavost, protože některé informace mohou být pro vás zcela nové. Také nezapomeňte na skvělou sekci fanartu hvězdných lodí!

Leian

29.7.2003 Novinky na TNZ CZ
  A opět jsem tu s několika zprávami ze světa Star Treku. Tentokrát se vynořili nějaké fámy okolo Jonathana Frakese, které však vzápětí byly vyvráceny. Několik novinek k nové sezóně Enterprise a mnoho dalšího. Přeji příjemné počtení.

Surel

30.7.2003 Malcolm vs. MACO
  Malcolm Reed (Dominic Keating) pravděpodobně nebude příliš šťastný spolu s MACO na Enterprise, ale nelze očekávat, že by to tohoto profesionálního zbrojního důstojníka nějak ovlivnilo v jeho práci.

"Nechci malovat čerta na zeď, je příliš brzy na Malcolmovu reakci na ně, ale přesto, něco špatného tu je nebo přinejmenším určitý sklon," řekl. "Je tam dobrá scéna mezi mnou a S. Culpem, kterého hraje Major Hayes. Mým instinktem jako herce bylo hrát to trochu hrubě, ale režisér Allan Kroeker přišel a řekl, 'Víš co? Neukazuj příliš mnoho karet, je ještě brzy a ukázat jim to můžeš vždycky'."

Keating osobně bere tuto situaci tak, že jeho bezpečnostní důstojník není "příliš šťastný" z 'dodatečné' vojenské jednotky, která se nalodila na palubu NX - 01, aby pomohla v boji proti hrozbě Xindů. "Jeho ego si myslí, že on sám by to se svými lidmi zvládl. Ale myslím, že profesionálně rozumí, že je tato jednotka potřeba."

Ale sotva by mohlo jeho 'studené' britské srdce odolat jisté důstojnici jménem McKenzie, nebo ano? Přestože scény z "Anomaly" uvádějí mezi Reedem a McKenzie "určité sexuální napětí," neznamená to, že se to dostane i do konečného děje. Ale zároveň to neznamená, že by se tento vztah k Malcolmovi nemohl později vrátit.
"Možná by se mohl Reed, tento rok, stát objektem milostného zájmu," řekl. "Nebyl bych překvapený, kdyby se tak stalo."

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

Komentář:
V případě jakýchkoliv připomínek k obsahu článků prosím oznamte tyto neprodleně na e-mailovou adresu REDAKCE, aby mohlo být v patřičně krátkém čase zareagováno - tj. rychleji a efektivněji, než pokud své připomínky vyjádříte formou reakce pod článkem.

Majitel serveru TrekDNES

31.7.2003 Enterprise nemá konkurenci?
  Seriál Enterprise nebude až do října čelit konkurenci, čímž by mohla získat náskok ve sledovanosti a upevnit si tak svou pozici.

Hlavní soupeř UPN v bitvě o diváckou sledovanost, stanice WB, v úterý oznámila spuštění třetí sezóny série 'Smallville' na 1. října (podle zdrojů Zap2it). Enterprise, která bude vysílána již od 10. září bude mít v té době za sebou již tři epizody.

Enterprise i Smallville jsou seriály zaměřené na fanoušky sci-fi a fantasy a snaží se přitáhnout nové diváky. Poté, co byl Smallville vysílán v úterní večer se sérií 'Gilmore Girls,' bude v televizní sezóně 2003-2004, kdy byl přesunut na středu 20:00 hod., přímým soupeřem právě Enterprise.

Po oznámení změny vysílacího času Smallville to zřejmě znamená další hřebíček do pomyslné rakve Enterprise. Pátá Star Trek série si získala v sezóně 2001-2002 průměrně 5.73 milionů diváků, čímž těsně porazila Smallville s 5.72 miliony diváků. Ale v loňském roce Smallville výrazně utekl, když dokázal "zlákat" průměrně 6.36 milionů diváků ve srovnání s Enterprise, na kterou se podívalo jen 3.92 milionů diváků.

UPN se rozhodla spustit třetí sezónu Enterprise dříve než většinu svých ostatních seriálů, aby mohla získat pro tuto sérii lepší podíl ve sledovanosti, když nebude muset soupeřit s ostatními seriály. Na WB se také vrátí zpět série Buffy a Angel, taktéž 1. října. Enterprise vyráží zpět s podporou nového seriálu Jake 2.0, který si za tři týdny musí vybojovat svou pozici, nežli se střetne s konkurencí podobného žánru od jiných stanic.

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday

31.7.2003 Phlox je šťastný
  Stejně jako Holodoctor z Voyageru, stal se i doktor Phlox z Enterprise jednou z nejpopulárnějších postav, přestože je prakticky stále "uvězněn" na ošetřovně. Herec John Billingsley uvedl v nedávném rozhovoru spoustu nápadů na vývoj postavy Dr. Phloxe a doufá také v dlouhé vysílání tohoto seriálu.
"Určitě bych toho chtěl dělat mnohem víc," řekl Ianu Spellingovi v rozhovoru pro Starburstův 'T3 - Star Trek Special.' Producenti "ho mají rádi," dodal Billingsley, ale "nemohu říct, zda přemýšlejí o tom, jak se bude dále vyvíjet nebo jesti spíše mají plné ruce práce s vývojem ostatních postav."

Billingsley uvedl, že už hovořil i s posledním trekovým doktorem, Robertem Picardem, který mu doporučil, aby nějakou dobu vyčkal a poté zkusil své nápady předat producentům. "Bob v podstatě navrhl, že... dát své nápady na papír v nějaké přesvědčivé podobě, pak mám zaklepat na dveře a mírným způsobem říct, 'Haló, mám nějaký nápad na to, jak by se moje postava mohla vyvíjet ve vztahu k ostatním postavám.' A přemýšlím, že to také tak udělám."
"Velkou hodnotou sci-fi je, že spisovatelé vždy umožní, pomocí metafory, podívat se na současné problémy," řekl Billingsley.
"Enterprise je pro herce jako vítězství," poznamenal. "Pokud vaši práci během let nikdo neznal, tak díky takovému seriálu se o vás a to, co jste udělal, začnou všichni zajímat. Umožní vám to zviditelnit se."

Redakce děkuje Surelovi
Zdroj Trektoday