Archiv TrekDNES - prosinec 2003

Archiv TrekDNES - prosinec 2003

1.12.2003 Zvířecí ráj
  Již potřetí osud uchystal startrekovským ovečkám nové dobrodružství. Dostanou se do nepříjemné situace a budou potřebovat víc než odvahu a svůj osobitý humor, aby se z ní dostaly. Více už se můžete dočíst na startrekovčích stránkách v povídce nesoucí název Zvířecí ráj. Příjemnou četbu!

Klingi

1.12.2003 Další soutěž o DS9 ceny
  Oslavy 10. výročí DS9 začaly soutěží o DS9 ceny a soutěží o další DS9 ceny se i končí. Otázky jsou tentokrát trochu náročnější, ale ceny (knihy Making of DS9, A Stitch In Time, Saratoga, CD-ROM DS9 Entertainment Utility, audio CD, oficiální DS9 magazíny, komiksy, postermagazín, spousta sběratelských a hracích kartiček) snad stojí zato. Soutěž už pár dní probíhá na ds9.wz.cz a potrvá do 12. prosince 2003. Plný počet bodů ještě nikdo nezískal, toto je vaše šance. Mnoho úspěchů!

ds9fan

1.12.2003 Trekgame.ORG
  První Star Trek online trivia hra na Slovensku a v Čechách, oblíbená Trekgame, přešla na novou doménu www.TREKGAME.org a nové otázky čekají na všechny kadety a důstojníky.

Redakce

2.12.2003 89 Boothby
  Ray Walston, zahradník na akademii Hvězdné flotily z Nové generace a Voyageru (epizody In the Flesh a The Fight) by dnes slavil své 89. narozeniny. Narodil se 2. prosince roku 1914 v Beverly Hills v Californii. Zemřel však už 1. ledna 2001 na dlouholeté onemocnění žaludečními vředy v nedožitých 87 letech.

Redakce

2.12.2003 TV program - 49. týden
  - ČT 1 -
Neděle 7. prosinec - 3:05 a 6:20
Star Trek Původní série - 1x14 - The Galileo Seven
TOS je také vysílán skoro každý den na Kabel 1.

- UPN -
Středa 3. prosinec - 20:00
Star Trek Enterprise - 3x02 - Anomaly

- SAT 1 -
Pátek 5. prosinec - 20:15
Star Trek Enterprise - 2x16 - Future Tense

Sobota 6. prosinec - 01:10
Star Trek Enterprise - 2x16 - Future Tense

Sobota 6. prosinec - 16:00
Star Trek Deep Space Nine - 5x02 - The Ship

Sobota 6. prosinec - 17:00
Star Trek Voyager - 4x19 - Killing Game, Part II.

Neděle 7. prosinec - 16:00
Star Trek Deep Space Nine - 5x03 - Looking for par'Mach in All the Wrong Places

Neděle 7. prosinec - 17:00
Star Trek Voyager - 4x20 - Vis A Vis

Redakce

2.12.2003 Eddie Murphy fandí Star Treku
  Star Trek za Star Trek, aneb 2+2+2 pokračuje dál - Nová generace - Dat Sherlockem Holmesem, Enterprise - Archer před klingonským soudem, Deep Space Nine - těhotná Lwaxana Troi...

Eddie Murphy fandí Star Treku aneb aktualizace Narážek na Star Trek - nové ukázky si můžete stáhnout z filmů Boomerang, The Parole Officer, Can't Hardly Wait a Kill Bill: Vol. 1 a ze seriálů Futurama, Xena, Pig Sty, Sabrina a Diagnóza: Vražda. K tomu je tu už druhá křížovka, tentokrát přímo s trekovou tajenkou.

Hypospray
ST Sickbay

2.12.2003 Přispějte Scottymu na hvězdu
  Podle Cinescape syn herce Jamese Doohana (Montgomery "Scotty" Scott), Chris Doohan, spustil stránku www.scottysstar.com, aby získal peníze od fanoušků pro svého otce na Hollywoodský chodník slávy. Hvězda na Hollywoodské "Walk of Fame Star" stojí dotyčného 15 000 dolarů. "Před mnoha lety mi můj otec řekl, že je dost neobvyklé chtít po někom, koho vyznamenáváme, 15 000 dolarů. V minulosti mnoho celebrit zasponzorovali jejich fanouškové, rodina nebo filmové studio." Na stránce Scottysstar.com Chris dále říká, že bude přijata a oceněna jakákoliv částka bez ohledu na její výši.

Redakce
Zdroj Trektoday

3.12.2003 Novinky na TNZ CZ
  Po odmlce byly opět aktualizovány stránky fan klubu TNZ CZ. Přibyla sekce Informační PADD s inforamcemi pro členy klubu, dále v sekci Technika přibyly další dva články tentokráte o warp jádru a systému jeho nouzového vyhození. Sekce seriály byla doplněna stručným obsahem všech doposud odvysílaných epizod Enterprise, tedy i z její třetí sezóny. A nakonec v sekci Novinky si můžete přečíst několiv zpráv ze světa Star Treku.

STFK TNZ CZ

3.12.2003 Stewart rektorem
  Patricku Stewartovi (Jean-Luc Picard) bylo nedávno nabídnuto čestné rektorství na Huddersfieldské Univerzitě. Stewart zaslal poděkování z New Yorku, kde v současné době hraje Harold Pinter's 'The Caretaker.' "Ujistil jsem prorektora i radu, že se po přijetí totoho vyznamenání budu angažovat v životě University jak jen mi to mé povolání dovolí. Slibuji, že nebudu absentující rektor." Stewart nahradil ve funkci Sira Ernesta Halla, který ji vykonával posledních sedm let.

Redakce
Zdroj Startrek.com

3.12.2003 No comment III.
  ... aneb čím více Star Treku, tím lépe... potřetí vám nabízíme prohlédnout si "No comment", tj. každý týden novou várku sedmi obrázků s tématikou Star Treku.Poznámka: tyto malé náhledy jsou mnohdy jen výřezem celého obrázku, jehož nezmenšenou verzi otevřete kliknutím.
Za obrázek Sedmé z devíti, který je ale už na hranici tolerovatelnosti :), děkujeme LFK.

Redakce

3.12.2003 AIDS v Nové generaci neprošel
  David Gerrold, autor epizod z Původní série - The Trouble with Tribbles a I, Mudd, napsal novou knihu z cyklu 'Star Wolf', založenou na námětu, kterou nabídl Gene Roddenberrymu pro Novou generaci.

Podle D. C. Fontana v předmluvě Gerroldovy nové knihy 'Blood and Fire', by se epizoda točila kolem záhadné a smrtící nemoci krve na palubě lodi, kterou by se nakazilo několik hlavních postav. V epizodě se měl také objevit homosexuální pár. "Je to silné téma, které se obtížně vypráví a tak ani rozhodnutí nebylo snadné. Gene řekl Davidovi, ať napíše scénář." Ke změně došlo poté, co Roddenberry ukázal scénář právníkovi. Gene na námět změnil názor s tvrzením, že je esteticky nevhodné přirovnávat AIDS ke krevním červům a plasmacytům. To se muselo změnit. Co se týče páru gayů, měli být zrušeni nebo nahrazeni heterosexuálním párem. Nakonec byla epizoda zrušena úplně.

Gerrold přepracoval scénář epizody do románu stejného jména, který vyjde v lednu 2004. Když hrdina cyklu 'Star Wolf', komandér lodi Star Wolf Jon Korie, najde spolu se svou posádkou poškozenou loď, vede výsadek na záchrannou misi. Zjistí, že celá loď je zamořena krevními červy a proto se nemohou vrátit zpátky na Star Wolf. Přestože by měla být zasažená loď zničena, kapitán Korie nechce postupovat podle příkazů a šéflékař začne usilovně pracovat na léku.

Redakce
Zdroj Trektoday

3.12.2003 Recenze na Prašť jako uhoď
  Recenzi od Pagiho ze Sardenu na desátou knížku z číslované řady Nové generace - Prašť jako uhoď, si můžete přečíst zde.

Skoro jsem měl chuť tuhle recenzi nadepsat praštěný jako uhozený, ale to bych vůči této knížce byl příliš krutý. Příběh je typicky románovo-startrekovský, je tvořen dvěma liniemi, obsazenými kapitánem Picardem a komandérem Rikerem, kteří ale pracují v odloučení. Flotila totiž usoudila, že problémový Kvido Skamene zaujme na měsíc post prvního důstojníka Enterprise a Riker provede kontrolu na teraformované planetě Ráj, která s Edenem má společný jen název...

Redakce
Zdroj Sarden

4.12.2003 49 Kurn
  Tony Todd, bratr Worfa Kurn a dospělý Jake Sisko z epizody The Visitor slaví své 49. narozeniny. Narodil se 4. prosince roku 1954 ve Washingtonu (USA).

Redakce

5.12.2003 Časové motory 29. stol.
  Časové motory 29. století ve Star Treku je název jedné z přednášek na Fénixconu 2003, který se uskuteční už tento víkend od 5. do 7. prosince v hotelu Brno. Pokud vás nevyčerpají dnešní Mikulášské pochůzky a chcete se přijet na akci podívat, všechny potřebné informace najdete na stránce Fenixcon.com.

Redakce

5.12.2003 Neposlušný Porthos
  Vtip týdne - Neposlušný Porthos
Redakce čistě subjektivně vyhodnotila nejlepší pointu minulého vtipu, jejíž autorem je Margh. Vítězi blahopřejeme ...Opět bylo rozhodování těžké a proto uvádíme další pointy, které se nám líbily:
crewman - Já za chvíli přidám taky, hned k vedlejšímu stromu.
Weyoun - A to ještě nevíte, že sem támhle hodil šavli.
Gammon - Včera jí vnesl i k vám do kajuty...
s.s.enterprise - Porthos to chemické cvičení bere vždycky hrozně vážně.
darkknight - Hmmm... No asi půjdu přidat další. Jdete taky?
Soda - Já bych spíše řekl, že močí tam, kde dosud nikdo nemočil.
Lina - Nezáviď a najdi si vlastní strom!
zweistein - Až potkáme nějakou mimozenšťanku, tak budete zírat, co všechno do ekosystému přidám JÁ.
4z12 - Pojmenujeme to... Porthosův manévr.
Shottoush - Žádná základní směrnice - žádnej problém.

Nový vtip, který čeká na vaše pointy, najdete v následujícím článku s názvem "Černá skříňka".

Redakce

5.12.2003 Černá skříňka
  - Černá skříňka -... aneb obnovený Vtip týdne - vaše pointy můžete nyní psát jako reakce na článek (tedy vždy u nového vtipu, ne už vyhodnocenému) do hlavního největšího okna. Prosíme nezapomeňte uvést svůj nick či jméno, popř. email. Protože odkaz "Reagovat" byl zaveden jen kvůli nezbytným komentářům čtenářů na dané téma v článcích, budeme nuceni mazat příspěvky bez point či jiné reakce, např. anonymů.

Starší vtipy naleznete od stejnojmenným odkazem v levém menu.

Redakce

8.12.2003 ENT: Harbinger
  Patnáctá epizoda třetí sezóny Enterprise konečně dostala jméno a to Harbinger. Navíc se k dvou samostatným příběhům přidává třetí. Jedna část bude o cizinci, kterého Enterprise nalezne v prolétávající lodi. Druhá část o vztahu Tripa a jedné vojandy z jednotky MACO a konečně třetí se bude točit kolem Reeda a velitele jednotky MACO majora Hayese. Ten iniciuje cvičení pro členy bezpečnostních týmů i vyšší důstojníky. Při výcviku se zapotí celá posádka včetně T'Pol a Mayweathera. Ale nejvíce zátěže budou mít právě Reed a Hayes, mezi kterými vzroste napětí natolik, že začnou bojovat skutečně. Tyto scény se točily dva a půl dne a při nebezpečných scénách herce nahradili kaskadéři...

StarTrek.COM

8.12.2003 Reportáž z Fénixconu 2003
  Z Fenixconu, na který jsme vás upozorňovali, je už k dispozici reportáž od Pagiho. Přímý link je zde.

Redakce
Zdroj Sarden

8.12.2003 TV program - 50. týden
  - ČT 1 -
Neděle 14. prosinec - 3:00 a 6:10
Star Trek Původní série - 1x15 - Court Martial
TOS je také vysílán skoro každý den na Kabel 1.

- UPN -
Středa 10. prosinec - 20:00
Star Trek Enterprise - 3x03 - Extinction

- SAT 1 -
Pátek 12. prosinec - 20:15
Star Trek Enterprise - 2x17 - Canamar

Sobota 13. prosinec - 01:10
Star Trek Enterprise - 2x17 - Canamar

Sobota 13. prosinec - 16:00
Star Trek Deep Space Nine - 5x04 - Nor the Battle To the Strong

Sobota 13. prosinec - 17:00
Star Trek Voyager - 4x21 - The Omega Directive

Neděle 14. prosinec - 16:00
Star Trek Deep Space Nine - 5x05 - The Assignment

Neděle 14. prosinec - 17:00
Star Trek Voyager - 4x22 - Unforgettable

Redakce

9.12.2003 51 Worf
  Michael Dorn, Worf z Nové generace a DS9, slaví své 51. narozeniny. Narodil se 9. prosince roku 1952 v Lulingu v Texasu (USA).

Redakce

9.12.2003 Rozhovor se scénáristou Ronem Moorem, 1. část
  IGNFF: Takže jak jste se vlastně dostal ke psaní pro Novou generaci?
Ronald B. Moore: Žil jsem v L.A. už asi tři roky a vystřídal pěknou řádku zaměstnání, dělal jsem snad všechno. Pak jsem začal chodit s dívkou, která spolupracovala na Nové generaci a ona věděla, že jsem velký fanoušek Původní série. Měl jsem byt plný knih, plakátů a podobných věcí. Nová generace byla právě ve své druhé sezóně, když mě jednou pozvala na návštěvu natáčení a já tím byl nadšený. Trvalo asi čtyři týdny, než se to dohodlo. Mezitím jsem se to rozhodl zkusit a napsal epizodu, kterou jsem vzal s sebou. Podařilo se mi ten scénář vnutit člověku, který mě provázal a jak se ukázalo, byl to jeden z asistentů Gena Roddenberryho. Líbilo se mu to a předal to mému prvnímu agentovi. Ten to postrčil dál normální cestou a usadilo se to mezi ostatními náměty. Tam to zůstalo asi dalších sedm měsíců, když začala třetí sezóna a novým výkonným producentem se stal Michael Piller. Ten prošel nahromaděné náměty a našel ten můj. Koupil ho a požádal mě, abych napsal další. Takže vidíte, že jsem měl skutečně velké štěstí. Byl jsem ve správnou dobu na správném místě. Obvykle nechodím na místo natáčení s připraveným scénářem. Tentokrát to pro mě hodně znamenalo. Věděl jsem, že pro Star Trek můžu psát, protože ho znám tak dobře. Teprve po letech, když jsem získal pohled z druhé strany, jsem si uvědomil, jak velké bylo mé štěstí, protože se objevují doslova tisíce různých scénářů. Poté co Michael Piller přijal můj scénář se rozhodl, že otevře dveře i ostatním. A tak zrušil podmínku, že scénář musí předložit agent tak, jak je to v Hollywoodu zvykem a to teprve spustilo skutečnou lavinu.

IGNFF: Obzvlášť druhá sezóna byla plná změn...
RM: To ano. Hlavně během prvních let docházelo k rozsáhlým výměnám scénáristů a probíhalo mnoho zákulisních tahanic...

IGNFF: Zaslechl jsem, jak to někdo posal "peklem"...
RM: Ano, i já to slyšel. Bylo to skutečně obtížné a zejména ve třetí sezóně, která byla tak trochu přechodovým obdobím. Právě tady seriál našel sám sebe. A jako úplný nováček jsem netušil, co je obvyklé a co není. Chtěl jsem u toho jen zůstat a na ničem víc mi nezáleželo. Jen zůstat v týmu a psát dál.

IGNFF: Byl to těžký oříšek najít si ve skupině scénáristů své místo? Jak jste si udržoval svou pozici v takové skupině?
Při psaní pro seriál jde o to, abyste byli schopni si sednout spolu s ostatními v místnosti, probírat příběhy a řešit problémy. Podílet se, naslouchat, vznést argumenty a vnést něco nového, co tu ještě nebylo. Musíme mít návrh a musí vás mít rádi, tedy ve smyslu mít rádi vaši práci. Ale samozřejmě je i lepší mít se všemi přátelské vztahy. Ale nejdůležitejší je vyprodukovat koncept. Musíte to umět rychle a dobře, musíte umět dělat si poznámky a okamžitě vše přepisovat, rychlost je dost klíčová. V televizi skutečně musíte psát na termín a dodat jim co potřebují když to potřebují. Musíte to vše dělat tak rychle a tak dobře, abyste získali pozornost momentálního šéfa a on si vybral právě vás.

IGNFF: Jak dlouho jste si na takové tempo zvykal?
RM: Trvalo mi to několik měsíců. Když jsem začínal, měl jsem smlouvu z týdne na týden. Michael přišel a řekl, že se uvidí, jak se to vyvine, že ode mě příliš nečeká a pokud to nepůjde, abych nebyl zklamaný. Prostě uvidíme. Tak jsem začínal a Michael mě mohl v podstatě kdykoliv vyhodit. Ale stalo se to, že na to časem nějak zapomněl. Zapomněl, že ten chlápek v rohu je tu vždycky jen na týden a tak když v pátek nikdo nic neřekl, přišel jsem opět v pondělí a doufal, že mě některá sekretářka nezastaví, aby mi řekla, že už tu nepracuji. Tak to šlo tři měsíce a to už mi to začalo dělat starosti. Zmínil jsem se o tom před Irou a ten nakonec zašel za Michaelem a nabídli mi skutečnou smlouvu na post "story editor" a já zůstal. Prostě jsem se jim líbil.

IGNFF: Z té doby se povídá o nějakých rozporech ohledně vývoje příběhů...
RM: Jak jsem říkal, třetí sezóna byla těžká. Hlavním šéfem byl stále Gene Roddenberry. Pozice producenta Ricka Bermana sílila, ale stále nebyl tím šéfem. Michael Piller zase šéfoval týmu scénáristů. Bylo mezi nimi i několik z druhé sezóny a ti měli své kontakty zase na další lidi. Takže první co bylo, že jsme si řekli, že jsme to my oproti ostatním, že my budeme držet při sobě a to se také povedlo. Těch Ostatních bylo celkem dost. S Genem se v té době dalo těžko vyjít, zamítal naše náměty a bojoval s námi, když jsme chtěli seriál někam posunout. Rick stále získával na síle a Michael se také posouval nahoru. Asi tak to tam vypadalo.

IGNFF: Když se podíváte na seriál DS9 a na náměty, které tam byly, vypadá to jako přímá reakce na to, jak se měly vyvíjet postavy v TNG...
RM: Myslím, že je to skutečně tak. Michael chtěl, aby se Nová generace ve třetí sezóně více soustředila na postavy, aby se z nich stala rodina. Dělat seriál o těch lidech bylo velmi zásadní rozhodnutí a stále jsme museli pamatovat, že "tihle lidé nemají chyby".

IGNFF: Což byla Genova podmínka, je to tak?
RM: Nevím jak Gene k téhle posedlosti přišel, protože i on byl scénáristou a musel vědět, že je to chyba. Možná během té doby mezi Původní sérií a Novou generací se v něm něco změnilo poté, co ho tolik lidí nazývalo utopistou a mluvili o jeho vizi budoucnosti a že vidí lidstvo jak by mělo být. A myslím, že tomu Gene tak trochu začal věřit. A tak se stalo, že jsme tím byli omezeni, místo abychom jen prostě vyprávěli dobrý Star Trek. A to pravidlo zůstalo i po jeho smrti. Poslední roky jsme se to snažili zlomit a nedělat naše postavy tak dokonalé - dělaly chyby a objevovaly se mezi nimi jisté konflikty.

IGNFF: Ale Michael v ten idealismus stále věřil, je to tak?
Myslím, že to bral jako "Gene tomu věřil a proto se toho budeme držet." Nevedl seriál podle svého nejlepšího svědomí, ale vždy se cítil být zavázán Genovi a jeho vizi. A tak bylo na nás jako scénáristech najít nějakou skulinku, jak tím proniknout a dostat do epizod to, co jsme chtěli. Bylo to velmi obtížné.

IGNFF: Nebo jste mohl prostě odejít jako Ira (Behr).
RM: Ano, měl toho dost a odešel, ale pak se vrátil k DS9...
IDNFF: Naštěstí.
RM: Ano, naštěstí...

IDNFF: Kde přesně vás Genova idea svazovala? RM: Nemohli jsme třeba udělat něco jako epizodu Errand Of Mercy, kde se Kirk chová jako voják a na konci zjistí, že mu teprve někdo jiný musel udělat lekci. V TNG to nešlo, protože oni už všechny lekce znají. Jsou chytřejší, už se poučili. Dokázali jsme se o svůj námět i pohádat. Zejména Ira (Behr), Jeri (Taylor) a Michael často dlouze debatovali. My všichni jsme hodně bojovali s Michaelem, ale nikdy to mezi námi neskončilo zle. Téměř nikdy to nebylo vášnivé, i když i to se někdy stalo. Někdy se vám ho povedlo přesvědčit, jindy ne.

IGNFF: Vzpomenete si na něco konkrétního, o čem jste se nemohli dohodnout?
RM: Rozhodně se mi nelíbí, jak skončila epizoda "The First Duty", kde se Wesley připletl do skandálu na Akademii Hvězdné flotily. Nejdůležitější otázkou bylo, co by udělal Wesley. Psali jsme tu epizodu s Narenem (Shankar) a protože jsme byli mladší než ostatní, měli jsme pocit, že by Wesley měl dodržet své slovo, které dal ostatním, že neprozradí, jak to skutečně bylo. Michael ale namítal, že je to špatné, že musíme ukázat, že se pravda nesmí zatajovat. O tom byl Star Trek, udělat to správné. A my zase namítali, že přísahat státu je jedna věc, ale důležitější je člověk. Člověk, který dal své slovo jinému a to je důležitější. Mike na to namítal, že tím dáme dětem výmluvu, aby neprozradili své kamarády, kteří prodávají drogy a my zase na to, že o tom to celé je. Takové přátele nikdo neprozrazuje. Místo dobrého příběhu se z toho stalo morální ponaučení.

Redakce
Trektoday

9.12.2003 Kolika let se měl dožít kapitán Kirk?
  Star Trek za Star Trek, aneb 2+2+2 - načnuta čtvrtá desítka epizod Nové generace - Datův nemocný dědeček, Enterprise - třetí pohlaví a Deep Space Nine - přichází Weyoun...

Také jsme si položili otázku kolika let se měl dožít kapitán Kirk? Odpověď nám dal v celku jednoduchý test, který berte raději s nadsázkou :)

Hypospray
ST Sickbay

10.12.2003 75 Kor
  John Colicos, slavný Klingon Kor z Původní série a DS9, by dnes slavil své 75. narozeniny. Narodil se 10. prosince roku 1928 v Torontu v Kanadě. Zemřel však už 6. března 2000 na opakované srdeční infarkty v nedožitých 72 letech.

Redakce

10.12.2003 Nejen Timeline
  Na stránkách CZ Kontinua neleznete v sekci Lodní knihovna/Timeline přidané chronologicky řazené události z období 2241-2250.

Dále v sekci Lodní knihova/Seriály a filmy naleznete ilustrační obrázky k epizodám 20-25 ze seriálu Star Trek: The Next Generation.

A do třetice všeho dobrého. První adventní neděle je za námi a u této příležitosti Vám, stejně jako v minulých dvou letech, přinášíme možnost prostřednictvím Prvního poštovního úřadu Spojené federace planet posílat svým přátelům pohlednice se slavnostní tématikou a "PFky".
Přejeme příjemné prožití předvánočního času.

CZK

10.12.2003 No comment IV.
  ... aneb čím více Star Treku, tím lépe... počtvrté vám nabízíme prohlédnout si "No comment", tj. každý týden novou várku sedmi obrázků s tématikou Star Treku.Poznámka: tyto malé náhledy jsou mnohdy jen výřezem celého obrázku, jehož nezmenšenou verzi otevřete kliknutím.

Redakce

11.12.2003 Vánoční koleda
  Vánoční koleda - americký film s Patrickem Stewartem (Jean-Luc Picard) z r. 1999 - komukoli prospěti můžeš, prospívej rád. Adaptace slavného příběhu Charlese Dickense.
Hrají: P. Stewart, R. E. Grant, J. Grey, S. Reevesová... Režie David Hugh Jones.
Krátký popis: Je štědrý den roku 1840 a zachmuřený londýnský obchodník Ebenezer Scrooge, který nemiluje nic jiného kromě peněz, právě pohřbil svého dlouholetého kolegu Jacoba Marleyho. Ten byl, podobně jako Scrooge, lakomý a schopný vyždímat z lidí i poslední minci. Pak v mrazivé a mlhavé vánoční noci vejde do Scroogeova domu Marleyův přízrak, který chamtivému Scroogeovi přináší pochmurné zprávy o jeho osudu po smrti. Stále je ale ještě čas, aby se svou krutost a lakotu pokusil odčinit...
Film uvede ČT2 23.12.2003 v 16:50.

JSM

11.12.2003 Enterprise přijde o dvě epizody
  Paramount dnes potvrdil, že třetí sezóna Enterprise bude zkrácena o dvě epizody a bude jich tedy pouze 24. Důvodem je zřejmě snaha ukončit sezónu během května, kdy zadavatelé reklamy rozhodují, kam strčí své peníze. Loni se tento problém řešil tím, že dvě předposlední epizody sezóny byly odvysílány v jeden den. Dosud se 26 epizod dodržovalo jen proto, že rok má 52 týdnů a tak je během roku odvysílána jednou premiéra a jednou repríza každé nové epizody. Důvodem prý rozhodně není sledovanost. Podle slov zástupců UPN si seriál vede nad očekávání dobře a konkurence v podobě supermanovské série Smallvile jim vrásky nedělá. (Smallvile se vysílá ve stejném čase jako Enterprise). Během listopadu, který je pro reklamu podobně důležitý jako květen, vykázala UPN, přesněji seriál Enterprise, dokonce mírný vzestup sledovanosti právě na úkor seriálu Smallvile. Dohady o předčasném ukončení Enterprise jsou podle UPN skutečně jen dohady a vůbec se o tom neuvažuje.

Zatím všechny sezóny Star Treku už od Nové generace měly 26 epizod. Výjimkou jsou první sezóny DS9 a Voyageru, protože se začalo s natačením o několik měsíců později a třetí výjimkou je druhá sezóna Nová generace, která byla zkrácena (na 22 epizod) kvůli stávce iniciované svazem autorů.

Redakce
Zdroj Trektoday

12.12.2003 Konec pro nový začátek?
  Devil007 nás upozornil na rozhovor na serveru Gameplanet.cz, ve kterém si můžete přečíst o zákulisí českého serveru Star Trek Games.CZ - jde o rozhovor s Markem "Mae" Dankem a Martinem "Kovi" Kovářem. Následující článek také pojednává o problémech stránek, tentokráte přímo na Gameplanet.cz - slovy Jiřího "Mr. Spock" Bigase - "Mám vás stejně rád, ale i Trekkies jsou vděčnější konzumeti amatérských webů než naši hráči, a to je vážně už co říci - bez urážky." O Mr. Spockovi jsme už na TrekDNES informovali v souvislosti s dnes již zrušenými projekty Star Trek - alfa KVADRANT a ST Blog.

Redakce

12.12.2003 ST knihy pod stromeček
  V paláci knih Luxor (to je v Praze na Václavském náměstí tak zhruba v horní třetině vedle Jalty) mají dvě anglické knihy o Star Treku. První z nich se jmenuje ST The Next Generation The continuing mission - stojí 490,-, je v ní seznam všech epizod TNG + filmy do Insurrection, u epizod je popis + něco o natáčení atd. Druhá kniha se jmenuje ST Action, stojí 590,- a je v ní popis natáčení Voyageru, DS9 a TNG, něco o tom, jak se dělají masky a modely... Obě dvě knihy jsou od Pocket books.

Pavel Konf

12.12.2003 Černá skříňka
  Vtip týdne - Černá skříňka
Redakce čistě subjektivně vyhodnotila nejlepší pointu minulého vtipu, jejíž autorem je Margh. Vítězi blahopřejeme ...Opět bylo rozhodování těžké a proto uvádíme další pointy, které se nám líbily:
Margh - To nemám tušení, pane Spoku, ale příjemně to vrní.
taul - To je přece dávkovač Viagry, abychom se mohli vydat tam, kam se dosud nikdo jiný nevydal.
Gammon - To abysme věděli, kdo přemýšlí mozkem a kdo tím dole...
Ferri Brodge - Kvůli přítomnosti Delťanky na palubě jsem byl nucen nainstalovat automat na kondomy...
Tuvix - Vzhledem k tomu, že se při přestavbě Enterprise zapomnělo na záchody, jsme museli všem členům posádky instalovat přenosná WC.
zweistein - Aby nám nepadaly kalhoty, pane Spocku.
scener - Nová verze poklopce pro močení ve vzduchoprázdnu.

Nový vtip, který čeká na vaše pointy, najdete v následujícím článku s názvem "Worfův drobeček".

Redakce

12.12.2003 Worfův drobeček
  - Worfův drobeček -... aneb obnovený Vtip týdne - vaše pointy můžete nyní psát jako reakce na článek (tedy vždy u nového vtipu, ne už vyhodnocenému) do hlavního největšího okna. Prosíme nezapomeňte uvést svůj nick či jméno, popř. email. Protože odkaz "Reagovat" byl zaveden jen kvůli nezbytným komentářům čtenářů na dané téma v článcích, budeme nuceni mazat příspěvky bez point či jiné reakce, např. anonymů.

Starší vtipy naleznete od stejnojmenným odkazem v levém menu.

Ferri Brodge vám přichystal navíc dva vtipy: 'Kam se dosud nikdo nevydal' a 'Klonování se nevyplácí'.

Redakce

13.12.2003 76 Chang
  Christopher Plummer, klingonský generál Chang z šestého ST filmu Neobjevená země, slaví své 76. narozeniny. Narodil se 13. prosince roku 1927 v Torontu v Kanadě.
Chang ukončuje sérii klingonských narozenin ve znamení Střelce.

Redakce

13.12.2003 Rozhovor se scénáristou Ronem Moorem, 2. část
  IGNFF (navazuje na téma Wesley): Je zajímavé se podívat na Wesleyho. Zdálo se, že se pro jeho postavu nedá udělat nic, aby se stal v očích diváků oblíbeným...
MR: Ano, já vím. V první sezóně mu to autoři skutečně dost pokazili.

IGNFF: Zřejmě jste se z toho poučili, když jste psali roli Jakea na DS9...
MR: Ano, přesně tak. Neudělat z něho génia. Myslím, že právě tohle postavu Wesleyho úplně zabilo. Jakmile uděláte z Jakea normální lidské dítě, které nechce jít ve stopách svého otce a obléct si uniformu Flotily, už neohrožuje ostatní postavy. Dalo by se říct, že Wesley ostatní postavy ohrožoval. "Jsem super chytrý kluk, který každý týden všechny nakonec zachrání!" A někteří diváci ho za to nenáviděli. Nechtěli, aby on zachraňoval loď, ale aby to byl Geordi nebo Picard.

IGNFF: Byl dítětem, které přeskočilo Akademii a dostalo se rovnou na můstek...
MR: Jo, tohle všechno tu postavu ničilo a lidé k němu nikdy nezískali vztah.

IGNFF: Měl jste problémy ještě s nějakou postavou?
MR: Asi to byl právě jen Wesley. Vždycky bylo těžké vymyslet, co bude dělat. Napsal jsem několik epizod s Wesleym, na pár spolupracoval a pak jsem napsal tu poslední, kdy odchází s Cestovatelem. Ty poslední dvě se mi líbily právě jen proto, že ukazovaly, že i Wesley má nějaké chyby. "Je mladý, není dokonalý a má své problémy." Ale jinak se pro něj psalo velmi těžko. Nejdůležitější bylo nedat ho do scény, kde by mohl vypadat otravně a vy po něm chtěli hodit sekerou nebo tak.

IGNFF: Myslíte teď, že jste s ním byli neúspěšní?
MR: Nevím, jestli se nám to povedlo. Spíš bych to řekl tak, že se nám povedl nejméně ze všech hlavní postav TNG.

IGNFF: S Deannou Troi hned v závěsu za ním, ne?
MR: Já jsem vlastně měl Troi vždycky rád. Ona je skvělá herečka.

IGNFF: Ale je pravdou, že v prvních sezónach to muselo být "Jak ji použijeme, aby se v každé epizodě nestala něčí obětí.", ne?
MR: Ano. Hlavní problém byl už v jejích schopnostech empatie. Ani nemůžu říct, co to je. Pro diváka je velmi těžké pochopit, čím Deanna prochází. Obecně má cítit pocity druhých, ale co to znamená? Jaký to musí být zážitek? Když to píšeme do scénáře, je tam "Kapitáne, teď jste ho naštval!"

IGNFF: A to se dá určitě poznat z jeho obličeje.
MR: Jo, takže stále padáte do té stejné pasti. Museli jsme se s její postavou nějak vypořádat a tak jsme z ní udělali lodního terapeuta a psychologa. Ale opět jsme narazili na stejný problém, tohle je loď plná dokonalých lidí. Není mezi nimi dostatek napětí a všech těch vztahů, které by byly mězi tisíci lidmi cestujících vesmírem. Děla by se spousta divných věcí...

IGNFF: Něco jako se udělalo s poradkyní Dax (Ezri) v poslední sezóně DS9?
MR: Jo. Ale myslím, že Troi nakonec zapadla velmi dobře. Našli jsme způsob, jak ji zakomponovat do příběhu a udělali z ní Picardova osobního rádce a důvěrníka. Joe Menosky chtěl, aby její postava dávala zdání, že se děj odehrává v budoucnosti. V 80. letech se obecně věřilo, že role terapeuta bude v budoucnosti velmi důležitá a že dokonce dostane křeslo hned vedle kapitána. Teď už je to trošku absurdní. Nejdůležitější lidé na lodi jsou kapitán, jeho první důstojník a jeho terapeut. To přece není trojka, která dělá velitelská rozhodnutí.

IGNFF: Vadilo vám někdy, když vás přezdívají "Náš Klingon" (resp: klingonskej kluk)?
MR: Ne, vždycky se mi to líbilo, vždycky jsem byl pyšný na to, co jsem udělal s Klingony. Podrobně jsem zmapoval a rozšířil jejich kulturu a jsem tomu rád.

IGNFF: Před tím, než jste přišel, se o nich moc nevědělo...
MR: To ne. Byli zajímaví to ano, a já nečekal, že se na ně budu soustředit. Ale na začátku mě Michael požádal, abych sepsal dokument, kde bych definoval Klingony a Romulany jako rasu, protože věděl, že jsem fanouškem Původní série. Takže jsem sedl a sepsal vše co jsem znal, rozdíly mezi nimi a od té doby už šly všechny klingonské epizody na mě. První jsem napsal "Sins Of The Father" a byla to vlastně první epizoda v dějinách Star Treku, která měla otevřený konec. Worf je Klingony zavržen a odchází. Diváci věděli, že se příběh bude jednou dál rozvíjet. Takže bylo jen přirozené, že mi pak dali udělat pokračování. A tak to šlo pořád a pokud jsme nějakou epizodu s Klingony nedělal, žádali mě ostatní o radu co se týče vývoje rasy a jejich kultury. Bylo to zajímavé. Nikdy jsem nic podobného nedělal. Nikdy jsem nevytvořil cizí rasu jako celek, ze sociologického, politického i historického hlediska a dostal jsem do toho spoustu svých znalostí z lidské historie.

IGNFF: Nebylo objevení Klingonů a Romulanů proti přání Gena R., který nechtěl opakovat již zavedené nepřátelské emzáky?
MR: To ano, ale na můstku už přece akceptoval přítomnost Worfa...

IGNFF: To je dost zdrženlivá odpověď...
MR: Jo. Scénáristi pak pro Worfa chtěli psát víc a víc. Byl jediným v uniformě Flotily, který se nemusel chovat správně. Mohl mít problémy, mohl se naštvat. Takže psát pro Worfa bylo vždy skvělé. Gene se s Worfem ale nikdy úplně nesmířil. Když jsme dělali klingonskou dvojepizodu Redemption, skončili jsme tak, že celá sezóna byla o Worfovi. Vzpomínám si, jak Rick říkal, že se to Geneovi vůbec nelíbí. Neměl pocit, že by Worf měl být hlavní postavou. Pro něj to byl vždy Picard. Nechtěl, aby se o takové pro něj bezvýznamné postavě natáčelo tolik epizod. Nakonec se to natočilo, ale nikdy se s tím nesmířil.

IGNFF: Když se podíváme na vývoj jeho postavy a samotné komentáře Michaela Dorna, dozvídáme se o něm nejvíc až v seriálu Stanice Deep Space Nine...
MR: To jo.

IGNFF: A ve filmech se teď objevuje hlavně v komických scénách.
MR: Ano, myslím, že se tam hodí. Filmy stojí odděleně. Ale na DS9 jsme dostali skutečnou možnost se o něm dozvědět víc. Stal se více lidským, abych tak řekl.

IGNFF: Bylo těžké udělat Worfa vážným, aby to samo nesklouzlo ke komedii?
MR: V tom je ten trik. V pilotní epizodě Worf vyskočil a phaserem zamířil na obrazovku, na které byl nepřítel. Picard to komentoval slovy: "Chcete nám rozstřílet obrazovku, pane Worfe?" a on obrazně stáhne ocas a vrátí se zpět. Člověk si pomyslí: "Copak je idiot? Copak je první den na můstku? Co to jako mělo být?" Takže v tom je to riziko, neudělat z něho kašpara. Druhým nebezpečím, na které autoři, a dokonce i já, stále a stále naráží je, když chcete uvést na scénu skutečně silného protivníka a chcete ukázat jak je silný. "Proboha, právě zmlátil i Worfa." Takže ty postavy chodily na scénu, aby zmlátily Worfa a diváci tak věděli "On je tak silný, porazil Worfa." Ale když to pak opakujete příliš často, divák si pomyslí: "To všichni nepřátelé Worfa přemůžou?" A to je ta skutečná past.

IGNFF: Takže pak začali mlátit Data...
MR: Jo, přesně tak! "Popojedem. Kdo je druhý silák v naší skupině? OK, ať zmlátí Data."

IGNFF: Když se podíváte zpětně na vývoj Nové generace, myslíte, že vám během šesté a sedmé sezóny docházely nápady?
MR: Je velmi těžké si teď vzpomenout, ale vždy jsem měl pocit, že šestá sezóna byla naše nejlepší. Snažili jsme se k příběhům přistupovat odlišným způsobem, vstoupili jsme na jiné uzemí, příběhy byly vyzývavější a pro celý štáb to byl skutečně velmi dobrý rok. Sedmá sezóna už asi být neměla a to z mnoha důvodů.

IGNFF: Mně osobně to vždy připadne jako prodloužení.
MR: Ano, trochu ano. Ale myslím, že to mělo více důvodů. Jedna z věcí bylo, že docházely nápady, druhá, že jsem já a Brannon (Braga) začali připravovat natáčení prvního filmu. Myslím, že tak Jeri (Taylor) a ostatní zůstali trochu na suchu. Stále jsme jim říkali, že zvládneme obojí, ale pravdou je, že se nemůžete plně soustředit na dvě věci zároveň. A i Rick se více soustředil na film.

IGNFF: Navíc se rozjížděl seriál DS9...
MR: Ano, Michael se už soustředil jen na DS9, takže u TNG už nezůstalo dostatek lidí tak jak tomu bylo prvních šest sezón. A tak přišly na řadu diskuze jako "Nemluvili jsme o Geordiho rodičích, ukážeme jeho matku." "A co Worfův nevlastní bratr? Ukážeme Worfova bratra." V této sezóně jsme viděli spoustu příbuzných (Beverlyinu babičku nebo Picardova údajného syna). Ale jsem velmi pyšný na All Good Things... a myslím, že jsme skvěle zakončili sezónu.

IGNFF: Ale stejně jste to mohli ukončit po šesté sezóně.
MR: To mohli. Když se podívám kolem, neznám jiný seriál, který by měl skutečně vyjímečnou sedmou sezónu. Žádný mě teď nenapadá. Nechci tím smést ze stolu celý rok, ale pro mě je vrcholem šestá sezóna a v nejlepším se mělo přestat.

IGNFF: A také to odstartovalo precedent sedmé sezóny pro Star trekový seriál.
MR: To jistě (se smíchem). Sedm let je dlouhá doba a když děláte 26 epizod ročně (standard u ostatní TV seriálů je 22) je to skutečně hodně epizod.

IGNFF: Myslím, že DS9 dost pomohlo, že se v posledních dvou sezónách odehrává příběh na pokračování, než když se u TNG i Voyageru zůstalo u jednotlivých epizod.
MR: Přesně... V DS9 jsme měli tolik příběhů, že jsme je ani všechny nestačili dokončit. Byla tam spousta materiálu, na který se nedostalo. Je to přesně tak, u jednotlivých epizod si stále pokládáte otázku: "Co jsme ještě nedělali? Měli jsme planetu, kde jsou všichni zelení? No jo, bylo to ve druhé sezóně. A sakra..."

IGNFF: Přejděme k nápadu udělat klingonský muzikál.
MR: Strašně jsem o ten muzikál stál. Do záznamu řeknu, že jsem ho chtěl udělat dřív než ho natočili pro Buffy a Chicago Hope (nebo Xenu). Chtěl jsem udělat muzikálovou epizodu, ale byl jsem sám.

IGNFF: Člověk by řekl, že právě v DS9 by se to mohlo podařit.
MR: Já vím, já vím. Bylo by to skvělé. V simulátoru nebo tak. Myslím, že tak to udělali v Buffy. Nebylo to něco s virem nebo tak?

IGNFF: Vztoupil do nich démon.
MR: Jo, nám by stačil ten virus, který by nakazil členy posádky a všichni by místo mluvení zpívali. To byl právě problém s Novou generací, udělat něco pro zábavu. "Můžeme udělat komickou epizodu, která nebude tak vážná, kde neohrozíme loď jako po každé ani nikomu nepůjde o život? Udělejme komediální epizodu." A oni proti tomu stále a stále a stále bojovali.

IGNFF: Kdo přesně byl nejvíce proti tomu?
MR: Byl to Rick (Berman). Říkal: "Netočíme sitkom! Komedie nebude. Tohle je akčně dobrodružný seriál a musí to mít určitou vážnost a je toho příliš mnoho v sázce." Je to jedno z těch pravidel, které se stává "Pravidlem".

IGNFF: Když mluvíme o nástupu Ricka Bermana, tak mi ty pravidla přijdou dost svévolná.
MR: I my jsme z toho měli ten pocit. Vzpomínám si, jak nám ze začátku Rick vtloukal do hlavy pravidlo, které mělo být Geneovo, ale nevím, koho vlastně bylo.

IGNFF: Ale on mohl tvrdit cokoli.
MR: Jo. Jedním Rickovým pravidlem bylo, že se nikdo v žádném kontextu nesmí zmínit o Kirkovi nebo Spockovi. Jejich jména se nesměla vyslovit. Ale přišla chvíle, kdy jsme začali pracovat na epizodě Sarek. Tam se Sarek mentálně spojí s Picardem a ten prožívá jeho emoce. Jak to udělat, abychom nevzpomenuli na Spocka? A Rick říkal: "Ne, jeho jméno nesmí zaznít." Ira se snažil prosadit, aby aspoň jednou mohlo zaznít jméno Spock právě při spojení myslí. Nakonec Picard řekl něco o tom, že byl na svatbě jeho syna a nikdy nebylo jasné kterého syna. "Měl Sarek dalšího syna?" Bylo to absurdní. Po letech jsem o tom mluvil s Rickem a podíval se na mě jako: "To jsem neřekl. Nebo ano? Takové bylo moje pravidlo? Nemyslím, že jsem měl takové pravidlo."

IGNFF: Když mluvíme o zákazech. Co nám řeknete o zákazu publikovat zkažené záběry z natáčení?
MR: To bylo další hloupé pravidlo. A myslím, že za něj mohl Patrick (Stewart). Rozzlobilo ho, když se udělal sestřih pokažených záběrů z první sezóny. Byl tím nějak uražen nebo tak a od té doby se už žádné nepublikovaly.

IGNFF: Jak velký vliv měli herci na scénář? Myslím například právě Patricka Stewarta.
MR: Ani moc ne. Epizody se natáčely jinak, než se do té doby dělalo. Autoři psali odděleně a tak bylo pro herce těžší přijít za scénáristou a něco navrhovat. Konverzace se většinou omezovala na společenskou. Michael Piller dokonce autorům říkal, aby na natáčení epizod nechodili. Každý má asi dělat to, co umí nejlíp a nenechat se ovlivňovat lidmi z jiného oboru.

IGNFF: Jak se na vás projevovalo, když Patrick několikrát oznámil, že chce odejít?
MR: Slyšeli jsme to od něj skoro každý rok a nikdy jsme to nebrali vážně. Když pak řekla Terry Farrell (Jadzia), že odchází, tak jsme jí také nebrali vážně: "To říkají všichni a pak se vrátí." No, ona se nevrátila.

Redakce
Zdroj IGN.com

15.12.2003 ENT: Doctor's Orders
  Na Startrek.com se objevily první informace o šestnácté epizodě třetí sezóny Enterprise. Posádka se v ní setká s transdimenzionální poruchou a doktor Phlox bude nucen uvést celou posádku do komatu, aby všichni anomálii přežili. Epizoda bude mít název "Doctor's Orders" a měla by se soustředit hlavně na doktora Phloxe podobně jako v předchozích sezónách epizody "Dear Doctor" a "The Breach". Epizodu režíruje opět Roxann Dawson (B'Elanna Torres).

Trektoday

15.12.2003 35 Harry Kim
  Garrett Wang, praporčík Harry Kim z Voyageru, slaví své 35. narozeniny. Narodil se 15. prosince roku 1968 v Riverside v Californii.

Redakce

16.12.2003 Rozhovor se scénáristou Ronem Moorem, 3. část
  IGNFF: Jak byste popsal svůj vztah s Brannonem? Já osobně nechápu, jak může být ten, co nyní píše Enterprise a ten co dělal na TNG tentýž člověk?
MR: Byla to skvělá spolupráce. Jako první jsme napsali Reunion ve čtvrté sezóně. On se chtěl předvést jako scénárista a Michael nás dal dohromady. Později jsme spolu dělali několik dalších epizod a nakonec filmy. Je to těžké definovat. Je velmi těžké najít partnera, se kterým můžete pracovat. Pracujete v neustálém kontaktu, musíte si mezi sebou hodně věřit, protože si musíte umět spolu sednout a říct: "To je blbost. To nejde." a ten druhý to nesmí brát osobně. Nesmíte spolu soupeřit o to, kdo do toho napsal více slov. Je to skoro jako manželství. A nám se s Brannonem celkem dařilo. Vždycky jeden z nás seděl u počítače a druhý kolem něj chodil. No většinou jsem chodil já a Brannon psal. Každý jsme měli něco jiného. Já měl dobrý smysl pro stavbu příběhu a Brannon měl smysl pro bizarnost, fantastičnost, nečekanost. Skutečně jsme si rozuměli.

IGNFF: Myslíte, že současný Brannon z Enterprise je jiný?
MR: A víte co? Nemyslím si, že to je férová otázka. Nevím, jestli to mohu komentovat, protože to prostě není fér. Já tam nepracuju ani se na to pravidelně nedívám. Takže těžko můžu říct, jestli je jiný nebo ne.

IGNFF: On sám to nedávno komentoval tím, že člověk, který ztratil kontakt, už věci vidí jinak...
MR: Jo. Při výrobě spoustu věcí filtrujete, protože vždy máte sklon si o tom seriálu myslet víc. Nevím, jestli ho to ještě baví. Dělá to mnohem déle než jsem to dělal já a to bylo 10 let a to je sakra dlouhá doba na to, aby člověk pracoval v jednom vesmíru a na jedné myšlence...

IGNFF: A také se musí vypořádat s "neředěným" Rickem...
MR: Ano, jeho vztah s Rickem, nevím jak jim to vůbec může klapat.

IGNFF: Když jste končili s TNG, přemýšlel jste o odchodu nebo byla DS9 jediná možná cesta?
MR: To nebyla. Po konci TNG začal Michael dělat na Voyageru. Mohl jsem se rozhodnout. Nejprve jsem chtěl jít spíš k Voyageru, protože mě lákalo pracovat na úplně první sezóně seriálu, kterou jsem u TNG neprožil. Ale pak jsem o tom mluvil s Michaelem a ten mi řekl, že bych si měl promluvit s Irou a podívat se na nějaké epizody DS9. V té době jsem žádný Trek v televizi nesledoval. Takže mě překvapilo, jak je to odlišné. S Irou jsme byli přátelé a tak jsme si spolu promluvili a já začal mít pocit, že tam patřím a tak jsem zůstal.

IGNFF: Co přesně vás přitahovalo více na DS9 než na Voyageru?
MR: Byl to temnější nejistý vesmír. Postavy byly komplikovanější. Vyprávění uvolněnější. Nebyl to dokonalý seriál, ale měl směr. Každý od začátku věděl, že se příběh bude prolínat celým seriálem. Vesmírná stanice nikam neletí, takže události z předchozích dílů musely ovlivňovat díly následující. Nakonec se musíte smířit s tím, že Bajorané jsou tam pořád. Co se u nich děje? Takže to byl kontinuální příběh a to měl přitáhlo. Už jsem nechtěl dělat jednotlivé epizody.

IGNFF: A ve třetí sezóně Rick DS9 opustil, aby se soustředil na Voyager, je to tak?
MR: Snažím si vzpomenout. Stále byl u DS9, stejně jako Michael, ale jak Voyager pokračoval, spíš se soustředili na něj. V té době prakticky DS9 velel Ira.

IGNFF: Vypadalo to, že se s ním jednou musí střetnout a místo aby s ním bojovali mu seriál nechají.
MR: Ano, Ira postupoval velmi opatrně a většinu sporů vyhrával. Výsledkem je kvalitnější a dospělejší seriál než byl před tím. A všichni autoři chtěli tak trochu vyzvat vše, co bylo ve vesmíru Star Treku, jeho smysl, jeho samotné základy. A tímto směrem jsme se prodírali dál a dál.

IGNFF: Je také zajímavé, že DS9 nepohlížela na Původné sérii tak jako TNG, VOY a ENT. DS9 ji v podstatě obsáhla...
MR: Většina co dělala na DS9 měla ráda Původní sérii. Vyrostli jsme na ní, obdivovali ji, takže jsme se na ní, kdykoliv to bylo možné, snažili vzpomenout.

IGNFF: Jaký byl rozdíl psát pro TNG a psát pro DS9?
MR: Je to jako když v počítačové hře přejdete do další úrovně. Vyprávění bylo dospělejší. Testovali jsme možnosti postav a snažili se je zlepšit. Nehledali jsme snadná řešení a snažili se ukazovat nečekané. Já osobně bych ty dva seriály přirovnal k bakalářskému a magisterskému studiu.

IGNFF: Jak těžké bylo psát pro DS9? Povídalo se o velkém napětí, když se dělala šestá a sedmá sezóna...
MR: Bylo to obtížné, protože jsme to ještě nedělali. Nikdo z nás nepracoval na skutečně seriálovém seriálu, takže jsme se to museli naučit. Nebyli jsme zvyklí na to, že když pracuji na páté epizodě a udělám nějakou změnu, musí se změnit třeba epizoda 3,4,6 a 7. Spoustu se toho neustále přepisovalo, protože někdo někde něco změnil. Musí se hodně plánovat, protože změna za pochodu už je dost obtížná.

IGNFF: A do toho všeho předčasné narození vašeho dítěte...
MR: Přesně tak.

IGNFF: Bavilo Vás psát víc pro postavy a situace z DS9 než z TNG?
MR: Asi ano. TNG byla moje první zkušenost, bylo to pro mě nové, ale myslím, že jsem se zlepšil. Líbilo se mi pracovat na obojím, ale práce na DS9 mě více naplňovala.

IGNFF: Jaký byl mezi seriály rozdíl z hlediska scénáristy?
MR: Myslím, že jsem se zlepšil. Nesoustředil jsem se tolik na příběh, ale na postavy. Moje dialogy se zlepšily. Lépe jsem chápal, jak to dát všechno dohromady. Naučil jsem se rozebírat příběhy a přistupovat k nim odlišně než jak jsem to dělal u TNG. A naučil jsem se i mnoho nového. U TNG jsem byl nováček, který přišel a zvítězil. Pan "Znám toho hodně a znám původní seriál." a myslím, že jsem projevoval jistou aroganci. Ale když jsem přišel k DS9, zjistil jsem, že toho zas tolik nevím. Více jsem rozmýšlel o tom, co jsem udělal a díval jsem se na to z kritického hlediska.

IGNFF: TNG měla své hranice. Jak se může příběh vyvinout, co se smí a co ne. Byli takové hranice i u DS9?
MR: V podstatě žádné. Skutečně jsme měli pocit, že nás nic neomezuje. Ira by nám při prvním konceptu dovolil cokoliv. Pak to chce zvážit, co fungovalo a co ne a pak se vydat do boje s Rickem, pokud je to nutné. Ale nepamatuji si na žádná pravidla, co se smí a co ne.

IGNFF: Vzpomenete si na nějaký větší spor s Rickem?
MR: Vzpomínám na záčátek války s Dominionem. Rick trval na tom, aby to celé byly 3 až 4 epizody. A my řekli: "Jasně!" Lhali jsme. "Jasně, žádný problém." Věděli jsme, že jakmile se do toho dáme, nikdy to nedostaneme do čtyř epizod. A jak válka pokračovala, Rick kolem nás pravidelně chodil a říkal nám: "Proč to musí být tak depresivní?" "V tomhle je moc násilí."A my na to: "Vždyť je to sakra válka, co chceš říct tím, že je tam moc násilí." Vzpomínám si na jeden spor mezi Irou a Rickem. Nog byl zraněn a nakonec přišel o nohu. V původním scénáři ale přišel o obě nohy a to se Rickovi nelíbilo: "Přece nepřipravíte jednu z postav o nohy." A my na to: "Musí to být, musíme ukázat někoho, kdo byl v té válce zraněn a nesmí to být jen nějaká postava na jednu epizodu." Nakonec se hádka dostala do bodu: "Musí ztratit obě nohy? A je to nad kolenem nebo pod kolenem?" Takže takhle se nakonec dohodli, kolik z Nogovi nohy zbyde. Bylo to prostě absurdní.

IGNFF: Ale ať už by ztratil obě nebo jednu, v každém případě měl dostat umělé, ne?
MR: Já vím. Právě proto to nebylo tak reálné. Bylo to jen o tom, že přece nebude jezdit na kolečkovém křesle. V příští epizodě už by měl zase nohy zpátky. Ale Rick tím byl skoro posedlý.

IGNFF: Vzpomenete si na něco, co jste se snažil prosadit vy?
MR: Hodně jsem se snažil, aby Dax nezemřela tak, jak zemřela. Původně ji měl Dukat prostě odpravit. Mělo to být brutální a šokující, mělo vás to skutečně zasáhnout. Ale Rick to tvrdošíjně odmítal. "Ona musí vystřelit, musí zemřít při výstřelu po něm, musí zemřít hrdinsky bla bla bla. Nemyslím, že to tak jak to skončilo působí dobře. Je to velmi ploché.

IGNFF: Takto to vypadá, že příkazy ze shora vždy scénář změkčovaly.
MR: Do jisté míry. Spíš to dělaly konzervativnější. "Neriskuj tolik." "Tu postavu musí mít lidé rádi." "Ať ta postava neudělá příliš mnoho chyb." "Moc si s tou myšlenkou nepohrávej." Byly vždy konzervativní. Nikdy vám neřekli: "Můžeš přidat." "Rozviň to dál. Musí to víc šokovat." Podobně to bylo dokonce i v humoru. "Raději méně. Neriskovat."

IGNFF: Myslíte si, že Voyageru uškodilo, že neměl takovou osobnost, jakým byl Ira.
MR: Asi ano. Je potřeba, aby někdo vystoupil a řekl: "Takhle budoucnost seriálu vidím já a tak to také bude. Porušíme všechna pravidla a bude nám to jedno, protože tohle je Star Trek." Dostáváte totiž darem několik let natáčení, velký počet diváků, velký podíl na trhu. Takže se toho člověk musí chopit. Udělat něco fantastického. U Voyageru se neriskovalo. "Jsme na druhé straně galaxie, máme loď plnou Makistů, ale budou nosit uniformy Flotily. Loď se nikdy neušpiní a všichni budou hodní." Právě to podlě mě pokazilo celkovy dojem. Žádné riziko. U DS9 není třeba tolik epizod, které by se daly natočit i pro jiný seriál. Ale spousta epizod z Voyageru mohla být v TNG.

IGNFF: Já osobně mám pocit, že už od začátku se s DS9 zachází jako s nevlastním dítětem.
MR: Jo, jo. Paramount ten seriál nikdy neměl rád. Rick se tím ani moc netajil. Ten seriál byl to prostě takovej parchant:)

IGNFF: Dostal jste kopii DVD verze seriálu, když jste na něj poskytl interview?
MR: Člověk by si to myslel. Zeptal jsem se: "Dostanu kopii?" a oni na to: "Ne." Já na to: "To mě tady hodiny zpovídáte úplně zadarmo a já nedostanu ani jednu sadu DVD?" Paramount je svou lakotou znám.

IGNFF: Když jste končili s DS9, bylo vám líto, že netočíte další sezónu?
MR: To rozhodně. Klidně jsme to mohli prodloužit ještě o další dva roky.

IGNFF: Diskutovalo se o tom někdy?
MR: Všichni jsme o tom mluvili a doufali v další rok, ale oni chtěli předat vládu Voyageru. Když Voyager začínal, říkali nám, že diváci uživí dva seriály současně. DS9 tak nikdy nešla osamotě. První dva roky šla spolu s TNG a zbytek spolu s Voyagerem. Říkali: "TNG a DS9 přežili, máme spoustu diváků, stejně tak přežije DS9 a Voyager." A když jsme to použili jako argument k prodloužení DS9, řekli jen, že diváci jsou rozděleni a musíme udělat místo Voyageru, že musí jít samostatně bla bla bla. No dobrá.

IGNFF: A to i když se ke konci chýlil i VOY?
MR: Jo.

IGNFF: Odešel by někdo ze seriálu v další možné sezóně? Mluvilo se o tom, že Avery Brooks (Sisko) už nechtěl.
MR: Nemohu mluvit za herce, ale myslím, že většina scénáristů by se vrátila.

IGNFF: Po konci DS9 jste měl další možnost opustit Trek. Proč jste šel k Voyageru? Musel jste vědět, jaká je tam atmosféra.
MR: Brannon a já jsme pracovali ve stejné budově, vídávali jsme se pořád a pracovali jsme i na filmech. A Brannon se mě snažil dostat k VOY, jakmile začala sedmá sezóna DS9. Mluvil o tom, že by mě tam rád měl. Jak moc mu mohu pomoct, a že to bude zcela jiné. A pro mě bylo velmi těžké odejít. Dělal jsem to už 10 let a stále mě to bavilo. Bavilo mě chodit každý den do práce a psát pro ty postavy. Bylo v tom i hodně peněz a do jisté míry to bylo pro mě snadné, protože jsem v tom byl profesionál. Prostě jsem se rozhodl zůstat. Ostatní ze štábu DS9 mě od toho neodrazovali, jen to vzali na vědomí. A nefungovalo to.

IGNFF: Byl jste jediným, který k Voyageru přešel, že?
MR: Ano, byl jsem jediný.

IGNFF: Divím se, že vás nepřesvědčovali, nebo nepřaštili klackem a neodtáhli pryč.
MR: Nezkusili to a ani bych je neposlouchal. Řekl bych jen: "To bude fajn."

IGNFF: Musel jste znát jaké to tam je, během práce na filmech...
MR: Věděl jsem, že mají problémy, ale spoléhal jsem na to, že je Brannon můj přítel a že to nakonec vše urovná.

IGNFF: Vraťme se ještě kousek zpět k filmu Generations, který nebyl ani ryba ani rak.
MR: Bylo to těžké. Velmi těžké. Byli jsme s Brannonem nadšeni, když nám to Rick svěřil. Byl to náš první film. Dostal jsem šanci psát pro původní posádku, protože jsme mysleli, že tam budou všichni. Nakonec bylo nutné, aby původní posádka byla jen v prvních 15 minutách filmu. Kirk se mohl ke konci vrátit. Ale film musel být o Nové generaci. Musel tam být hodně Dat a hodně humoru. A tak to šlo dál. Musí tam být silný protivník. Musí tam být Klingoni. Musí to mít filozofickou úrověň. Musí tam být Picard..." To vše jsme chtěli do filmu dát a pak kolem toho vytvořit příběh. Museli jsme udělat něco velkého a důležitého. Picard musel čelit smrtelnosti, stejně jako Kirk, který měl zemřít. Zničení Enterprise. Sáhli jsme po velkém tématu, ale upřímně si myslím, že jsme nebyli připraveni na to, abychom psali pro film. Byli jsme příliš mladí a nezkušení. Nezvládli jsme tak velké sousto.

IGNFF: Věděli jste, o čem bude základní příběh filmu už od začátku?
MR: Ne. Diskutovali jsme v Rickově kanceláři o různých možnostech. Ale každý nápad byl omezen tím seznamem věcí, které tam měly být. "Tohle je dobrý příběh, ale jak do toho začleníme původní posádku." "Tohle je dobré, ale bez Klingonů."

IGNFF: Co bylo nejtěžší při vymýšlení příběhu?
MR: Asi příběh Guinan. Musela v tom mít větší roli. Bylo skutečně těžké určit, co by měla dělat. A vůbec celý koncept Nexu byl velmi problematický, protože jsme byli zoufalí. Prechytračili jsme sami sebe. "Chceme udělat film, kde se setkávají Generace. Ale nesmí to být cesta časem. To už tady bylo. Třeba v ST IV. Žádné cesty časem. Leží mezi nimi 70 let, co s tím uděláme? Můžeme začít v jednom období a pak se přesunout o 70 let dál." Bylo to jako dělat dva filmy zároveň. "Ale Kirk se musí setkat s Picardem a promluvit si. Nesmí to být cesta časem. Co kdyby tam byl ten Nexus, kde neplatí čas." A pak se v tom ztratíte.

IGNFF: Největší problém s Nexem vidím v tom, že když tam neplatí čas, proč Picard s Kirkem nevylezl v čase, kdy mohli Sorana snadno dostat. Proč vůbec Kirka potřeboval?
MR: Přesně tak a na to neexistuje žádná dobrá odpověď.

IGNFF: A do toho všeho odmítnutí několika herců z původní série se na natáčení filmu podílet.
MR: V té době to bylo dost napjaté. Současně jsme dělali film a poslední epizodu TNG All Good Things... Jednou se nám stalo, že jsme psali scénu pro film, kde Geordi mluví o nějaké technické věci a najednou jsme si uvědomili, že to je scéna z All Good Things.

IGNFF: Jak jste se vůbec dostal k psaní poslední epizody TNG?
MR: Všichni předpokládali, že poslední epizodu napíše Michael. Ale někdy v polovině sezóny řekl, že to nestihne, protože se soustředí na DS9 a požádal o to Brannona a mě. Byli jsme tím dost překvapeni.

IGNFF: Takže vás nikdy nenapadlo, že si toho nakládáte příliš?
MR: Ne. Byli jsme jako děti, říkali jsme si, že není nic, co bychom nezvládli. Psaní All Good Things šlo mnohem lépe než psaní filmu.

IGNFF: Když porovnáte poslední epizodu DS9 a TNG, která byla spíš jejím opakem, zcela neakční...
MR: To není a s Brannonem jsme se snažili odstranit všechny ty technické záhady. Nechtěli jsme to tam. Ale Michael naléhal. "Stále je to Star Trek, musíme jim dát záhadu a nějakou akci a tak podobně..." Takže druhá půlka All Good Things má v sobě spoustu věcí, kterým jsme se s Brannonem vždy vyhýbali, ale i tak to bylo stále méně o postavách než poslední díl DS9. Sice tam byl konec války, ale zakončovali jsme mnoho a mnoho podpříběhů.

IGNFF: A DS9 přesto vypadala mnohem akčněji...
MR: Jo to je pravda.

IGNFF: Což jen ukazuje, jak rozmanité věci se mohou dít na DS9, které by v TNG být nemohly.
MR: Ano, je to úplně něco jiného.

Redakce
Zdroj IGN.com

16.12.2003 Další info k ENT: Doctor's Orders
  Jak už jsme psali, doktor Phlox v této epizodě uvede celou posádku do komatu, aby Enterprise mohla proletět nebezpečnou anomálií. Archer se tak rozhodne, aby ušetřil čas při pátrání po xindské zbrani. Anomálie je pouze nebezpečná lidem a tak vzhůru zůstávají jen doktor Phlox, T'Pol a Porthos. Jak se ale ukáže i na T'Pol to bude mít určitý vliv a tak osud lodi bude z většiny záviset na doktorovi. Epizoda nemá hostujícího herce a jediná další postava bude xindský hmyzák, který bude jako vždy dodělán počítačově. Všichni kromě T'Pol a Phloxe natáčeli epizodu jen během jednoho dne. Dokonce Breezy, který "hraje" psa Porthose, byl na natáčení pět dní i se svými cvičiteli, kterými jsou Scott Rowe a Greg Pittman. Při delších scénách se střídal se svým dvojníkem beaglem Windym :)

Trektoday

17.12.2003 TNG obrázky 6
  Na stránkách CZ Kontinua v sekci Lodní knihova/Seriály a filmy naleznete ilustrační obrázky k epizodám 26-30 ze seriálu Star Trek: The Next Generation.

CZK

17.12.2003 Proxima ve framu
  Po delší odmlce jsem vám přinesl novou aktualizaci vzhledu stránky. Byla vylepšená novou verzí sekce nápovědy, sekce tříd byly nahrazené textové odkazy grafickými, stejně jako bylo pozměněno schéma vyhledávání potřebných informací. Napište mi svoje názory a připomínky a v příští aktualizaci už možná najdete na ně odpověď.

Petr

17.12.2003 Berman potěšen reakcí fanoušků
  Ve Star Trek: Monthly se objevil rozhovor s Rickem Bermanem, ve které vyjadřuje radost nad reakcí fanoušků ohledně třetí sezóny seriálu Enterprise. "Sledovanost neustále malinko narůstá a reakce fanoušků, které máme přes webové stránky, přes lidi, kteří nám volají a přes ty, kteří mají s fanoušky kontakty, to vypadá, že jsou s vývojem třetí sezóny spokojeni." "Zřejmě se jim líbí, jak epizodami prochází jeden hlavní příběh, který ale neovlivňuje ukončenost jednotlivých příběhů," dodal. Ohledně vývoje příběhu v druhé půlce třetí sezóně prozradil, že se v Delfské oblasti objeví Andorian Shran. Také slíbil, že budou prozkoumány záhadné obří sféry. "Mytologie sfér se dotkneme hned v několika epizodách. Jednu z nich právě píše Manny Coto. Zjistíme toho o nich celkem hodně." Podle něj se má opět vrátit Xindo-humanoid Gralik z epizody "The Shipment". Má to být epizoda na způsob Mission: Impsossible.
Posledních deset epizod sezóny má být ještě více propojeno. Není ale známo, jestli už počítal se zkrácením sezóny na 24 dílů, protože rozhovor poskytl před oznámením o zkrácení. "Máme zmapováno prvních 16 epizod a nechává nám to 10 epizod do konce sezóny. Už teď si pro těch posledních 10 epizod připravujeme půdu, abychom ji zakončili tak jak jsme si naplánovali." Ohledně konkurence v podobě seriálu Smallville Berman pouze poznamenal, že si nemyslí, že by se diváci překrývali. Smallville má podle něj mladší diváky než Enterprise. Řekl ale, že by nebyl proti, kdyby se UPN rozhodla přemístit Enterprise na jiný den a najít tak pro ni co nejlepší pozici.

Redakce
Zdroj Trektoday

18.12.2003 No comment V.
  ... aneb čím více Star Treku, tím lépe ... další "No comment", tj. každý týden nová várka sedmi obrázků s tématikou Star Treku.Poznámka: tyto malé náhledy jsou mnohdy jen výřezem celého obrázku, jehož nezmenšenou verzi otevřete kliknutím.

Redakce

18.12.2003 Pragocon 2004 na obzoru
  Každoroční sraz v Praze je opět plánován na konec února. Předběžná pozvánka byla uveřejněna na Sardenu. Přímý link je zde.

Redakce

20.12.2003 Vybavení pozemních jednotek
  Nabízíme vám zamyšlení nad vybavením pozemních jednotek Federace, které je ve Star Treku značně opomínáno. Dále u nás najdete slovenské pokračování původní povídky Boj o moc od Howarda Weinsteina...

Al-Batani

21.12.2003 38 EMH-2
  Andy Dick, druhá verze Pohotovostního zdravotnického holoprogramu EMH-2 z Voyageru, slaví své 38. narozeniny. Narodil se 21. prosince roku 1965 v Charlestonu v Jižní Carolině (USA).

Redakce

21.12.2003 První info o Parconu 2004
  Na Sardenu se objevilo první info o Parconu 2004. Přímý link je zde.

Redakce

21.12.2003 Konec jedné StarTrekovské myšlenky
  Na Sardenu se také objevil článek od E. Kocourka - IDIC. Infinite diversity in infinite combinations. Nekonečná rozmanitost v nekonečně mnoha kombinacích. Takové je krédo těch nejvýraznějších trekovských hrdinek a hrdinů, a podle mínění mnoha trekkies, i celého Star Treku. Podle toho, co nám předvádějí bruselští EUROkraté a jejich domácí "myšlenkoví souputníci" - a povšimněte si, pane redaktore, že schválně neříkám "vlezdo...elisté" - jistě to není krédem EU.

Redakce

21.12.2003 Worfův drobeček
  Vtip týdne - Worfův drobeček
Redakce čistě subjektivně vyhodnotila nejlepší pointu minulého vtipu, jejíž autorem je Soda. Vítězi blahopřejeme ...Opět bylo rozhodování těžké a proto uvádíme další pointy, které se nám líbily:
Margh - Ale no tak Deanno, Vám se tahle předehra přece líbila.
Lyta - Neudělal vůbec nic... jen trénoval na setkání s Wesley Crusherem.
Pity - On si jen hrál jako já včera na můstku.
darkknight - A to jste ještě neviděla tu chodbu venku...
Artim - Buďte ráda, že neměl phazerový kanon.
Yakuzza - Mně nic neříkejte, já ho na loď nepřivedl.
Data - Už vím, proč si chtěl do školky vzít svůj Bat'leth.
Yakuzza - Říkal jsem, že hra "Na Klingony a Romulany" není bezpečná.
Bear - I Klingoni mají své dny.
Urza - Syn jen chtěl ukázat, jak Klingoni diplomaticky řeší spory.

Nový vtip, který čeká na vaše pointy, najdete v následujícím článku s názvem "Hrdinové ze Star Treku".

Redakce

21.12.2003 Hrdinové ze Star Treku
  - Hrdinové ze Star Treku -... aneb obnovený Vtip týdne - vaše pointy můžete nyní psát jako reakce na článek (tedy vždy u nového vtipu, ne už vyhodnocenému) do hlavního největšího okna. Prosíme nezapomeňte uvést svůj nick či jméno, popř. email. Protože odkaz "Reagovat" byl zaveden jen kvůli nezbytným komentářům čtenářů na dané téma v článcích, budeme nuceni mazat příspěvky bez point či jiné reakce, např. anonymů.

Starší vtipy naleznete od stejnojmenným odkazem v levém menu.

Redakce

23.12.2003 Rozhovor se scénáristou Ronem Moorem, 4. část
  IGNFF: Kdy přesně vás napadlo, že s Novou generací musíte skončit?
MR: Bylo to v sedmé sezóně. Asi v té době, kdy jsme seděli spolu a přemýšleli nad epizodou s Geordiho matkou. Dívali jsme se na sebe jako: "To je smutné. To je maximum, co vyplodíme? To nejlepší co vyplodíme je Geordiho matka?" Tenhle seriál už musí skončit.

IGNFF: Ale pokračovali jste.
MR: Museli jsme. Je to televize. Museli jsme pokračovat v natáčení epizod. Muselo to být. Nepočká to na vás, až dobijete baterie.

IGNFF: Vraťme se k filmu Generations. Dokonce i původní konec filmu, který prosákl na veřejnost, má silnější konec, než ten co je nakonec ve filmu. Myslím tím hlavně Kirkovu smrt.
MR: Já tomu věřím, ale testovací publikum nesouhlasilo. "Máte skvělý film až na ten konec, takže tady máte peníze a udělejte nový." Kirkova smrt v původní konci nebyla moc dobrá. Nevyzněla tak, jak jsme doufali, ale bylo v ní něco tragického, byla ironičtější. Celý film směřoval k tomu závěru a najednou jsme ho měli předělat. Udělat konec, ke kterému film nesměřoval.

IGNFF: Musím se přiznat, že jsem nikdy nepovažoval Picarda za akčního hrdinu, ale First Contact ho právě takového ukázal...
MR: Když jsme přemýšleli o novém filmu, neměli jsme žádný seznam věcí, které tam chceme jako při Generations. Rick rozhodně chtěl něco s Borgy. A někdo, nevím teď kdo, asi my oba, tam chtěli mít cestu časem. Takže otázka zněla, jak tyto dvě věci spojit. V prvním konceptu Prvního kontaktu ještě Picard nebyl akční hrdina. Picard měl být dole na planetě místo Rikera a Riker měl bojovat s Borgy na Enterprise. Původně měla být hlavní linie ta na Zemi, tedy tam, kde byl Picard. A události na Enterprise měly být pouze vedlejším příběhem. Patricku Stewartovi se to ale nelíbilo. Navrhl, aby se role Rikera a Picarda prohodily. Udělejme startrekovou Smrtonosnou past. Předložili jsme návrh Rickovi a tomu se to líbilo. Takže jsme to nakonec natočili.

IGNFF: Překvapilo vás, že byl tento film tak dobře prijat?
MR: Ne. Jakmile jsem to začal psát s tím, že je Picard na lodi, šlo to samo od sebe. První verze byla problematická, bylo to pro nás dost frustrující a Patrickův návrh to celé změnil. Měli jsme z toho lepší pocit a psaní šlo snadněji. Byla to větší zábava a napsali jsme věci, o kterých jsme nikdy na Enterprise neuvažovali.

IGNFF: Zní to, jakobyste si dobře rozuměl s Jonathanem Frakesem...
MR: To ano, mám s ním velmi dobré vztahy.

IGNFF: Ačkoliv jsem slyšel, že při natáčení Insurrection s ním byly problémy. Ale to už jste u toho nebyl...
MR: A jsem tomu rád.

IGNFF: Přejděme k vašemu konci práce na Star Treku. Co se přesně stalo s vaší přítomností u Voyageru?
MR: Špatně jsem to odhadl, mezi mnou a Brannonem byla propast a já si to tehdy ještě neuvědomil. My dva jsme byli jako rodiče, spoluautoři, ale já byl spíš takovým starším partnerem, protože jsem byl u Treku o rok déle než on. Vůbec to neznamená, že bych byl jeho nadřízeným nebo on pro mě pracoval, to vůbec ne. Byli jsme partneři, jen já byl ten, dalo by se říci, zkušenější. Když jsem přešel k Voyageru, měl ho na povel on. Já byl až jako druhý a to nebylo dobré ani pro jednoho z nás. Brannon na situaci nereagoval příliš dobře, došlo i k nedorozumění až jsem nakonec řekl, že takhle nemohu pracovat a chci odejít. Bylo to velmi bolestné a obtížné. Nechtěl jsem být naštvaný a nepříjemný, ale asi jsem byl. Nebyl jsem šťastný z toho, co se stalo a chvíli trvalo, než jsme s Brannonem obnovili své přátelství, ale nakonec to šlo. Takové věci se stávají, asi před měsícem jsme spolu večeřeli, jsme stále přátelé, ale už nejsme spoluautoři.

IGNFF: Pro Voyager jste napsal vlastně jen dvě epizody, ne?
MR: Napsal jsem jednu "Survival Instinct" a byl jsem při výrobě prvních čtyř nebo pěti z šesté sezóny.

IGNFF: Řekl jste, že problém Voyageru nevidíte v konceptu, ale v uskutečnění toho konceptu.
MR: Přesně.

IGNFF: Doufal jste, že se to vaším příchodem změní?
MR: Jo! A myslel jsem, že Brannon se mnou souhlasí, protože jsme o seriálu hodně mluvili. Mluvili jsme o jeho problémech a myslel jsem, že myslíme na to stejné, protože jsme se velmi detailně shodli na tom, co je špatně. "Nebylo by skvělé udělat tohle?" Ale když jsem tam skutečně přišel, Brannon to už nechtěl uskutečnit a cítil se ohrožen mou snahou to změnit.

IGNFF: Myslíte, že se musel řídit příkazy z vyšších míst?
MR: Myslím že nejen to. Myslím, že se stal konservativním. Byl to výsledek toho, co do něj hustil Rick. Michael byl konsultant, ale také z toho neměl radost. Myslím, že Brannon dostával ze všech stran. Pak jsem přišel já a říkal, abychom tohle a tohle změnili. Udělat tohle a tamto. Rick do toho, že se nesmí riskovat, že je to Star Trek a musíme být opatrní. Michael z venku říkal, že to zkazíme. Takže Brannon nebyl v záviděníhodné pozici.

IGNFF: Myslíte, že v tom byla i trocha závisti ohledně toho, co se vám povedlo u DS9?
MR: Možná ano. Často jsme o DS9 prohlašovali, že je to nejlepší seriál.

IGNFF: Protože Ira držel Ricka dál od vás a on se plně soustředil na Voyager...
MR: Ano, oni neměli člověka, který by s Rickem bojoval o to, jak by měl seriál vypadat.

IGNFF: Pracoval jste na Star Treku 10 let, dává vám to ve filmovém průmyslu nějakou výhodu?
MR: Problém, na který narazíte je, že jste nevygenerovali dostatek materiálu. Nemáte nic, čím se můžete chlubit. Nikdo vám nebude číst scénáře ke Star Treku. Když žádáte o práci nebo nabízíte někomu své náměty, lidé si většinou chtějí přečíst nějakou vaši práci, ale nikdo z nich nechce nic ze Star Treku. "Já Star Treku nerozumím, to je svět sám pro sebe." Kdybych třeba udělal deset epizod "Pohotovosti", tak na tohle nenarazím, ale Star Trek je něco úplně jiného. "Nerozumím vědeckých věcem, takže to nebudu číst." Ale má to i svou kladnou stránku. Na některé lidi stačí zapůsobit. Když řeknu, že jsem dělal 10 let na Star Treku, ohromí je to a myslím, že mi to hodně pomáhá.

IGNFF: Vím, že Rick přizval Iru, aby se pokusili opravit Enterprise, byl jste také přizván?
MR: Ne, nebyl.

IGNFF: Existuje petice s ticíci podpisy, že Rick a Brannon jsou Ďáblové...
MR: Příliš situaci kolem nesleduji, ale kdykoliv se podívám například na TrekWeb, tak vidím, co se děje. Vím, že toho na jejich hlavu padá hodně.

IGNFF: Je pro vás Star Trek uzavřenou kapitolou a nebo je tu možnost, že se někdy vrátíte?
MR: To není jisté. Stále zastávám názor, že by se Star Treku mělo dát pár let klid. Lidé ho musejí chtít vidět. Aby lidé říkali: "Kdyby tak vysílali Star Trek." Místo aby lidé říkali: "Další Star Trek?"

IGNFF: Přece ale nejde o samotný fenomén, jde o směr, kterým se Star Trek ubírá díky Enterprise a Nemesis. Když vyprávíte dobré příběhy, diváci vás budou podporovat.
MR: S tím musím souhlasit, ale myslím, že je potřeba trochu času, aby Star Trek opět získal svou hodnotu. Jak to udělat? Musíte začít s novým týmem. Nesmí vás nic omezovat. Ale když se podíváte na Enterprise, nemyslím na příběh, ale prostě jen vizuálně. Podle mě se to příliš se neliší od Nové generace. Tak jak je to točeno, jaké to má omezení, jak je vyprávěn příběh, jak je vše osvětleno, to všechno připomíná Novou generaci. Myslím, že by to všechno měli zahodit a začít znovu. Nenechat se omezovat podmínkou "Můstek je můstek je můstek a takhle se to musí dělat a musí mít obrazovku."

IGNFF: Myslím, že tím právě DS9 vystupuje z řady a ukazuje, že lze vytvořit něco jedinečného a zajímavého ve stejném vesmíru.
MR: No, ne. Já jen říkám, že když přistupujeme k nějaké látce, hodnotil bych ji z nadhledu. Podívat se na celek a rozhodnout se, co s ní udělat. Necítit se vázán nějakými konkrétními prvky.

Zbytek rozhovoru, kde mluví například o práci na seriálu Roswell, filmu Mission: Impossible II nebo jeho nové verzi seriálu Battlestar Galactica se můžete dočit zde.

Redakce
Zdroj IGN.com

24.12.2003 Timeline 2260
  Na stránkách CZ Kontinua neleznete v sekci Lodní knihovna/Timeline přidané chronologicky řazené události z období 2251-2260.

CZK

25.12.2003 Trekdnes hledá překladatele
  Server Trekdnes hledá mezi fanoušky Star Treku překladatele z angličtiny, kteří mohou pomoci s překlady ze zahraničních serverů. Máte-li zájem, chuť a hlavně čas pár desítek minut denně, napište nám.

Redakce

25.12.2003 Vánoční narozeniny
  Život se nezastaví ani o vánocích. Včera, 24. prosince oslavil své 58. narozeniny Nicholas Meyer, režisér druhého Star Trek filmu The Wrath of Khan, scénárista ST IV: The Voyage Home a režisér a scénárista šestého filmu The Undiscovered Country. Narodil se v roce 1945 v New Yorku. Ve stejném roce ve stejném městě, ale o den později, se narodil Rick Berman, výkonný producent seriálu.

Redakce

25.12.2003 No comment VI.
  ... aneb čím více Star Treku, tím lépe ... další "No comment", tj. každý týden nová várka sedmi obrázků s tématikou Star Treku.Poznámka: tyto malé náhledy jsou mnohdy jen výřezem celého obrázku, jehož nezmenšenou verzi otevřete kliknutím.

Redakce

25.12.2003 Vánoční update na STP
  Trvalo to celkem dlouho a není toho zase tak moc, ale neodolal jsem opět v troše volného času, a navíc o Vánocích, přidat pár věcí, na kterých jsem pracoval. Je to pár nových wallpaperů, nová sekce uniforem a opět malé překvapení na úvodní stránce. Takže jestli nemáte zrovna co dělat a máte rádi grafiku, mrkněte se na ST Projects.

Omicron

26.12.2003 Picardo pomůže s oslavami přistání na Marsu
  Robert Picardo (Holodoctor), spisovatel Ray Bradbury a astronaut Buzz Aldrin budou čestnými hosty při přijímání prvních obrázků z povrchu Marsu, jež budou vyslány ze sond projektu Mars Exploration Rover.

3. a 4. ledna bude Planetary Society pořádat konferenci nazvanou "Posedlí Marsem (Wild About Mars)" v Pasadena Convention Center (na stejném místě pořádání výročního Grand Slam Star Trek setkání), kde bude mít veřejnost příležitost shlédnout si živé vysílání sondy Spirit, jež bude poskytováno skrze blízkou laboratoř NASA – Jet Propulsion Laboratory.
Spirit je první ze dvou roverů, jež mají přistát na povrchu Rudé planety v lednu. Jeho dvojče, nazvané Opportunity, by mělo přistát na povrchu Marsu 24. ledna 2004. Rovery by měly studovat historii vody na povrchu Marsu a to za pomoci vybavení, jež sestává z robotické paže, sady vrtáků, tří spektrometrů a čtyř kamer, které by měly poskytnout 3D obraz terénu. Každý rover může nacestovat maximálně 100 metrů za den, což dalece překonává dosah, jež měl v roce 1997 rover Mars Pathfinder.
V průběhu minulého víkendu měli návštěvníci také možnost shlédnout obrázky poskytnuté sondou Stardust, jež bude prolétat chvostem komety Wild 2 dne 2. ledna 2004. Sonda se pokusí zachytit částice z komety, jež by pak dopravila zpět na Zemi.
Akce začne v 18:30 v sobotu 3. ledna a bude pokračovat do pozdních nočních hodin. Čas ukončení akce bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet mise MER Spirit. Mluvčím tento den bude mimo jiné právě herec seriálu Star Trek: Voyager Robert Picardo, jež bude předčítat z díla Raye Bradburyho, jehož přítomnost je také očekávána. Mimo Picarda se mohou objevit také další příznivci Planetary Society. Akce plánované na neděli začnou v 15:00 a skončí přibližně v 18:30.
Pro více informací o programu "Posedlí Marsem (Wild About Mars)" můžete najít na adrese Planetary.org.
Minulý čtvrtek otevřela Planetary Society svou nejnovější "Marťanskou stanici", jež umožňuje uživatelům internetu ovládat model roveru na simulovaném povrchu Marsu. Terén je vybudován v hlavním sídle Planetary Society v Pasadeně a malý model roveru má na sobě umístěnu kameru. Uživatelé doslova navádějí model skrze webovou stránku a zažívají tak pocit, jež mají skuteční navigátoři v sídle NASA v Houstunu.

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Startrek.COM

26.12.2003 Brooks králem Learem
  Avery Brooks (kapitán Ben Sisko) bude hrát titulní roli v Králi Learovi při premiéře shakespearovské tragédie v únoru příštího roku. Yale Repertory Theatre bude uvádět Krále Leara od 13. února do 13. března 2004. Režie se ujal Harold Scott.
Hra, jejíž předpremiéry budou ukončeny premiérou dne 19. února 2004, bude mít středoamerickou výpravu, jež má umožnit "vyprávět mýtický příběh o nezkrotné a ryzí vášni z temné středověké perspektivy", jak říká titulek Yale Repertory Theatre.

Brooks povede nadnárodní obsazení ve verzi, jež odhaluje mytické elementy Shakespearova příběhu o rodině a sociálním zhroucení. Hudbu skládal Tony Davis.

Další ze startrekových kapitánů, Patrick Stewart (Jean-Luc Picard), hrál nedávno Leara v televizní produkci tohoto dramatu pro TV společnost TNT.

Režisér Scott, který s Brooksem spolupracoval na Broadwayi při produkci Paula Robesona, obdržel cenu Lloyda Richarda za režii od National Black Theatre Festival za jeho 'obrovský přínos černému divadlu.'

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Trektoday

26.12.2003 Enterprise pokládá důležité otázky
  Linda Park (Hoshi Sato) chválí třetí sezónu Enterprise a hovoří o pokusech dostat do seriálu více odvážných příběhů.
"Je dobré být součástí seriálu, který nepoučuje, ale klade nám důležité otázky," řekla v rozhovoru se Star Trek: Monthly. Svou postavu, praporčíka Hoshi Sato, vidí mezi kapitánem Archerem, pro něhož je nejdůležitější ochránit Zemi a mezi T'Pol a Phloxem jako vnějšími pozorovateli. "Hoshi... je chycena mezi vlastními principy a ideály," vysvětluje Linda. "Je správné, když pro přežití v reálném světě musíte být občas ten špatný?"

Momentální dějovou linii Enterprise, v níž pronásledují Xindy, cizí rasu, jež chce zničit Zemi, vidí Park jako velmi závažnou a současnou. "Kolikrát se již Amerika střetla s kulturou, jíž nerozumíme a pokusila se za ně rozhodovat způsobem, který by vlastně nemusel být ten nejlepší?" ptá se Park. Také se zmínila o scéně, v níž je kapitán Archer 'hrubý' k vězni v Anomálii. "Je tam taková temná věta. Ve scéně před tím kapitán provádí vězni cosi, co ostatní nevidí, aby jej donutil mluvit. Poté, když přijde k nám, řekne: 'Ano, promluvil,' ale my nevíme, co se stalo." Park také rozebírala věc, nad níž sténalo již mnoho startrekových herců – make-up a masky některých mimozemšťanů. "Nedávno jsem musela poprvé nosit kompletní masku (v epizodě Extinction ). Jak vám každý, kdo tohle někdy nosil, potvrdí – je to peklo." I přesto si epizodu užila: "Bylo to skvělé, protože jsme museli udělat něco, co bychom si minulý rok nemohli dovolit. Minulý rok byly doby, kdy jsem prakticky nevybočovala z rutiny, ale v této epizodě jsem mohla vytvořit naprosto nový charakter. Naše smysly byly naprosto ostré a veškeré naše pohyby byly pečlivě uvážené." Linda si také pochvalovala režiséra epizody LeVara Burtona (Geordi LaForge). "Bylo naprosto skvělé mít ho u nás v seriálu."

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Trektoday

26.12.2003 Enterprise na vzestupu
  Seriál Star Trek: Enterprise zaznamenal v posledních týdnech nárůst sledovanosti a to právě v důležitých skupinách ve věku 18 - 49 a 18 - 34. Sledovanost vzrostla poté, co skončila baseballová sezóna. Například epizoda Similituda přitáhla k obrazkám 4.6 milionů diváků, což je o dost víc, než byl průměr celé druhé sezóny (4.03). Rick Berman je tím samozřejmě nadšený a je to podle něj výsledkem změn v třetí sezóně. Spoustě fanoušků se to zřejmě líbí. I Brannon Braga vyjádřil své potěšení ohledně směru, kterým seriál míří. "Jsou tu dvě věci, které zabraly jak u scénáristů, tak u fanoušků," řekl. "Je to mnohem více science-fiction - záhadné sféry, pět xindských druhů, cesty časem - a za druhé je to emociálnější než dřív." Producenti také prozradili něco o tom, co se chystá na postavy. Zejména jak se vyvine vztah T'Pol a Tripa. "Čeká je opravdu hodně překážek, ačkoliv to bude úplně něco jiného, než se obecně čeká. Ano, ten vztah někam míří, ale neskončí svatbou nebo něčím podobně předvídatelným." Berman dodal, že v devatenácté epizodě třetí sezóny se možná dozvíme, proč se T'Pol chová malinko jinak, než by se od ní čekalo. Víc odmítl prozradit. Braga dodal: "Stanou se skutečně šokující věci." Co se týče Tripa dodali, že se stává postupně vážnější. Na začátku sezóny toužil pomstít smrt své sestry, ale to bylo hned po započetí xindské mise potlačeno. Co se týče změny názvu seriálu na Star Trek: Enterprise, ani jeden z nich to nechápe jako velkou změnu. Byla to čistě iniciativa UPN a seriál to nijak nezměnilo. Každý, kdo se trochu zajímá o Star Trek ví, že Enterprise musí být startrekový seriál, takže taková změna ani nemá velký význam.

Redakce
Zdroj Trektoday

27.12.2003 Vánoční update na PM
  Po delší době jsem aktualizoval svoje stránky - najdete zde tři nové seznamy lodí tříd, přidané obrázky několika tříd, také doplněný seznam možností o výběru tříd dle písmen i lodí.
Napište mi svojí kritiku, ať vím, jakým směrem se mám vydat a co by chtělo změnit a vylepšit.
Zároveň je připravené základní jádro počítačového vyhledávacího programu, podle ohlasu a zájmu bude dáván do provozu; zatím má tři funkce.

Petr
Vesmírná stanice Proxima Minor

27.12.2003 Enterprise zrcadlem současnosti
  V lednovém čísle SFX Magazine se objeví rozhovor s výkonným spoluproducentem seriálu Enterprise Manny Cotem.
Coto si myslí, že čtvrtá sezóna Enterprise bude. "A jestli půjde ještě jeden rok, vydrží až do těch sedmi, protože v této (třetí) sezóně se mnohé změnilo." Manny Coto je tvůrcem a scénáristou slibného scifi seriálu Odyssey 5, který byl po první sezóně ukončen a k Enterprise se připojil jako spoluproducent na počátku třetí sezóny. Pokud by měl zkritizovat první dvě sezóny, tak řekl, že "...některé příběhy byly příliš přímočaré, nebyly vůbec komplexní a zajímavé." Ale na druhou stranu mu chybí to prozkoumávání neznáma, které v nich bylo přítomno a možnost dělat samostatné epizody. Dodal, že jeho cíle je udělat z Enterprise temnější a drsnější seriál. Doufá, že například jeho epizoda 'Similitude' vzbuzovala myšlenkové a emocionální reakce. "Nebyla to jen epizoda o etice klonování, ale také o emocionální cestě. Příběh stvoření, které žije pouhých 15 dnů, jaké to musí být?"
V nadcházející epizodě 'Chosen Realm', kterou také napsal, se Enterprise střetne se skupinou emzáků, kteří si kolem záhadných obřích sfér vymysleli celou teologii. Je to velmi přísná teologie a když Enterprise poruší některá tabu, musí za to zaplatit. Epizoda ukazuje, kam nakonec vede náboženský extremismus; fundamentalisté ve všech ohledech, je to přísná víra, která není založena na empirických důkazech.
Vůbec celý příběh s Xindy by se dal přirovnat k vývoji po 11. září 2001. Právě to by měl Star Trek dělat, nastavit zrcadlo současnému vývoji a vyprávět příběh v kontextu science fiction. Důležité je, že my ukazujeme problém ze všech stran z té dobré i zlé. Příběh s Xindy bude pokračovat celou sezónu a podle něj producenti už předem věděli, jak to přesně celé skončí. Coto je také fanouškem Původní série a k jeho oblíbeným epizodám patří A Taste Of Armageddon a Doomsday Machine ("skutečně akční epizoda"). Rád by také něco podobného napsal.
Více z obsahu najdete na serveru Great Link.

Redakce
Zdroj Trektoday

27.12.2003 ENT: Hatchery
  Na StarTrek.com se objevily první informace o sedmnácté epizodě třetí sezóny Enterprise s názvem "Hatchery". Posádka Enterprise objeví vrak lodi, která patří xindo-hmyzákům. Xindové ale nezemřeli při ztroskotání, ale raději se sami zadusili, aby přežila jejich mláďata. Řízení prostředí lodi bylo přenastaveno, aby loď fungovala jako inkubátor, ve kterém se zachránilo několik desítek vajec. Když je nalezne posádka Enterprise, jejich inkubační doba se sice blíží ke konci, ale řízení prostředí už selhává. Archer se proto rozhodne mláďata zachránit.
Toto byla poslední epizoda, která se natáčela v roce 2003. Posledních sedm u třetí sezóny je plánováno na začátek roku 2004. Premiéra této epizody by měla být 25. února 2004.

Redakce
Zdroj Trektoday

28.12.2003 70 Uhura
  Nichelle Nichols, Nyota Uhura, komunikační důstojník z Enterprise, slaví své 70. narozeniny. Narodila se 28. prosince roku 1933 v Robbins v Illinois (USA).

Redakce

28.12.2003 Efekty škodí hercům?
  Armin Shimerman (Fereng Quark z DS9) tvrdí, že počítačové efekty omezují vývoj postav, škodí hereckým výkonům... při svém rozhovoru s fanoušky přes chat na TrekWebu odpověděl Shimerman na dotaz, jestli počítačové efekty škodí či neškodí hercům. Shimerman řekl: "Naprosto jistě škodí hercům i divákům. Producenti se natolik spoléhají na počítačové efekty, že se s jejich pomocí snaží vyjádřit příběh, místo aby sehnali kvalitní scénáristy, jež by nás fascinovali svými vizemi. Epizoda 'Far Beyond the Stars' měla poměrně málo efektů a byla úžasná. Herci se vyžívají v perfektních příbězích; vždy nás to nažhaví k nejlepším výkonům."
Shimerman také řekl, že zatímco neplánuje objevit se v seriálu Star Trek: Enterprise, rád by ovšem hrál ve filmu. "Bylo by mi ctí hrát v dalším Star Trek filmu." Také poznamenal, že nevěří, že by byl Star Trek X: Nemesis posledním startrekovým filmem. "Myslím, že Star Trek opět vlétne na plátna. Jen nemyslím, že to bude brzy." okomentoval Armin svůj postoj.
Na dotaz k současným problémům, jimž musí producenti Star Treku čelit, např. nízké návštěvnosti Nemesis, zkrácení 3. sezóny Enterprise (z 26 na 24 epizod), odpověděl Shimerman, že si myslí, že Star Trek opět obnoví svou sledovanost. "Diváci po celém světě mají své nároky. Objevují se různé chutě a další zase mizí. Začněte vyprávět fascinující příběhy a svět jim opět přijde na chuť. Nic víc není potřeba."
Další dotaz směřoval na kamarádství mezi herci seriálu Stanice Deep Space Nine. Shimerman souhlasil, že nevtipkovali tak moc a často jako např. herci z Nové generace nebo Voyageru. "Je ironií, že jako herci jsme dali méně na 'kamarádíčkování' než lidé z TNG a Voyageru. Ale co jsme zameškávali v tomto ohledu, jsme doháněli ohromným množstvím respektu a sympatií, jež jsme měli jeden k druhému. Vztahy mezi námi jsou spíše jako vztahy mezi profesionály, kteří jsou dobří ve svém oboru, než jako mezi vtipálky."
Když se otázky stočily na postavu Quarka, Armin mluvil o tom, že se mu snažil vytvořit vyzrálý charakter, aby nebyl brán jen jako komické odlehčení. "V průběhu oněch sedmi let jsem udělal tisíce rozhodnutí, jak Quarkovi vytvořit charakter. Ale řekl bych, že hlavní motivací bylo to, že jsem odmítal na Quarka nahlížet jen jako na komickou postavu. Spíše jsem jej vnímal jako černou ovci v nepřátelském prostředí, která se snaží zapadnout mezi lidi, jež nesdílí jeho žebříček hodnot."

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Trektoday

29.12.2003 ST Herci - 1. týden
  Kate Mulgrew (Kathryn Janeway) můžeme vidět ve filmu Táta (Daddy), vysílaném 2. ledna ve 20:25 na Nově.

Susanna Thompson (Borg Queen) se objeví ve filmu Na křídlech vážky (Dragonfly), vysílaném 2. ledna o půlnoci na HBO.

Yakuzza

29.12.2003 Russ režíruje krátké filmy
  Tim Russ (nadporučík Tuvok z Voyageru) nedávno režíroval několik krátkých filmů, mezi něž patří např. Roddenberry on Patrol. Stránky Tribute To Tim Russ oznámily, že premiéra filmu Roddenberry on Patrol proběhla na setkání Great Bird of the Galaxy v El Pasu o víkendu 15. – 16. listopadu. Tim vytvořil film Roddenberry on Patrol (o němž Nichelle Nichols (Uhura) prohlásila, že by jej Roddenberry miloval) jako parodii, v níž postava tvůrce Star Treku nachází inspiraci v průběhu práce u policie. Ve filmu se také objevují jiní herci ze Star Treku, např. Robert Beltran (Chakotay), Walter Koenig (Chekov) a další.

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Trektoday

29.12.2003 Nová fáze logiky
  Jolene Blalock (T’Pol) tvrdí, že její postava není o nic méně vulkánská než její předchůdci, naproti tomu věří, že Vulkánka vstupuje na nové území s tím, že šla proti Nejvyššímu vulkánskému velení. V rozhovoru pro Star Trek: Monthly herečka řekla, že T'Pol neustoupí ze svého logického chování, i když už nemá podporu v podobě svých vlastních lidí. "Pořád tam jsou. Teď se jen vše ubírá jiným směrem, když ji Nejvyšší velení nadále nepodporuje. Nyní je to mnohem více záležitost jejího názoru, což ale podporuje další vývoj její postavy, a to je velmi zajímavé." Situaci T'Pol vidí Blalock tak rozdílně proto, že se Vulkánka rozhodla zůstat na Enterprise. "Teď je vše jiné. Cítí se trochu jako dítě, které pořád chodí kolem a učí se, jak chodit, jak se vypořádat s okolím. Všechno je tak trochu nové."řekla Blalock o zkušenostech své postavy v průběhu třetí sézony. Jolene také dodala, že si užila změny, kterými její postava procházela. Když se rozhovor stočil na její romance se členy posádky, vyšlo najevo, že jediný muž, který ještě nebyl v pozici potencionálního partnera, je Travis Mayweather (kormidelník Anthony Montgomery). "Myslím, že Travis by si zasloužil šanci. Mám Anthonyho velmi ráda. Myslím, že by to za pokus stálo."

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Trektoday

29.12.2003 Hrdinové ze Star Treku
  Vtip týdne - Hrdinové ze Star Treku
Redakce čistě subjektivně vyhodnotila nejlepší pointu minulého vtipu, jejíž autorem je Borg2. Vítězi blahopřejeme ...Opět bylo rozhodování těžké a proto uvádíme další pointy, které se nám líbily:
Tuvix - Cochrane už to nehul, kolikrát ti mám říkat že jsme ze záchytky?!
Jaremi - Sem ti říkal, že nás pozná i když se převlíknem!
Jaremi - Nemá to cenu, jedem domů, zas nás odhalili.
Tuvix - Ne, my jsme z Matrixu, nevidíš snad naše hadry? Já jsem Neo a tohle je Morfeus a Trinity. Zephrame žiješ ve snovém světě...
Soda - Ne, my takhle blbě vypadáme normálně.
Margh - Eee, Deano, podej mi to blikátko z MIB, musím se o něho postarat.
Hawk - No jasně že jsme, Ty jsi se na Star Trek asi moc nekoukal jinak by jsi se neptal..
Yakuzza - No a co že nejsme zelení a nemáme anténky?

Nový vtip, který čeká na vaše pointy, najdete v následujícím článku s názvem "Andorianská pýcha".

Redakce

29.12.2003 Andorianská pýcha
  - Andorianská pýcha -... aneb obnovený Vtip týdne - vaše pointy můžete nyní psát jako reakce na článek (tedy vždy u nového vtipu, ne už vyhodnocenému) do hlavního největšího okna. Prosíme nezapomeňte uvést svůj nick či jméno, popř. email. Protože odkaz "Reagovat" byl zaveden jen kvůli nezbytným komentářům čtenářů na dané téma v článcích, budeme nuceni mazat příspěvky bez point či jiné reakce, např. anonymů.

Starší vtipy naleznete od stejnojmenným odkazem v levém menu.

Redakce

30.12.2003 Koho ztratil Star Trek...
  Oslav nového roku se nedožilo několik lidí spjatých s fenoménem Star Trek.
Spisovatelka Margaret Armen napsala dvě epizody Původní série - "The Gamesters of Triskelion" a "The Paradise Syndrome" a napsala scénář pro "The Cloud Minders". Také napsala epizody "The Lorelai Signal" a "The Ambergis Element" pro Animovanou sérii Star Treku. Zemřela 10. listopadu na selhání srdce ve svém domě ve Woodland Hills. Bylo jí 82 let.
Herec Kay E. Kuter je fanouškům Star Treku znám jako Sirah z epizody "The Storyteller" (DS9) a jako Cytherian z epizody "The Nth Degree" (TNG). Zemřel 12. listopadu po plicních komplikacích v Providence St. Joseph Hospital v Burbanku v Kalifornii ve věku 78 let.

O náhlém úmrtí Kellie Waymire jsme vás již informovali. Šlo o listopadový čtvrtek třináctého, kdy nás z přirozených příčin opustila praporčík Elizabeth Cutler z první sezóny Enterprise (Strange New World, Dear Doctor, Two Days And Two Nights). Zahrála si už ve Voyageru v epizodě Muse (Lanya). Před svou smrtí Waymire hrála v Los Angeles 24th Street Theatre hlavní roli ve hře "Kate Crackernuts", jež byla poté hereckou společností věnována její památce. Waymire vystudovala bakalářský titul umění na Southern Methodist University v Dallasu a promovala v roce 1993 na University of California, San Diego s titulem "mistr umění". Kromě její práce na Enterprise si zahrála v mnoha filmech, např. Something More, The Vest, The Man Who Had All the Luck aj. Kellie ráda hovořila o svých zkušenostech z Enterprise a vysoce si cenila celého štábu i hereců: "Každý byl tak vřelý a přátelský, opravdu jsem se cítila jako součást rodiny." řekla v roce 2002 v rozhovoru se Startrek.com. Scott Bakula (kapitán Archer) se po jejím úmrtí vyjádřil za sebe i za celý štáb s posádkou: "Celý štáb a vůbec všichni lidé podílející se na vytváření Enterprise byli hluboce zasaženi úmrtím Kellie Waymire... Byla překrásná, talentovaná a nadaná mladá dáma. Měla úžasného ducha a všichni ji budeme hluboce postrádat. Rodina Enterprise v ní ztratila zářivou hvězdu. Budeme ji opravdu postrádat." Kellie zemřela v Los Angeles v nedožitých 37 letech.

Madlyn Rhue si zahrála poručíka Marlu McGivers v epizodě Původní série "The Space Seed", dívku, jež se zamilovala do Khana. Madlyn Rhue byla stálicí televizních obrazovek téměř po tři desetiletí. Na svém profesionálním vrcholu se roku 1977 se dozvěděla o svém zdravotním nálezu - chronické progresivní onemocnění centrálního nervového systému (roztroušená skleróza). Po osmi letech utajování jejího zdraví ji však nemoc připoutala na invalidní vozík. S podporou přátel však nadále pracovala pro televizi, např. v seriálu To je vražda, napsala. Zemřela 16. listopadu ve věku 68 let na zápal plic v Motion Picture and Television Fund Hospital ve Woodland Hills.

Wah Ming Chang, držitel Oskara a tvůrce mnoha TOSáckých mimozemšťanů a předmětů (mezi jeho nejslavnější patří legendární komunikátor z Původní série) zemřel 22. prosince ve věku 86 let. Prvním přínosem pro Star Trek byl jeho návrh Talosianů pro pilotní díl seriálu "The Cage". Svůj talent propůjčil Star Treku a vytvořil nezapomenutelné příšery jako např. Baloka z "The Corbomite Maneuver", úpírku z M-113 z "The Man Trap" a Gorna z "The Arena". Jeho nejvýznačnějším přínosem však bylo vytvoření již zmíněného komunikátoru nebo lékařského trikordéru doktora McCoye. Také vytvořil kostýmy pro filmy "The King and I" a "Can-Can" a také navrhl a vytvořil kostýmy pro Elizabeth Taylor ve filmu "Kleopatra". Za svou práci na filmu "The Time Machine" z roku 1960 obdržel Academy Award.

Redakce děkuje Darkknightovi
Zdroj Startrek.com + Trektoday

31.12.2003 PF 2004
  PF 2004 - za všechny spolupracovníky vám tým autorů stránek Trekdnes a ST Sickbay přeje všechno nej do nového, lepšího roku 2004, zdraví, lásku, štěstí a víc Star Treku!

Redakce

31.12.2003 Silvestr na PM
  Byla zahájena další fáze na stránce, po delší době se mi podařilo přijít na htm kód, kterým se dá změnit barva posuvníku tak, aby více ladila se stránkou. Bohužel za cenu, že v tabulkách nelze zarovnávat na střed, tedy ve verzích 4.01 a nižší, v 5.0 a výše už ano, proto bylo ve všech stránkách, které to vyžadovaly, upraven kód tak, aby posuvník ladil, doufám, že drobných změn si všimnete. Jinak byla provedená další změna a to, že seznamy tříd (zatím jenom od A) budou otevřené v novém okně. Je to z důvodu toho, aby jste měli lepší přehled o všech informacích (napište mi svoje názory na to, zda pracovat jenom v jednom nebo se dvěma okny). Byla aktualizovaná sekce Novinky, zároveň byla přidána jedna nová sekce a to obrázků (images) - v ní naleznete ještě dvě podtřídy a to lodě a loga jednotlivých lodí, pokud mi dáte vědět svoje názory na ní, tak v ní budu přednostně aktualizovat. V sekci třídy lodí jsem přidal novou třídu, ve které je celkem 200 lodí a pochází z období čtyřdenní klingonské války. Doplnil jsem chybějící lodě do seznamu lodí třídy Ambassador Hárdin i seznam lodí2. V sekci images lodí jsem dal jeden zajímavý plánek celkem z 50, co mám. Pokud se vám nenačítá nová verze, nebo špatně, nastavte prohlížeč tak, aby stránku aktualizoval při každé navštěvě stránky.

Petr
Vesmírná stanice Proxima Minor